Προς το περιεχόμενο

Speedport plus 2 sftp


theodosml

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ ξανά, 

Σε ένα cosmote speedport plus 2, αναβάθμισα σε οπτική ίνα από Vdsl 2, το μόντεμ ρουτερ αυτό όντως είναι ξεκλείδωτο, στη vdsl 2 συνδεση είχα ρυθμίσει και δούλευαν σωστά και απροβλημάτιστα emby media server remote access port 8096, secure (sftp) port 22 με το serv-u ftp server, ρυθμισμένα όλα κανονικά με κανόνες windows firewall εισερχομένων σε όλα για το sftp σε ιδιωτικό δημόσιο τομέα, δίκτυο windows σε ιδιωτικό, όλα καλά, port mapping κανονικά σε 8096 και 22 αντίστοιχα, με τις δυο υπηρεσίες αυτές, με την αναβάθμιση σε οπτική ίνα και ο τεχνικός έκανε reset το ρουτερ, ξανά έκανα όλες τις ρυθμίσεις ακριβώς ίδιες, ενώ στη υπηρεσία Emby, όλα κανονικα, στο sftp serv-u, αρνείται η εξωτερική σύνδεση, είτε με μηνύματα permission denied, ή αδυναμία σύνδεσης, για άγνωστο σε εμένα λόγο, ενώ είναι ακριβώς όλες οι ρυθμίσεις ίδιες σε λειτουργικό και ρουτερ, τοπικά δουλεύει και το sftp serv-u, άρα το permission denied π.χ. απο iPad είναι άχρηστο και αόριστο, επειδή αποδεδειγμένα το ρουτερ είναι ξεκλείδωτο και δουλεύει και στην οπτική ίνα, το emby server remote access 8096, το serv-u δούλευε με vdsl 2 κανονικά remote access sftp port 22, έχω μείνει με την απορία, οποιος καλός άνθρωπος έχει καλύτερη γνώση απο εμένα και θέλει να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...