Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή θέσης Η/Υ και κατακόρυφη πτώση σήματος


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετακίνησα τον desktop σε άλλο δωμάτιο και η ταχύτητα του ίντερνετ έπεσε από τα 85 MBps στα 3. Παραδόξως, το upload είναι στα 10.

Μέτρησα στο ίδιο σημείο το laptop και το κινητό και η ταχύτητα είναι 80-85, οπότε πιστεύω ότι φταίει ο αντάπτορας που έχει το desktop.

Ποια θα ήταν η καλύτερη λύση τώρα; Να αγοράσω καλύτερο αντάπτορα; Τι θα πρέπει να προσέξω ώστε να λαμβάνει καλύτερα το σήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Fan said:

Μετακίνησα τον desktop σε άλλο δωμάτιο και η ταχύτητα του ίντερνετ έπεσε από τα 85 MBps στα 3. Παραδόξως, το upload είναι στα 10.

Μέτρησα στο ίδιο σημείο το laptop και το κινητό και η ταχύτητα είναι 80-85, οπότε πιστεύω ότι φταίει ο αντάπτορας που έχει το desktop.

Ποια θα ήταν η καλύτερη λύση τώρα; Να αγοράσω καλύτερο αντάπτορα; Τι θα πρέπει να προσέξω ώστε να λαμβάνει καλύτερα το σήμα;

εβαλες καμια επεκταση usb? ειναι. usb ή pci express?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

εβαλες καμια επεκταση usb? ειναι. usb ή pci express?

Αυτό έχω εδώ και αρκετά χρόνια:

https://www.skroutz.gr/s/14060548/TP-LINK-TL-WN725N-v3-Asyrmatos-USB-Antaptoras-Diktyou-150Mbps.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, Fan said:

αυτο ειναι πολυ παλιο και δεν υποστηριζει 5ghz.βεβαια το πιο πιθανο για τα λιγα mbps ειναι οτι εχεις θαψει μαλλον το pc σε καμια γωνια και δεν πιανει καλο σημα εφοσον λες οτι πριν επαιζε μια χαρα.μια λυση θα ηταν να βαλεις μια επεκταση Usb και να το βαλεις σε καλυτερο σημειο. μπορεις να παρεις και 5ghz adapter αλλα αμα ειναι χωμενο το pc παλι θα εχεις το ιδιο θεμα οποτε παλι θα χρειαστεις επεκταση. το n150 στην πραξη δεν θα παιξει παραπανω απο 80 Mbit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, poulinos είπε

αυτο ειναι πολυ παλιο και δεν υποστηριζει 5ghz.βεβαια το πιο πιθανο για τα λιγα mbps ειναι οτι εχεις θαψει μαλλον το pc σε καμια γωνια και δεν πιανει καλο σημα εφοσον λες οτι πριν επαιζε μια χαρα.μια λυση θα ηταν να βαλεις μια επεκταση Usb και να το βαλεις σε καλυτερο σημειο. μπορεις να παρεις και 5ghz adapter αλλα αμα ειναι χωμενο το pc παλι θα εχεις το ιδιο θεμα οποτε παλι θα χρειαστεις επεκταση. το n150 στην πραξη δεν θα παιξει παραπανω απο 80 Mbit

Όντως βρήκα μία παλιά μικρή επέκταση και το ανέβασα πάνω στο γραφείο. Πήγε στα 30 MBps.

Εάν πάρω USB 3.0 επέκταση και καλύτερο αντάπτορα θα έχω διαφορά ή δεν έχει νόημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με εξωτερικές κεραίες ίσως υπάρξει διαφορά. Κοίτα κάτι σαν τον TP-LINK Archer T4U Plus που έχει και καλώδιο και φρόντισε να είναι σχετικά ψηλά και όχι πίσω από το PC / οθόνη κτλ.

edit: βλέπω ότι εχει 1m καλώδιο, οπότε μπορεί να χρειαστείς και το Ugreen USB 3.0 Cable USB-A male - USB-A female 1.5m . Βέβαια κράτα μικρό καλάθι καθώς μπορεί να υπάρξει απώλεια ρεύματος με τις επεκτάσεις.

Επεξ/σία από suboy99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fan said:

Όντως βρήκα μία παλιά μικρή επέκταση και το ανέβασα πάνω στο γραφείο. Πήγε στα 30 MBps.

Εάν πάρω USB 3.0 επέκταση και καλύτερο αντάπτορα θα έχω διαφορά ή δεν έχει νόημα;

για αρχη καλο θα ειναι να παρεις αλλο adapter για να παιζεις στα 5ghz. τα 2,4 δεν ειναι για πολλα πολλα.και σιγουρα μπορει να χρειαστει μια επεκταση. αν η καρτα ειναι Usb3 θα χρειαστεις και Usb3 επεκταση βεβαια. που θα ειναι Usb 3.0 το πιο πιθανο.

1 hour ago, suboy99 said:

Με εξωτερικές κεραίες ίσως υπάρξει διαφορά. Κοίτα κάτι σαν τον TP-LINK Archer T4U Plus που έχει και καλώδιο και φρόντισε να είναι σχετικά ψηλά και όχι πίσω από το PC / οθόνη κτλ.

edit: βλέπω ότι εχει 1m καλώδιο, οπότε μπορεί να χρειαστείς και το Ugreen USB 3.0 Cable USB-A male - USB-A female 1.5m . Βέβαια κράτα μικρό καλάθι καθώς μπορεί να υπάρξει απώλεια ρεύματος με τις επεκτάσεις.

me to Default καλωδιο δεν θα εχει θεμα. h usb3.0 αλλωστε εχει μεγαλυτερο output.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το default όχι, αλλά αν βάλει προέκταση δεν ξέρω. Σαφώς και η usb 3.0 εχει μεγαλύτερο output αλλά αν υπάρχει πτώση ρεύματος από το καλώδιο δεν νομίζω να μπορεί να κάνει και πολλά. anyway

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/02/2024 at 14:49, suboy99 said:

Με το default όχι, αλλά αν βάλει προέκταση δεν ξέρω. Σαφώς και η usb 3.0 εχει μεγαλύτερο output αλλά αν υπάρχει πτώση ρεύματος από το καλώδιο δεν νομίζω να μπορεί να κάνει και πολλά. anyway

αν βαλει μεγαλυτερη επεκταση ναι ενδεχομενως να εχει θεμα. αλλα λογικα και αυτη που δινει το ιδιο το Usb wifi adapter θα κανει δουλεια για να την σηκωσει λιγο παραπανω. και αν ειναι να βαλει επεκταση τοτε αξιζει να παρει ενα μονοκομματο ποιοτικο καλωδιο εφοσον μπορει να βγει απο την πλευρα του Usb wifi stick

που οπως βλεπω στο site βγαινει το καλωδιο

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/high-gain-adapter/archer-t4u-plus/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...