Προς το περιεχόμενο

Ελάχιστη ταχύτητα ίντερντετ


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από mphxths,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Ποια πιστεύετε ότι είναι η ελάχιστη ταχυτητα ίντερνετ που θα πρέπει να έχει κάποιος; Κάνω ολική ανακαίνιση στο σπίτι και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω εγκατάσταση για οπτική ίνα ή είναι υπερβολή. Το ίντερνετ το χρησιμοποιώ για streaming, Webex, καμιά βιντεοκλήση, και ως εκεί. Βέβαια η σύνδεση μου θέλω και πρέπει να είναι απόλυτα σταθερή, αλλά έχω δει κάτι πενηντάρικα και μου φαίνονται πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε vdsl , και αν εχεις προβληματα ξαναελα να τα πουμε :) Βαλε οπτικη οσο ειναι δωρεαν η εγκατασταση. Δεν χρειαζεται να βαλεις μεγαλη ταχυτητα. Βαλε π.χ. 100 που ειναι σε λογικη τιμη σε οποιον παροχο και να πας και στο μελλον βλεπεις τις αναγκες σου και ανεβαζεις την ταχυτητα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2024 στις 1:55 ΠΜ, NikosKallithea είπε

Εννοείς οπτική ίνα μέσα στο σπίτι, αν ναι είναι πράγματι υπερβολή.

Δεν είμαι σίγουρος πώς λειτουργεί η τεχνολογία της οπτικής ίνας. Νόμιζα ότι είναι όπως το ADSL (εκεί έχω μείνει), απλώς αλλάζουν καλώδια. Τι επιλογές έχω;;

Στις 26/2/2024 στις 3:50 ΠΜ, mphxths είπε

Βαλε vdsl , και αν εχεις προβληματα ξαναελα να τα πουμε :) Βαλε οπτικη οσο ειναι δωρεαν η εγκατασταση. Δεν χρειαζεται να βαλεις μεγαλη ταχυτητα. Βαλε π.χ. 100 που ειναι σε λογικη τιμη σε οποιον παροχο και να πας και στο μελλον βλεπεις τις αναγκες σου και ανεβαζεις την ταχυτητα...

Άρα θεωρείς ότι και η VDSL και η οπτική ίνα είναι εξίσου καλές, απλώς η δεύτερη υπερτερεί στην παρουσα φάση λόγω δωρεάν εγκατάστασης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 minute ago, Lux Aeterna said:

Άρα θεωρείς ότι και η VDSL και η οπτική ίνα είναι εξίσου καλές

Oχι δεν θεωρω οτι ειναι εξισου καλες. Με την vdsl πρεπει να συνηγορούν πολλοι παραγοντες για να εχεις μια "καλη" συνδεση. Αποσταση απο καμπινα , κατασταση χαλκου , περιρεουσες παρεμβολες σε καμπινα , χαλκο κλπ , εσωτερικη καλωδιωση κλπ κλπ. Με την οπτικη δεν εχεις τετοιες ανησυχιες και προβληματα. Επισης για καποιον που θελει μεγαλες ταχυτητες , η οπτικη ειναι μονοδρομος.

Αρα , μιας και η εγκατασταση των οπτικων ειναι δωρεαν προς το παρον , βαζεις οπτικη για να αποφυγεις τα οποια προβληματα του χαλκου στην vdsl και απλα επιλεγεις την ταχυτητα που θες τωρα και στο μελλον την αναβαθμιζεις αναλογως τις αναγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mphxths είπε

Oχι δεν θεωρω οτι ειναι εξισου καλες. Με την vdsl πρεπει να συνηγορούν πολλοι παραγοντες για να εχεις μια "καλη" συνδεση. Αποσταση απο καμπινα , κατασταση χαλκου , περιρεουσες παρεμβολες σε καμπινα , χαλκο κλπ , εσωτερικη καλωδιωση κλπ κλπ. Με την οπτικη δεν εχεις τετοιες ανησυχιες και προβληματα. Επισης για καποιον που θελει μεγαλες ταχυτητες , η οπτικη ειναι μονοδρομος.

Αρα , μιας και η εγκατασταση των οπτικων ειναι δωρεαν προς το παρον , βαζεις οπτικη για να αποφυγεις τα οποια προβληματα του χαλκου στην vdsl και απλα επιλεγεις την ταχυτητα που θες τωρα και στο μελλον την αναβαθμιζεις αναλογως τις αναγκες σου.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παμε ενα ενα γιατι κατι δεν μας λες καλα.

αλλο τι θα κανεις με τον παροχο εξω απο το σπιτι και αλλο τι θα κανεις μεσα στο σπιτι.

μεσα στο σπιτι εφοσον κανεις ανακαινιση περνας παντου cat6a καλωδια σε καθε δωματιο τα οποια θα ενωνονται ολα σε ενα κεντρικο σημειο που θα βαλεις το router και το switch κτλ.

για τον εξω κοσμο παντα περνας ενα καλωδιο ethernet μεχρι τον κατανεμητη ωστε να μπορεις να φερεις μια γραμμη vdsl/adsl. απο εκει και περα αν ερθει Ftth αν εισαι μονοκατοικια μπορεις να περασεις μια οπτικη ινα single mode μεχρι εξω που θα μπει το κουτι της οπτικης.αν εισαι πολυκατοικια μπορεις να περασεις μια ινα μεχρι εξω και να την αφησεις αναμονη μεχρι να γινει εγκατασταση το floor box. αλλιως θα στην περασουν οι τεχνικοι μεχρι μεσα οταν ερθουν για την εγκατασταση.

On 25/02/2024 at 20:56, Lux Aeterna said:

Καλησπέρα!

Ποια πιστεύετε ότι είναι η ελάχιστη ταχυτητα ίντερνετ που θα πρέπει να έχει κάποιος; Κάνω ολική ανακαίνιση στο σπίτι και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω εγκατάσταση για οπτική ίνα ή είναι υπερβολή. Το ίντερνετ το χρησιμοποιώ για streaming, Webex, καμιά βιντεοκλήση, και ως εκεί. Βέβαια η σύνδεση μου θέλω και πρέπει να είναι απόλυτα σταθερή, αλλά έχω δει κάτι πενηντάρικα και μου φαίνονται πολλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση. Δεν έχω καλή επαφή με την τεχνολογία και κάπου χάθηκα με τις ορολογίες.

Τα Cat6a καλώδια πρέπει να περαστούν σε όλο το σπίτι για να μπορώ να έχω θύρα ethernet σε κάθε δωμάτιο; Είναι δύο δωμάτια όλα κι όλα βέβαια... Αφορούν μόνο ADSL/VDSL; Αν ναι, να το προσπεράσουμε, γιατί κατέληξα σε οπτική ίνα.

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς με το ethernet "για τον έξω κόσμο". 

Στην περιοχή μου υπάρχει FTTH και είμαι σε πολυκατοικία. Την ίνα την περνάω εγώ ή ο τεχνικός της εταιρείας; Γιατί απ' ό τι κατάλαβα από την επικοινωνία μου με Cosmote, όλη η εγκατάσταση γίνεται από αυτούς.Το floor box αφορά το σπίτι ή τη γενικότερη υποδομή στην περιοχή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Lux Aeterna είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση. Δεν έχω καλή επαφή με την τεχνολογία και κάπου χάθηκα με τις ορολογίες.

Τα Cat6a καλώδια πρέπει να περαστούν σε όλο το σπίτι για να μπορώ να έχω θύρα ethernet σε κάθε δωμάτιο; Είναι δύο δωμάτια όλα κι όλα βέβαια... Αφορούν μόνο ADSL/VDSL; Αν ναι, να το προσπεράσουμε, γιατί κατέληξα σε οπτική ίνα.

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς με το ethernet "για τον έξω κόσμο". 

Στην περιοχή μου υπάρχει FTTH και είμαι σε πολυκατοικία. Την ίνα την περνάω εγώ ή ο τεχνικός της εταιρείας; Γιατί απ' ό τι κατάλαβα από την επικοινωνία μου με Cosmote, όλη η εγκατάσταση γίνεται από αυτούς.Το floor box αφορά το σπίτι ή τη γενικότερη υποδομή στην περιοχή;

Λοιπόν, θα κανείς αίτηση για FTTH. Γίνεται εγκατάσταση της ίνας σε ενα μεταλλικό σωλήνα από την αναμονή που έχει στην οικοδομή, όταν έσκαψαν τους δρόμους μέχρι το κεντρικό κουτί που είναι έξω ή μέσα στην είσοδο της οικοδομής. Έτσι είναι και τα καλώδια χαλκού που έρχονται από το Α/Κ του ΟΤΕ  στην είσοδο της οικοδομής για ADSL ή και VDSL αν δίνεται από αστικό κέντρο είτε από καμπίνα. 
Από το κεντρικό κουτί της οπτικής ανεβαίνει σε όλους τους ορόφους και μπαίνει floor box. Από το floor box την φέρνουν στο σπίτι με μπριζα, η οποία έχει ο κάθε πάροχος τη δίκη του. Από εκεί βγαίνει ένα καλώδιο με πράσινο πλαστικό και κίτρινο καλώδιο πολύ λεπτό που πάει στο ρουτερ μέσω ενός μετατροπέα ΟΝΤ για Cosmote, Vodafone & Nova όπου βάζεις τροφοδοτικό το καλώδιο από την οπτική που έρχεται και ενα  Ethernet που φερνει Ίντερνετ στο ρουτερ. Ωστόσο όσοι είχαν βάλει το 2021 & 2022 FTTH συνδεση με Forthnet-Nova έδινε ένα Nokia Router που η οπτική ίνα μπαίνει κατευθείαν στο ρουτερ χωρίς ONT συσκευή. 
Υποψιν στατιστικά γραμμης δεν μπορεις να δεις παρά μόνο με Speedtest ποσό συγχρονιζεις. Υπολόγισε παντως 100/10 θα εχεις εγγυημένα, άντε να είναι 103-104 και 10 με 10,4 Upload. Σε 200αρα εχω δει 203/20,3. Όταν πας από adsl σε οπτική κάνε υπομονή γιατί η φορητότητα όταν δεν έχει υποδομή η οικοδομή κάνει γυρω στις 20 μέρες με ενα μήνα. Τόσο έκανε σε εμάς το 2021. Η εγκατάσταση είναι δωρεάν αν δεν κανω λάθος ακόμα. 
Αλλαγή παρόχου που έκανα εγώ τώρα τον Νοέμβριο ήταν μια εβδομάδα η αναμονή. Υπόψιν πέρα από τα συνεργεία που βάζουν οπτική θα έρθει τεχνικός του παρόχου που θα σου ενεργοποιήσει την γραμμή και θα περάσει ρυθμίσεις. Αυτό μου συνέβη στον ΟΤΕ, πριν που είχα Nova δεν ήμουν παρών όταν έγινε η εγκατάσταση στο σπίτι αλλά αντίστοιχη διαδικασία ακολουθείται. 

Υποψιν έλεγξε διαθεσιμότητα του κάθε παρόχου στη περιοχή. Cosmote & Vodafone το δίνουν Online αλλά στη Nova μόνο μέσω της εξυπηρέτησης πελατών ή το τεχνικό τμήμα. Cosmote & Vodafone έχουν παρόμοιες τιμές τιμοκαταλόγου και δίνουν 100,200,300,500,100. Η Nova δίνει 100,200 όταν νοικιάζει από OTE & Vodafone ενώ στο δικό της δίκτυο δίνει 300,500,1000. 
Από υπηρεσίες, δεν ειδα διαφορά ούτε με Nova ούτε με ΟΤΕ. Σε τηλεφωνο και διαδίκτυο μια χαρά γρήγοροι και οι δυο. Από άποψη ρουτερ, θεωρώ το Speedport plus 2 του ΟΤΕ για οπτική ότι απλά δεν κάνει. Το ZTE H288A που ειχα στη Nova και το Nokia είναι καλύτερο σε WiFi & Ethernet, όπου το ZTE είχε 4 Ethernet συν μια για την οπτική ίνα χωριστή και το Nokia πάει απευθείας χωρίς το κουτάκι ενδιάμεσα και ειχα 4 Ethernet ελεύθερες για να βάλω τις συσκευές μου ενώ τώρα εχω 3 στο Speedport. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτικη ινα θα διάλεγα και εγω σε ταχύτητα 100mbps και μετα αν θες ανεβαζεις ταχύτητα..vdsl/adsl (χαλκος δλδ) μπορεί να σου βγάλει πολλά προβλήματα μπορεί και  οχι.. Επίσης οι τιμες δεν έχουν μεγάλη διαφορα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 28/02/2024 at 22:06, Lux Aeterna said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση. Δεν έχω καλή επαφή με την τεχνολογία και κάπου χάθηκα με τις ορολογίες.

Τα Cat6a καλώδια πρέπει να περαστούν σε όλο το σπίτι για να μπορώ να έχω θύρα ethernet σε κάθε δωμάτιο; Είναι δύο δωμάτια όλα κι όλα βέβαια... Αφορούν μόνο ADSL/VDSL; Αν ναι, να το προσπεράσουμε, γιατί κατέληξα σε οπτική ίνα.

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς με το ethernet "για τον έξω κόσμο". 

Στην περιοχή μου υπάρχει FTTH και είμαι σε πολυκατοικία. Την ίνα την περνάω εγώ ή ο τεχνικός της εταιρείας; Γιατί απ' ό τι κατάλαβα από την επικοινωνία μου με Cosmote, όλη η εγκατάσταση γίνεται από αυτούς.Το floor box αφορά το σπίτι ή τη γενικότερη υποδομή στην περιοχή;

η οπτικη ινα θα ερθει απο τον εξω κοσμο μεχρι μεσα στο σπιτι σου.εκει θα τερματισει στο Ont/Router .απο εκει και μετα ολα παιζουν με ethernet.οποτε εσυ θες ethernet σε καθε δωματιο.εγω θα περνουσα σιγουρα 2 σε καθε δωματιο ειτε για δυο συσκευες ειτε το δευτερο να μπορω να το χρησιμοποιησω για τηλεφωνο αν χρειαστει.το μεσα κομματι του σπιτιου σου ειναι ασχετο με το αν θα εχεις adsl,vdsl,οπτική ινα. μεσα στο σπιτι δεν μπορεις να παιξεις με οπτικη εκτος αν πας να παρεις οπτικο switch και οπτικες καρτες δικτυου για τα Pc.αν θες τωρα να περασει οπτικη ινα για μελλοντικα το κανεις και αυτο.δεν ειναι κατι psycho το κοστος.

για την οπτικη ινα. πρωτο σταδιο οπτικη ινα απο το Olt του παροχου μεχρι την πολυκατοικια σου απεξω.

δευτερο σταδιο απο τον παροχο που εκανε καιτο πρωτο σταδιο.θα φερουν την ινα απεξω απο το σπιτι σου μεχρι καθε οροφο βαζοντας ενα Floor box.

τριτο σταδιο που θα το κανει ο παροχος που διαλεξες.θα περασει οπτικη ινα απο το Floor box μεχρι εσενα μεσα.αν εσυ θες το τελευταιο να το εχεις κανει και να το εχεις σε αναμονη μπορεις να το κανεις.δεν θα σου πει κανεις τιποτα.

On 29/02/2024 at 08:27, vagelis2019 said:

Οπτικη ινα θα διάλεγα και εγω σε ταχύτητα 100mbps και μετα αν θες ανεβαζεις ταχύτητα..vdsl/adsl (χαλκος δλδ) μπορεί να σου βγάλει πολλά προβλήματα μπορεί και  οχι.. Επίσης οι τιμες δεν έχουν μεγάλη διαφορα.. 

αν εχει ftth εννοειται παει με κλειστα τα ματια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...