Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από HDD σε SSD M.2 NVMe


Primordial_Soup
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από padelis100,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Έχω ένα παλιό σύστημα, HP Pro 3500 του 2012 και έχω ξεκινήσει κάποιες αναβαθμίσεις. Έβαλα 16 GB RAM DDR3 στα 1600 Mhz, όχι πως χρειαζότανε βέβαια τόσο πολύ, αλλά τις βρήκα σε καλή τιμή, βρήκα κάποιον παλιό Intel core i7 3770 στα 3.4 Ghz LGA 1155, που λογικά θα τοποθετήσω, και τώρα θα ήθελα να αναβαθμίσω τον σκληρό δίσκο, γιατί με τη μέτρια χρήση που του κάνω, δείχνει ότι είναι αυτό που μπλοκάρει το σύστημα. Φυσικά αναβάθμισα το BIOS σε amibios 8.19 Rev.A 12 Jan 2015.

Σκεφτόμουν να πάρω έναν SSD 2.5 με SATA 3 αλλά είδα πως μερικά παλιά συστήματα δουλεύουν επίσης καλά με Μ.2 NVMe μέσω PCIe adapter. Φυσικά η motherboard (Foxconn A2BF) δεν υποστηρίζει κάποιο τρελό bandwidth στο PCIe, νομίζω ότι διαθέτει PCIe 2.0 ή στην καλύτερη PCIe 3.0, με 16 κανάλια (x16). Στη χειρότερη περίπτωση βάζοντας έναν αντάπτορα για PCIe 2.0 με 4 κανάλια, θεωρητικά πάντα, νομίζω ότι πιάνω ταχύτητες παρόμοιες με αυτές του SATA 3. 

Θα ήθελα την άποψή σας πάνω σε αυτό και τη διόρθωσή σας, αν κάνω κάπου λάθος. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα στο bootάρισμα μέσω της PCIe θύρας και αν ναι πως μπορώ να το λύσω αυτό;

Επεξ/σία από Primordial_Soup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Δεν αξιζει να ασχοληθεις με αυτη τη μητρικη φιλε μου. Υποστηριζει PCIe x16 v2 και sata ii

Και τον ανταπτορα που λες να παρεις, δε θα δεις ουσιαστικη διαφορα. Γενικα οταν ακους foxconn μητρικη, και τσαμπα να σου τη δινουν, φευγεις. Ακομα περισσοτερο οταν θελεις να επενδυσεις και σε τοσο παλια foxconn.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάρε έναν ssd 2.5" και σε σχέση με τον όποιο μηχανικό τυχόν έχεις, θα είσαι πολύ καλύτερα

ΜΗΝ δώσεις χρήμα για pci-e adapters για Μ.2 σ αυτό το σύστημα

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2024 στις 7:05 ΜΜ, Primordial_Soup είπε

Έχω ένα παλιό σύστημα, HP Pro 3500 του 2012 και έχω ξεκινήσει κάποιες αναβαθμίσεις.  βρήκα κάποιον παλιό Intel core i7 3550 στα 3.4 Ghz LGA 1155,

μάλλον αναφέρεσαι στον i5 3550  Είσαι σίγουρος ότι δέχεται αυτόν τον επεξεργαστή ? Απ όσο ξερω η  (Foxconn A2BF)  δέχεται τους παρακάτω Αν λειτουργήσει ενημέρωσε Με ενδιαφέρει

TDP: 35W up to 95W (processor dependent)
Motherboard supports the following processor upgrades:
Core i3-2xxx/T dual core
Core i3-2xxx dual core
Core i5-2xxx quad core
Core i7-2xxx quad core
Core G5xx/T dual core
Core G6xx/T dual core

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, padelis100 είπε

Δεν αξιζει να ασχοληθεις με αυτη τη μητρικη φιλε μου. Υποστηριζει PCIe x16 v2 και sata ii

Και τον ανταπτορα που λες να παρεις, δε θα δεις ουσιαστικη διαφορα. Γενικα οταν ακους foxconn μητρικη, και τσαμπα να σου τη δινουν, φευγεις. Ακομα περισσοτερο οταν θελεις να επενδυσεις και σε τοσο παλια foxconn.

Κάτι θα ξέρεις για να το λες. Θα επενδύσω σε SSD 2.5. Είναι και το NVMe που θέλει μανούρα να το κάνεις να δουλέψει σε αντάπτορα παλιάς motherboard.

1 ώρα πριν, Kthulhou είπε

πάρε έναν ssd 2.5" και σε σχέση με τον όποιο μηχανικό τυχόν έχεις, θα είσαι πολύ καλύτερα

ΜΗΝ δόσεις χρήμα για pci-e adapters για Μ.2 σ αυτό το σύστημα

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα δοκιμάσω SSD 2.5 τελικά. Με πείσατε.

1 ώρα πριν, hp8 είπε

μάλλον αναφέρεσαι στον i5 3550  Είσαι σίγουρος ότι δέχεται αυτόν τον επεξεργαστή ? Απ όσο ξερω η  (Foxconn A2BF)  δέχεται τους παρακάτω Αν λειτουργήσει ενημέρωσε Με ενδιαφέρει

TDP: 35W up to 95W (processor dependent)
Motherboard supports the following processor upgrades:
Core i3-2xxx/T dual core
Core i3-2xxx dual core
Core i5-2xxx quad core
Core i7-2xxx quad core
Core G5xx/T dual core
Core G6xx/T dual core

Trial and error. Αύριο θα ανεβάσω ένα screenshot από ένα build που δουλεύει, υποτίθεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, hp8 είπε

μάλλον αναφέρεσαι στον i5 3550  Είσαι σίγουρος ότι δέχεται αυτόν τον επεξεργαστή ? Απ όσο ξερω η  (Foxconn A2BF)  δέχεται τους παρακάτω Αν λειτουργήσει ενημέρωσε Με ενδιαφέρει

TDP: 35W up to 95W (processor dependent)
Motherboard supports the following processor upgrades:
Core i3-2xxx/T dual core
Core i3-2xxx dual core
Core i5-2xxx quad core
Core i7-2xxx quad core
Core G5xx/T dual core
Core G6xx/T dual core

image.jpeg.363cab51d045058da59288ca8dcb5102.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

UPDATE

Το PC, αν και απαρχαιωμένο πια, με τον 2.5 SSD σε SATA II απογειώθηκε. Κάνει ό,τι είναι να κάνει απροβλημάτιστα. Παραθέτω το ανάλογο benchmark. Αν και χαμηλό σχετικά, καταφέρνει να bootάρει σε 20 sec.

image.png.45eeb1cf6f5bb835b1cf8fb9386fcdbe.png

Παρόλα αυτά, εντελώς πειραματικά, κατάφερα και έβαλα και τον Μ.2 NVMe στην PCIe 2.0 x16. Τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά ως προς τη λειτουργία του συστήματος. Πέρα από τις, αδύνατο να αναβαθμιστούνε, απαιτήσεις σε γραφικά, όλα ΠΕΤΑΝΕ. Δε θέλω να θυμάμαι τι ταχύτητες έπιανε ο παλιός HDD.

image.png.e02bb6306bc92c5b2bce5e0251465cfb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...