Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού έως 500€


PanagiotisTsoukalas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ψάχνω για κινητό έως 500€. 

Βάζω προτεραιότητα τα εξής:

1.καμερες (όσο πιο καλές γίνεται)

2.μπαταρια 

3. Επιδόσεις  

-------------------------------

1) έως 500€ 

2) αποκλειστικά από Ελλάδα 

3) Δεν με ενδιαφέρει να είναι από συγκεκριμένο κατάστημα

4) Ψάχνω για καινούρια συσκευή 

5) Δεν έχω θέμα για το μέγεθος της οθόνης 

6) Δεν έχω θέμα με κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό

7) Ναι οι κάμερες είναι το νούμερο 1 που κοιτάω

😎Με ενδιαφέρει η αυτονομία 

9) Δεν έχω προτίμηση σε λογισμικό 

10) Η χρήση που θέλω να κάνω είναι βίντεο/φωτογραφίες που είναι το κύριο χαρακτηριστικό που ψάχνω. Μετά απλό browsing και κάνα παιχνιδάκι που και που.

Έχω κάνει μεγάλη έρευνα και έχω κατάληξη σε xiaomi 13T και iphone 13. Παρόλαυτα θέλω να ακούσω γνώμες και αν έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε. Τέλος θα ήθελα να προσθέσω ότι το κινητό θα ήθελα να το κρατήσω σίγουρα 3 χρονακια οπότε και οι αναβαθμίσεις του λογισμικού θα με ενδιεφεραν εξίσου.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PanagiotisTsoukalas είπε

Καλησπέρα, ψάχνω για κινητό έως 500€. 

Βάζω προτεραιότητα τα εξής:

1.καμερες (όσο πιο καλές γίνεται)

2.μπαταρια 

3. Επιδόσεις  

-------------------------------

1) έως 500€ 

2) αποκλειστικά από Ελλάδα 

3) Δεν με ενδιαφέρει να είναι από συγκεκριμένο κατάστημα

4) Ψάχνω για καινούρια συσκευή 

5) Δεν έχω θέμα για το μέγεθος της οθόνης 

6) Δεν έχω θέμα με κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό

7) Ναι οι κάμερες είναι το νούμερο 1 που κοιτάω

😎Με ενδιαφέρει η αυτονομία 

9) Δεν έχω προτίμηση σε λογισμικό 

10) Η χρήση που θέλω να κάνω είναι βίντεο/φωτογραφίες που είναι το κύριο χαρακτηριστικό που ψάχνω. Μετά απλό browsing και κάνα παιχνιδάκι που και που.

Έχω κάνει μεγάλη έρευνα και έχω κατάληξη σε xiaomi 13T και iphone 13. Παρόλαυτα θέλω να ακούσω γνώμες και αν έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε. Τέλος θα ήθελα να προσθέσω ότι το κινητό θα ήθελα να το κρατήσω σίγουρα 3 χρονακια οπότε και οι αναβαθμίσεις του λογισμικού θα με ενδιεφεραν εξίσου.

 

 

 

 

 

 

Κοίταξε, το iPhone, δεν θα το πρότεινα καθώς, πιστεύω ότι υστερεί στο θέμα αυτονομίας, συγκριτικά με το 13Τ. Όντας κάτοχος του iPhone 12, υπήρχε θέμα στην αυτονομία, το 13 είναι καλύτερο αλλά, δε νομίζω να είναι τόσο χαοτικά καλύτερο, συγκριτικά με το Xiaomi, η αυτονομία δεν θα είναι στα ίδια επίπεδα. Σωστά το σκέφτεσαι για 13Τ καθώς, έχει αρκετά ικανή κάμερα, είναι και σχετικά καινούργιο επομένως, σε αναβαθμίσεις έχει μέλλον. 

Πέραν αυτών των δύο, προτείνω και το Redmi Note 13 Pro Plus το οποίο, είναι πιο φρέσκο στην αγορά, ελαφρώς φθηνότερο από το 13Τ, δεν υστερεί σε κάποιον τομέα, σε καλύπτει στα όσα ζητάς, η κάμερα του είναι πολύ καλή, η αυτονομία το ίδιο και επίσης, πιστεύω ότι κατασκευαστικά είναι καλύτερο του 13Τ σε ποιότητα και αίσθηση. Και επίσης, σε θέμα επιδόσεων, δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, μέχρι στιγμής, κανένα κόλλημα δεν έχω παρατηρήσει, λειτουργεί ρολόι και για τη χρήση που το θέλεις, σε καλύπτει θαρρώ, βέβαια, το 13Τ, θαρρώ ότι είναι κομματάκι πιο ισχυρό.

Μιλώντας για ισχυρό, καλή περίπτωση είναι και το Nord 3 που πρότεινε ο συνάδελφος βέβαια, έχει πιστοποίηση ΙΡ54 (ανθεκτικό σε πιτσιλιές και σκόνη) αντί ΙΡ68 (αντοχή σε σκόνη και "κολύμπι" σε νερό) του Redmi, ίσως και η ποιότητα κατασκευής δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Επίσης, με μόνη επιφύλαξη τις κάμερες, θα πρότεινα και το Poco X6 Pro, στους τομείς στους οποίους κοιτάς, σε καλύπτει και με το παραπάνω. 

Μπορείς να δεις και το Samsung Galaxy A54, λόγω έλευσης του νέου μοντέλου, πιθανόν να το βρεις σε κάποια καλή τιμή αλλά, σε αντίθεση με τα προαναφερθέντα, δεν έχει ταχεία φόρτιση, κατά τα λοιπά, σε καλύπτει στους τομείς που ζητάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους υπόλοιπους. Πιστεύω ότι σου έχουν προτείνει πολύ καλές επιλογές σε αυτό το χρηματικο επίπεδο όπως επίσης και αυτά που έχεις διαλέξει ο ίδιος. Το iPhone 13 ναι σε αυτονομία θα υστερεί σε σχέση με τα υπόλοιπα. Στα άλλα ειναι πολύ ικανό.

Γενικά θα έλεγα να δώσεις και μια προσοχή στο realme 11 pro +. Πολύ καλη απόδοση στην βασική κάμερα μερα νύχτα, πολύ γρήγορη φόρτιση, καλή αυτονομία , ωραία οθόνη, ωραίο κινητό κτλ Υστερεί σε επιδόσεις σε σχέση με τα υπόλοιπα αλλά σίγουρα για φωτογραφίες, βίντεο και παιχνίδι που και που ειναι αρκετό.

https://www.skroutz.gr/s/49109396/Realme-11-Pro-5G-Dual-SIM-12GB-512GB-Prasino.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
2 hours ago, Donalhioy said:

εδω εισαι https://www.kimovil.com/el/sygkrish/google-pixel-8,samsung-galaxy-s23,xiaomi-13t-pro,xiaomi-redmi-note-13-pro-plus-global-12gb-512gb

για μενα το xiaomi 13T pro απο bestprice στα 503 ευρω ειναι τζαμπα πραμα

Σημειωση για το S23 καλυτερα να προβει στο 256GB που εχει UFS 4.0 μνημη αντι για 3.1 στο 128GB 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...