Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με template σε σελίδα wordpress.


silve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρά σε όλους!

Αντιμετωπίζω ένα ζήτημα σε μια παλιά σελίδα σε wordpress που κλήθηκα να κάνω update, τα plugins, το wordpress, php και τα σχετικά. Όλα καλά με τα updates αφού παιδεύτηκα βέβαια λίγο επειδή είχε να ασχοληθεί κάποιος με τη σελίδα εδώ και 3 χρόνια περίπου.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι σε ένα πολύ συγκεκριμένο σημείο. Στο mobile, στο dropdown menu, όταν το πατάω αμέσως κλείνει και δεν μένει ανοιχτό έτσι ώστε να περιηγηθώ στα υποσέλιδα. Αυτό συμβαίνει μόνο στο κινητό αν το δείτε όχι στην προεπισκόπηση κινητού σε desktop. Νομίζω ότι το πρόβλημα το εντόπισα στο template, επειδή είναι αγορασμένο από την προηγούμενη εταιρεία δεν μπορώ να κάνω κάποιο update σε αυτό ενώ στo back end στα theme options μου βγάζει ένα σφάλμα (βλέπε φώτο).

Υπάρχει κάποια "προσωρινή" λύση στο πρόβλημα με κάποιον κώδικα ή κάτι άλλο έτσι ώστε το menu να παραμένει ανοιχτό ή η λύση είναι να αγοραστεί το template από εμάς, να απεγκαταστήσουμε το παλιό και να βάλουμε το ίδιο template ενημερωμένη στην τελευταία version; Θα δουλέψει σίγουρα με τον 2ο τρόπο;

 

123.jpg

Επεξ/σία από silve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, silve είπε

Γεια χαρά σε όλους!

Αντιμετωπίζω ένα ζήτημα σε μια παλιά σελίδα σε wordpress που κλήθηκα να κάνω update, τα plugins, το wordpress, php και τα σχετικά. Όλα καλά με τα updates αφού παιδεύτηκα βέβαια λίγο επειδή είχε να ασχοληθεί κάποιος με τη σελίδα εδώ και 3 χρόνια περίπου.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι σε ένα πολύ συγκεκριμένο σημείο. Στο mobile, στο dropdown menu, όταν το πατάω αμέσως κλείνει και δεν μένει ανοιχτό έτσι ώστε να περιηγηθώ στα υποσέλιδα. Αυτό συμβαίνει μόνο στο κινητό αν το δείτε όχι στην προεπισκόπηση κινητού σε desktop. Νομίζω ότι το πρόβλημα το εντόπισα στο template, επειδή είναι αγορασμένο από την προηγούμενη εταιρεία δεν μπορώ να κάνω κάποιο update σε αυτό ενώ στo back end στα theme options μου βγάζει ένα σφάλμα (βλέπε φώτο).

Υπάρχει κάποια "προσωρινή" λύση στο πρόβλημα με κάποιον κώδικα ή κάτι άλλο έτσι ώστε το menu να παραμένει ανοιχτό ή η λύση είναι να αγοραστεί το template από εμάς, να απεγκαταστήσουμε το παλιό και να βάλουμε το ίδιο template ενημερωμένη στην τελευταία version; Θα δουλέψει σίγουρα με τον 2ο τρόπο;

η σελίδα είναι η laluna.gr

123.jpg

Εγώ θα πρότεινα να μιλήσετε με το support του theme.

Εφόσον έχετε τα διαθέσιμα στοιχεία της συναλλαγής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, kormos είπε

Εγώ θα πρότεινα να μιλήσετε με το support του theme.

Εφόσον έχετε τα διαθέσιμα στοιχεία της συναλλαγής

Δυστυχώς δεν τα έχουμε καθώς η αγορά του template έγινε από αλλη εταιρεία.

Δεν έχουμε δηλαδή αρχεία του theme ούτε .zip, άδεια χρήσης κλπ. 

Επεξ/σία από silve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού ελέγξεις τον κώδικα theme/plugins και τα αρχεία του WordPress και δεν βρεις σημαντικές αλλαγές, εάν θέλετε να κρατήσετε το ίδιο theme, αγοράστε το κανονικά. Δεν είναι μεγάλο το κόστος ενώ παράλληλα θα έχετε και support. Για σπασμένο (που είναι το Ελληνικό σπορ) δεν το συζητώ καν...

"datePublished":"2015-06-05T09:40:07+00:00","dateModified":"2021-04-13T13:24:10+00:00"

Πάντως, στην θέση σου θα ενημέρωνα τον πελάτη ότι η ιστοσελίδα του είναι ήδη μεσήλικας. Αν είναι 3 χρονών, στην καλύτερη περίπτωση έχει άλλα 2 χρόνια ζωής προκειμένου να μην αντιμετωπίσει προβλήματα από κενά ασφαλείας.

Δες αν το 2015 το πήρε από demo page που φορτώθηκε ή εάν είναι όντως φτιαγμένη το 2015 η ιστοσελίδα. Αν είναι το 2015, ξεκινήστε καινούργια για να μην παιδευτείς κι εσύ άδικα ή για να μην προκύψουν χακαρίσματα από κενά στη βάση.

Edit: Τώρα που το ξαναβλέπω, το theme είναι το Jupiter. Κοιτώντας ξανά την εικόνα σου, δύσκολα να πρόκειται για σελίδα φτιαγμένη το 2021.

Επίσης, για σελίδα με τόσο λίγο περιεχόμενο είναι αργή. Αυτό, εν δυνάμει, θα μπορούσε να οφείλεται σε πρόβλημα σε theme/plugin/WordPress.

Επεξ/σία από konet
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το theme έχει updates τότε τα προχωράς και λύνονται όλα τα θέματα. Αν όχι, τότε πάει για νέο theme, γιατί ο χρόνος και το κόστος να επιδιορθώσεις ένα bug καλύτερα να αφιερωθούν στο νέο theme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, changlee είπε

Αν το theme έχει updates τότε τα προχωράς και λύνονται όλα τα θέματα. Αν όχι, τότε πάει για νέο theme, γιατί ο χρόνος και το κόστος να επιδιορθώσεις ένα bug καλύτερα να αφιερωθούν στο νέο theme.

Στο theme απ' ότι είδα στο themeforest έχει πάρει updates σε σχέση με την έκδοση που έχει η σελίδα μου (το έχω τσεκάρει). Ωστόσο δε μπορώ να κάνω update το theme γιατί μάλλον επειδή είναι κρασαρισμένο δεν μου βγάζει ότι χρειάζεται update.

Επεξ/σία από silve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Μπορείς να μπεις με FTP, να σβήσεις το φάκελο του theme και να ανεβάσεις τη νέα έκδοση.

Αν το κάνω αυτό (αφού αγοραστεί το theme) είμαστε σίγουροι ότι δε θα χαθεί κάτι από τις ρυθμίσεις, μορφοποιήσεις κλπ κλπ ή ό,τι επεξεργασία έχει γίνει στο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2024 στις 10:29 ΜΜ, silve είπε

Γεια χαρά σε όλους!

Αντιμετωπίζω ένα ζήτημα σε μια παλιά σελίδα σε wordpress που κλήθηκα να κάνω update, τα plugins, το wordpress, php και τα σχετικά. Όλα καλά με τα updates αφού παιδεύτηκα βέβαια λίγο επειδή είχε να ασχοληθεί κάποιος με τη σελίδα εδώ και 3 χρόνια περίπου.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι σε ένα πολύ συγκεκριμένο σημείο. Στο mobile, στο dropdown menu, όταν το πατάω αμέσως κλείνει και δεν μένει ανοιχτό έτσι ώστε να περιηγηθώ στα υποσέλιδα. Αυτό συμβαίνει μόνο στο κινητό αν το δείτε όχι στην προεπισκόπηση κινητού σε desktop. Νομίζω ότι το πρόβλημα το εντόπισα στο template, επειδή είναι αγορασμένο από την προηγούμενη εταιρεία δεν μπορώ να κάνω κάποιο update σε αυτό ενώ στo back end στα theme options μου βγάζει ένα σφάλμα (βλέπε φώτο).

Υπάρχει κάποια "προσωρινή" λύση στο πρόβλημα με κάποιον κώδικα ή κάτι άλλο έτσι ώστε το menu να παραμένει ανοιχτό ή η λύση είναι να αγοραστεί το template από εμάς, να απεγκαταστήσουμε το παλιό και να βάλουμε το ίδιο template ενημερωμένη στην τελευταία version; Θα δουλέψει σίγουρα με τον 2ο τρόπο;

 

123.jpg

Στο email που στέλνει η αποσφαλμάτωση του Wordpress, είναι πιθανό να αναφέρεται το plugin που σας δημιουργεί το πρόβλημα, γιατι κατα 99% έχει να κάνει με κάποιο plugin, είτε συνοδό του Theme, είτε κάποιου που έχετε προσθέσει έξτρα. Έχετε πρόσβαση στο admin mail ; Έχετε λάβει mail αποσφαλμάτωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2024 στις 7:06 ΜΜ, papp0us είπε

Στο email που στέλνει η αποσφαλμάτωση του Wordpress, είναι πιθανό να αναφέρεται το plugin που σας δημιουργεί το πρόβλημα, γιατι κατα 99% έχει να κάνει με κάποιο plugin, είτε συνοδό του Theme, είτε κάποιου που έχετε προσθέσει έξτρα. Έχετε πρόσβαση στο admin mail ; Έχετε λάβει mail αποσφαλμάτωσης;

Δεν μου έρχεται κάποιο email για την απασφαλμάτωση. Το μήνυμα "απασφαλμάτωσης" βγαίνει μόνο στο διαχειριστικό όταν πηγαίνω στις ρυθμίσεις του theme. Εκεί δηλαδή εμφανίζει το μήνυμα ότι προέκυψε ένα πρόβλημα, ελέγξτε για την απασφαλμάτωση κλπ κλπ και σε οδηγεί σε ένα link στο wordpress με τις ενέργειες που πρέπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, silve είπε

Δεν μου έρχεται κάποιο email για την απασφαλμάτωση. Το μήνυμα "απασφαλμάτωσης" βγαίνει μόνο στο διαχειριστικό όταν πηγαίνω στις ρυθμίσεις του theme. Εκεί δηλαδή εμφανίζει το μήνυμα ότι προέκυψε ένα πρόβλημα, ελέγξτε για την απασφαλμάτωση κλπ κλπ και σε οδηγεί σε ένα link στο wordpress με τις ενέργειες που πρέπει να κάνεις.

Για δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το debug mode μήπως σου εμφανισει κάποιο χρήσιμο σφάλμα 

https://wpforms.com/developers/how-to-enable-debugging-in-wordpress/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...