Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για TV


Vasilis T 92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Απλά υποδεικνύει την πηγή του σήματος, dvb-t(Digital Video Broadcasting — Terrestrial) εν προκειμένω

Καλημέρα. Γιατί φαίνεται έτσι κίτρινο έτσι όπως αλλάζω κανάλια αυτό τι σημαίνει;

20240225_093813.jpg

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Κανείς;

Μήπως είναι εν αναμονή σήματος μέχρι να φορτώσει το κανάλι;

Το manual μήπως έχει τίποτα σχετικό;

Γιατί δίνεις τόση σημασία, συμβαίνει κάτι που σε προβληματίζει;

Αν θέλεις τόσο πολύ να μάθεις και δεν έρθει απάντηση από εδω μέσα, ψάξε βρες κάποιο (αγγλόφωνο) φόρουμ κατόχων lg να ρωτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Γιατί δίνεις τόση σημασία, συμβαίνει κάτι που σε προβληματίζει;

Ναι γιατί έχω πρόβλημα με το σήμα που πιάνω γενικά από την κεραία χρόνια τώρα και με τον ενισχυτή γραμμής που μου έχουνε βάλει και πριν μου το βάλουν ήταν χειρότερη η κατάσταση έχω θέμα και με την τηλεόραση στην πηγή τής κεραίας η εικόνα μαγκώνει κάθε λιγο και λιγάκι σαν να ζορίζεται η εικόνα αλλά και η εξωτερική αποκωδικοποιητές Mpeg-4 μου κολλάνε κάθε τόσο δεν δουλεύουν σωστά έχω θέμα και ψάχνω να βρώ τι ακριβώς φταίει την πηγή του προβλήματος

20240225_000217.jpg

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Μήπως είναι εν αναμονή σήματος μέχρι να φορτώσει το κανάλι;

Δεν μου το κάνει πάντα αυτό όταν αλλάζω κανάλι από όσο θυμάμαι και διαρκεί ένα δύο δευτερόλεπτα ίσα που προλαβαίνω να το δω να το αντιληφθώ 

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Το manual μήπως έχει τίποτα σχετικό;

Δεν ξέρω δεν το έχω ψάξει 

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Αν θέλεις τόσο πολύ να μάθεις και δεν έρθει απάντηση από εδω μέσα, ψάξε βρες κάποιο (αγγλόφωνο) φόρουμ κατόχων lg να ρωτήσεις

Δυστυχώς δεν ξέρω αγγλικά για αυτό απευθύνθηκα εδώ 

Επεξ/σία από Vasilis T 92
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκίμασε μια τα ΜΗ HD κανάλια, και δες (κ πες μας) αν έχεις πολύ λιγότερη ως καθόλου παραμόρφωση της εικόνας.

λογικά φταίει είτε το αδύναμο σήμα (που επίσης μπορεί να σημαίνει κακής κατάστασης καλώδιο, τοποθετημένη λάθος κεραία, χαλασμένη κεραία κλπκλπ΄), είτε ο αποκωδικοποιητής, είτε το καλώδιο μεταξύ αποκωδικοποιητή κ TV (αν έχεις εξωτερικό)..... δηλ σχεδόν όλα μπορεί να φταίνε

εμένα με ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή, όταν έχει καταιγίδες κλπ στο Χορτιάτη, βλέπω κουτάκια όπως εσύ, κ γυρνάω στα μη HD κανάλια 

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

δοκίμασε μια τα ΜΗ HD κανάλια, και δες (κ πες μας) αν έχεις πολύ λιγότερη ως καθόλου παραμόρφωση της εικόνας.

Δοκίμασα καθόλου παραμόρφωση της εικόνας δεν μου κάνει από όσο πρόσεξα τουλάχιστον.δεν μου το κάνει συνέχεια αυτό από όσο έχω προσέξει κατά καιρούς και στης εγγραφές μου στον υπολογιστή αλλά και στην τηλεόραση  μόνο όταν το πιάσει μου το κάνει αυτό με την παραμόρφωση της εικόνας δεν ξέρω για ποιο λόγο. υπάρχει περίπτωση να φταίει καί το ρεύμα και γίνεται όλο αυτό; Η τάση δηλαδή τού ρεύματος που έχω γιατί στους αποκωδικοποιητές Mpeg-4 έχω προσέξει είτε είναι σε αναμονή είτε είναι ανοιχτή και γράφουν συνέχεια όλη μέρα κάθε μέρα ακούγετε ένας ήχος σαν Τσικ και μου έχουνε καεί στο παρελθόν αποκωδικοποιητές Mpeg-4 

Επίσης Έχω μία απορία γιατί στον Αποκωδικοποιητή μου φαίνεται έτσι η μπάρα στον χρόνο αναπαραγωγής κανονικά δεν θα έπρεπε να φαίνεται σχεδόν γεμάτη;

20240207_160019.jpg

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άσπρο στο σήμα στην κεραία σημαίνει ότι έχει σήμα καλό,το κίτρινο χρώμα σημαίνει πρόβλημα με το σήμα.

Τα κανάλια ετ2 hd και ετ3hd έχουν θέμα σε κάποιες περιοχές τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη που ξέρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως γνωρίζετε γιατί μου καιγόντουσαν η αποκωδικοποιητές mpeg4;; και γιατί μου κάνουν αυτό τόν ήχο σαν τσικ τσικ κάθε τόσο είτε είναι σε αναμονή είτε είναι ανοιχτή και γράφουν..;; και επίσης γιατί μου κολλάνε γενικά κατά καιρούς;; Τι μπορεί να φταίει και γίνονται όλα αυτά;; το κακό σήμα που λαμβάνω;;

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ακριβώς σαν το εικονίδιο σήματος του wifi, δείχνει την ποιότητα λήψης σήματος.

Επεξ/σία από heavyrain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Τι διαφορά έχει ο ενισχυτής που μπαίνει στον ιστό της κεραίας?? με τον ενισχυτή γραμμής που μπαίνει στην πρίζα?? Εμένα μου έχουνε βάλει πίσω από την τηλεόραση ενισχυτή γραμμής που μπαίνει στην πρίζα επίσης αυτό επηρεάζει καθόλου την ταχύτητα του ιντερνέτ που πιάνω στην smart TV??

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...