Προς το περιεχόμενο

Νέα συνδυαστική εφαρμογή GeForce Experience και Control Panel δοκιμάζει η Nvidia


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καιρός ήταν, είχα εγκαταστήσει Nvidia κάρτα σε φίλο και το control panel ήταν λες και πήγα πίσω στα 2000s Windows XP style. 

Η AMD το έχει εδώ και χρόνια με το Radeon Adrenalin το οποίο έχει μοντέρνο look.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

42 λεπτά πριν, Dantε είπε

Μια χαρα ηταν το Nvidia Control Panel. Αν φαινοταν σε καποιον πολυπλοκο το μενου, τοτε φανταζομαι ουτε να παραγγειλει απο το e-food δε μπορει.

Ασε που πλεον με το ζορι θα βαζει και το Geforce Experience απο οτι καταλαβα.

Μια χαρα ηταν το μενου αλλα αργουσε πολυ στο ανοιγμα και οταν αλλαζεις κατι μεχρι να το δεχθει.Εγω παραγγελνω απο BOX παντως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Μια χαρα ηταν το Nvidia Control Panel. Αν φαινοταν σε καποιον πολυπλοκο το μενου, τοτε φανταζομαι ουτε να παραγγειλει απο το e-food δε μπορει.

Διαφωνώ στο κομμάτι του μια χαρά. Σαν επιλογές και layout είναι ΟΚ. Αλλά δεν μπορώ να χωνέψω ότι κάθε φορά που χρειάζομαι κάτι από αυτό το control panel νιώθω λες και ανοίγω autocad σε Pentium 4. Φοβερά laggy πρόγραμμα, σε οποιονδήποτε υπολογιστή, αργεί να ανοίξει, αργεί να φορτώσει υπομενού, αργεί να εφαρμόσει ρυθμίσεις, γενικώς για αυτό που είναι είναι απελπιστικά αργό και φαίνεται σαν να είναι κάτι βαρύ (ενώ δεν είναι).

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν έκανα την τελευταία φορά μετάβαση απο AMD σε nVidia μου έλειπε και ακόμα μου λείπει η περίφημη σουίτα της AMD , έχει τα πάντα και μπορείς να κάνεις τα πάντα , σε ένα όμορφο interface . Δεν με χαλάει το απαρχαιωμένο πρόγραμμα της nVidia , με χαλάει που είναι τόσο λειψό , όσο για το άθλιο Geforce Experience που πρέπει να κάνεις και login είναι και ηταν η χαριστική βολή ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, BadBoy said:

Ελπίζω όντως να μη θέλει λογαριασμό για να κάνεις ρυθμίσεις στην κάρτα. Τουλάχιστον στο GFE μπορείς να ρίξεις πόρτα.

Ευτυχώς όχι, το κατάλαβαν κι αυτοί...μετά τις πέτρες!

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια δουλεια το δουλευω απο χθες ειναι ακομα σε beta αλλα εχει μεσα ολα τα βασικα που χρειαζονται. Θα προσθεσουν ολο το control panel με νεες εκδοσεις εχουν βαλει 120fps recording εχουν βαλει AV1 recording εχουν βαλει πολλα πραγματα για monitoring ολα ειναι πολυ ομορφα. Θα μπει και DLSS swapper ωστε να κανουμε αναβαθμιση μεσα απο το nvidia app σε νεα εκδοση και θα μπορουμε να αλλαζουμε και τα preset. Σωστη κατευθυνση καιρος ηταν και αναμενω τις νεες εκδοσεις με οτι ερχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστούμε αλλά δεν θα πάρουμε, εγώ αφαίρεσα το nvidia control panel γιατί έκανε τον υπολογιστή μου να τρέχει με 5fps όταν έτρωγε φλασιές, το ποντίκι έτρεμε και κολλούσε το σύμπαν. Και αυτό σε υπολογιστή ThreadRipper για να μην νομίζετε ότι το δοκίμασα σε κανένα pc πατάτα.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Diavolos666 είπε

Ευχαριστούμε αλλά δνε θα πάρουμε, εγώ αφαίρεσαι το nvidia control panel γιατί έκανε τον υπολογιστή μου να τρέχει με 5fps όταν έτρωγε φλασιές, το ποντίκι έτρεμε και κολλούσε το σύμπαν. Και αυτό σε υπολογιστή ThreadRipper για να μην νομίζετε ότι το δοκίμασα σε κανένα pc πατάτα.

Επειδη σε διαβαζω και παντα συμφωνω μαζι σου τα λες πολυ ομορφα και ωραια να ρωτησω τι προβλημα αντιμετωπισες? Γιατι το εχω το control panel κανονικα χρονια και ποτε δεν ειχα τετοια θεματα και δουλευω 15 ωρες κοντα τη μερα τον υπολογιστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Dantε said:

Μια χαρα ηταν το Nvidia Control Panel. Αν φαινοταν σε καποιον πολυπλοκο το μενου, τοτε φανταζομαι ουτε να παραγγειλει απο το e-food δε μπορει.

Ασε που πλεον με το ζορι θα βαζει και το Geforce Experience απο οτι καταλαβα.

3 minutes ago, Arkin said:

Επειδη σε διαβαζω και παντα συμφωνω μαζι σου τα λες πολυ ομορφα και ωραια να ρωτησω τι προβλημα αντιμετωπισες? Γιατι το εχω το control panel κανονικα χρονια και ποτε δεν ειχα τετοια θεματα και δουλευω 15 ωρες κοντα τη μερα τον υπολογιστη. 

 

Το Nvidia control panel είναι ουσιαστικά ένας ιός για να χαλάει το pc, το εγκατέστησε αρχικά χωρίς να θέλω και χωρίς να ξέρω τι είναι μαζί με τα drivers της κάρτας, και υποτίθεται πως έκανε τα παιχνίδια να τρέχουν πιο καλά θα καλυτέρρευε τα γραφικά κτλ.

Σε υπολογιστή Threadriper με 128GB RAM μετά από λίγη ώρα έτρεχαν όλα σε 5fps και το ποντίκι κινούνταν σπαστικά και κολλούσε το σύμπαν.

Με το που το αφαίρεσα έφυγαν όλα τα προβλήματα.

Το GeForce experience έχει τα θεματάκια του και ελπίζω να το κάνουν απλό και μόνο γι' αυτά που ζητάμε και όχι μία σουίτα με άχρηστα πράγματα που φορτώνουν το σύστημα.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Diavolos666 είπε

 

Το Nvidia control panel είναι ουσιαστικά ένας ιός για να χαλάει το pc, το εγκατέστησε αρχικά χωρίς να θέλω και χωρίς να ξέρω τι είναι μαζί με τα drivers της κάρτας, και υποτίθεται πως έκανε τα παιχνίδια να τρέχουν πιο καλά θα καλυτέρρευε τα γραφικά κτλ.

Σε υπολογιστή Threadriper με 128GB RAM μετά από λίγη ώρα έτρεχαν όλα σε 5fps και το ποντίκι κινούνταν σπαστικά και κολλούσε το σύμπαν.

Με το που το αφαίρεσα έφυγαν όλα τα προβλήματα.

Το GeForce experience έχει τα θεματάκια του και ελπίζω να το κάνουν απλό και μόνο γι' αυτά που ζητάμε και όχι μία σουίτα με άχρηστα πράγματα που φορτώνουν το σύστημα.

Τι να σου πω δεν ξερω παντως το εχω χρονια κανονικα και το geforce experience και ολα δουλευουν ρολοι μηδεν κολλημα πουθενα. AM4 5700x. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Arkin said:

Τι να σου πω δεν ξερω παντως το εχω χρονια κανονικα και το geforce experience και ολα δουλευουν ρολοι μηδεν κολλημα πουθενα. AM4 5700x. 

Στην αρχή τα αφαίρεσα και τα δύο αλλά το GFE είναι χρήσιμο για να καταγράφω την οθόνη, νόμισα ότι τα θέλει και τα δύο αναγκαστικά, όταν έμαθα ότι παίζει και μόνο του το εγκατέστησα και δεν εγκατέστησα το control panel. Όλα τρέχουν μια χαρά τώρα.

Αν βάλουν και εγγραφή 120fps δεν θα με χαλούσε, πάντως κάποιος control panel που κάνει κουμάντο στην cpu/gpu μου από την Nvidia δεν θα βάλω επ'ουδενί.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Στην αρχή τα αφαίρεσα και τα δύο αλλά το GFE είναι χρήσιμο για να καταγράφω την οθόνη, νόμισα ότι τα θέλει και τα δύο αναγκαστικά, όταν έμαθα ότι παίζει και μόνο του το εγκατέστησα και δεν εγκατέστησα το control panel. όλα τρέχουν μια χαρά τώρα.

Αν βάλουν και εγγραφή 120fps δεν θα με χαλούσε, πάντως κάποιος control panel που κάνει κουμάντο στην cpu μου από την Nvidia δεν θα βάλω επ'ουδενί.

Εβαλαν 120fps και av1 το εγραψα πιο πισω με τη νεα εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Arkin said:

Εβαλαν 120fps και av1 το εγραψα πιο πισω με τη νεα εφαρμογη.

Λογικά πρέπει να εγκαταστήσω κάτι νέο, γιατί το δικό μου είναι στα 60fps, δεν κάνει αναβάθμιση μόνο του έτσι;

Edit: είναι αυτή η συναδιαστική εφαρμογή που τα έχει και τα δύο; Δεν θα το βάλω ποτέ τότε, αν έχει και nvidia control panel ούτε χτες δεν το βάζω.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Diavolos666 είπε

Λογικά πρέπει να εγκαταστήσω κάτι νέο, γιατί το δικό μου είναι στα 60fps, δεν κάνει αναβάθμιση μόνο του έτσι;

Οχι εδω εισαι

https://www.nvidia.com/en-us/software/nvidia-app/

 

Screenshot_3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...