Προς το περιεχόμενο

Αγορά αυτοκινήτου


lp_fan_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 minutes ago, Vasilisxd said:

Όλα τα μεταχειρισμένα έχουν τουλάχιστον 5-6 έτη ακόμα εγγύηση στην μπαταρία.  

Μα αυτό λέω δεν ήταν θέμα μπαταρίας κάτι άλλο έπαιζε (βγήκε και είδηση) αν ψάξεις θα δεις λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά ναι. Μπορεί να πάρει ηλεκτρικό με 12.000 και καινούργιο όπως του λες... Κ άμα ξεχάσει να το φορτίσει καμία μέρα θα πάρει το κτελ. Αυτοκίνητο για να κάνει τη δουλειά του θέλει.

Πάρε πετρέλαιο. Αν θες οικονομία καλή έχουν οι κινητήρες της  PSA. Αλλιώς Renault. Προσπάθησε να αποφύγεις adblue οχήματα. Είναι ζημιά που θα σου βγει σίγουρα κ είσαι πάνω από 1000€

Επεξ/σία από chaosmaster
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά κάποτε έλεγα και εγώ να πάρει κάποιος πετρέλαιο αλλά πολλοι γνωστοί μου που έχουν πάρει μεταχειρισμένο πετρέλαιο, τα αμάξια έβγαλαν προβλήματα με Μπεκ και αντλίες πετρελαίου 

Αποτέλεσμα; 

Οτι οικονομία  έκανε ο κινητήρας, με μια βλάβη έδωσαν 1000 με 1500 ευρώ 

Προσωπικά εγώ τα έχω πάρει από φόβο τα diesel αυτοκίνητα.

Έχω ένα hyundai i30 2009 μοντέλο με αέριο και δεν έχω δώσει μέχρι στιγμής ούτε 1 ευρώ σε βλάβες 

Επεξ/σία από alan boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, alan boy είπε

Ρε παιδιά κάποτε έλεγα και εγώ να πάρει κάποιος πετρέλαιο αλλά πολλοι γνωστοί μου που έχουν πάρει μεταχειρισμένο πετρέλαιο, τα αμάξια έβγαλαν προβλήματα με Μπεκ και αντλίες πετρελαίου 

Αποτέλεσμα; 

Οτι οικονομία  έκανε ο κινητήρας, με μια βλάβη έδωσαν 1000 με 1500 ευρώ 

Προσωπικά εγώ τα έχω πάρει από φόβο τα diesel αυτοκίνητα.

Έχω ένα hyundai i30 2009 μοντέλο με αέριο και δεν έχω δώσει μέχρι στιγμής ούτε 1 ευρώ σε βλάβες 

Welcome to Greece. Δε Φταίνε τα οχήματα. Τα καύσιμα στην Ελλάδα φταίνε. Κ ειδικά το bio diesel. Πιάνει μύκητες κ γίνεται λασπη. Στο εξωτερικό δεν υπάρχουν τέτοια θέματα. Θα παίρνεις καθαριστικό κ θα ρίχνεις λίγο σε κάθε γέμισμα. Πετρέλαιο απλό πάντα από δίκτυο εταιρείας. Αν πάρεις diesel κ δε ρίξεις φάρμακο κ κάνεις λιγα χιλιόμετρα μέσα γίνεται λασπη κ όπου περνάει τα κάνει χάλια. Αντλία μπεκ σωληνάκια

Επεξ/σία από chaosmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/02/2024 at 04:42, chaosmaster said:

Λογικά ναι. Μπορεί να πάρει ηλεκτρικό με 12.000 και καινούργιο όπως του λες... Κ άμα ξεχάσει να το φορτίσει καμία μέρα θα πάρει το κτελ. Αυτοκίνητο για να κάνει τη δουλειά του θέλει.

Πάρε πετρέλαιο. Αν θες οικονομία καλή έχουν οι κινητήρες της  PSA. Αλλιώς Renault. Προσπάθησε να αποφύγεις adblue οχήματα. Είναι ζημιά που θα σου βγει σίγουρα κ είσαι πάνω από 1000€

Χα-χα. Και άμα ξεχάσεις να βάλεις και λάστιχα, δεν πάει με τις ζάντες.

Λες και το ηλεκτρικό επειδή βγάζει 350χλμ αυτονομία δεν είναι αυτοκίνητο να κάνεις τη δουλεία σου, ρε τι μυαλό κουβαλάτε μερικοί.

Στην περίπτωση του φίλου, ότι θα γλυτώνει κάθε χρόνο 3000€ σε καύσιμα/σέρβις και ότι θα πάρει ένα πολύ ανώτερο αμάξι από τη σαβούρα που κυκλοφορεί ακόμα και στα 25.000€ σε μεταχειρισμένα μάλλον δε μετράει, γιατί μπορεί να ξεχάσει να το φορτίσει.

Εκτός θέματος είμαστε όμως, γιατί η τιμή απόκτησης ηλεκτρικών είναι πολύ ψηλές, ακόμα και εάν το κάνεις απόσβεση στο μέλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Χα-χα. Και άμα ξεχάσεις να βάλεις και λάστιχα, δεν πάει με τις ζάντες.

Λες και το ηλεκτρικό επειδή βγάζει 350χλμ αυτονομία δεν είναι αυτοκίνητο να κάνεις τη δουλεία σου, ρε τι μυαλό κουβαλάτε μερικοί.

Στην περίπτωση του φίλου, ότι θα γλυτώνει κάθε χρόνο 3000€ σε καύσιμα/σέρβις και ότι θα πάρει ένα πολύ ανώτερο αμάξι από τη σαβούρα που κυκλοφορεί ακόμα και στα 25.000€ σε μεταχειρισμένα μάλλον δε μετράει, γιατί μπορεί να ξεχάσει να το φορτίσει.

Εκτός θέματος είμαστε όμως, γιατί η τιμή απόκτησης ηλεκτρικών είναι πολύ ψηλές, ακόμα και εάν το κάνεις απόσβεση στο μέλλον. 

Έχεις δίκιο. Να δώσει 40.000 να πάρει ηλεκτρικό για να κάνει αποσβεση από το καύσιμο 😂😂😂. Κ άμα χρειαστεί να πάει ταξίδι 3ημερο σε κάνα βουνό να πάει να νοικιάσει συμβατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, chaosmaster said:

Έχεις δίκιο. Να δώσει 40.000 να πάρει ηλεκτρικό για να κάνει αποσβεση από το καύσιμο 😂😂😂. Κ άμα χρειαστεί να πάει ταξίδι 3ημερο σε κάνα βουνό να πάει να νοικιάσει συμβατικό.

Έδωσα παράδειγμα μεταχειρισμένου 25.000€. btw και εγώ το δικό μου φέτος το πήγα 6 φορές σε βουνό και πάντα υπήρχε βενζινάδικο, όταν χρειάστηκε φόρτιση.

Εκτός αυτού, η πλειονότητα των ξενοδοχείων/βενζινάδικων/Supermarket έχει φορτιστές, δεν ξέρω σε ποια παλαιοχριστιανική σπηλιά ζεις.    

Επίσης, όλοι μα όλοι οι επικριτές ηλεκτρικών τα ίδια κουραστικά επιχειρήματα έχετε. Το ότι παίρνεις ένα αμάξι που δε χρειάζεται σέρβις και φουλάρει με 8€ είναι μια μικρή λεπτομέρεια άνευ σημασίας.Το 99% της χρήσης είναι αυτό και 1 στις 100 θα πας και ένα ταξίδι που θα χρειαστεί να περιμένεις και 20 λεπτά στον ταχυφορτιστή και ξαφνικά αυτό αποτελεί deal braker.   

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, elgol said:

Αυτο το μεταχειρισμενο των 25000 ποσο κανει καινουργιο;

Car.gr - Volkswagen ID.3 '20 STYLE 

Car.gr - Volkswagen ID.3 '20 Pro Performance (58kWh) 1st

Car.gr - Volkswagen ID.3 '20 Pro perfomance

Car.gr - Volkswagen ID.3 '20 Pro Performance (58 kWh) 1st Max

Kαινούργιο στα 42.000€, το οποίο κατά την αγορά πήρε και τα 8.000€ της επιδότησης. 

 

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά σιγά μην δώσω 20000 ευρώ και βάλε για μεταχειρισμένο...Εδώ τα 12 που  δίνω τώρα για μεταχειρισμένο τα κλαίω. Άσχετα που έχω αποθήκη και έχω ρεύμα, συνεπώς υπάρχει και χώρος για φόρτιση, τα ηλεκτρικά δεν ξέρω καλώς η κακώς τα πήρα με στραβό μάτι από την αρχή. Ακόμα και να είχα τα λεφτά δηλαδή δεν ξέρω αν θα πήγαινα για ηλεκτρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...