Προς το περιεχόμενο

Αγορά scooter 125 κυβικών


bert68

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά καινούργιου scooter στα 125 κυβικά λόγο του διπλώματος, και θέλω να πάρω καινούργιο και όχι μεταχειρισμένο για να μην μπλέξω με συνεργεία ελέγχους κλπ. η χρήση που θα του κάνω είναι κυρίως  καλοκαίρι εντός Αθηνών και για κανένα νησάκι με την σύζυγο μαζί. Αερόψυκτο η υδρόψυκτο??  απο αυτα που κοίταξα με τράβηξαν το  Piaggio Medley 125 και το Sym Jet X δεν θέλω να ξεφύγω απο τα 3500 χιλ. δεν αξίζει για την χρήση που θα του κανω, κοίταξα και για τα φθηνότερα Voge SR1 και Thrust AlexOne τι θα προτείνατε εσείς κατα την γνώμη σας για την χρήση που το θέλω, και να προσθέσω ότι είμαι 1.85 110 κιλά και η σύζυγος 1.65 62 κιλά ξέρω ότι τα 125 είναι μικρα κυβικά αλλά λόγο διπλώματος και χρήσης δεν γίνεται να πάρω κατι μεγαλύτερο, να σας ευχαριστήσω προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο ακριβώς ερώτημα έθεσα και εγώ πριν από λίγο καιρό με παρόμοιες απαιτήσεις και χρήση όπως και εσύ αλλά ελαφρώς λιγότερα κιλά 😛.
Από τις απαντήσεις που πήρα εδώ αλλά και από συμβουλές 2 πελατών μου που είναι μηχανικοί μοτοσυκλετών κατάλαβα ότι με τα 125cc τα πράματα είναι αρκετά δύσκολα.
Είμαι στην διαδικασία τώρα για δίπλωμα απεριορίστων κυβικών.

Αν προχωρήσεις πάντως τα SYM είναι καλή περίπτωση με εμπειρία πολλών χρόνων από τους μηχανικούς και απροβλημάτιστα.

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υδροψυκτο γιατι βγαζει περισσοτερη ιπποδυναμη. εχεις και τον περιορισμο με τα κυβικα οποτε πρεπει απο λιγα κυβικα να βγαλεις πολλους ιππους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dpolal είπε

Το ίδιο ακριβώς ερώτημα έθεσα και εγώ πριν από λίγο καιρό με παρόμοιες απαιτήσεις και χρήση όπως και εσύ αλλά ελαφρώς λιγότερα κιλά 😛.
Από τις απαντήσεις που πήρα εδώ αλλά και από συμβουλές 2 πελατών μου που είναι μηχανικοί μοτοσυκλετών κατάλαβα ότι με τα 125cc τα πράματα είναι αρκετά δύσκολα.
Είμαι στην διαδικασία τώρα για δίπλωμα απεριορίστων κυβικών.

Αν προχωρήσεις πάντως τα SYM είναι καλή περίπτωση με εμπειρία πολλών χρόνων από τους μηχανικούς και απροβλημάτιστα.

 

Θα το κοιτάξω για Sym η για Piaggio στα 125 σε ευχαριστώ.

5 λεπτά πριν, xsterg είπε

υδροψυκτο γιατι βγαζει περισσοτερη ιπποδυναμη. εχεις και τον περιορισμο με τα κυβικα οποτε πρεπει απο λιγα κυβικα να βγαλεις πολλους ιππους. 

Αυτό πιστεύω και εγώ σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτυπα το με τα 1000  , χωρις δευτερη σκεψη .....  εχω το 200αρι   σχεδον  1.5 χρονο  τωρα  ,  πολυ παραπανω απο σκουτερ ,  τρομερο εργαλειο και πολυ δυνατο   ! ! 

https://www.aprilia.com/gr_EL/models/sr-gt/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, bert68 said:

Καλημέρα απο αξιοπιστία και ανταλλακτικά πως πάνε τα συγκεκριμένα??

Voge μια χαρά τα qj δεν ξέρω το έχει ο γωργωλης και αυτός κάνει ότι του έρθει πχ στην sim όλα τέλεια με την zontes όλα παρατημένα τα έχει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν η χρηση ειναι κοντινες αποστασεις εντος αθηνας και οχι , "μεγαλες" αποστασεις για καφε/μπανιο/ψωνια (πχ αν μενεις κεντρο και θες να πας παραλια)  παρε 125, αλλιως θα εβγαζα διπλωμα Α2, δεν παλευεται το 125, ειδικα δικαβαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rical είπε

Εαν η χρηση ειναι κοντινες αποστασεις εντος αθηνας και οχι , "μεγαλες" αποστασεις για καφε/μπανιο/ψωνια (πχ αν μενεις κεντρο και θες να πας παραλια)  παρε 125, αλλιως θα εβγαζα διπλωμα Α2, δεν παλευεται το 125, ειδικα δικαβαλο

Κοντινές θα είναι και μόνο για κανένα νησάκι δικαβαλο με την σύζυγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, 4saken είπε

Οχι Piaggio 1000 φορες Sym

Εγω παλι αν και  εχω το symphony st θα προτεινα Piaggio.

Δεν μου εχει βγαλει το sym κατι ιδιαιτερο απο βλαβες, αλλα τα πλαστικα του και η ποιοτητα βαφης ειναι χαμηλης ποιοτητας καμια σχεση με το Medley που εχει ο αδερφος μου συν οτι εχει  πολλους τριγμους και πολυ συχνα σερβις. 

πλεον εχει αυξησει πολυ και η sym της τιμες της  με αποτελεσμα να φτανει  κοντα τιμολογιακα στα Ευρωπαικα και στα Γιαπωνεζικα μοντελα , θεωρω οτι εχει χασει το vfm που ειχε παλαιοτερα.

16 ώρες πριν, jimmisk1974 είπε

χτυπα το με τα 1000  , χωρις δευτερη σκεψη .....  εχω το 200αρι   σχεδον  1.5 χρονο  τωρα  ,  πολυ παραπανω απο σκουτερ ,  τρομερο εργαλειο και πολυ δυνατο   ! ! 

https://www.aprilia.com/gr_EL/models/sr-gt/

Επειδη με εχει ψησει πολυ το συγκεκριμενο αν μπορει δωσμου καποιο feedback απο τυχον βλαβες. απ πραγματικη καταναλωση καυσιμου, απο επιδοσεις, απο κοστος σερβις κτλ μιας και το εχεις τοσο καιρο. Καλυτερα σε pm να μην χαλασουμε το παρον νημα μιας και ο Ts ενδιαφερεται αποκλειστικα για 125.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...