Προς το περιεχόμενο

KTM Duke 390


TasosPap2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Θα ήθελα γνώμες για ΚΤΜ duke 390 του 2017-18. Πιθανά προβλήματα κυρίως. Πιστεύω θα είμαι ευχαριστημένος και με το παραπάνω από επιδόσεις. Οδηγάω 5 χρόνια μηχανή μικρότερου κυβισμού οπότε έχω μια ιδεα. Παλιότερα είχα ακούσει για διαρροές σε ψυγείο κ καύσιμο. Έχουν διορθωθεί? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω κατά την αγορά (από ιδιώτη) κ κατά την χρήση?

Τι έξοδα θα έχει μετά από σέρβις?

Γενικές πληροφορίες είναι χρήσιμες 

Επεξ/σία από TasosPap2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυσπερα η μηχανη πρακτικά ειναι bajaj (δεν ειναι ktm-cfmoto όπως τα μεγαλύτερα) τα προβλήματα που υπήρχαν παλιά πάνω κάτω πάλι υπάρχουν (ανάλογα πόσο τυχερός η άτυχος είσαι) όσο άφορα service αν το κάνει στο επίσημο κλασσικά βαράνε σε καποιο καλο εξειδικευμένο ενα κλασσικό κόστος service μιας μικρής μηχανη ειναι

αυτες η μηχανές αξίζει να της παιρνεις καινούργιες λόγο το ότι προβλήματα βγάζει τα περνάς στην εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει από το 2017 μέχρι σήμερα ότι κ να βγάλει δεν θα είναι στην εγγύηση έτσι κ αλλιώς. Ίσως το έχει φτιάξει ο προηγούμενος ή να μην έχει κ καθόλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, TasosPap2002 said:

Νταξει από το 2017 μέχρι σήμερα ότι κ να βγάλει δεν θα είναι στην εγγύηση έτσι κ αλλιώς. Ίσως το έχει φτιάξει ο προηγούμενος ή να μην έχει κ καθόλου 

για αυτό ειπα καθαρά λαχείο ειναι ο ινδος (για αυτό και πρόταση για καινούριο ήταν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, TasosPap2002 said:

Νταξει δεν υπάρχει περίπτωση να έδινα 6.5κ για καινούργιο, για κάνα δυο χρόνια τη θέλω μέχρι να βγάλω το τελευταίο δίπλωμα 

ε καλά αν ειναι για λιγο καιρό πάρε οτι φτηνό βρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, TasosPap2002 said:

Το θέμα δεν είναι να πάρω ότι φθηνό βρω, ήδη έχω μηχανή. Θέλω και την συγκεκριμένη απλά ρωτάω τι πρέπει να προσέξω 

οπως ειπα και απο την αρχη απλα πρεπει να είσαι τυχερός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2024 στις 6:47 ΠΜ, TasosPap2002 είπε

Θέλω και την συγκεκριμένη απλά ρωτάω τι πρέπει να προσέξω 

Κοίτα να είναι συντηρημένη σωστά. Βιβλίο σέρβις και να έχουν γίνει όλα στην ώρα τους. Δεν ξέρω αν έχει σημασία να είναι από επίσημο KTM ή άλλο συνεργείο, αλλά μπορείς να διασταυρώσεις πόσο αξιόπιστο είναι το συνεργείο και τι κριτικές έχει όποιο και αν είναι.
Παράδειγμα, πράγματα που φαίνονται. Κοιτάς κατάσταση αλυσίδας και γραναζιών. Αν θέλει τέντωμα και δεν είναι καθαρή όταν ο άλλος το βάζει για πούλημα, τότε δεν ήταν ποτέ και δεν έχει συντηρηθεί σωστά.
Το ίδιο ισχύει για το υγρό φρένων. Αν είναι σκούρο καφέ, δεν έχει αλλαχθει για πάνω απο 2 χρόνια (ανά 2 χρόνια αλλαγή λένε σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές).
Ζήτα να είναι κρύο όταν πας να το δεις, και πιάσε το μοτέρ να το ελέγξεις. Αν τυχόν δεν παίρνει άνετα από κρύο, πήγαινε στο επόμενο. Σχετικά καινούρια μηχανή είναι, δεν δικαιολογείται. Μη ντραπείς για το τι θα πει ο άλλος.
Κοίτα τα ελαστικά τι χρονιά είναι και πόσο ζωή φαίνεται να έχουν ακόμα. Αν κοντεύουν στην 5ετία ή δεν έχουν ζωή, μπορείς να παζαρέψεις ~€200 για αυτό και μόνο (και άλλα τόσα για αλυσιδογράναζα).
Κοίτα στο google συγκεκριμένα τι ζημιές βγάζουν αυτά στις χρονολογίες που κοιτάς. Ρώτα τον πωλητή αν έχει παρουσιάσει τα πρόβληματα και αν έχουν διορθωθεί.
Επίσης, κάποιες φορές μπορείς να καταλάβεις πως οδηγούνταν η μηχανή μέχρι τώρα από τον ιδιοκτήτη. Ο τρόπος που μιλάει για αυτό, ηλικία, τι οδηγεί τώρα, ο λόγος που το δίνει. Η απάντηση στην ερώτηση "σηκώνεται εύκολα?", μεταξύ σοβαρού κι αστείου.

Αυτά βέβαια είναι πιο γενικές οδηγίες για την αγορά οποιουδήποτε μεταχειρισμένου, αλλά εν προκειμένω που η συγκεκριμένη μηχανή έχει ένα συγκεκριμένο κοινό (συνήθως νεότεροι που "δεν το λυπούνται") καλό είναι να το ψάξεις λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, TasosPap2002 είπε

Να ρωτήσω κ κάτι άλλο, έχω βάλει στο μάτι 3 μηχανές με 17-18κ χιλιόμετρα. Πότε είναι το μεγάλο σέρβις κ πόσο κοστίζει? 

Ρίξε μια ματιά στο Εγχειρίδιο χρήστη να δεις κάθε πότε χρειάζεται τι, και να διασταυρώσεις τι έχει γίνει και πότε και πότε θέλει πάλι. Το μανουαλ λεει βαλβίδες κάθε 15κ χλμ, μαζί με μπουζί και φίλτρο αέρα. Απ όσα βλέπω στο μανουαλ ο έλεγχος βαλβίδων είναι το πιο κοστοβορο. Συνολικό κόστος δεν μπορώ να σου πω προφανώς, άσε που αλλάζει από συνεργείο σε συνεργείο και μάλλον κανένας δεν θα σου δώσει σαφή απάντηση.  

Ψάξου λίγο και σε κάποιο γκρουπ στο φβ, ελληνικό η όχι. Θα βρεις πολύ περισσότερες συγκεκριμένες πληροφορίες.

Το εγχειρίδιο χρήστη: https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://www.ktmshop.se/documents/18_3213782_en_OM.pdf&ved=2ahUKEwi0yb7ajMuEAxXWwQIHHQc2A_cQFnoECA8QAQ&usg=AOvVaw1fJsAjNsEzrkZC7msQ7yFU

 

Edit: μιας και έχεις δει 3 μηχανές. Πήγαινε και δες τες και τις 3. Διασταυρωσε τα παραπάνω. Σέρβις, κατάσταση, κλπ. Και κρίνε στο τέλος. Τα έξτρα και οι τροποποιήσεις, δεν ανεβάζουν την αξία, αλλά το αντίθετο. 

Edit 2: αν έχεις την επιλογή για ABS, προφανώς και πας σε αυτό. Απ ότι θυμάμαι δεν ήταν υποχρεωτικό τότε και δεν έχουν όλα.

Επεξ/σία από apostolis159
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες έχουν ΑΒS, μίλησα κ με συνεργείο κ βρήκα τιμές. Μένει να δω από κοντά κ να προχωρήσουμε σε όποια αποφασίσω αν μου κάνουν αυτες. Πείτε μου κ άλλες συμβουλές αν έχετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TasosPap2002 είπε

Δέχομαι κ γενικές συμβουλές για την διαπραγμάτευση της μηχανής!!

Αν ο ίδιος δεν ξέρεις, πάρε μαζί σου κάποιον που ξέρει. Ξαναδιάβασε τα παραπάνω που έγαψα (αλυσιδογράναζα, λάστιχα, κλπ), και να είσαι προετοιμασμένος να τα τσεκάρεις και μόνος σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...