Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 AX με cosmote fiber 100mbps


KTG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την βοηθειά σας γιατί σήμερα εγκατέστησα ένα FRITZ!Box 7530 AX με γραμμή cosmote ftth 100mbps και οι ταχύτητες που πιάνω είναι πολύ κακές, χειρότερες απο το speedport plus ενώ το τηλέφωνο δεν λειτουργεί. Ήμουν με την cosmote μια ωρα στο τηλέφωνο, δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι, το καταχώρησαν ως βλάβη.

 

Πιστεύω οτι το πρόβλημα θα είναι κάτι απλό στις ρυθμίσεις και αν έχετε κάποια ιδέα θα το εκτιμούσα.

 

Με ethernet πιάνει 15mbps ενώ πριν έπιανε 100mbps. Με wifi δίπλα στο ρουτερ πιανει τη μια 80-90mbps την αλλη 30-40.

 

Στην εγκατάσταση επέλεξα αρχικά annex A και μετά συνέδεσα το καλώδιο απο το ONT στο LAN1.

H cosmote μου είπε οτι ακόμα βλέπει το speedport plus στην γραμμή(έχει βγει απο το ρεύμα) και δεν αναγνωρίζει το νέο ρουτερ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2024 στις 8:20 ΜΜ, KTG είπε

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την βοηθειά σας γιατί σήμερα εγκατέστησα ένα FRITZ!Box 7530 AX με γραμμή cosmote ftth 100mbps και οι ταχύτητες που πιάνω είναι πολύ κακές, χειρότερες απο το speedport plus ενώ το τηλέφωνο δεν λειτουργεί. Ήμουν με την cosmote μια ωρα στο τηλέφωνο, δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι, το καταχώρησαν ως βλάβη.

 

Πιστεύω οτι το πρόβλημα θα είναι κάτι απλό στις ρυθμίσεις και αν έχετε κάποια ιδέα θα το εκτιμούσα.

 

Με ethernet πιάνει 15mbps ενώ πριν έπιανε 100mbps. Με wifi δίπλα στο ρουτερ πιανει τη μια 80-90mbps την αλλη 30-40.

 

Στην εγκατάσταση επέλεξα αρχικά annex A και μετά συνέδεσα το καλώδιο απο το ONT στο LAN1.

H cosmote μου είπε οτι ακόμα βλέπει το speedport plus στην γραμμή(έχει βγει απο το ρεύμα) και δεν αναγνωρίζει το νέο ρουτερ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θα πας στο menu αριστερά και θα επιλέξεις Wizards, configuring the network connection. 

 

Screenshot 2024-02-24 at 11.55.27.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/02/2024 at 20:20, KTG said:

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την βοηθειά σας γιατί σήμερα εγκατέστησα ένα FRITZ!Box 7530 AX με γραμμή cosmote ftth 100mbps και οι ταχύτητες που πιάνω είναι πολύ κακές, χειρότερες απο το speedport plus ενώ το τηλέφωνο δεν λειτουργεί. Ήμουν με την cosmote μια ωρα στο τηλέφωνο, δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι, το καταχώρησαν ως βλάβη.

 

Πιστεύω οτι το πρόβλημα θα είναι κάτι απλό στις ρυθμίσεις και αν έχετε κάποια ιδέα θα το εκτιμούσα.

 

Με ethernet πιάνει 15mbps ενώ πριν έπιανε 100mbps. Με wifi δίπλα στο ρουτερ πιανει τη μια 80-90mbps την αλλη 30-40.

 

Στην εγκατάσταση επέλεξα αρχικά annex A και μετά συνέδεσα το καλώδιο απο το ONT στο LAN1.

H cosmote μου είπε οτι ακόμα βλέπει το speedport plus στην γραμμή(έχει βγει απο το ρεύμα) και δεν αναγνωρίζει το νέο ρουτερ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

στην wan του fritz!box θα το βαλεις και πρεπει να διαλεξεις wan επισης απο μεσα. και η Ip μπορει να γινει 192.168.177.1 αντι για 192.168.178.1. και κανε και το τελευταιο firmware update που πρεπει να ειναι λογικα το 7.80

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...