Προς το περιεχόμενο

Δεν φορτώνουν ιστοσελίδες ενώ ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος στο Internet.


ArisLZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

αντιμετωπίζω εδώ και καιρό το εξής πρόβλημα. 
Ενώ είμαι συνδεδεμένος στο Internet και όλα λειτουργούν όπως πρέπει σε τυχαίες χρονικές στιγμές πέφτει η σύνδεση μου αλλά με την εξής ιδιαιτερότητα, δεν μπορώ να ανοίξω ιστοσελίδες σε καμία συσκευή του δικτύου (error dns server could not be found) αλλά εφαρμογές τύπου torrent συνεχίζουν το uploading/downloading κανονικά χωρίς να χάνουν σύνδεση.
Το πρόβλημα αυτό το αντιμετώπιζα προσωρινά είτε ανοίγοντας ένα πρόγραμμα proxy (psiphon) είτε κάνοντας restart το router.
Η πιο αποτελεσματική λύση που είχα βρει ήταν να πάω στις ρυθμίσεις του router (speedport plus 2) και να περάσω static dns server address τον dns της Cosmote.
Πλέον όμως έχω αλλάξει πάροχο, πήγα σε Vodafone, το πρόβλημα παραμένει και το κόλπο με το static dns δεν δουλεύει το ίδιο καλά με αποτέλεσμα να έχω πολλές αποσυνδέσεις.
Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, ArisLZ said:

Καλησπέρα σε όλους,

αντιμετωπίζω εδώ και καιρό το εξής πρόβλημα. 
Ενώ είμαι συνδεδεμένος στο Internet και όλα λειτουργούν όπως πρέπει σε τυχαίες χρονικές στιγμές πέφτει η σύνδεση μου αλλά με την εξής ιδιαιτερότητα, δεν μπορώ να ανοίξω ιστοσελίδες σε καμία συσκευή του δικτύου (error dns server could not be found) αλλά εφαρμογές τύπου torrent συνεχίζουν το uploading/downloading κανονικά χωρίς να χάνουν σύνδεση.
Το πρόβλημα αυτό το αντιμετώπιζα προσωρινά είτε ανοίγοντας ένα πρόγραμμα proxy (psiphon) είτε κάνοντας restart το router.
Η πιο αποτελεσματική λύση που είχα βρει ήταν να πάω στις ρυθμίσεις του router (speedport plus 2) και να περάσω static dns server address τον dns της Cosmote.
Πλέον όμως έχω αλλάξει πάροχο, πήγα σε Vodafone, το πρόβλημα παραμένει και το κόλπο με το static dns δεν δουλεύει το ίδιο καλά με αποτέλεσμα να έχω πολλές αποσυνδέσεις.
Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας.

αλλο θεμα η αποσυνδεση αλλο θεμα να μην ανοιγουν σελιδες ενω εισαι συνδεδεμενος.αν το Router σου εχει Ip 192.168.1.254 οταν στο ξανακανει ανοιξε ενα command prompt και κανε ping 192.168.1.254 για να δουμε αν απανταει το router. Μετα ping 194.219.227.2 για να δουμε αν απανταει καποια Ip και μετα ping www.insomnia.gr για να δουμε αν κανει resolve o dns.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με dns και ipv6 της google προς το παρόν λειτουργούν όλα οκ. 
αν συνεχίσει έτσι και αύριο θα δοκιμάσω να δημιουργήσω πάλι το πρόβλημα βγάζοντας τον dns της google για να δοκιμάσω το ping από cmd μήπως και καταλάβουμε τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/02/2024 at 15:24, NikosKallithea said:

Δεν λύνεται αυτό γύρνα στην κοσμοτε

και στις 2 εταιρειες εχει το ιδιο προβλημα.

11 hours ago, ArisLZ said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με dns και ipv6 της google προς το παρόν λειτουργούν όλα οκ. 
αν συνεχίσει έτσι και αύριο θα δοκιμάσω να δημιουργήσω πάλι το πρόβλημα βγάζοντας τον dns της google για να δοκιμάσω το ping από cmd μήπως και καταλάβουμε τι φταίει.

κατεβασε πιο νεους drivers επισης για την καρτα δικτυου σου.οχι απο την εταιρεια του κατασκευαστη του Motherboard αλλα απο την εταιρεια που  εχει το Chipset της καρτας. πχ realtek, intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έκανα recreate το πρόβλημα αφαιρώντας τον dns της google και έκανα ping το ρούτερ με average RTT 530ms, ping στο 194.219.227.2 με average RTT 156ms και ping το insomnia.gr με average RTT 6ms. Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνουν αυτοί οι χρόνοι και γιατί έχουν τόσο μεγάλη απόκλιση μεταξύ τους.

Κατέβασα επίσης τους πιο πρόσφατους drivers όπως πρότεινε ο φίλος παραπάνω αλλά να πω ότι το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλες τις συσκευές του δικτύου.

Επίσης επισυνάπτεται και screenshot από τον chrome με error μήνυμα που εμφανίζει.

chrome_vEB8MIH5sF.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, ArisLZ said:

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έκανα recreate το πρόβλημα αφαιρώντας τον dns της google και έκανα ping το ρούτερ με average RTT 530ms, ping στο 194.219.227.2 με average RTT 156ms και ping το insomnia.gr με average RTT 6ms. Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνουν αυτοί οι χρόνοι και γιατί έχουν τόσο μεγάλη απόκλιση μεταξύ τους.

Κατέβασα επίσης τους πιο πρόσφατους drivers όπως πρότεινε ο φίλος παραπάνω αλλά να πω ότι το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλες τις συσκευές του δικτύου.

Επίσης επισυνάπτεται και screenshot από τον chrome με error μήνυμα που εμφανίζει.

chrome_vEB8MIH5sF.png

Αυτό συμβαίνει μόνο όταν κατεβάζεις torrent;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ArisLZ είπε

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έκανα recreate το πρόβλημα αφαιρώντας τον dns της google και έκανα ping το ρούτερ με average RTT 530ms, ping στο 194.219.227.2 με average RTT 156ms και ping το insomnia.gr με average RTT 6ms. Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνουν αυτοί οι χρόνοι και γιατί έχουν τόσο μεγάλη απόκλιση μεταξύ τους.

Κατέβασα επίσης τους πιο πρόσφατους drivers όπως πρότεινε ο φίλος παραπάνω αλλά να πω ότι το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλες τις συσκευές του δικτύου.

Επίσης επισυνάπτεται και screenshot από τον chrome με error μήνυμα που εμφανίζει.

chrome_vEB8MIH5sF.png

Στην φωτο φαίνεται οτι δεν φορτώνει τίποτα

Το insomnia που απαντά στο ping σου εμφανίζεται;

Το .....227.2 τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, NikosKallithea said:

Το .....227.2 τι είναι;

dns της nova.

18 hours ago, ArisLZ said:

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έκανα recreate το πρόβλημα αφαιρώντας τον dns της google και έκανα ping το ρούτερ με average RTT 530ms, ping στο 194.219.227.2 με average RTT 156ms και ping το insomnia.gr με average RTT 6ms. Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνουν αυτοί οι χρόνοι και γιατί έχουν τόσο μεγάλη απόκλιση μεταξύ τους.

Κατέβασα επίσης τους πιο πρόσφατους drivers όπως πρότεινε ο φίλος παραπάνω αλλά να πω ότι το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλες τις συσκευές του δικτύου.

Επίσης επισυνάπτεται και screenshot από τον chrome με error μήνυμα που εμφανίζει.

 

κατι δεν στεκει ή μαλλον το προβλημα δεν υπηρχε οταν εκανες ping το insomnia. δεν γινεται δηλαδη να εχεις 530ms με το router και να εχεις λιγοτερο με ip/διευθυνση.

ας μεινουμε ομως στο πρωτο. εχεις πολυ μεγαλο ping με to router που δεν θα πρεπε να υπαρχει.δευτερον λες οτι το προβλημα το εχεις με ολες τις συσκευες δικτυου αρα δεν ειναι θεμα συσκευης.

οποτε για μενα κατι γινεται απο τα παρακατω.router δεν ειναι διοτι το κανε και με cosmote. μηπως εχεις τιποτα powerlines στο δικτυο?μηπως εχεις γενικα τιποτα αλλες συσκευες access points,repeaters κτλ? αλλιως μετα η μονη λυση αφαιρεις ολες τις συσκευες απο το δικτυο και συνδεεις μονο το Pc σου.το δοκιμασεις για χ ωρες να δεις αν θα κανει το προβλημα.αν οχι κουμπωνεις καποια αλλη συσκευη στο δικτυο. αλλα ενημερωσε μας τι αλλες συσκευες κουμπωνεις πανω ειτε ενσυρματα ειτε ασυρματα?και ελπιζω να μην εχει καμια συσκευη καρφωτη ip και να ειναι ιδια με το router και σου κανει θεμα

επισης το Ping στο router ειναι ασχετο θεμα με τους dns. ακομα και dns λαθος να βαλεις θα πρεπε το Ping στο router να ειναι λιγοτερο απο 1ms. εκτος αν ειναι σε αλλο οροφο και ολες οι συσκευες σου ειναι πολυ μακρια και παιζουν με οριακο σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Finn said:

Αυτό συμβαίνει μόνο όταν κατεβάζεις torrent;

Όχι, αυτό συμβαίνει ανεξάρτητα από τα torrent.

17 hours ago, NikosKallithea said:

Το insomnia που απαντά στο ping σου εμφανίζεται;

Όχι, δεν δεν φορτώνει τίποτα ο chrome, εμφανίζει το μήνυμα που επισύναψα πιο πάνω.

16 hours ago, poulinos said:

οποτε για μενα κατι γινεται απο τα παρακατω.router δεν ειναι διοτι το κανε και με cosmote. μηπως εχεις τιποτα powerlines στο δικτυο?μηπως εχεις γενικα τιποτα αλλες συσκευες access points,repeaters κτλ? αλλιως μετα η μονη λυση αφαιρεις ολες τις συσκευες απο το δικτυο και συνδεεις μονο το Pc σου.το δοκιμασεις για χ ωρες να δεις αν θα κανει το προβλημα.αν οχι κουμπωνεις καποια αλλη συσκευη στο δικτυο. αλλα ενημερωσε μας τι αλλες συσκευες κουμπωνεις πανω ειτε ενσυρματα ειτε ασυρματα?και ελπιζω να μην εχει καμια συσκευη καρφωτη ip και να ειναι ιδια με το router και σου κανει θεμα

επισης το Ping στο router ειναι ασχετο θεμα με τους dns. ακομα και dns λαθος να βαλεις θα πρεπε το Ping στο router να ειναι λιγοτερο απο 1ms. εκτος αν ειναι σε αλλο οροφο και ολες οι συσκευες σου ειναι πολυ μακρια και παιζουν με οριακο σημα.

Δεν έχω powerlines στο δίκτυο ή access points ή repeaters.
Τo PC είναι με ethernet συνδεμένος στο router και ασύρματα σε αυτό ανά πάσα στιγμή είναι 3-4 συσκευές (laptop, κινητό, εκτυπωτής, τηλεόραση). Θα δοκιμάσω να κλείσω το WiFI για μερικές ώρες να δω αν θα εμφανίσει το ίδιο πρόβλημα πάλι. 
Καρφωτή IP δεν έχω σε καμία συσκευή, όχι.
Το router είναι στον ίδιο όροφο με τις συσκευές αλλά το σήμα πράγματι δεν είναι πολύ καλό στο υπόλοιπο σπίτι.

Επισυνάπτεται και screenshot από terminal όπου φαίνεται όταν δεν μου φορτώνουν ιστοσελίδες ότι το router απαντάει αλλά όχι το insomnia.
Το τελευταίο ping στο insomnia έγινε αφού άνοιξα το πρόγραμμα proxy (psiphon) που χρησιμοποιώ. Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία, το insomnia φόρτωσε κανονικά.
Τα torrent συνέχισαν να ανεβάζουν και να κατεβάζουν κανονικά όλη αυτή την ώρα.

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τη βοήθεια έως τώρα.
 

WindowsTerminal_MMHu9FwOt6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ArisLZ said:

Όχι, αυτό συμβαίνει ανεξάρτητα από τα torrent.

Όχι, δεν δεν φορτώνει τίποτα ο chrome, εμφανίζει το μήνυμα που επισύναψα πιο πάνω.

Δεν έχω powerlines στο δίκτυο ή access points ή repeaters.
Τo PC είναι με ethernet συνδεμένος στο router και ασύρματα σε αυτό ανά πάσα στιγμή είναι 3-4 συσκευές (laptop, κινητό, εκτυπωτής, τηλεόραση). Θα δοκιμάσω να κλείσω το WiFI για μερικές ώρες να δω αν θα εμφανίσει το ίδιο πρόβλημα πάλι. 
Καρφωτή IP δεν έχω σε καμία συσκευή, όχι.
Το router είναι στον ίδιο όροφο με τις συσκευές αλλά το σήμα πράγματι δεν είναι πολύ καλό στο υπόλοιπο σπίτι.

Επισυνάπτεται και screenshot από terminal όπου φαίνεται όταν δεν μου φορτώνουν ιστοσελίδες ότι το router απαντάει αλλά όχι το insomnia.
Το τελευταίο ping στο insomnia έγινε αφού άνοιξα το πρόγραμμα proxy (psiphon) που χρησιμοποιώ. Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία, το insomnia φόρτωσε κανονικά.
Τα torrent συνέχισαν να ανεβάζουν και να κατεβάζουν κανονικά όλη αυτή την ώρα.

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τη βοήθεια έως τώρα.
 

WindowsTerminal_MMHu9FwOt6.png

o dns απαντησε με λιγο delay μαλλον επειδη ανεβοκατεβαζες torrents. to Insomnia δεν εγινε ping διοτι δεν δουλευε ο Dns για καποιο λογο οποτε δεν μπορουσε να σου κανει Resolve. η μια λυση θα ηταν να βαλεις στην καρτα δικτυου σου σαν dns 8.8.8.8 και να κλεισεις επισης απο το Pc το tcp/ip v6. μπορεις να δοκιμασεις απλα να κλεισεις το tcp ip v6 χωρις να δωσεις καρφωτα dns.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους, 

ήθελα να ενημερώσω πως από την τελευταία ενημέρωση του thread, τράβηξα καλώδιο από το κουτί του ΟΤΕ μέχρι το ρούτερ, το οποίο και αντικατέστησα με ένα 7530 ax. 
Έκτοτε όλα παίζουν σταθερά και γρήγορα σχεδόν ένα μήνα. 
Δεν ξέρω τελικά με τι ακριβώς είχε να κάνει το θέμα αλλά αν ποτέ κανείς αντιμετώπισει το ίδιο, τα παραπάνω βοήθησαν στην περίπτωση μου.
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...