Προς το περιεχόμενο

Ubuntu + Fingerprint Sensor σε Lenovo Laptop


Volga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σέταρα την νέα έκδοση του Ubuntu 23.10 σε ένα Lenovo Laptop (IdeaPad 3 15IAU7 Laptop - Type 82RK)

Δεν μου λειτουργεί το δακτυλικό αποτύπωμα. Πάω στα Settings > user και διαλέγω τον χρήστη μου και ορίζω να χρησιμοποιήσω δακτυλικό αποτύπωμα. Μου βγάζει να βάλω τον δείκτη, μολις τον ακουμπάω, δείχνει το εικονίδιο οτι σκάναρε το 1 κομμάτι και οταν το αφήνω και το ξαναπατάω (χρειάζεται πολλά pass για να πιάσει όλες τις πλευρές), μου βγάζει ένα error. Failed to claim fingerprint device elantech fingerprint sensor: the device is already claimed by another process

...και τέλος.

Έψαξα στο debian forum σχετικά, (δεν βρήκα λύση). απλώς επιβεβαίωσα οτι το συγκεκριμένο fingerprint sensor υποστηρίζεται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/2/2024 στις 12:13 ΜΜ, Volga είπε

Καλησπέρα, σέταρα την νέα έκδοση του Ubuntu 23.10 σε ένα Lenovo Laptop (IdeaPad 3 15IAU7 Laptop - Type 82RK)

Δεν μου λειτουργεί το δακτυλικό αποτύπωμα. Πάω στα Settings > user και διαλέγω τον χρήστη μου και ορίζω να χρησιμοποιήσω δακτυλικό αποτύπωμα. Μου βγάζει να βάλω τον δείκτη, μολις τον ακουμπάω, δείχνει το εικονίδιο οτι σκάναρε το 1 κομμάτι και οταν το αφήνω και το ξαναπατάω (χρειάζεται πολλά pass για να πιάσει όλες τις πλευρές), μου βγάζει ένα error. Failed to claim fingerprint device elantech fingerprint sensor: the device is already claimed by another process

...και τέλος.

Έψαξα στο debian forum σχετικά, (δεν βρήκα λύση). απλώς επιβεβαίωσα οτι το συγκεκριμένο fingerprint sensor υποστηρίζεται κανονικά.

Δεν έχει μαρκάρει κανείς κάποια σωστή απάντηση, αλλά δοκίμασες κάτι από αυτές εδώ τις λύσεις;

https://askubuntu.com/questions/878072/lenovo-finger-print-reader-already-claimed

 Edit
: Δες και αυτό:

Γενικότερα το παραπάνω error φαίνεται να υπάρχει γενικότερα σε gnome desktops οπότε ίσως πρέπει να ψάξεις γενικότερα σε άλλα σημεία για το παραπάνω error και όχι μόνο σε debian forums

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω βγαλει ακρη ,αλλα διαβασα αυτο που εκανες link και εφοσον λεει οτι παροτι ζηταει fingerprint μετα ζηταει ξανά password… δε βρισκω λογο. 😩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Volga said:

δεν εχω βγαλει ακρη ,αλλα διαβασα αυτο που εκανες link και εφοσον λεει οτι παροτι ζηταει fingerprint μετα ζηταει ξανά password… δε βρισκω λογο. 😩

Με επιφύλαξη μια και δεν έδωσες τα usb ids της συσκευής, με ένα μικρό ψάξιμο βρήκα ότι η συσκευή 04f3:0c4b δεν υποστηρίζεται πλήρως. Έλεγξε τρέχοντας lsusb αν έχεις αυτήν και αν ναι, δες τα παρακάτω links για tips / workaround.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://askubuntu.com/questions/1445458/ubuntu-22-04-fingerprint-sensor-04f30c4c-elan-microelectronics-corp-hp-envy

Χρειάζεσαι τον κλειστού κώδικα driver για το 04f3:0c4b που διανέμει η Lenovo για άλλο μοντέλο λαπτοπ της  από εδώ

https://support.lenovo.com/us/en/downloads/ds560939-elan-fingerprint-driver-for-ubuntu-2204-thinkpad-e14-gen-4-e15-gen-4

Στο readme έχει οδηγίες. Σε μένα λειτουργεί σε Debian testing άρα και σε Ubuntu 23.10.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...