Προς το περιεχόμενο

Τα επτά κινητά με τις μεγαλύτερες πωλήσεις πέρυσι ήταν όλα iPhone


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Waiss είπε

Βέβαια υπάρχει και μία σημαντική διαφορά. Τα S24 κυκλοφόρησαν με μεγαλύτερες χωρητικότητες και περισσότερη μνήμη RAM από τα S21 και S22 αντίστοιχα. Οπότε καταλήγουμε ότι δεν η επιπλέον υποστήριξη ο λόγος που τα S24U είναι ακριβότερα. 

50€ διαφορά 1350€ είχαν τα 256 στο S23U (από το link σου) 1500€ τα 256 στο S24U

150€ δεν το λες μικρή αύξηση. Ειδικά όταν περνάει σε τιμή το pro max έστω και για 60€.

Στην ουσία για να βγάλει κάτι που μπορεί να το ανταγωνιστεί αναγκάστηκε να ανεβάσει τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Dimitris_1981 said:

50€ διαφορά 1350€ είχαν τα 256 στο S23U (από το link σου) 1500€ τα 256 στο S24U

150€ δεν το λες μικρή αύξηση. Ειδικά όταν περνάει σε τιμή το pro max έστω και για 60€.

Στην ουσία για να βγάλει κάτι που μπορεί να το ανταγωνιστεί αναγκάστηκε να ανεβάσει τιμές. 

1400 euros το S23U. 

https://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s23-ayxiseis-stis-times-stin-eyropi/

Προφανώς πρόσθεσε και κάποια επιπλέον πραγματάκια, από εδώ κι από εκεί, σε S/W και H/W και βουαλά. Εννοείται ότι θα ανέβαινε η τιμή.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Waiss είπε

1400 euros το S23U. 

https://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s23-ayxiseis-stis-times-stin-eyropi/

Προφανώς πρόσθεσε και κάποια επιπλέον πραγματάκια, από εδώ κι από εκεί, σε S/W και H/W και βουαλά. Εννόείται ότι θα ανέβαινε η τιμή.

Άντε πάλι το S23U όπως και το iPhone 14 Pro Max ήταν πιο ακριβά για τους λόγους που έγραψα σε προηγούμενο μνμ. Επίσης με το S23U είχε ήδη ξεκινήσει να υπόσχεται παραπάνω χρόνια Support.

Δεν είναι τσάμπα το Support. Κοστίζει εταιρικούς πόρους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η χρυσή εποχή που έκανε μπαμ όποιος είχε iPhone  ήταν περίπου μεταξύ 2009 με 2013 ?  ήταν πραγματικά κάτι το ξεχωριστό ,  κοιτούσες και έλεγες αμάν αυτός έχει iPhone , δεν το είχε πολύς κόσμος.

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Άντε πάλι το S23U όπως και το iPhone 14 Pro Max ήταν πιο ακριβά για τους λόγους που έγραψα σε προηγούμενο μνμ. Επίσης με το S23U είχε ήδη ξεκινήσει να υπόσχεται παραπάνω χρόνια Support.

Δεν είναι τσάμπα το Support. Κοστίζει εταιρικούς πόρους.

 

Αυτά τα "άντε πάλι" δεν πιάνουν σε μένα. Εσύ ξεκίνησες να γράφεις ότι να 'ναι τιμές και μετά το έριξες στην τρελή σε τιμές προ φόρων (λες και μας νοιάζει).

Αλλά ας δεχτούμε ότι ΚΑΙ το support ανέβασε τις τιμές τους, άσχετα με ότι το support της η Samsung το ανέβαζε ούτως η άλλως πιο πριν από τα S23 series.

Άρα με αυτό που έγραψες λίγες σελίδες πίσω...

3 hours ago, Dimitris_1981 said:

Το iPhone 13 μπορείς να το βρεις στα 630€ κι αν σκεφτείς ότι φοράει τον A15 με επιδόσεις σχεδόν σαν το S23 ενώ έχει άνετα μια 3ετια μπροστά σε sw updates τότε το λες value for money. Επίσης έχει εξαιρετική  μπαταρία. Ειδικά για κάποιον που θέλει iPhone αν δεν τον νοιάζει το lightning είναι σοφή επιλογή.

Ο μέσος χρήστης δεν θέλει απαραίτητα 120hz και σούπερ κάμερα. Θέλει κάτι που λειτουργεί απροβλημάτιστα λες και είναι η πρώτη μέρα που το άνοιξε. Για αυτό έγινε χαμός τότε με το battery gate.

...σε δύο χρόνια που και το S24U θα είναι φθηνότερο, θα είναι vfm;

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ethereum είπε

η χρυσή εποχή που έκανε μπαμ όποιος είχε iPhone  ήταν περίπου μεταξύ 2009 με 2013 ?  ήταν πραγματικά κάτι το ξεχωριστό ,  κοιτούσες και έλεγες αμάν αυτός έχει iPhone , τώρα με 20 ευρώ το μήνα

Εκείνη την εποχή λοιπόν το 80%+ των iphone users δεν ήξερε τι κάνει το τηλέφωνο οπότε το δικό μου σχόλιο ήταν: αμαν αυτός που έχει iphone έχει σκάσει ένα σωρό λευτά δεν ξέρει να το δουλέψει.

Fast forward στη σημερινή χρονιά... λίγο πολύ το ποσοστό δεν έχει αλλάξει. Η πλειοψηφία των χρηστών δεν έχει ιδέα τι μπορεί να κάνει το κινητό του και πως μπορεί να το χρησιμοποιήσει σωστά/παραγωγικά (όχι μόνο τα iphone, γενικά τα κινητά).  Το κινητό είναι απλά ένα αξεσουάρ για τους περισσότερους, όπως πχ ένα βραχιόλι απλά κάνει και άλλα πράγματα όπως μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απόλυτα λογικό, τη στιγμή που βγάζει 4 κινητά τον χρόνο (με τα plus να απουσιάζουν από τη λίστα).

Αν στην android μεριά υπήρχαν μόνο μία-δύο εταιρείες, δε θα υπήρχε ούτε ένα iphone στη δεκάδα.

Αν και διαφωνώ εντελώς με τη φιλοσοφία και την εμπορική συμπεριφορά της Apple, κανείς δε μπορεί να παραγνωρίσει ότι πρόκειται για πολύ καλές συσκευές. Βέβαια τώρα που ο κάθε πικραμένος έχει iphone (ειδικά στην Αμερική που τα παίρνουν με τρελές επιδοτήσεις και trade-in), ο παράγοντας 'status symbol' πηγαίνει περίπατο. Κι ο "πληθωρισμός" συσκευών μάλλον αρχίζει να μειώνει και την αξία μεταπώλησης.

Η αλήθεια είναι ότι τώρα που η Apple αργά αργά συμμορφώνεται με τα ευρωπαϊκά πρότυπα (usb-c, sideloading), ίσως αρχίσει να γίνεται πιο ελκυστική (στο android κοινό..)

Επεξ/σία από gadgetseek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Waiss είπε

Αυτά τα "άντε πάλι" δεν πιάνουν σε μένα. Εσύ ξεκίνησες να γράφεις ότι να 'ναι τιμές και μετά το έριξες στην τρελή σε τιμές προ φόρων (λες και μας νοιάζει).

Αλλά ας δεχτούμε ότι ΚΑΙ το support ανέβασε τις τιμές τους, άσχετα με ότι το support της η Samsung το ανέβαζε ούτως η άλλως πιο πριν από τα S23 series.

Άρα με αυτό που έγραψες λίγες σελίδες πίσω...

...σε δύο χρόνια που και το S24U θα είναι φθηνότερο, θα είναι vfm;

1ον το ΦΠΑ και η άλλες αηδίες τις έβαλα γιατί δεν άλλαζε κάτι και για να προχωρήσει η κουβέντα. Η σωστή τιμή ήταν η αρχική που ανέφερα που είναι η MSRP.
Χέστ…. η Samsung και η Apple για την μικρή αγορά της Ελλάδας. Η στρατηγική τους είναι παγκόσμια και στην παγκόσμια αγορά πήγαινε και το σχόλιο μου. Εσύ το γύρισες στην Ελλάδα αλλά και πάλι δεν σου βγήκε.

Αν βγει καλό και κρατήσει την υπόσχεση της η Samsung φυσικά και ναι. Δεν πιστεύω να βγει κάτι συνταρακτικό ώστε να είναι πλέον απαρχαιωμένο. Και αν βγει κάτι συνταρακτικό τότε θεωρώ δεν θα είναι vfm ούτε το iPhone 15PM.

Και σου μιλάω σαν πρώην κάτοχος S9 επί 5,5 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Dimitris_1981 said:

1ον το ΦΠΑ και η άλλες αηδίες τις έβαλα γιατί δεν άλλαζε κάτι και για να προχωρήσει η κουβέντα. Η σωστή τιμή ήταν η αρχική που ανέφερα που είναι η MSRP.
Χέστ…. η Samsung και η Apple για την μικρή αγορά της Ελλάδας. Η στρατηγική τους είναι παγκόσμια και στην παγκόσμια αγορά πήγαινε και το σχόλιο μου. Εσύ το γύρισες στην Ελλάδα αλλά και πάλι δεν σου βγήκε.

Αν βγει καλό και κρατήσει την υπόσχεση της η Samsung φυσικά και ναι. Δεν πιστεύω να βγει κάτι συνταρακτικό ώστε να είναι πλέον απαρχαιωμένο. Και αν βγει κάτι συνταρακτικό τότε θεωρώ δεν θα είναι vfm ούτε το iPhone 15PM.

Και σου μιλάω σαν πρώην κάτοχος S9 επί 5,5 χρόνια. 

Δηλαδή εσύ ότι αγοράζεις, το αγοράζεις με τιμές MSRP. Kαι για ποιας χώρας τις τιμές θα ήθελες να μιλήσουμε σε ελληνικό forum;

Δεν ξέρω τι βγήκε, σε ποιον βγήκε και σε ποιον όχι. Εγώ ξέρω που θα πάνε τα λεφτά μου και τα λεφτά σου, αν αγοράσεις smartphone εδώ. Οπότε τα MSRP, τα προ φόρων και οι λοιπές ασυναρτησίες, δεν έχουν θέση στην συζήτηση. Ποιο 15 Pro Max; Στο δικό σου post που σου παρέθεσα, στο iPhone 13 αναφερόσουν ως VFM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, JimGer said:

Εγώ δεν πάω σε apple κυρίως λόγω λειτουργικού. Έχει φτάσει ios 17 και ακόμα έναν Launcher δεν αλλάζεις. Αλλά σε αυτό θα συμφωνήσω... 

Το πρόβλημα βασικά αν αφήσεις ποιος την έχει μεγαλύτερη, είναι ότι ως καταναλωτές δεν έχουμε πολλές επιλογές εδώ και χρόνια. 

Προσωπικά που ενδιαφέρομαι για root κλπ, δεν έχεις ένα κινητό με πολύ καλή μπαταρία, γρήγορο επεξεργαστή, καλή κάμερα και micro sd και fm. Έτσι για το γαμωτο. Είμαι στα τελευταία 3 τηλέφωνα σε oneplus, έχεις βελτιωθεί σε κάμερα και ταχύτητα φόρτισης (από άλλο πλανήτη αυτή), αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί όχι micro sd ή fm... 

αν ειχε σερβις εδω θα το δοκιμαζα 

το μονο πλεον που με κραταει στην σαμσουνγκ μετα τις τελευταιες βλακειες ειναι το σερβις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Waiss είπε

Δηλαδή εσύ ότι αγοράζεις, το αγοράζεις με τιμές MSRP. Kαι για ποιας χώρας τις τιμές θα ήθελες να μιλήσουμε σε ελληνικό forum;

Δεν ξέρω τι βγήκε, σε ποιον βγήκε και σε ποιον όχι. Εγώ ξέρω που θα πάνε τα λεφτά μου και τα λεφτά σου, αν αγοράσεις smartphone εδώ. Οπότε τα MSRP, τα προ φόρων και οι λοιπές ασυναρτησίες, δεν έχουν θέση στην συζήτηση. Ποιο 15 Pro Max; Στο δικό σου post που σου παρέθεσα, στο iPhone 13 αναφερόσουν ως VFM.

Διαβασε τι γράφω.

Το 15 (έκανα λάθος όχι το PM) θα είναι σε 2 χρόνια vfm είπα όπως πιθανότατα και το S24U. Αυτό ήταν σε απάντηση αν το S24U θα είναι vfm σε 2 χρονια

1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Αν βγει καλό και κρατήσει την υπόσχεση της η Samsung φυσικά και ναι. Δεν πιστεύω να βγει κάτι συνταρακτικό ώστε να είναι πλέον απαρχαιωμένο. Και αν βγει κάτι συνταρακτικό τότε θεωρώ δεν θα είναι vfm ούτε το iPhone 15PM. 

Δεν έχει σημασία με τι αγοράζω εγώ. Το σχόλιο αφορούσε την τιμολογιακή πολιτική της Samsung όχι το ποσό πωλείται στην Ελλάδα. 
σ.σ. Το φόρουμ έχει και ειδήσεις για Vision Pro. Πουλιέται Ελλάδα μήπως; 
σ.σ. 2 Το θέμα αφορούσε τις πωλήσεις iPhone παγκοσμίως όχι στην Ελλάδα. 

5 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Τώρα που η Samsung για το S24 έδωσε σοβαρό support η τιμή στον θεό έτσι; Και ελπίζω να τηρήσει την δέσμευση της.

Και σταματάω εδώ. Δεν έχει νόημα η κουβέντα όταν δεν διαβάζεις τι σου λένε ή το διαστρεβλώνεις ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Διαβασε τι γράφω.

Το 15 (έκανα λάθος όχι το PM) θα είναι σε 2 χρόνια vfm είπα όπως πιθανότατα και το S24U. Αυτό ήταν σε απάντηση αν το S24U θα είναι vfm σε 2 χρονια

Δεν έχει σημασία με τι αγοράζω εγώ. Το σχόλιο αφορούσε την τιμολογιακή πολιτική της Samsung όχι το ποσό πωλείται στην Ελλάδα. 
σ.σ. Το φόρουμ έχει και ειδήσεις για Vision Pro. Πουλιέται Ελλάδα μήπως; 
σ.σ. 2 Το θέμα αφορούσε τις πωλήσεις iPhone παγκοσμίως όχι στην Ελλάδα. 

Και σταματάω εδώ. Δεν έχει νόημα η κουβέντα όταν δεν διαβάζεις τι σου λένε ή το διαστρεβλώνεις ….

 

4 hours ago, Dimitris_1981 said:

Το iPhone 13 μπορείς να το βρεις στα 630€ κι αν σκεφτείς ότι φοράει τον A15 με επιδόσεις σχεδόν σαν το S23 ενώ έχει άνετα μια 3ετια μπροστά σε sw updates τότε το λες value for money. Επίσης έχει εξαιρετική  μπαταρία. Ειδικά για κάποιον που θέλει iPhone αν δεν τον νοιάζει το lightning είναι σοφή επιλογή.

Ο μέσος χρήστης δεν θέλει απαραίτητα 120hz και σούπερ κάμερα. Θέλει κάτι που λειτουργεί απροβλημάτιστα λες και είναι η πρώτη μέρα που το άνοιξε. Για αυτό έγινε χαμός τότε με το battery gate.

Αναφέρθηκα σε αυτό το post σου, που γράφεις καθαρά για το iPhone 13, που είναι δύο χρόνων συσκευή και για το πόσο VFM είναι. Και σου απαντάω ότι και το S24U μετά από δύο χρόνια θα είναι το ίδιο VFM. Μετά κάπου έμπλεξες τα μπούτια σου με το iPhone 15 το 15 PM και τον Α15 του iPhone 13 και δεν περιγράφω άλλο.

Πως λες ότι δεν έχει σημασία με τι αγοράζεις και στο ίδιο post αυτοαναιρείσαι για τα 630€ του 13;

σ.σ. Όταν θα πωλείται όμως κι εδώ το Vision Pro, θα το αγοράσεις με τιμές MSRP; 

σ.σ. 2. Όπου οι τιμές παγκόσμια ποικίλουν από χώρα σε χώρα και δεν τα αγοράζουν οι καταναλωτές σε τιμές MSRP.

Kαι σταματάω εδώ. Δεν έχει νόημα η κουβέντα όταν σκας γάιδαρο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον έχει κάνει την διαφορά με το λογισμικό που το λαμβάνουν όλοι οι χρήστες σε αντίθεση με αλλά που αγοράζεις ΚΙΝΗΤΟ μιας χρήσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο θεωρώ! Υποθέτω και του χρόνου το ίδιο θα γίνει. 
Όπως ανέφερε και ένας συνάδελφος πιο πάνω, έκανα και εγώ την μετάβαση μετά από  χρόνια χρήσης android (από εποχές gingerbread). Έχω χρησιμοποιήσει όλες τις βαθμίδες συσκευών και τα τελευταία χρόνια  η κύρια συσκευή μου ήταν Samsung Note 10. Το android γενικά με είχε κουράσει και αμφιταλαντευόμουν να κάνω την μετάβαση. Ήμουν ανάμεσα στο S24 Ultra και στο 15 Pro Max. Λαμβάνοντας υπόψιν την καλύτερη μεταπωλητική αξία του iPhone, συν ότι με έτρωγε γενικά ο κώλος μου να δοκιμάσω το iOS, έκανα την μετάβαση και μετά από 1 μήνα χρήσης θεωρώ ότι έκανα την σωστή επιλογή. Ανώτερη εμπειρία χρήσης σε πολλούς τομείς! 
Για να είμαι δίκαιος όμως να αναφέρω ότι το android έχει καλύτερα notifications και ρυθμίσεις για αυτά!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...