Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα σταθερου τηλεφωνου μεσω δικτυου WiFi


Rallystas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

Προσφατα εβαλα FTTH της Nova στο σπιτι (μετακομισα απ'τους γονεις μου σε αλλο σπιτι) και επειδη δε θελω να πληρωνουν δευτερη γραμμη οι γονεις μου, εβαλα απο ταρατσα σε ταρατσα δυο κεραιες TP-Link 5.8GHz (το μοντελο Pharos συγκεκριμενα), καθως υπαρχει οπτικη επαφη στα 400μ περιπου κι ετσι εχουμε internet και στα δυο σπιτια.

Θελω ομως το σταθερο να το βαλω στους γονεις μου μιας κι εγω δεν το χρησιμοποιω καθολου. Εχει απεριοριστες δωρεαν κλησεις προς σταθερα και κινητα και γι' αυτο το λογο το θελουν οι γονεις μου να παιρνουν και να δεχονται τηλεφωνα.

Ζητησα απο τη Nova τα VoiP credentials ωστε να βαλω στους γονεις μου μια τηλεφωνικη συσκευη VoiP και να εχουν μεσω δικτυου σταθερο τηλεφωνο. Η Nova ομως δεν τα δινει τα credentials του Voip.

Υπαρχει καποια αλλη λυση για να κανω το κολπο αυτο μεσω LAN; Δηλαδη να βαλω καποια συσκευη Ethernet στην εξοδο τηλεφωνου RJ11 του router και αλλη μια στο switch που εχω στο σπιτι των γονιων μου και να κουμπωσω εκει το κλασικο σταθερο; ή να κουμπωσω μια συσκευη τηλεφωνου VoiP εστω και να εχω το σταθερο στους γονεις μου;

Γνωριζω αρκετα πραγματα απο δικτυα μιας και ειμαι web designer/developer στο επαγγελμα και ασχολουμαι χρονια με υπολογιστες.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα χρειαστείς ένα voip gateway / ATA με θύρα FXO στην οικία με την τηλεφωνία, και μια VoIP τηλεφωνική συσκευή στο σπίτι των γονιών σου. Η θύρα FXO συνδέεται με τη θύρα FXS ("phone") του router στον οποίο έχει την τηλεφωνία.

* παραδοσιακή τέτοια συσκευή είναι η Linksys SPA3102 (αν βρεις καμια μεταχειρισμένη σε καλή τιμή γιατί είναι παλιό μοντέλο)

* Επίσης βλέπω κυκλοφορεί και ενα "Grandstream HT813 Hybrid ATA with FXS and FXO Ports"

+ αν δεν βρεις κατι οικονομικό στην ελληνική αγορά ψάξε σε alibaba aliexpress ebay

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/2/2024 στις 2:09 ΠΜ, eliasbats είπε

θα χρειαστείς ένα voip gateway / ATA με θύρα FXO στην οικία με την τηλεφωνία, και μια VoIP τηλεφωνική συσκευή στο σπίτι των γονιών σου. Η θύρα FXO συνδέεται με τη θύρα FXS ("phone") του router στον οποίο έχει την τηλεφωνία.

* παραδοσιακή τέτοια συσκευή είναι η Linksys SPA3102 (αν βρεις καμια μεταχειρισμένη σε καλή τιμή γιατί είναι παλιό μοντέλο)

* Επίσης βλέπω κυκλοφορεί και ενα "Grandstream HT813 Hybrid ATA with FXS and FXO Ports"

+ αν δεν βρεις κατι οικονομικό στην ελληνική αγορά ψάξε σε alibaba aliexpress ebay

Βρηκα το SPA3102 ελαφρως μεταχειρισμενο. Στο web interface του φτιαχνω VoIP (sip address, username, password) τα οποια τα περναω στη συσκευη τηλεφωνου VoIP που θα εχω βαλει στο αλλο σπιτι ωστε να συνδεθει πανω στο Linksys; Εννοειται το Linksys το συνδεω απο τη θυρα Line του με την εξοδο RJ11 του Router με καλωδιο τηλεφωνου. Σωστα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, kostaspatra είπε

δεν καταλαβαινω. Αφου δεν σου δινει κωδικους η νοβα,τι στοιχεία θα βαλεις επανω στο voip του spa3102?

Απ' οσο καταλαβα, το SPA3102 δημιουργει απο μονο του VoIP credentials (δηλαδη SIP address, username & password) και πας και τα βαζεις σε μια συσκευη τηλεφωνου VoIP, ωστε να κανεις VoIP την PSTN που σου δινει απο την εξοδο το router της Nova.

Δες το παρακατω link που λεει πως να ρυθμισεις ενα τηλεφωνο IP με το HT813.
https://documentation.grandstream.com/knowledge-base/peering-ip-phone-with-ht813

Επεξ/σία από Rallystas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, eliasbats είπε

Σωστά. Τα κατάφερες??

Δεν το εκανα ακομη. Σκεφτομαι να παω σε HT813 απο την πλευρα του router και απο την αλλη να βαλω ενα VoIP dect ασυρματο. Καποιος αλλος μου προτεινε ενα Fritzbox στο ρουτερ ωστε να εχω τηλεφωνο και στα δυο σπιτια με ενδοεπικοινωνια μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το Fritzbox εχω ακουσει οτι παιζει και ως PBX, μπορεί να είναι καλή ιδέα, αλλά μπορεί να ανεβάσει αρκετά το κόστος.

Αν πας σε Fritz σιγουρέψου ότι θα διαλέξεις μοντέλο που να έχει FXO: https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Fritz!Box_devices

Επεξ/σία από eliasbats
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 24/4/2024 στις 8:11 ΠΜ, uniquegr είπε

Εγώ στέκομαι στο γεγονός ότι η Nova δεν δίνει τα στοιχεία του VOIP. Δεν είναι υποχρεωμένοι οι πάροχοι να τα παρέχουν;

πολύ καλή ερώτηση, κάποιος που ξέρει ίσως να μας διαφωτίσει τι συμβαίνει στο 2024. έχω μια υποψία ότι δεν υποχρεούνται να στα δώσουν για οικιακή σύνδεση, αλλά ίσως είναι (σχεδόν) υποχρεωτικό να στα δώσουν αν τα ζητήσεις για business σύνδεση, σύμφωνα με το πως κινείται και η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, eliasbats είπε

πολύ καλή ερώτηση, κάποιος που ξέρει ίσως να μας διαφωτίσει τι συμβαίνει στο 2024. έχω μια υποψία ότι δεν υποχρεούνται να στα δώσουν για οικιακή σύνδεση, αλλά ίσως είναι (σχεδόν) υποχρεωτικό να στα δώσουν αν τα ζητήσεις για business σύνδεση, σύμφωνα με το πως κινείται και η αγορά.

H Cosmote πάντως, τα έδωσε αμέσως μόλις παρείχα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...