Προς το περιεχόμενο

Microsoft Office action blocked because source uses a sign-in method that may be unsecure


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε windows 10 με office 2019 Μου πετάγεται αυτό το μήνυμα.

Στην ουσία έχω αυτό εδώ το πρόβλημα. Παρόλο που το έψαξα δεν έχω καταλάβει πως το λύνω. Υπάρχει τρόπος; Δεν θέλω την γ@μ!@# ασφάλεια τους.

Επεξ/σία από Bitbit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες.

Αναφέρεσαι σε σπιτικό pc ή σε εταιρικό;

Δουλεύεις τα αρχεία τοπικά στον υπολογιστή ή από server (και ποιον). Αν τα ανοίγεις από file server δοκίμασε να βάλεις την ip του server στο τοπικό intranet (επιλογές internet->καρτέλα Ασφάλεια). Η ip είναι ενδεικτική, θα βάλεις την ip του file server σου.

Spoiler

spacer.png

Το office το έχεις συνδεμένο σε microsoft account ή όχι;

 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/02/2024 at 11:00, micos000 said:

Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες.

Αναφέρεσαι σε σπιτικό pc ή σε εταιρικό;

Δουλεύεις τα αρχεία τοπικά στον υπολογιστή ή από server (και ποιον). Αν τα ανοίγεις από file server δοκίμασε να βάλεις την ip του server στο τοπικό intranet (επιλογές internet->καρτέλα Ασφάλεια). Η ip είναι ενδεικτική, θα βάλεις την ip του file server σου.

  Hide contents

spacer.png

Το office το έχεις συνδεμένο σε microsoft account ή όχι;

 

Πρόκειται για υπολογιστή του σπιτιού.

Το office είναι συνδεδεμένο σε account. Προσπαθώ να συνδεθώ σε file server (Synology) που έχω σε άλλο σπίτι.

Απ' ότι κατάλαβα από αυτό που διάβασα στο λινκ που παρέθεσα, το πρόβλημα εμφανίστηκε διότι η Microsoft για λόγους ασφαλείας δεν επιτρέπει πλέον τη σύνδεση σε server με basic auth.

Άρα 2 λύσεις έχω. Η βρίσκω πως το παρακαμπτω ή (το καλύτερο) τι ρύθμιση πρέπει να κάνω ώστε να υπάρχει συμβατότητα με τις απαιτήσεις ασφαλείας της Microsoft.

Αναφέρομαι σε σύνδεση webDAV. Ψάχνω στις ρυθμίσεις κάτι σχετικά με το auth αλλά δε κατέληξα κάπου.

εκεί είναι το πρόβλημα μου στην ουσία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύσκολα τα πράγματα.

Αναφορά σε κείμενο

Microsoft are saying that synology NAS box/s are now non-compliant with all up to date Microsoft 365 Apps as they do not pass even the basic authentication methods so all office apps are no longer going to be able to open files from those locations using webdav. No solution is currently available from Synology to allow remote access via webdav that office apps can use

https://community.synology.com/enu/forum/1/post/185434

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...