Προς το περιεχόμενο

Μηχανάκι έξω ή σε ιδιωτικό πάρκινγκ;


alexandros9019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω ένα σκούτερ καινούργιο και συγκεκριμένα ένα symphony st 125. Το πρόβλημα είναι ότι στην περιοχή που μένω, κέντρο Αθήνας, δεν βρίσκω διαθέσιμη θέση σε ιδιωτικό πάρκινγκ. Θα άξιζε να το αφήνω έξω, έστω για ένα διάστημα μέχρι να βρω κάποια θέση προς ενοικίαση; Φοβάμαι την κλοπή περισσότερο. Φυσικά με συναγερμό εγκατεστημένο και αλυσίδα για ασφάλεια. Στην περιοχή που μένω υπόψιν έχουμε πάρκινγκ για μόνιμους κατοίκους και θέση για ΜΟΤΟ πάρκινγκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexandros9019 είπε

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω ένα σκούτερ καινούργιο και συγκεκριμένα ένα symphony st 125. Το πρόβλημα είναι ότι στην περιοχή που μένω, κέντρο Αθήνας, δεν βρίσκω διαθέσιμη θέση σε ιδιωτικό πάρκινγκ. Θα άξιζε να το αφήνω έξω, έστω για ένα διάστημα μέχρι να βρω κάποια θέση προς ενοικίαση; Φοβάμαι την κλοπή περισσότερο. Φυσικά με συναγερμό εγκατεστημένο και αλυσίδα για ασφάλεια. Στην περιοχή που μένω υπόψιν έχουμε πάρκινγκ για μόνιμους κατοίκους και θέση για ΜΟΤΟ πάρκινγκ. 

Για έξω μόνο έξω από αστυνομικό τμήμα που παρκάρουν και οι αστυνομικοί τα δικά τους ιδιωτικά μηχανάκια. Εκεί ο σκοπός ρίχνει κ μια ματιά στα μηχανάκια των συναδέλφων του και υπάρχει μια σχετική, όχι απόλυτη, ασφάλεια.

Για οποιαδήποτε άλλο μέρος στην Αθήνα, θεωρώ ότι είναι ρωσική ρουλέτα.

Και δεν μιλώ μόνο για παρκάρισμα το βράδυ, αλλά για παράδειγμα και για έναν καφέ να πας σε τυχαίο σημείο παίζει να περάσουν και να στο κλέψουν, ειδικά αν πρόκειται για μοντέλο περιζήτητο. 

Νομίζω ότι το δικό σου δεν παίζει σε αυτή την κατηγορία, οπότε είσαι λίγο πιο ήσυχος. Εγώ όταν βγαίνω με μηχανάκι, παρκάρω κυρίως σε πεζοδρόμια ή πλατείες, όπου παρκάρουν κ αλλά μηχανάκια και γενικά σε σημεία που έχει αρκετή κίνηση από πεζούς+ να καλύπτουν παρκαρισμενα αυτοκίνητα το μηχανάκι για να μην έχουν εύκολη έξοδο στο δρόμο σε περίπτωση που σπάσουν το τιμόνι. Συναγερμός πάντα όπως και κλειδαριά στο δισκόφρενο.

 

Το μόνο αποδοτικό μέτρο όμως είναι η ασφάλεια κλοπής. Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Το εκτιμώ! Το πιο πιθανό είναι να το αφήσω έξω μέχρι να βρω κάποιο πάρκινγκ, δυστυχως δεν έχει κανένας κενή θέση. Ξέχασα να αναφέρω ότι 20μ. Από το σπίτι μου υπάρχει σε ευθεία βενζινάδικο 24ωρο και με θέση μοτο πάρκινγκ ακριβώς έξω από αυτό. Ο χώρος φωτίζεται το βράδυ φανταστείτε. Με όλα τα μέσα ασφαλείας πάνω στο μηχανάκι και με το βενζινάδικο δεν είναι πιο ασφαλές λίγο παραπάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και το parking είναι η πιο ασφαλής επιλογή. Απο την στιγμή που δεν μπορείς να βρεις, το βάζεις σε σημείο που να φωτίζεται καλά, να περνάει κόσμος, και το διπλωκλειδώνεις με αλυσίδες κτλ. Αν δεν βαριέσαι να του βάζεις και κουκούλα, κάντο.

Και φυσικά βάζεις και ασφάλεια κλοπής (λίγες οι εταιρίες που το κάνουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, alexandros9019 είπε

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω ένα σκούτερ καινούργιο και συγκεκριμένα ένα symphony st 125. Το πρόβλημα είναι ότι στην περιοχή που μένω, κέντρο Αθήνας, δεν βρίσκω διαθέσιμη θέση σε ιδιωτικό πάρκινγκ. Θα άξιζε να το αφήνω έξω, έστω για ένα διάστημα μέχρι να βρω κάποια θέση προς ενοικίαση; Φοβάμαι την κλοπή περισσότερο. Φυσικά με συναγερμό εγκατεστημένο και αλυσίδα για ασφάλεια. Στην περιοχή που μένω υπόψιν έχουμε πάρκινγκ για μόνιμους κατοίκους και θέση για ΜΟΤΟ πάρκινγκ. 

Εγω νεο κοσμο που εχω μηχανακια εξω στον δρομο εδω και 10+ χρονια δεν ειχα προβλημα (sym gts 300 , symphony 200, beverly 300 police. ) βεβαια και μια εποχη που ειχα tmax το πηγαινα σε πιλοτη φιλου και γυρναγα σπιτι με τα ποδια.

Αλλα και καποιοι γειτονες που χρονια ειχαν/εχουν εξω 2 μπεβερλι ( τωρα forza 350 κουτα και tracer ο γιος ενος γειτονα , δεν ειχαν ποτε θεμα παραδόξως)

Μονο μια φορα ειχαν παρει το μηχανακι του πατερα μου (kaze-r 😂 ) (το βρηκαμε κοντα στο αστυνομικο τμημα)

Γενικα δεν νομιζω να εχεις προβλημα αν εχεις συναγερμο και κουλουρα , αλλα πιστευω ειναι και θεμα τυχης.

 

Επεξ/σία από rical
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Με καλύψατε νομίζω και θα κοιτάξω φυσικά να βρω το συντομότερο πάρκινγκ. Μέχρι τότε έξω με ο,τι ασφάλεια μπορώ να έχω πάνω στο μηχανάκι σε δημόσιο πάρκινγκ έξω από 24ωρο βενζινάδικο και ο Θεός βοηθός! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, alexandros9019 είπε

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω ένα σκούτερ καινούργιο και συγκεκριμένα ένα symphony st 125. Το πρόβλημα είναι ότι στην περιοχή που μένω, κέντρο Αθήνας, δεν βρίσκω διαθέσιμη θέση σε ιδιωτικό πάρκινγκ. Θα άξιζε να το αφήνω έξω, έστω για ένα διάστημα μέχρι να βρω κάποια θέση προς ενοικίαση; Φοβάμαι την κλοπή περισσότερο. Φυσικά με συναγερμό εγκατεστημένο και αλυσίδα για ασφάλεια. Στην περιοχή που μένω υπόψιν έχουμε πάρκινγκ για μόνιμους κατοίκους και θέση για ΜΟΤΟ πάρκινγκ. 

Εγω λέω ότι κέντρο Αθήνας αν το αφήσεις έξω, θα στο φάνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Εγω λέω ότι κέντρο Αθήνας αν το αφήσεις έξω, θα στο φάνε!

Τι προτείνεις; Να βρω πάρκινγκ προσπαθώ αλλά δεν βρίσκω σε ακτίνα 1χλμ από το σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexandros9019 είπε

Τι προτείνεις; Να βρω πάρκινγκ προσπαθώ αλλά δεν βρίσκω σε ακτίνα 1χλμ από το σπίτι μου.

Πήγαινε στο βενζινάδικο και πρότεινε του να το αφήνεις εκεί έναντι αντιτίμου. Το πιθανότερο είναι να σου επιτρέψει να το παρκάρεις δωρεάν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alexandros9019 είπε

Από το σπίτι μου υπάρχει σε ευθεία βενζινάδικο 24ωρο και με θέση μοτο πάρκινγκ ακριβώς έξω από αυτό. Ο χώρος φωτίζεται το βράδυ φανταστείτε. Με όλα τα μέσα ασφαλείας πάνω στο μηχανάκι και με το βενζινάδικο δεν είναι πιο ασφαλές λίγο παραπάνω; 

Καλά, μην νομίζεις ότι ένας υπάλληλος θα ασχοληθεί στο να στο προστατέψει. Το πολύ πολύ να καλέσει το 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πάρεις πράγματα για να το κλειδώσεις ρίξε μια ματιά στο youtube lockpickinglaywer και γενικά πως τα κλέβουν.

Προσωπικά πηρα αυτο https://www.skroutz.gr/s/6871171/Abus-Granit-Victory-X-Plus-68-Kleidaria-Diskofrenou-Motosykletas-me-Diametro-Peirou-14mm-Kitrino-CHroma-56564.html?product_id=24389723&sponsored=listing

Αν ξανά έπαιρνα όμως θα έπαιρνα αυτό https://www.skroutz.gr/s/16033395/Abus-37-60HB70-Maxi-Pro-Kleidaria-Diskofrenou-Motosykletas-me-Diametro-Peirou-13mm-Kitrino-CHroma-56910.html.

 

Θέλουν 5 λεπτά σχεδόν με τροχό μπαταρίας για να τα κόψουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν δινεις κανα 100αρικο παραπανω τον χρονο να το ασφαλισεις για ολικη κλοπη ?

4 ώρες πριν, Neo είπε

Θέλουν 5 λεπτά σχεδόν με τροχό μπαταρίας για να τα κόψουν.

συνεπως τι προσφερουν ακριβως? 5 λεπτα ειναι τιποτα. Ποιος θα ασχοληθει ?

 

Μονο ασφαλιστηριο κλοπης και αν μπορεις και υπογειο γκαραζ για τα βραδια. Το βαζω σε υπογειο γκαραζ, δεν το κυκλοφορω ποτε, και ακομα πληρωνω ασφαλιστηριο με κλοπη και δεν την κόβω.

Ολο λεω να την κοψω, και ολο το αφηνω. Αστο να ειναι ασφαλισμενο. Δεν χρειαζεται να το κλαιω με 4000χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...