Προς το περιεχόμενο

Σε αναστολή έθεσε η Google τη δυνατότητα δημιουργίας εικόνων από το Gemini


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Εσύ αλλάζεις το θέμα πάντα και στο έχουν πει και άλλοι. Άμα βάλω τα στοιχεία ξέρεις τι θα γίνει, οποίος θέλει τα βρίσκει, απάντησα ήδη ότι είναι θέμα δημόσιας υγείας αλλά το δικό σου επιχηρημα είναι πάντα το ίδιο, να καταστραφεί η κοινωνία, να πεθαίνει ο κόσμος για να μην πληγωθούν αισθήματα.

Μα δεν είναι θέμα δημόσιας υγιές και το ξέρεις πολύ καλά ότι και τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα είναι πολλαπλάσια σε ποσοστό στους str8…

τώρα για το ποιος αλλάζει την κουβέντα, εδώ είναι τα γραφόμενα του κάθε ενός εδώ και ποιος πετάει στην εξέδρα την μπάλα όπως πχ με τα περί μονοθέσια, πριν δυο ποστ, που νόμιζες, εσφαλμένα, ότι μπορείς να κρυφτείς πίσω από αυτήν…

21 λεπτά πριν, Waiss είπε

Δεν απαντάει στην ερώτηση μου. Αυτό είναι το μετά.

Ας ρωτήσω κάτι πιο συγκεκριμένο. Συμφωνείς με την ιδέα των "παρένθετων μητέρων";

Και όμως απαντάει, τα σημαντικότερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά των gay ή lesbian ζευγαριών προέρχονται από όσους δεν πιστεύουν ότι μπορεί να είναι καλοί οι γονείς τους και υστερούν σε κάτι από τα υπόλοιπα παιδιά …

ΥΓ: δεν συμφωνώ με τη παρένθετη μητέρα ούτε για τους gay, ούτε για τους str8… μόνη εξαίρεση αν πρόκειται για συγγενή α’ βαθμού…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, AtiX said:

Και όμως απαντάει, το σημαντικότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά των gay ή lesbian ζευγαριών προέρχονται από όσους δεν πιστεύουν ότι μπορεί να είναι καλοί οι γονείς τους και υστερούν σε κάτι από τα υπόλοιπα παιδιά …

ΥΓ: δεν συμφωνώ με τη παρένθετη μητέρα ούτε για τους gay, ούτε για τους str8… μόνη εξαίρεση αν πρόκειται για συγγενή α’ βαθμού…

Ευχαριστώ πολύ. Συμφωνώ με το υστερόγραφο.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 minutes ago, AtiX said:

Μα δεν είναι θέμα δημόσιας υγιές και το ξέρεις πολύ καλά ότι και τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα είναι πολλαπλάσια σε ποσοστό στους str8…

όπως συμφέρει φυσικά, όταν βάζουν μέσα στα στατιστικά την υποσαχάρια αφρική που ακόμα πιστεύουν σε δαίμονες, είδα ένα ντοκιμαντέρ και είπαν σε κάποιες περιοχές υπάρχει η ιδέα ότι αν είσαι οροθετικός και κάνεις σεξ με παρθένα θα σου φύγει ο ιός και βιάζουν μέχρι και μικρά κορίτσια για να γιατρέψουν τον ιό άκουσον άκουσον.

~~~
Στον δυτικό κόσμο τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα ειδικά το HIV είναι σχεδόν αποκλειστικότητα συγκεκριμένης κατηγορίας ανθρώπων και δεν είναι οι str8.

Στην Αμερική από τον οργανισμό για τους οροθετικούς τα στατιστικά έχουν ως εξής:

80% είναι άντρες και 20% γυναίκες

Από τους οροθετικούς άντρες το 81% είναι από ομόφυλες σχέσεις ενώ ο κυριότερος λόγος είναι το σεξ, ενώ στους str8 παρατηρείται κυρίως σε ομάδες που κάνουν ναρκωτικά και μεταδίδονται με την κοινή χρήση σύριγγας.

https://www.hiv.gov/hiv-basics/overview/data-and-trends/statistics/

Στους 5 άντρες οροθετικούς οι 4 είναι gay παρόλο που είναι περίπου το 4% του πληθυσμού των αντρών της Αμερικής.

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_sexual_orientation

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

όπως συμφέρει φυσικά, όταν βάζουν μέσα στα στατιστικά την υποσαχάρια αφρική που ακόμα πιστεύουν σε δαίμονες, είδα ένα ντοκιμαντέρ και είπαν σε κάποιες περιοχές υπάρχει η ιδέα ότι αν είσαι οροθετικός και κάνεις σεξ με παρθένα θα σου φύγει ο ιός και βιάζουν μέχρι και μικρά κορίτσια για να γιατρέψουν τον ιό άκουσον άκουσον.

~~~
Στον δυτικό κόσμο τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα ειδικά το HIV είναι σχεδόν αποκλειστικότητα συγκεκριμένης κατηγορίας ανθρώπων και δεν είναι οι str8.

Στην Αμερική από τον οργανισμό για τους οροθετικούς τα στατιστικά έχουν ως εξής:

80% είναι άντρες και 20% γυναίκες

Από τους οροθετικούς άντρες το 81% είναι από ομόφυλες σχέσεις ενώ ο κυριότερος λόγος είναι το σεξ, ενώ στους str8 παρατηρείται κυρίως σε ομάδες που κάνουν ναρκωτικά και μεταδίδονται με την κοινή χρήση σύριγγας.

https://www.hiv.gov/hiv-basics/overview/data-and-trends/statistics/

 

Από τα οποία πάνω από το 70% των ατόμων που ζουν με HIV έχει επιτευχθεί καταστολή του ιικού φορτίου, γεγονός που επιτρέπει στα άτομα αυτά να ζήσουν μια μακρά, υγιή ζωή και να έχουν μηδενικό κίνδυνο μετάδοσης του HIV…

Επεξ/σία από AtiX
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, AtiX said:

Από τα οποία πάνω από το 70% των ατόμων που ζουν με HIV έχει επιτευχθεί καταστολή του ιικού φορτίου, γεγονός που επιτρέπει στα άτομα αυτά να ζήσουν μια μακρά, υγιή ζωή και να έχουν μηδενικό κίνδυνο μετάδοσης του HIV…

Ναι τώρα μιλάς για το φάρμακο που καταστέλλει τον ιό, μη μου λες ότι η μετάδοση είναι πολλαπλάσια στους str8 άντρες όταν 4 στους 5 οροθετικούς είναι ομοφυλόφιλοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Shinji ikari είπε

Αφού σε συνέτριψε απαντάς με εκτός της ουσίας όπως πάντα, απλά δέξου το, εντυπωσίασε μας.

Αυτό είναι το πρόβλημα, νομίζεται ότι με συνέτριψε… 

αλαζονεία και προκατάληψη προσφέρετε μόνο, σε μια κοινωνία που θα σας ξεράσει όπως όλους τους υπόλοιπους…

καληνύχτα…

1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

Ναι τώρα μιλάς για το φάρμακο που καταστέλλει τον ιό, μη μου λες ότι η μετάδοση είναι πολλαπλάσια στους str8 άντρες όταν 4 στους 5 οροθετικούς είναι ομοφυλόφιλοι.

Μίλησα για σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα που εκεί τα στοιχεία είναι όπως τα ανέφερα…

επίσης σύμφωνα με τα ελληνικά στοιχεία η αντιστοιχία για το HiV είναι 2 προς 1 για το 2022 το οποίο δεν δικαιολογεί καμία διάκριση ως προς την αιμοδοσία μεταξύ gay & str8, μιας και από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα…

Επεξ/σία από AtiX
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, AtiX said:

Αυτό είναι το πρόβλημα, νομίζεται ότι με συνέτριψε… 

αλαζονεία και προκατάληψη προσφέρετε μόνο, σε μια κοινωνία που θα σας ξεράσει όπως όλους τους υπόλοιπους…

καληνύχτα…

Εγώ πραγματικά ΠΟΤΕ δεν έχω όρεξη να μαλώνω και απλώς κάνω συζήτηση, αλλά πως είναι δυνατόν να λες ότι οι str8 μεταδίδουν πιο πολύ και να βάζεις στο στόχαστρο την τεράστια πλειοψηφία έτσι χωρίς καμία σκέψη για ένα πανάσχημο ψέμα, και να είσαι εσύ ο ανθρωπιστής, ενώ εγώ που απλά παρέθεσα τα στατιστικά να προσφέρω αλαζονεία και προκατάληψη;

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βλέπεις εχθρούς παντού και γιατί θεωρείς πρέπει να μαλώνουμε. όταν τα στατιστικά δεν συνάδουν με την ρητορική σου και την γνώμη σου τότε οφείλεις να αλλάξεις γνώμη όχι να περιλούζεις με κοσμητικά επίθετα αυτόν που σου τα παρέθεσε.

Σε ότι αφορά την αιμοδοσία είναι για πολλούς λόγους, αυτό ξεκίνησε τότε που δεν υπήρχε ακόμα ευκολία και σιγουριά στο να βρουν έγκαιρα τον ιό και κάποτε κολλούσαν και άτομα από αιμοδοσία. Φαντάσου να είσαι τίποτα αιμοφιλικός ή να έχει μεσογειακή αναιμία και να σου μεταδώσουν τον ιό γιατί κάποιος θεωρεί ότι έτσι "τον αποδέχεσαι στην κοινωνία". Και τότε μάλιστα οι ομοφυλόφιλοι ήταν σχεδόν οι αποκλειστικοί φορείς του ιού. Γιατί συνεχίζεται και τώρα, ε τι να σου πω.

~~~
Σε ότι αφορά τα παιδιά γιατί συζητήσατε πιο πάνω και  γι' αυτά ισχύουν τα εξής:

1) Το να αποκτήσεις παιδί δεν είναι δικαίωμα, είναι βιολογικό προνόμιο, άλλωστε υπάρχουν και str8 ζευγάρια που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν.
Ακόμα κι αν αποκτήσεις δικά σου παιδιά δεν σου ανήκουν, τα παιδιά ανήκουν στον εαυτό τους, έχεις το βιολογικό και νομικό προνόμιο αφού τα έφερες στον κόσμο να τα προστατεύσεις και να τα μεγαλώσεις.
Αν δεν το κάνεις καλά, σου τα παίρνει η πρόνοια.

2) Τα παιδιά που δεν έχουν γονείς και κοντινούς συγγενείς για να τα προσέξουν, έχουν το ανυπέρβλητο δικαίωμα να τα δώσουμε στην καλύτερη των περιπτώσεων, στο πιο σταθερό περιβάλλον. Όπως γεννήθηκαν από έναν μπαμπά και μία μαμά οφείλουμε να τους βρούμε έναν μπαμπά και μία μαμά για να αντικαταστήσουμε αυτό που έχασαν. Η υιοθεσία δεν είναι δικαίωμα, είναι ένα από τα πιο μεγάλα και αυστηρά προνόμια. Περνάνε από του σκυλιού τον κώλο τους υποψήφιους θετούς γονείς πριν τους επιτρέψουν να έχουν το προνόμιο να μεγαλώσουν ένα παιδί που βρέθηκε υπό την προστασία του κράτους.

3) Αν πάλι είσαι γόνιμος και αποφασίσεις να μην τεκνοποιήσεις λόγω σεξουαλικής προτίμησης αυτό είναι δικό σου πρόβλημα, δεν θα σου το λύσει η πολιτεία ούτε θα γεμίσουμε τα κενά του καθενός δίνοντάς του ένα παιδί που είχε την ατυχία να βρεθεί μόνο του.

4) Αν ένα ομοφυλόφιλος και μία λεσβία αποφασίσουν να τεκνοποιήσουν προφανώς έχουν το βιολογικό προνόμοιο, μπορούν να μην είναι καν μαζί άλλωστε και οι str8 χωρίζουν. Εφόσον το προστατεύεις και του φέρεσαι καλά ψυχικά και σωματικά δεν μπορεί κανείς να σου το πάρει.

...για τις παρένθετες και δότριες πάμε πάλι στο βήμα 4, εγώ είμαι φιλελεύθερος και θεωρώ ότι δεν υπάρχει δότρια ή παρένθετη, υπάρχουν έναν άντρας και μία γυναίκα (ή δύο αν είναι άλλη δότρια και άλλη παρένθετη) και αποφασίζουν να κάνουν χρήση του βιολογικού τους προνομίου να τεκνοποιήσουν. Και δεν μας αφορά και αν είναι gay/str8/λεσβίες, δεν ζούμε στο βρακί τους.

Ξέρω ότι αρκετοί είναι εναντίον αυτού, αλλά εφόσον γίνεται με την σύμφωνη συμμετοχή των βιολογικώς προνομιούχων να τεκνοποιήσουν, και εφόσον το παιδί θα το προσέχουν, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

~~~~
Δικαιώματα έχουν τα παιδιά πρώτα, οι υπόλοιποι έχουμε υποχρεώσεις απέναντί τους.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Εγώ πραγματικά ΠΟΤΕ δεν έχω όρεξη να μαλώνω και απλώς κάνω συζήτηση, αλλά πως είναι δυνατόν να λες ότι οι str8 μεταδίδουν πιο πολύ και να βάζεις στο στόχαστρο την τεράστια πλειοψηφία έτσι χωρίς καμία σκέψη για ένα πανάσχημο ψέμα, και να είσαι εσύ ο ανθρωπιστής, ενώ εγώ που απλά παρέθεσα τα στατιστικά να προσφέρω αλαζονεία και προκατάληψη;

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βλέπεις εχθρούς παντού και γιατί θεωρείς πρέπει να μαλώνουμε. όταν τα στατιστικά δεν συνάδουν μες την ρητορική σου και την γνώμη σου τότε οφείλεις να αλλάξεις γνώμη.

Σε ότι αφορά την αιμοδοσία είναι για πολλούς λόγους, αυτό ξεκίνησε τότε που δεν υπήρχε ακόμα ευκολία και σιγουριά στο να βρουν έγκαιρα τον ιό και κάποτε κολλούσαν και άτομα από αιμοδοσία. Φαντάσου να είσαι τίποτα αιμοφιλικός ή να έχει μεσογειακή αναιμία και να σου μεταδώσουν τον ιό γιατί κάποιος θεωρεί ότι έτσι "τον αποδέχεσαι στην κοινωνία". Και τότε μάλιστα οι ομοφυλόφιλοι ήταν σχεδόν οι αποκλειστικοί φορείς του ιού. Γιατί συνεχίζεται και τώρα, ε τι να σου πω.

~~~
Σε ότι αφορά τα παιδιά γιατί συζητήσατε πιο πάνω και  γι' αυτά ισχύουν τα εξής:

1) Το να αποκτήσεις παιδί δεν είναι δικαίωμα, είναι βιολογικό προνόμιο, άλλωστε υπάρχουν και str8 ζευγάρια που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν.
Ακόμα κι αν αποκτήσεις δικά σου παιδιά δεν σου ανήκουν, τα παιδιά ανήκουν στον εαυτό τους, έχεις το βιολογικό και νομικό προνόμιο αφού τα έφερες στον κόσμο να τα προστατεύσεις και να τα μεγαλώσεις.
Αν δεν το κάνεις καλά, σου τα παίρνει η πρόνοια.

2) Τα παιδιά που δεν έχουν γονείς και κοντινούς συγγενείς για να τα προσέξουν, έχουν το ανυπέρβλητο δικαίωμα να τα δώσουμε στην καλύτερη των περιπτώσεων, στο πιο σταθερό περιβάλλον. Όπως γεννήθηκαν από έναν μπαμπά και μία μαμά οφείλουμε να τους βρούμε έναν μπαμπά και μία μαμά για να αντικαταστήσουμε αυτό που έχασαν. Η υιοθεσία δεν είναι δικαίωμα, είναι ένα από τα πιο μεγάλα και αυστηρά προνόμια. Περνάνε από του σκυλιού τον κώλο τους υποψήφιους θετούς γονείς πριν τους επιτρέψουν να έχουν το προνόμιο να μεγαλώσουν ένα παιδί που βρέθηκε υπό την προστασία του κράτους.

3) Αν πάλι είσαι γόνιμος και αποφασίσεις να μην τεκνοποιήσεις λόγω σεξουαλικής προτίμησης αυτό είναι δικό σου πρόβλημα, δεν θα σου το λύσει η πολιτεία ούτε θα γεμίσουμε τα κενά του καθενός δίνοντάς του ένα παιδί που είχε την ατυχία να βρεθεί μόνο του.

4) Αν ένα ομοφυλόφιλος και μία λεσβία αποφασίσουν να τεκνοποιήσουν προφανώς έχουν το βιολογικό προνόμοιο, μπορούν να μην είναι καν μαζί άλλωστε και οι str8 χωρίζουν. Εφόσον το προστατεύεις και του φέρεσαι καλά ψυχικά και σωματικά δεν μπορεί κανείς να σου το πάρει.

...για τις παρένθετες και δότριες πάμε πάλι στο βήμα 4, εγώ είμαι φιλελεύθερος και θεωρώ ότι δεν υπάρχει δότρια ή παρένθετη, υπάρχουν έναν άντρας και μία γυναίκα (ή δύο αν είναι άλλη δότρια και άλλη παρένθετη) και αποφασίζουν να κάνουν χρήση του βιολογικού τους προνομίου να τεκνοποιήσουν. Και δεν μας αφορά και αν είναι gay/str8/λεσβίες, δεν ζούμε στο βρακί τους.

Ξέρω ότι αρκετοί είναι εναντίον αυτού, αλλά εφόσον γίνεται με την σύμφωνη συμμετοχή των βιολογικώς προνομιούχων να τεκνοποιήσουν, και εφόσον το παιδί θα το προσέχουν, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

~~~~
Δικαιώματα έχουν τα παιδιά πρώτα, οι υπόλοιποι έχουμε υποχρεώσεις απέναντί τους.

Πρώτον:

απάντησα στον Shinji Ikari και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θίχτηκες εσύ… η πολύ ταύτιση βλάπτει…

ξανά θυμίζω ότι ήμουν συγκεκριμένος σε τι αναφέρομαι, αν εσύ πιστεύεις ότι μόνο οι gay μεταδίδουν τον HIV και για αυτό δεν πρέπει συμμετέχουν στην αιμοδοσία χωρίς αυτό να βασίζεται σε προκατάληψη, τότε τι άλλο να πω?

Δεύτερον:

δεν υπάρχει βιολογικό προνόμιο, εκτός και αν πιστεύεις ότι ο άνθρωπος είναι μόνο ζώο και τα ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά δεν έχουν δικαιώματα στην τεκνοθεσία…

η τεκνοθεσία δεν είναι προνόμιο μιας κοινωνικής ομάδας έναντι μιας άλλης, το υποστηρίζουν οι πάντες και μου κάνει εντύπωση πως τολμάς και αναφέρεις ένα τόσο αναχρονιστικό αφήγημα...

η ομοφυλοφιλία δεν είναι σεξουαλικη προτίμηση δηλαδη επιλογή που υπονοείς, αλλά σεξουαλικός προσανατολισμός, εσύ πχ από ξεκάθαρη τύχη δεν είσαι gay ή γυναίκα…

τα παιδιά έχουν δικαιώματα όπως αυτά αναφέρονται σε όλες τις διεθνείς συμβάσεις για τα δικαιώματα τους, μάντεψε, πουθενά δεν αναφέρεται ότι πρέπει να έχουν μόνο πατέρα και μητέρα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, AtiX said:

Πρώτον:

απάντησα στον Shinji Ikari και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θίχτηκες εσύ… η πολύ ταύτιση βλάπτει…

ξανά θυμίζω ότι ήμουν συγκεκριμένος σε τι αναφέρομαι, αν εσύ πιστεύεις ότι μόνο οι gay μεταδίδουν τον HIV και για αυτό δεν πρέπει συμμετέχουν στην αιμοδοσία χωρίς αυτό να βασίζεται σε προκατάληψη, το άλλο να πω?

Σου είπε ο Shinji ότι "σε τάπωσα" (εγώ δεν τοποθετήθηκα έτσι, δεν θεωρώ "τάπα" τα επιχειρήματα), κι εσύ του απάντησες:

Quote

αλαζονεία και προκατάληψη προσφέρετε μόνο, σε μια κοινωνία που θα σας ξεράσει όπως όλους τους υπόλοιπους…

Στον πληθυντικό του μιλάς ή αναφερόσουν και σε εμένα;

~~~

2 hours ago, AtiX said:

δεν υπάρχει βιολογικό προνόμιο, εκτός και αν πιστεύεις ότι ο άνθρωπος είναι μόνο ζώο και τα ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά δεν έχουν δικαιώματα στην τεκνοθεσία…

η τεκνοθεσία δεν είναι προνόμιο μιας κοινωνικής ομάδας έναντι μιας άλλης, το υποστηρίζουν οι πάντες και μου κάνει εντύπωση πως τολμάς και αναφέρεις ένα τόσο αναχρονιστικό αφήγημα...

η ομοφυλοφιλία δεν είναι σεξουαλικη προτίμηση δηλαδη επιλογή που υπονοείς, αλλά σεξουαλικός προσανατολισμός, εσύ πχ από ξεκάθαρη τύχη δεν είσαι gay…

Οι ετεροφυλόφιλοι δεν είναι "κοινωνική ομάδα", είναι έτσι όπως έκανε η φύση την τεκνοποιεία, κι εσύ μπορείς να αποκτήσεις παιδιά με μία γυναίκα, το ότι δεν σου αρέσει είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

2 hours ago, AtiX said:

τα παιδιά έχουν δικαιώματα όπως αυτά αναφέρονται σε όλες τις διεθνείς συμβάσεις για τα δικαιώματα τους, μάντεψε, πουθενά δεν αναφέρεται ότι πρέπει να έχουν μόνο πατέρα και μητέρα…

...και τι είναι η νομοθεσία; Θεόσταλτος κανόνας; Σου αρέσουν οι νομοθεσίες όταν σε βολεύει; Γιατί κάποτε η νομοθεσία απαγόρευε να είσαι ομοφυλόφιλος.

Το ότι αποφάσισαν και διέταξαν κάποιοι (μικροσκοπική μειοψηφία) χωρίς να ρωτήσουν τον κόσμο (λογικά στο όνομα της δημοκρατίας θα έγινε) ότι τα παιδιά έχουν "δικαίωμα" να τους δίνουν σε ότι ενήλικες αποφασίσει το κράτος μόνο δυστοπικό μου φαίνεται.

Μου αρέσει που θίγεσαι για το ότι αποκαλώ την τεκνοποιία και υιοθεσία ένα προνόμιο και εσύ μου πλασάρεις ότι υπάρχουν κράτη στα οποία έχουν αποφασίσει τα παιδιά να μην έχουν δικαίωμα να μεγαλώσουν με έναν μπαμπά και μία μαμά.

...υπάρχουν και χώρες που η νομοθεσία επιτρέπει κορίτσια 6 ετών να τα παντρεύουν με ηλικιωμένους.

Αυτό που σου είπα πιο πάνω δεν είναι νομοθεσία, είναι η λογική, ότι ένα παιδί έχει το δικαίωμα, ο ενήλικας περιμένει το προνόμιο. Το παιδί είναι προστατευόμενο μέλος της κοινωνίας, όχι ο ενήλικας που έτυχε να γουστάρει άλλους άντρες.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Σου είπε ο Shinji ότι "σε τάπωσα" που εγώ δεν τοποθετήθηκα έτσι, κι εσύ τους απάντησες:

Στον πληθυντικό του μιλάς ή αναφερόσουν και σε εμένα;

Μιλάω σε όσους αντιδρούν με τον ίδιο τρόπο… αν εξέλαβες τον εαυτό σου μέσα σε αυτούς, δεν θα απολογηθώ…

8 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Οι ετεροφυλόφιλοι δεν είναι "κοινωνική ομάδα", είναι έτσι όπως έκανε η φύση την τεκνοθεσία, κι εσύ μπορείς να αποκτήσεις παιδιά με μία γυναίκα, το ότι δεν σου αρέσει είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

στη φύση δεν υπάρχει τεκνοθεσία.. αποφάσισε πότε θα πάμε με τους φυσικούς κανόνες και πότε με τους κοινωνικούς γιατί μια έτσι μια γιουβέτσι σοβαρή κουβέντα δεν πρόκειται να γίνει…

10 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

και τι είναι η νομοθεσία; Θεόσταλτος κανόνας; Σου αρέσουν οι νομοθεσίες όταν σε βολεύει; Γιατί κάποτε η νομοθεσία απαγόρευε να είσαι ομοφυλόφιλος.

Το ότι αποφάσισαν και διέταξαν κάποιοι (μικροσκοπική μειοψηφία) χωρίς να ρωτήσουν τον κόσμο (λογικά στο όνομα της δημοκρατίας θα έγινε) ότι τα παιδιά έχουν "δικαίωμα" να τους δίνουν σε ότι ενήλικες αποφασίσει το κράτος μόνο δυστοπικό μου φαίνεται.

Μου αρέσει που θίγεσαι για το ότι αποκαλώ την τεκνοποιία και υιοθεσία ένα προνόμιο και εσύ μου πλασάρεις ότι υπάρχουν κράτη στα οποία έχουν αποφασίσει τα παιδιά να μην έχουν δικαίωμα να μεγαλώσουν με έναν μπαμπά και μία μαμά.

...υπάρχουν και χώρες που η νομοθεσία επιτρέπει κορίτσια 6 ετών να τα παντρεύουν με ηλικιωμένους.

Αυτό που σου είπα πιο πάνω δεν είναι νομοθεσία, είναι η λογική, ότι ένα παιδί έχει το δικαίωμα, ο ενήλικας περιμένει το προνόμιο. Το παιδί είναι προστατευόμενο μέλος της κοινωνίας, όχι ο ενήλικας που έτυχε να γουστάρει άλλους άντρες.

Ωραία, τώρα που δεν μας βολεύουν οι διεθνείς συμβάσεις για τα δικαιώματα του παιδιού, και ενώ τους επικαλούμαστε αρχικά, ξαφνικά τους απορρίπτουμε χαρακτηρίζοντας τους μικροσκοπική μειοψηφία…

κατά τα αλλά εμένα κατηγορείτε ότι δεν μπορώ να κάνω σοβαρή κουβέντα…

ΥΓ1: επιμένεις να ονομάζεις προνόμιο κάτι που δεν είναι, σε μια κοινωνία ισότητας και αλληλοσεβασμού δεν θα έπρεπε να υπάρχουν προνόμια…

ΥΓ2: η επίκληση στην λογική είναι η τελευταία σου ελπίδα, σοβαρή κουβέντα πάνω σε μια λογική γεμάτη προκαταλήψεις, λογικά άλματα και χωρίς στοιχεία, δεν είναι λογική αλλά άποψη..

ΥΓ: καλό βράδυ να έχουμε… 🙂

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, AtiX said:

Μιλάω σε όσους αντιδρούν με τον ίδιο τρόπο… αν εξέλαβες τον εαυτό σου μέσα σε αυτούς, δεν θα απολογηθώ…

στη φύση δεν υπάρχει τεκνοθεσία.. αποφάσισε πότε θα πάμε με τους φυσικούς κανόνες και πότε με τους κοινωνικούς γιατί μια έτσι μια γιουβέτσι σοβαρή κουβέντα δεν πρόκειται να γίνει…

Ωραία, τώρα που δεν μας βολεύουν οι διεθνείς συμβάσεις για τα δικαιώματα του παιδιού, και ενώ τους επικαλούμαστε αρχικά, ξαφνικά τους απορρίπτουμε χαρακτηρίζοντας τους μικροσκοπική μειοψηφία…

κατά τα αλλά εμένα κατηγορείτε ότι δεν μπορώ να κάνω σοβαρή κουβέντα…

ΥΓ1: επιμένεις να ονομάζεις προνόμιο κάτι που δεν είναι, σε μια κοινωνία ισότητας και αλληλοσεβασμού δεν θα έπρεπε να υπάρχουν προνόμια…

ΥΓ2: η επίκληση στην λογική είναι η τελευταία σου ελπίδα, σοβαρή κουβέντα πάνω σε μια λογική γεμάτη προκαταλήψεις, λογικά άλματα και χωρίς στοιχεία, δεν είναι λογική αλλά άποψη..

ΥΓ: καλό βράδυ να έχουμε… 🙂

Πότε με βόλεψαν οι διεθνείς συμβάσεις; Ήμουν πάντα με την φύση και όχι με το συναίσθημα του καθενός.

Έχεις φάσκει και αντιφάσκει τόσες φορές, βγάζεις συμπεράσματα όπως τα θέλεις.

Σπαταλάμε τον χρόνο μας μαζί σου, το να μεγαλώσει ένα παιδί σε οικογένεια είναι δικαίωμα του παιδιού.

Αλληλοσεβασμό θα θεωρείς να αποδεχτώ όλα όσα λες εσύ και εσύ απλά να διατάσεις. Αλληλοσεβασμός υπάρχει όταν δεν υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις.

Δεν υπάρχει αλληλοσεβασμός, αυτό το λύσαμε, δεν σας αρέσουμε και δεν μας αρέσετε, κι αυτό το λύσαμε, ας πάρουμε ένα διαζύγιο κοινωνικο-πολιτικό να δούμε ποιος θα τα πάει πιο καλά.

"Αλληλοσεβασμός" είπες και δεν γέλασε ούτε το παρδαλό κατσίκι, από μία κατηγορία ανθρώπων που δεν σέβονται τίποτα πέραν από τα συναισθήματά τους. Μας φταίνει οι λευκοί, οι str8, οι άντρες, οι πατριώτες κτλ. Οι καλοί είναι οι μαύροι, οι αλλοδαποί, οι μουσουλμάνοι, οι μπαχαλάκιδες, οι παράνομοι και όσοι προσπαθούν να αποδομήσουν την κοινωνία μας.

Όταν κάποιον τον θεωρείς κακό δεν τον θέλεις στην ζωή σου, αφήστε μας στην ησυχία μας, μπορούμε και χωρίς εσάς του "ανθρωπιστές", μπορείτε κι εσείς χωρίς εμάς τους κακούς.

Ποτέ δεν έχουμε ζητήσει από εσάς να κάνετε κάτι για να καλυτερέψει η δική μας ζωή, εν αντιθέσει με εσάς που έχετε μία τεράστια λίστα που μεγαλώνει κάθε μέρα με το τι απαιτείτε από εμάς για να νιώσετε ότι η ζωή σας αξίζει.

Γιατί δεν πάτε να απαιτήσετε δικαιώματα από όλες τις κοινωνικές ομάδες που μας εκθειάζετε καθημερινά ως καλές;

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, AtiX said:

 

Σου λεω παλι οτι δεν υπαρχουν καποιοι "σας" οπως σου αρεσει να λες, οποιος παραλογιζεται θα τα ακουσει ή μπορει να μου αλλαξει γνωμη με στοιχεια και λογικη, οχι με μικυ μαους. Αντιθετα με εσενα που σε δεσμευει ενα πακετο και το πουλας ολο μαζι ακομα και οταν εχει μεσα αντιφατικα πραγματα, αληθεια δηλαδη, τι ειναι αυτο που υποστηριζετε τρομοκρατες που λιθοβολουν γκεϊ; ή ειναι ολοι αυτοι προβοκατορες; Αντικειμενικα τωρα, ο diavolos σε εκανε σκονη, χω-μα. Ο κοσμος δεν παει προς το Star Trek αλλα προς το αλλο κι εσυ το κανεις χειροτερο. Give up.

Ψαξε εικονες στο Google, στο DuckDuckGo, οπου θες, white couple, black couple, gay couple, straight couple. Και τολμα να μου πεις οτι δεν υπαρχει συνωμοσια, πες μου πως εμφανιζονται οργανικα αυτα τα αποτελεσματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AtiX είπε

στη φύση δεν υπάρχει τεκνοθεσία.. αποφάσισε πότε θα πάμε με τους φυσικούς κανόνες και πότε με τους κοινωνικούς γιατί μια έτσι μια γιουβέτσι σοβαρή κουβέντα δεν πρόκειται να γίνει…

Xωρίς να μπαίνω στην υπόλοιπη κουβέντα σας, τί ακριβώς εννοείς με αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Πότε με βόλεψαν οι διεθνείς συμβάσεις; Ήμουν πάντα με την φύση και όχι με το συναίσθημα του καθενός.

Όταν εσύ αναφέρεσαι για τα δικαιώματα των παιδιών δεν μιλάς για φύση… στην φύση δεν υπάρχει δικαίωμα, δεν υπάρχει οικογένεια, δεν υπάρχει κοινωνία, δεν υπάρχει τίποτα από όλα αυτά τα προνόμια που θεωρείς ότι έχεις… στην φύση δεν υπάρχουν καν παιδιά… 

οπότε άλλαξε τροπάριο γιατί σε βλέπω να μένεις εκτός κοινωνίας και να σε βρίσκουμε σε κανένα βουνό…

7 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Εχει φάσκει και αντιφάσκει τόσες φορές, βγάζεις συμπεράσματα όπως τα θέλεις.

Σπαταλάμε τον χρόνο μας μαζί σου, το να μεγαλώσει ένα παιδί σε οικογένεια είναι δικαίωμα του παιδιού

Μέσα σε τρία ποστ έχεις αλλάξει τέσσερις θέσεις πάνω σε ένα θέμα… οπότε άσε τα εύκολα και τις κατηγορίες και δες την καμπούρα σου…

7 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Δεν υπάρχει αλληλοσεβασμός, αυτό το λύσαμε, δεν σας αρέσουμε και δεν μας αρέσετε, κι αυτό το λύσαμε, ας πάρουμε ένα διαζύγιο κοινωνικο-πολιτικό να δούμε ποιος θα τα πάει πιο καλά.

"Αλληλοσεβασμός" είπες και δεν γέλασε ούτε το παρδαλό κατσίκι, από μία κατηγορία ανθρώπων που δεν σέβονται τίποτα πέραν από τα συναισθήματά τους. Μας φταίνει οι λευκοί, οι str8, οι άντρες, οι πατριώτες κτλ. Οι καλοί είναι οι μαύροι, οι αλλοδαποί, οι μουσουλμάνοι, οι μπαχαλάκιδες, οι παράνομοι και όσοι προσπαθούν να αποδομήσουν την κοινωνία μας.

Το μεγάλο πρόβλημα ξεκινάει που πιστεύεις ότι αντιπροσωπεύεις όλο τον ανδρικό πληθυσμό… είμαι ξεκάθαρος σε ποιας νοοτροπίες και ιδεολογικού ξεπεσμού ανθρώπων είμαι ενάντια…

δόξα το θεό μετά από τόσες δεκαετίες είστε όλο και λιγότεροι…

7 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Οταν κάποιον τον θεωρείς κακό δεν τον θέλεις στην ζωή σου, αφήστε μας στην ησυχία μας, μπορούμε και χωρίς εσάς του "ανθρωπιστές", μπορείτε κι εσείς χωρίς εμάς τους κακούς.

Αυτή ακριβώς την συμβουλές να την πεις στον εαυτό σου πριν αποφασίσεις για κάτι που ούτε σε αφορά, ούτε θα έπρεπε να σε απασχολεί…

7 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Ποτέ δεν έχουμε ζητήσει από εσάς να κάνετε για να καλυτερέψει η δική μας ζωή, εν αντιθέσει με εσάς που έχετε μία τεράστια λίστα που μεγαλώνει κάθε μέρα με το τι απαιτείτε από εμάς για να νιώσετε ότι η ζωή σας αξίζει.

κάθε ζωή αξίζει ακόμα και η δικιά σου και η δικιά μου και όλων μας…

πραγματικά μόνος σου εκτίθεσαι και δεν αντιλαμβάνεσαι ότι νομίζεις ότι όχι μόνο έχεις προνόμια αλλά τα χάνεις κιόλας, ποια προνόμια που σου στερούμε όμως δεν αναφέρεις…

ξανά λέω, η δημοκρατία δεν έχει προνόμια, προνόμια έχουν έχουν άλλα πολιτικά συστήματα…

7 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Γιατί δεν πάτε να απαιτήσετε δικαιώματα από όλες τις κοινωνικές ομάδες που μας εκθειάζετε καθημερινά ως καλές;

Μα τα ζητάμε, το ότι εσύ αντιδράς έτσι δεν αναιρεί ότι και ο υπόλοιπος κόσμος έχει την ίδια αντιμετώπιση με εσένα…

τώρα που το σκέφτομαι την ίδια αντίδραση έχουμε και στην Ρωσία, μέση Ανατολή και λοιπές απολυταρχικές και θεοκρατούμενες χώρες… ούπς…

1 ώρα πριν, Shinji ikari είπε

Σου λεω παλι οτι δεν υπαρχουν καποιοι "σας" οπως σου αρεσει να λες, οποιος παραλογιζεται θα τα ακουσει ή μπορει να μου αλλαξει γνωμη με στοιχεια και λογικη, οχι με μικυ μαους. Αντιθετα με εσενα που σε δεσμευει ενα πακετο και το πουλας ολο μαζι ακομα και οταν εχει μεσα αντιφατικα πραγματα, αληθεια δηλαδη, τι ειναι αυτο που υποστηριζετε τρομοκρατες που λιθοβολουν γκεϊ; ή ειναι ολοι αυτοι προβοκατορες; Αντικειμενικα τωρα, ο diavolos σε εκανε σκονη, χω-μα. Ο κοσμος δεν παει προς το Star Trek αλλα προς το αλλο κι εσυ το κανεις χειροτερο. Give up.

Ψαξε εικονες στο Google, στο DuckDuckGo, οπου θες, white couple, black couple, gay couple, straight couple. Και τολμα να μου πεις οτι δεν υπαρχει συνωμοσια, πες μου πως εμφανιζονται οργανικα αυτα τα αποτελεσματα.

 Ο καθένας με το παραμύθι του εδώ μέσα…  κατα τα αλλά θελετε σοβαρή κουβέντα με επιχειρήματα…

40 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Xωρίς να μπαίνω στην υπόλοιπη κουβέντα σας, τί ακριβώς εννοείς με αυτό?

Τι τι εννοώ? από την στιγμή που δεν υπάρχει στην φύση η οικογένεια αυτομάτως δεν μπορεί να υπάρχει και τεκνοθεσία…

στη φύση υπάρχει μόνο απόγονος, ο οποίος αφού ξεκινήσει να τρέφεται μόνος του απομακρύνεται από το θηλυκό… για το αρσενικό ούτε λόγος στην όλη διαδικασία με την προσφοράς του να περιορίζεται μόνο στο σπέρμα…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...