Προς το περιεχόμενο

Αργό boot se Asus X570-p με εξωτ. δίσκους


kyprianos73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, εδώ και 3+ χρόνια έχω ένα σύστημα με Asus X570-p & Ryzen 7 3700X. Το πρόβλημα είναι ότι όταν έχω συνδεδεμένους 2 εξωτ. δίσκους WD 8ΤB Μybook το σύστημα είναι απελπιστικά αργό όταν μπουτάρει με την καθυστέρηση να εντοπίζεται στο χρονικό διάστημα μέχρι να εμφανιστεί το logo της Asus. Όταν αποσυνδέω τους δίσκους οι χρόνοι επανέρχονται στο κανονικό. Με δεδομένο ότι γενικά έχω ακούσει για αργούς χρόνους μπουταρίσματος σε Χ570, υπάρχει κάποιος τρόπος αντιμετώπισης για το συγκεκριμένο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Επεξ/σία από kyprianos73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kyprianos73 είπε

Καλησπέρα, εδώ και 3+ χρόνια έχω ένα σύστημα με Asus X570-p & Ryzen 7 3700X. Το πρόβλημα είναι ότι όταν έχω συνδεδεμένους 2 εξωτ. δίσκους WD 8ΤB Μybook το σύστημα είναι απελπιστικά αργό όταν μπουτάρει με την καθυστέρηση να εντοπίζεται στο χρονικό διάστημα μέχρι να εμφανιστεί το logo της Asus. Όταν αποσυνδέω τους δίσκους οι χρόνοι επανέρχονται στο κανονικό. Με δεδομένο ότι γενικά έχω ακούσει για αργούς χρόνους μπουταρίσματος σε Χ570, υπάρχει κάποιος τρόπος αντιμετώπισης για το συγκεκριμένο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Έχεις ξεχασμένο κανένα λειτουργικό μέσα σε κάποιον από τους δίσκους?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, kyprianos73 είπε

Καλημέρα, όχι από όσο ξέρω δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Δες το BIOS από που ξεκινάει να μπουταρει.

Άλλαξε τις προτεραιότητες εάν είναι ανάγκη να ξεκινάει από τον εσωτερικό δίσκο και βαλε τελευταία την επιλογή από USB ή ακύρωσε την εντελώς.

Και μετά τσέκαρε όπως σου είπαν τους δίσκους σου

4 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Ελέγχεις την κατάσταση υγείας όλων των δίσκων με το HDSentinel

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με τη μητρική και το BIOS μπορείς να βρεις ή να μη βρεις λύση. Προσωπικά, σε Asus μητρική υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση εάν είναι δίσκοι συνδεδεμένοι στον υπολογιστή, αλλά μικρή, ενώ σε Laptop η κατάσταση απελπιστικά αργή🤣.

Στο Laptop επειδή έκανα όλες τις προσπάθειες και δεν κατάφερα τίποτα, τελικά κατέφυγα σε ένα Usb Hub USB 3.0 Ports Splitter σε USB-A με διακόπτες On-Off σε κάθε USB θύρα, με εξωτερική παροχή ρεύματος (Τάση 5V & 3A) και συνδέω τους δίσκους εκεί (εάν συνδέεις αρκετούς δίσκους θέλεις και τα αντίστοιχα Amperes). Ξεκινώ το Laptop και όταν φορτώνουν τα Windows ανοίγω εκείνους τους δίσκους που θέλω κάθε φορά. 

Γλυτώνεις βάλε- βγάλε τα καλώδια και τις όποιες καθυστερήσεις. 

Εάν έχεις USB Type-C θύρα (που η μητρική σου έχει) μπορείς να πάρεις αντίστοιχη λύση όπου συνδέεις το Usb Hub USB 3.0 Ports Splitter στη USB Type-C του υπολογιστή σου, που σημαίνει ότι δε χρειάζεσαι αντάπτορα με εξωτερική παροχή ρεύματος.  

Μια ιδέα μπορείς να πάρεις εδώ στο Amazon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...