Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση 2 ρούτερ σε ένα switch


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έστω ότι έχουμε 2 ανεξάρτητες συνδέσεις internet (πχ 24Mbps) και συνδέσουμε και τα 2 ρουτερς στο ίδιο switch. Απ' ότι ξέρω δε πρόκειται να αυξηθεί η τελική ταχύτητα (δηλαδή 24+24mbps). 

Καταρχήν υπάρχει περίπτωση κάτι τέτοιο να δημιουργήσει κάποιο θέμα-confict και να μη δουλέψει;

Έχουμε στην πράξη κάποια οφέλη με μια τέτοια κίνηση; Εκτός του ότι αν κοπεί μια σύνδεση έχεις την άλλη και συνεχίζεις...

Ρωτάω από περιέργεια διότι το είδα πρόσφατα σε ένα γραφείο .

Γενικά είναι καλή πρακτική κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Out of the box πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τέτοιου είδους setup διότι κατά πάσα πιθανότητα και οι 2 routers τρέχουν DHCP server. Κατά κανόνα σε κάθε broadcast domain (δηλαδή σε κάθε απλό switch, σύνδεση μεταξύ switches, κάθε VLAN, etc.) μόνο 1 DHCP server πρέπει να είναι ενεργός.

Τώρα, πέρα από τον κανόνα, κάποιοι π.χ. μπορεί έχουν ρυθμίσει σε έναν τέτοιο setup, με σκοπό εάν έχουν π.χ. 10 hosts (network clients που θα βγουν στο internet), τα 5 hosts να βγαινουν στο ιντερνετ από τον 1ο ρούτερ και τα άλλα 5 να βγαίνουν από το 2ο. Έτσι μπορείς με κάποιο χοντροκομμένο τρόπο να εκμεταλλευτείς και τα 2 bandwidth. Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να έχουν ρυθμίσει τον 1ο ρούτερ να δίνει IP addresses στο subnet 192.168.1.0 - 255 και τον άλλο router στο subnet 192.168.2.0 - 255. Ή ακόμα καλύτερα μόνο ο 1ος ρούτερ να δίνει αυτόματα addresses και ο 2ος να μην δίνει αυτόματα, αλλά να υπάρχει static IP configuration στα υπόλοιπα 5 PCs με addresses 192.168.2.0 - 255 (για την αποφυγή όπως είπαμε να τρέχει 2ος DHCP server στο ίδιο broadcast domain).

Ωστόσο, στην παραπάνω περίπτωση δεν μπορεί να λειτουργήσει ως failover η 2η γραμμή... δηλαδή αν πέσει το ίντερνετ στο 1ο ή το 2ο ρούτερ δεν θα συνεχίσει να εξυπηρετεί αυτόματα ο άλλος internet router, τουλάχιστον αυτό δεν μπορεί να γίνει με consumer grade routers (θα μπορούσε να γίνει με enterprise grade routers & χρήση FHRP + internet tracking, δηλαδή οι 2 routers να έχουν ένα κοινό virtual IP address ως default gateway, αλλά πάει αλλού η κουβέντα).

Για την αξιοποίηση των 2 γραμμών ταυτόχρονα ως load balancing σχήμα και με failover μηχανισμό, υπάρχουν εξειδικευμένοι routers (και consumer grade) που λέγονται load balancers και κανουν ακριβώς αυτή τη δουλειά. Σε αυτήν την περίπτωση ο Load Balancer router μπαίνει αυτός μπροστά στους χρήστες και οι χρήστες βλέπουν μόνον αυτόν ως default gateway (μοιράζει και τις IPs με DHCP κανονικά στο δίκτυο κλπ), και μετά αποφασίζει αυτός ανά πάσα στιγμή εάν  ένα connection request θα το στείλει στον 1ο ή το 2ο internet ρούτερ, καθώς επίσης αποφασίζει εάν κάποιος από τους 2 internet routers δεν μπορεί να βγει πια για κάποιο λόγο στο ιντερνετ, λόγω π.χ. κάποιας βλάβης, οπότε σταματά αυτόματα να του δρομολογεί connection requests. (Ο μόνος περιορισμός που έχει έναν τέτοιο setup είναι ότι 1 TCP connection μπορεί να εξυπηρετηθεί μόνο από 1 internet router, δηλαδή ένα απλό HTTP download συνήθως θα μπορεί να εκμεταλλευτεί ανά πάσα στιγμή μόνο 1 από τις 2 internet συνδέσεις. Εάν κάνεις ταυτόχρονα περισσότερα HTTP downloads με το ίδιο ή επιπλέον PCs τότε στατιστικά αυξάνονται οι πιθανότητες κατανομής της χρήσης του bandwidth και από τις 2 συνδέσεις).

Επειδή είπαμε πολλά, αν θες διευκρίνιση σε κάτι ρώτησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, Bitbit said:

 

Έστω ότι έχουμε 2 ανεξάρτητες συνδέσεις internet (πχ 24Mbps) και συνδέσουμε και τα 2 ρουτερς στο ίδιο switch. Απ' ότι ξέρω δε πρόκειται να αυξηθεί η τελική ταχύτητα (δηλαδή 24+24mbps). 

Καταρχήν υπάρχει περίπτωση κάτι τέτοιο να δημιουργήσει κάποιο θέμα-confict και να μη δουλέψει;

Έχουμε στην πράξη κάποια οφέλη με μια τέτοια κίνηση; Εκτός του ότι αν κοπεί μια σύνδεση έχεις την άλλη και συνεχίζεις...

Ρωτάω από περιέργεια διότι το είδα πρόσφατα σε ένα γραφείο .

Γενικά είναι καλή πρακτική κάτι τέτοιο;

ολα λαθος :P σε πειραζω.

Παμε ενα ενα

για να ενωσεις δυο συνδεσεις θες Load balancer.

αν βαλεις δυο συνδεσεις πανω σε ενα Switch τοτε θα εχεις δυο Dhcp οποτε θα εχεις θεμα.

αν θες να κανεις Failover την μια στην αλλη ο αυτοματος τροπος ειναι παλι o load balancer.Ο μη αυτοματος ειναι η μια συνδεση να παιζει με Dhcp και η αλλη χωρις dhcp και να αλλαξεις ip χειροκινητα.

αυτα με απλα λογια για να μην μπλεξουμε με πολλες λεπτομερειες πχ failover απο Usb stick και διαφορα αλλα.

σε πολλες εταιρειες υπαρχουν Fail over αλλα δεν ειναι πανω σε switch. Οπως και πολλοι παροχοι δινουν 2 οπτικες ινες πανω στο switch και η μια ειναι Fail over Της αλλης.αλλα εκει παμε σε διαφορετικα σεναρια

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε απλά ρούτερ του παρόχου που πηγαίνανε κατευθείαν στο switch.  Βέβαια δε ξέρω τι ρυθμίσεις είχαν γίνει στο κάθε router.  Ούτε ξέρω αν κάποια συσκευή είχε στατική ip ώστε να χρησιμοποιεί το 1 router. Πρώτη φορά βλέπω τέτοια πατέντα και είχα την περιέργεια πως δουλεύει κάτι τέτοιο και πως διαμοιράζεται η κίνηση.

Το κάνανε αυτό διότι είχαν πολύ χαμηλές ταχύτητες <8 Mbps.

Αυτό που γράψατε δηλαδή. Με 2 DHCP δε θα έχουμε θέμα; Αν τα ρούτερ έχουν την ίδια ip θα χτυπήσει. Άρα πρέπει να ρυθμιστεί και αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω δυο συνδέσεις στο ιδιο δίκτυο εδω και κάποια χρονια και οι δυο ρουτερ εχουν ενεργοποιημένο τον dhcp χωρίς να εχω κάποιο πρόβλημα, εχω και δυο προφιλ σύνδεσης στην εθερνετ του υπολογιστή και οποτε απαιτείται συνδέομαι είτε στο ενα ειτε στο αλλο δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Bitbit said:

Είχε απλά ρούτερ του παρόχου που πηγαίνανε κατευθείαν στο switch.  Βέβαια δε ξέρω τι ρυθμίσεις είχαν γίνει στο κάθε router.  Ούτε ξέρω αν κάποια συσκευή είχε στατική ip ώστε να χρησιμοποιεί το 1 router. Πρώτη φορά βλέπω τέτοια πατέντα και είχα την περιέργεια πως δουλεύει κάτι τέτοιο και πως διαμοιράζεται η κίνηση.

Το κάνανε αυτό διότι είχαν πολύ χαμηλές ταχύτητες <8 Mbps.

Αυτό που γράψατε δηλαδή. Με 2 DHCP δε θα έχουμε θέμα; Αν τα ρούτερ έχουν την ίδια ip θα χτυπήσει. Άρα πρέπει να ρυθμιστεί και αυτό 

μαλλον δεν κανουν load balance τις συνδεσεις εκτος αν εχουν βαλει καποιο software στο pc και το κανει το pc το load balance. ναι δεν γινεται σε καμια περιπτωση να εχεις 2 ιδιες ip. dhcp αν τους εχεις ανοιχτους θα πρεπει να κανεις και τις αναλογες ρυθμισεις.πχ καρφωτες ip στα pc. υπαρχουν διαφορες λυσεις για διαφορετικες αναγκες.

5 hours ago, NikosKallithea said:

Εγω εχω δυο συνδέσεις στο ιδιο δίκτυο εδω και κάποια χρονια και οι δυο ρουτερ εχουν ενεργοποιημένο τον dhcp χωρίς να εχω κάποιο πρόβλημα, εχω και δυο προφιλ σύνδεσης στην εθερνετ του υπολογιστή και οποτε απαιτείται συνδέομαι είτε στο ενα ειτε στο αλλο δίκτυο.

αν εχεις φτιαξει Profiles πχ ενα Profile με ip 192.168.1.10 subnet 255.255.255.0 gateway 192.168.1.1 και ενα δευτερο με 192.168.1.100 255.255.255.0 gateway 192.168.1.254 τοτε ναι διαλεγεις αυτο που θες και παιζεις. εχει να κανει με το πως εχεις υλοποιησει το δικτυο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα υπάρχουν switch που υποστηρίζουν link agrregation...

φυσικά managed και οχι με 30 ευρώ, κανε μια αναζήτηση γιατί κάθε εταιρία το featute αυτό το ονομάζει διαφορετικά.

αν η ανάγκη σου ειναι να ενώσεις 2 γραμμές σε ενα μονο pc τότε μπορείς να το κανεις με το connectify

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gapito είπε

καλησπέρα υπάρχουν switch που υποστηρίζουν link agrregation...

φυσικά managed και οχι με 30 ευρώ, κανε μια αναζήτηση γιατί κάθε εταιρία το featute αυτό το ονομάζει διαφορετικά.

αν η ανάγκη σου ειναι να ενώσεις 2 γραμμές σε ενα μονο pc τότε μπορείς να το κανεις με το connectify

το link aggregation συνδέει 2 συσκευές μεταξύ τους με περισσότερα από 1 καλώδια. Σε αυτήν την περίπτωση δεν νομίζω ότι μπορεί να αξιοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2024 στις 1:38 ΜΜ, eliasbats είπε

το link aggregation συνδέει 2 συσκευές μεταξύ τους με περισσότερα από 1 καλώδια. Σε αυτήν την περίπτωση δεν νομίζω ότι μπορεί να αξιοποιηθεί.

εννούσα το LAG απλά το είπα link aggregation, δεν ηξερα οτι εχει άλλο service με αυτο το ονομα η tplink

check this:

https://www.tp-link.com/us/configuration-guides/configuring_lag/?configurationId=18204#overview_1_1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 1:01 ΜΜ, gapito είπε

εννούσα το LAG απλά το είπα link aggregation, δεν ηξερα οτι εχει άλλο service με αυτο το ονομα η tplink

check this:

https://www.tp-link.com/us/configuration-guides/configuring_lag/?configurationId=18204#overview_1_1

Ναι πάλι το ίδιο είναι. Εννοεί Layer 2 load balancing και όχι layer 3 που θέλουμε εδώ. Εμείς θέλουμε load balancing που να μοιράζει σε 2 διαφορετικά next hop IP addresses. Ενώ το LAG που περιγράφει εδώ η tplink απλά ομαδοποιεί 2 φυσικά καλώδια σε ένα εικονικό, και ο προορισμός είναι μόνο 1 συσκευή σε επίπεδο layer 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2024 στις 8:59 ΜΜ, eliasbats είπε

Ναι πάλι το ίδιο είναι. Εννοεί Layer 2 load balancing και όχι layer 3 που θέλουμε εδώ. Εμείς θέλουμε load balancing που να μοιράζει σε 2 διαφορετικά next hop IP addresses. Ενώ το LAG που περιγράφει εδώ η tplink απλά ομαδοποιεί 2 φυσικά καλώδια σε ένα εικονικό, και ο προορισμός είναι μόνο 1 συσκευή σε επίπεδο layer 2.

εχεις δίκιο δεν εξυπηρετεί, θα χρειαστεί load balancer.

υπάρχουν και για οικιακή χρήση αρκετά οικονομικά. το cpu τους θα μαξαρει με 2 γραμμες αλλα οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/03/2024 at 17:45, gapito said:

εχεις δίκιο δεν εξυπηρετεί, θα χρειαστεί load balancer.

υπάρχουν και για οικιακή χρήση αρκετά οικονομικά. το cpu τους θα μαξαρει με 2 γραμμες αλλα οκ...

σε πολλα switch γίνονται διπλές διασυνδέσεις είτε για μεγαλύτερο bandwidth από το ένα στο άλλο είτε για failover αν γινει κατι με το καλωδιο , με το sfp, με το port ή ακομα και με το ιδιο το switch.  αναλογως την περιπτωση παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...