Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα ταχύτητας σε σχεδόν κενή σελίδα. Βοήθεια!!


Ceptor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας.
Θα προσπαθήσω να ειμαι σύντομος!!

Ιστορικόν...


Εχω το e-shop μου που ακόμα δεν δουλεύει με ελάχιστα προιόντα μεσα στο tophost στο βασικό οικονομικό πλάνο. Η κατασκευή ειχε γίνει στο πόδι απο αναξιόπιστη εταιρεία που δεν εχω πλέον καμια σχέση. Ειμαι σχεδόν άσχετος με τον χώρο αλλα προσπαθώ να μάθω οπως μπορώ καθώς δεν εχω καποιο τεχνικό και δεν μπορώ να πληρώσω του κόσμου τα λεφτά σε κάποια εταιρεία αφού ηδη εχω δώσει πρακτικά πανω απο 4000 € για ολη αυτη την ιστορία και εχω πάρει απλά ενα αντίγραφο αλλης σελίδας που δεν εσβησαν καν καποια κομμάτια του.

Στο θέμα μου τώρα...

Στις σελίδες που ελέγχουν την ταχύτητα (PageSpeed Insights κτλπ) σε κινητό βγαίνει 50-60 βαθμολογία και σε desktop 80+. Αυτό αν και δείχνει νορμάλ στην πραγματικότητα αν παω να τρέξω την σελίδα η καθυστέρηση απο τον σερβερ (οπως το βλέπω απο το devtools του Chrome) κυμαίνεται απο 2 εως 25 δευτερόλεπτα. Την επόμενη φορά που κανω ανανέωση αυτό μηδενίζεται αφού λογικα μετράει το caching εως οτου πατήσω σε καποιο αλλο κομμάτι της σελίδας οπου εχουμε μια απο τα ίδια. Αυτό σε ενα πελάτη προφανώς δε θα αρέσει καθόλου. Κανείς δεν περιμένει 20 δευτερόλεπτα.
Γνωρίζω οτι ειναι αρκετές οι παράμετροι που παίζουν ρολο οπως εικονες css και js optimizations κτλπ. Εχω και 2 προσθετα που βοηθούν αλλα νομίζω οτι το πρόβλημα μου δεν ειναι σε αυτά. Οπως ειπα η σελίδα ειναι άδεια. 5-6 δευτερόλεπτα σε μια αδεια σελίδα που εχει μονο footer header ειναι καπως αρκετο.

Παρατηρώντας άλλες μεγάλες σελίδες με πολύ κακή βαθμολογία στην εμπειρία του χρήστη ειναι τέλειες. Σε εμένα τα τέστ δείχνουν νορμάλ και η πραγματικότητα ειναι τραγική.

Τέλος...

Για να μην γίνω κουραστικός δεν γράφω κάτι άλλο καθώς σίγουρα οι γνώστες ηδη εχετε καταλάβει.
Αν θέλει κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος, οποιαδήποτε γνώμη, σκέψη.
Επίσης αν κάποιος γνωρίζει κάποια οικονομική λύση (τεχνικό) να διορθώσει τα προβλήματα ας μου πεί.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Χρήστος

 

Υγ. Αν βοηθάει σε κάτι αυτό, στο admin του wordpress η ταχύτητα ειναι επίσης τραγική. Πάντα ολα κανουν 4-5 δευτερόλεπτα τουλάχιστον.

Επεξ/σία από Ceptor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιδόσεις είναι αντικειμενικά τραγικές για τα λεφτά που έδωσες.

Το ότι αργεί να φορτώσει μία ιστοσελίδα έγκειται σε 2 γενικούς παράγοντες: α) Server, β) Κατασκευή.

Server με Server διαφέρει όσο ο Χειμώνας από το Καλοκαίρι. Κατασκευή με Κατασκευή διαφέρει όσο η νύχτα με τη μέρα.

Επίσης, δεν είναι όλα τα πακέτα φτιαγμένα για να σηκώνουν όλες τις ιστοσελίδες. Πχ, δεν θα πας στο μικρότερο πακέτο και θα περιμένεις να βγει ένα eshop και να βγαίνει και γρήγορα. Για να το θέσω αλλιώς, δεν παίρνεις Lada και για να κάνεις τον γύρο της Πελοποννήσου εν έτει 2024. Δεν λειτουργεί έτσι...

Έχοντας υπόψιν αυτά, επειδή δεν αξίζει να δώσεις παραπάνω στην ιστοσελίδα πριν λύσεις το πρόβλημα του Server, πάνε σε μεγαλύτερο πακέτο στον ίδιο ή σε άλλο πάροχο. Σύγκρινε χαρακτηριστικά, σύγκρινε Servers, σύγκρινε παροχές και τιμές και επίλεξε κάποιο πακέτο που σου δίνει πραγματική αξία.

Σαν φιλική συμβουλή, απέφυγε τις αλχημείες και τις λύσεις που προτείνουν να εφεύρεις τον τροχό ξανά. Έχουμε 2024, πάνε σε ό,τι πιο σύγχρονο βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!
 

Συμφωνώ απολύτως με ολα αυτά βεβαίως!
Όμως πως θα καταλάβω αν το πρόβλημα ειναι ο σέρβερ η η κατασκευή για να ξέρω πως να προχωρήσω?

Η σελίδα τρέχει μεσω wordpress και elementor αλλα ειναι πολύ μικρή ακομα. Σύνολο 5-6 υποσελίδες ειναι πραγματικά δεν εχει κατι μεσα.
Να πάω σε δυνατότερα χαρακτηριστικά καθώς εχω ήδη πληρώσει για ενα χρόνο στην topHost μπορώ αλλα ειναι αυτό το θέμα?

Δεν θελω να κανω αλχημίες παρα μόνο να μου πεί καποιος το πρόβλημα και να το λύσω με κόστος η χωρίς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα... Καταρχήν ότι ιεοε ο φίλος πιο πάνω είναι όλα σωστά. 

Δες όμως εάν κάνα plugin αργεί να φορτώσει κανένα js κλπ. 

Στο PageSpeed Insights δεν σου λέει χρόνους? Δοκίμασε και άλλα αλλά εργαλεία μέτρησης της ιστοσελίδας σου. 

Καλή επιτυχία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Quote

Υγ. Αν βοηθάει σε κάτι αυτό, στο admin του wordpress η ταχύτητα ειναι επίσης τραγική. Πάντα ολα κανουν 4-5 δευτερόλεπτα τουλάχιστον.

Και μόνο από αυτό νομίζω πως είναι ξεκάθαρα θέμα server/db . Δεν θα έπρεπε να έχεις καθυστέρηση στο admin panel του Wordpress.

Επεξ/σία από Xvipes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Καλησπερα... Καταρχήν ότι ιεοε ο φίλος πιο πάνω είναι όλα σωστά. 

Δες όμως εάν κάνα plugin αργεί να φορτώσει κανένα js κλπ. 

Στο PageSpeed Insights δεν σου λέει χρόνους? Δοκίμασε και άλλα αλλά εργαλεία μέτρησης της ιστοσελίδας σου. 

Καλή επιτυχία 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Οι χρόνοι που λέει στο pagespeed αλλά και στα άλλα είναι πολύ καλοί. Βαθμολογία είναι 80-85 στην ταχύτητα. Δεν δείχνει να αργεί η σελίδα ως σελίδα αλλά ο σέρβερ. Μόλις μπει η cache είναι όλα μίλησέκοντ... Άραγε το micro της tophost είναι τόσο ανεπαρκές έστω για άδεια σελίδα;

19 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Και μόνο από αυτό νομίζω πως είναι ξεκάθαρα θέμα server/db . Δεν θα έπρεπε να έχεις καθυστέρηση στο admin panel του Wordpress.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αυτό φοβάμαι και εγώ αφού ουσιαστικά το admin είναι κατασκευασμένο σε όλους ίδιο.

Παραθέτω τις μετρήσεις για κινητό πρώτα με βαθμολογία 52 και υπολογιστή στη συνέχεια με 82.

Χωρίς την cache από όσο καταλαβαίνω το ttfb η η απάντηση του σέρβερ είναι τεράστια. Λογικά αυτό αποδεικνύει όσα μου λέτε παραπάνω...

Screenshot_2024-02-28-15-26-37-236_com.android.chrome.png.2805f8194e442f35765edebb9f96b983.pngScreenshot_2024-02-28-15-25-52-513_com.android.chrome.png.ade36b4e22d8576c0d881b6d2e3c9401.png

Εδώ δείχνει νορμάλ αλλά η πραγματικότητα δεν είναι αυτή στο χρήστη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να πω κατι, σταματησα να διαβαζω (και καλα) στο Tophost server basic.... μετα απο αυτο τι περιμενεις; Υπάρχουν αξιόπιστοι hosting providers και μεσα στο Forum θα βρεις ωστε να κανεις σωστό hosting με τα response TTFB times που πρέπει χωρις να υπάρχουν servr side limitations.

Έπειτα θελεις Technical SEO στη σελιδα για τα υπόλοιπα που αναφερεις (ειδικότητα μου) ώστε να υπαρχει βελτιστο UX με non blocking elements και preloads οπου πρέπει και πολλα πολλα άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, lionheart82 είπε

Εγω να πω κατι, σταματησα να διαβαζω (και καλα) στο Tophost server basic.... μετα απο αυτο τι περιμενεις; Υπάρχουν αξιόπιστοι hosting providers και μεσα στο Forum θα βρεις ωστε να κανεις σωστό hosting με τα response TTFB times που πρέπει χωρις να υπάρχουν servr side limitations.

Έπειτα θελεις Technical SEO στη σελιδα για τα υπόλοιπα που αναφερεις (ειδικότητα μου) ώστε να υπαρχει βελτιστο UX με non blocking elements και preloads οπου πρέπει και πολλα πολλα άλλα.

Καλημέρα! 

Όταν μου είπαν να βρω μόνος μου host έψαξα στο google... Εκτός του ότι μου πρότειναν την tophost η παπάκι που είναι το ίδιο, την αναφέρουν ως την καλύτερη επιλογή που υπάρχει στην Ελλάδα. Γι'αυτό και πήγα σε αυτούς...

Τώρα στο Technical SEO που λέτε είναι όρος κάπως άγνωστος για εμένα. Ξέρω τι είναι τεχνικός και ξέρω τι είναι το SEO στην σελίδα αλλά πέρα από αυτό έχω μεσάνυχτα. Θέλετε να μου πείτε περισσότερες πληροφορίες σε ένα μήνυμα;

Ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tophost / papaki και ταχυτητα στην ιδια προταση δεν μπορουν να μπουν

οσα sites ειχα καποτε εκει τα πηρα

οτι εχει μεινει πρεπει να ειναι σελιδες μηδενικης κινησης

πλεον δεν ξερω ουτε καν αν αξιζει για τα domains

αργοι στο support / παραβιασεις λογαριασμων / εξυπναδες να πρεπει να κανεις αιτημα ξεχωριστο για να περνεις τους κωδικους εξουσιοδοτησης

+ οτι πλεον βρισκεις και πιο φτηνα

καποτε που ηταν απο τους πρωτους κατι γινοταν , μαζεψαν λαο και προφανως τιγκαραν τα μηχανηματα τους

και τελος μετα απο τις εξαγορες πηραν την κατω βολτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

tophost / papaki και ταχυτητα στην ιδια προταση δεν μπορουν να μπουν

οσα sites ειχα καποτε εκει τα πηρα

οτι εχει μεινει πρεπει να ειναι σελιδες μηδενικης κινησης

πλεον δεν ξερω ουτε καν αν αξιζει για τα domains

αργοι στο support / παραβιασεις λογαριασμων / εξυπναδες να πρεπει να κανεις αιτημα ξεχωριστο για να περνεις τους κωδικους εξουσιοδοτησης

+ οτι πλεον βρισκεις και πιο φτηνα

καποτε που ηταν απο τους πρωτους κατι γινοταν , μαζεψαν λαο και προφανως τιγκαραν τα μηχανηματα τους

και τελος μετα απο τις εξαγορες πηραν την κατω βολτα

Καλησπέρα!! 
Μάλλον οι πρωτοι στην Ελλάδα σύμφωνα με τα συγκριτικά στο Google ειναι πρώτοι απο το τέλος οπως ηδη μου εχετε πει ολοι!
Εντάξει μικρό το κακό θα έλεγα καθώς ακομα ειμαι στην αρχή και ουσιαστικά ειναι κάπου 60 ευρώ ολα και ολα!
Σας ευχαριστώ ολους για τις πολύτιμες πληροφορίες, και οσους ακομα μιλάμε σχετικά με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πωλήσει ένα eshop χρειάζεται να συμπληρωθεί ένα παζλ όπου αν λείπει ένα κομμάτι, τότε δεν ολοκληρώνεται η πώληση.

1520555545690?e=1715212800&v=beta&t=yI-nRs3ud2TLMcgVpmiOlrDASmmu3b9uFmTtOlrkOaI

 

 

Στο κομμάτι απόδοση, ταχύτητα και εμπειρία χρήστη (UX) τον πρώτο ρόλο παίζει ο server. Χωρίς VPS ένα eshop δεν μπορεί να μετρήσει τα δεδομένα της απόδοσης του.

Χρειάζεται να γνωρίζουμε την διαφορά της VPS από της κοινόχρηστης φιλοξενίας.

Shared-VPS-Dedicated-Server.jpg.c987252ae044b945cfc04f8afdd76993.jpg

Για να μπορέσουμε σοφά να επιλέξουμε.

server-types.jpg.45081f3bc84ff54f4fe83c311de0f268.jpg

Εγώ όλους τους πελάτες μου τους ξεκινάω με ένα μικρό VPS ώστε να δούμε τι πόρους (CPU/RAM) χρειάζεται και προχωράει κατ'αυτό τον τρόπο.

Έτσι βελτιστοποιούμε αρχικά την απόκριση του server κάτω από 0,3" και μετά το ίδιο το eshop.

Φυσικά άλλο VPS χρειάζεται ένα eshop με 100 προϊόντα και απλά χρώμα/μέγεθος, και άλλο VPS ένα eshop με δεκάδες χιλιάδες κωδικούς και πολλαπλά ειδικά πεδία (φίλτρα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2024 στις 6:37 ΜΜ, changlee είπε

Για να πωλήσει ένα eshop χρειάζεται να συμπληρωθεί ένα παζλ όπου αν λείπει ένα κομμάτι, τότε δεν ολοκληρώνεται η πώληση.

1520555545690?e=1715212800&v=beta&t=yI-nRs3ud2TLMcgVpmiOlrDASmmu3b9uFmTtOlrkOaI

 

 

Στο κομμάτι απόδοση, ταχύτητα και εμπειρία χρήστη (UX) τον πρώτο ρόλο παίζει ο server. Χωρίς VPS ένα eshop δεν μπορεί να μετρήσει τα δεδομένα της απόδοσης του.

Χρειάζεται να γνωρίζουμε την διαφορά της VPS από της κοινόχρηστης φιλοξενίας.

Shared-VPS-Dedicated-Server.jpg.c987252ae044b945cfc04f8afdd76993.jpg

Για να μπορέσουμε σοφά να επιλέξουμε.

server-types.jpg.45081f3bc84ff54f4fe83c311de0f268.jpg

Εγώ όλους τους πελάτες μου τους ξεκινάω με ένα μικρό VPS ώστε να δούμε τι πόρους (CPU/RAM) χρειάζεται και προχωράει κατ'αυτό τον τρόπο.

Έτσι βελτιστοποιούμε αρχικά την απόκριση του server κάτω από 0,3" και μετά το ίδιο το eshop.

Φυσικά άλλο VPS χρειάζεται ένα eshop με 100 προϊόντα και απλά χρώμα/μέγεθος, και άλλο VPS ένα eshop με δεκάδες χιλιάδες κωδικούς και πολλαπλά ειδικά πεδία (φίλτρα).

 

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την κατατοπιστική σας απάντηση. Έχω μιλήσει ήδη με ένα μέλος του φόρουμ εδώ για να βελτιώσω την σελίδα μου και να αλλάξω host. Με βοηθήσατε όλοι παρά πολύ καθώς είμαι εντελώς άσχετος και αρχάριος. 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα! Γενικότερα επειδή ξύνομαι άσχημα, στείλε μου ένα μήνυμα αν δεν βγάλεις άκρη να το δούμε και μαζί. Χωρίς κανένα κόστος για δοκιμή, απλώς θέλω να δοκιμάσω τα skills μου στην βελτιστοποίηση. Βρίσκεσαι σε κάποιο CMS; Αν όχι, χρησιμοποιείς κάποιο framework; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...