Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Wi Fi Mesh για Cosmote 300Mbps


Dudaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω Cosmote 300Mbps και το extra μικρό router που δίνει η Cosmote για δημιουργία δικτύου mesh δεν με καλύπτει ούτε σε απόδοση ούτε σε αξιοπιστία.

Έχω ακούσει καλά λόγια για τις λύσεις τις TP link αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η σωστή επιλογή. Ο χώρος είναι γύρω στα 120m2. Με ενδιαφέρει να καλύπτει τις πιο σύγχρονες απαιτήσεις και δυνατότητες  που μπορεί να έχουν οι πιο μοντέρνες συσκεύες, κινητά, κονσολες κτλ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε,

Καθώς τα δουλεύω από όταν πρωτό-βγήκαν, θα πρότεινα TP Link Deco X50 διπλό ή τριπλό κιτ, ανάλογα τη διαρρύθμιση του χώρου. Αν υπάρχει το budget, τα XE75 Pro v2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2024 στις 12:07 ΠΜ, Dudaros είπε

Καλησπέρα, έχω Cosmote 300Mbps και το extra μικρό router που δίνει η Cosmote για δημιουργία δικτύου mesh δεν με καλύπτει ούτε σε απόδοση ούτε σε αξιοπιστία.

Έχω ακούσει καλά λόγια για τις λύσεις τις TP link αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η σωστή επιλογή. Ο χώρος είναι γύρω στα 120m2. Με ενδιαφέρει να καλύπτει τις πιο σύγχρονες απαιτήσεις και δυνατότητες  που μπορεί να έχουν οι πιο μοντέρνες συσκεύες, κινητά, κονσολες κτλ. Ευχαριστώ.

Το πρόβλημα σου είναι ο ''μάπα'' εξοπλισμός της Cosmote.

Δεν χρειάζεσαι mesh δίκτυο για 120τμ

Χρειάζεται να αγοράσεις ένα σοβαρό router. Εγώ προ 3ετίας με αντίστοιχα θέματα και αναζητήσεις, πήγα σε αυτό https://www.avm.gr/proionta/fritzbox/fritzbox-7590ax/

και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

Επεξ/σία από takislz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις και προσανατολίζεται σε σύστημα mesh wifi και για οικιακη λύση  τα deco της tp-link είναι μια χαρά επιλογή. Η πληροφορία που έχουμε ανάγκη για να βοηθηθείς παραπάνω ειναι 1) πως είναι αυτά τα 120 τμ ( μεζονετα πχ,μια κάτοψη έστω και πρόχειρη θα βοηθούσε) και κυριότερο αν υπάρχει δυνατότητα να μιλήσουν αυτά μεταξύ τους καλωδιακά ( δομημένη καλωδίωση) ή θα είναι η ζεύξη μεταξύ τους ασύρματη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, πήρα τελικά στο budget μου τα Deco X50, είμαι ικανοποιημένος μέχρι στιγμής, χωρίς να έχω δει όλες τις ρυθμίσεις ακόμα. Αν προκύψει κάποιο πρόβλημα θα κάνω ένα update για κάποιον που ίσως ενδιαφέρεται για μια τέτοια λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...