Προς το περιεχόμενο

Neo gaming συστημα, χωρις gpu, εως 1500Ε


wikia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, επειτα απο αρκετη αναζητηση εχω καταληξει στο παρακατω build. Δεν ειμαι σιγουρος αν χωραει στο κουτι και αν θα χρειαστω εξτρα πραγματα (eg fans)

Ποσό που διαθέτουμε :  1500 ευρώ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΟΥΤΙ, υπαρχει οθονη 4k 27'', η gpu θα αγοραστει ξεχωριστα αργοτερα.


Χρήση υπολογιστή: Gaming ( New releases )
Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Κανένα
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? υπαρχει οθονη dell 4k 27''
Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε AΘΗΝΑ
Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα?  Από ένα κατάστημα καλύτερα (μαζί να γίνει και η συναρμολόγηση).
Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα? Στο κατάστημα.

Εχω καταληξει στο εξης build:

CPU:
AMD Ryzen 7 7800X3D - 378,26€ (Goldenbyte.gr)
Mobo: Gigabyte B650M Aorus Elite AX (rev. 1.x) - 227,61€ (Goldenbyte.gr)
SSD: Samsung 980 Pro SSD 2TB - 170,80€ (Goldenbyte.gr)
PSU: Corsair RMx Series RM850x (2021) 850W - 151,84€ (Goldenbyte.gr)
Ram: G.Skill Trident Z5 Neo 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) 6000Mhz, cl30 139E (Goldenbyte.gr)
Case: Corsair 4000D -- 88,90E  (Plaisio)
Cooler:
Liquid Freezer III 360 --  76.15E (Arctic.de)
Paste : Arctic MX-4 2019 - 4E

Total 1235E

Επεξ/σία από wikia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CPU  Μεγκλα!!!

ΜΟΒΟ Ε βαλε κανα 50αρι παραπανω, τοπ μηχανημα φτιανεις. Κατι σε Β760 ασ πουμε

SSD  εχω τον ιδιο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Κανει οτι υποσχεται. Λιγο αλμυρος. 

PSU ποιοτικο και αξιοπιστο δλδ μεγκλα κι αυτο. Λιγη γκρινια γιατι δεν περιλαμβανει το καινουργιο καλωδιο για τις 40xx καρτες

RAM μια χαρα κι αυτες, καρατσεκαρισμενες. Εχω τις ιδιες σε 6400

CASE Eμενα μαρεσει περισσοτερο το BeQuiet Pure Base 500Dx  112E, δωρεαν μεταφορικα λεει το "You.gr", αλλα ΟΚ βιτσια ειναι αυτα

COOLER   για να την ζητωκραυγαζουν τοσα ατομα μαλλον δικαιο εχουν. Εγω αποφευγω υδροψυξη, αλλα εχω παθει μια ψυχολογια με υγρα και φωτιες (ρευμα) κι εκει που ειμαι στο τσακ να πατησω παραγγελια, λεω ασε μωρε το βλεπουμε στο επομενο συστημα.

PASTE 4E τα ποσα γραμμαρια σωληναριο? για να δουμε το WFM. Eγω εβαλα αυτην που ειχε  η συσκευασια της noctua και υσηχασα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

CPU  Μεγκλα!!!

ΜΟΒΟ Ε βαλε κανα 50αρι παραπανω, τοπ μηχανημα φτιανεις. Κατι σε Β760 ασ πουμε

SSD  εχω τον ιδιο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Κανει οτι υποσχεται. Λιγο αλμυρος. 

PSU ποιοτικο και αξιοπιστο δλδ μεγκλα κι αυτο. Λιγη γκρινια γιατι δεν περιλαμβανει το καινουργιο καλωδιο για τις 40xx καρτες

RAM μια χαρα κι αυτες, καρατσεκαρισμενες. Εχω τις ιδιες σε 6400

CASE Eμενα μαρεσει περισσοτερο το BeQuiet Pure Base 500Dx  112E, δωρεαν μεταφορικα λεει το "You.gr", αλλα ΟΚ βιτσια ειναι αυτα

COOLER   για να την ζητωκραυγαζουν τοσα ατομα μαλλον δικαιο εχουν. Εγω αποφευγω υδροψυξη, αλλα εχω παθει μια ψυχολογια με υγρα και φωτιες (ρευμα) κι εκει που ειμαι στο τσακ να πατησω παραγγελια, λεω ασε μωρε το βλεπουμε στο επομενο συστημα.

PASTE 4E τα ποσα γραμμαρια σωληναριο? για να δουμε το WFM. Eγω εβαλα αυτην που ειχε  η συσκευασια της noctua και υσηχασα

 

Ε ναι, ας βάλει μια b760 (socket 1700) στον 7800x3d (am5).... :D

7 ώρες πριν, wikia είπε

Καλησπέρα, επειτα απο αρκετη αναζητηση εχω καταληξει στο παρακατω build. Δεν ειμαι σιγουρος αν χωραει στο κουτι και αν θα χρειαστω εξτρα πραγματα (eg fans)

Ποσό που διαθέτουμε :  1500 ευρώ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΟΥΤΙ, υπαρχει οθονη 4k 27'', η gpu θα αγοραστει ξεχωριστα αργοτερα.


Χρήση υπολογιστή: Gaming ( New releases )
Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Κανένα
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? υπαρχει οθονη dell 4k 27''
Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε AΘΗΝΑ
Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα?  Από ένα κατάστημα καλύτερα (μαζί να γίνει και η συναρμολόγηση).
Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα? Στο κατάστημα.

Εχω καταληξει στο εξης build:

CPU:
AMD Ryzen 7 7800X3D - 378,26€ (Goldenbyte.gr)
Mobo: Gigabyte B650M Aorus Elite AX (rev. 1.x) - 227,61€ (Goldenbyte.gr)
SSD: Samsung 980 Pro SSD 2TB - 170,80€ (Goldenbyte.gr)
PSU: Corsair RMx Series RM850x (2021) 850W - 151,84€ (Goldenbyte.gr)
Ram: G.Skill Trident Z5 Neo 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) 6000Mhz, cl30 139E (Goldenbyte.gr)
Case: Corsair 4000D -- 88,90E  (Plaisio)
Cooler:
Liquid Freezer III 360 --  76.15E (Arctic.de)
Paste : Arctic MX-4 2019 - 4E

Total 1235E

Κάπως υπερβολικές οι τιμές - επιλογές σε μητρική και nvme, δυστυχώς η αγορά με τις τιμές δε βοηθάει.

Συνολικά ωραίο σύστημα, ελπίζω οτι θα βάλεις μια σοβαρή κάρτα για να το αξιοποιήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απαντηση.
 

Quote

Λιγη γκρινια γιατι δεν περιλαμβανει το καινουργιο καλωδιο για τις 40xx καρτες

Δεν γνωριζω. Για ποιο καλωδιο λες;

 

Quote

CASE Eμενα μαρεσει περισσοτερο το BeQuiet Pure Base 500Dx

Φαινεται πολυ ωραιο. Το ερωτηματα ειναι αν θα χωραει η υδροψυξη πανω, οπως και στο 4000D.
 

Quote

υπερβολικές οι τιμές - επιλογές σε μητρική και nvme,

Τις θεωρεις υπερκοστολογημενες;

Quote

Συνολικά ωραίο σύστημα, ελπίζω οτι θα βάλεις μια σοβαρή κάρτα για να το αξιοποιήσεις

Ειμαι αναμεσα σε 4070TiS/4080S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, wikia είπε

Δεν γνωριζω. Για ποιο καλωδιο λες;

 Kαλωδιο παροχης ρευματος απο PSU προς GPU. για 4070, 4080 κτλ καρτες, τα καινουργια psu  το εχουν στην συσκευασια τους συνηθως, αλλα δεν ειναι και προβλημα γιατι και οι καρτες γραφικων εχουν ανταπτορα απο 2 καλωδια του τροφοδοτικου σε ενα προς την καρτα γραφικων

25 λεπτά πριν, wikia είπε

Φαινεται πολυ ωραιο. Το ερωτηματα ειναι αν θα χωραει η υδροψυξη πανω, οπως και στο 4000D

 Εδω θελει προσοχη και καλο μετρημα πριν την παραγγελια. Στειλε ενα μειλ στην εταιρεια κατασκευης του κουτιου και ρωτησε αν χωρα την συγκεκριμενη ψυκτρα. Συνηθως απαντουν σε 1-2 ημερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, wikia είπε

Καλησπέρα, επειτα απο αρκετη αναζητηση εχω καταληξει στο παρακατω build. Δεν ειμαι σιγουρος αν χωραει στο κουτι και αν θα χρειαστω εξτρα πραγματα (eg fans)

Ποσό που διαθέτουμε :  1500 ευρώ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΟΥΤΙ, υπαρχει οθονη 4k 27'', η gpu θα αγοραστει ξεχωριστα αργοτερα.


Χρήση υπολογιστή: Gaming ( New releases )
Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Κανένα
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? υπαρχει οθονη dell 4k 27''
Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε AΘΗΝΑ
Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα?  Από ένα κατάστημα καλύτερα (μαζί να γίνει και η συναρμολόγηση).
Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα? Στο κατάστημα.

Εχω καταληξει στο εξης build:

CPU:
AMD Ryzen 7 7800X3D - 378,26€ (Goldenbyte.gr)
Mobo: Gigabyte B650M Aorus Elite AX (rev. 1.x) - 227,61€ (Goldenbyte.gr)
SSD: Samsung 980 Pro SSD 2TB - 170,80€ (Goldenbyte.gr)
PSU: Corsair RMx Series RM850x (2021) 850W - 151,84€ (Goldenbyte.gr)
Ram: G.Skill Trident Z5 Neo 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) 6000Mhz, cl30 139E (Goldenbyte.gr)
Case: Corsair 4000D -- 88,90E  (Plaisio)
Cooler:
Liquid Freezer III 360 --  76.15E (Arctic.de)
Paste : Arctic MX-4 2019 - 4E

Total 1235E

Παρατηρήσεις:

1) Mobo κάτι σε B650E. Κρίμα είναι να δώσεις 1500+++ και να περιοριστεις σε B650.

2) SSD: για θέμα μείωσης κόστους και μόνο  Lexar NM790 2TB στα 130€ ή WD Black SN850X 2TB στα 160€.

3) Cooling: Artic Liquid Freezer III 240. Είναι υπεραρκετή για τον 7800x3d και για πολύ παραπάνω. Θα έχεις ευελιξία σε κουτιά και σε κυκλοφορία αέρα σε αυτά. Οπότε κερδος και στην συνολικη ψύξη του συστήματος.

Όλες οι πάστες είναι καλές. Η Artic III έρχεται με πάστα MX-6 μέσα η οποία είναι εξαιρετική ούτως ή άλλως οπότε δεν θα χρειαστείς άλλη.

Επίσης προτείνω να χρησιμοποιήσεις το παρακάτω CPU holder αντί για το μαμά:

Thermalright ASF-BLACK AM5

https://amzn.eu/d/bEqDbV4

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, wikia είπε

Τις θεωρεις υπερκοστολογημενες;

Δεν είναι οτι θα θεωρούσα πιθανώς vfm.

Θεωρώ επίσης οτι ο 7800x3d δεν έχει κάποια ιδιαίτερη απαίτηση σε vrm's και οτι μπορεί να τρέξει σε πιο οικονομικές μητρικές, εκτός αν μιλάμε για συγκεκριμένα features που θες / έχεις ανάγκη.

Οι τιμές σε ram και nvme είναι ανεβασμένες εδώ και καιρό, αν δεις γραφήματα τιμής θα καταλάβεις τι εννοώ, μιλάμε σχεδόν για διπλασιασμό τιμών.

Επίσης θεωρώ οτι ανάμεσα σε nvme και πολύ γρήγορο nvme οι διαφορές είναι αδιάφορες και μη παρατηρήσιμες στα περισσότερα σενάρια χρήσης, πόσο δε μάλλον όταν μιλάμε απλά για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δεν είναι οτι θα θεωρούσα πιθανώς vfm.

Θεωρώ επίσης οτι ο 7800x3d δεν έχει κάποια ιδιαίτερη απαίτηση σε vrm's και οτι μπορεί να τρέξει σε πιο οικονομικές μητρικές, εκτός αν μιλάμε για συγκεκριμένα features που θες / έχεις ανάγκη.

Θα διαφωνήσω εδώ.

Ναι, μπορεί να τρέξει σε πιο basic mobo.

Αλλά δεν στήνεις ένα τόσο ακριβό σετ μόνο για σήμερα αλλά και για το μέλλον. Και μια πιο φθηνή basic mobo δεν θα υποστηρίζει του νέους πιο ισχυρούς Ryzen 9XXX πιθανότατα (ή τουλαχιστον τους ισχυρούς της σειράς και μετά θα αρχίσουν οι γκρίνιες και τα επιπλέον έξοδα επειδή δεν μπορείς να αναβαθμίσεις εύκολα και απλά.

Θα έχουμε τα κλασικά ότι ναι μεν το BIOS θα τον υποστηρίζει αλλά θα έχει κολλήματα, θα ψάχνουμε να βρούμε από τι είναι. Θα αλλάζουμε το τροφοδοτικό και ότι άλλο αλλά δεν θα λύνεται και στο τέλος θα αλλάζεις την mobo έχοντας πετάξει χρήματα αντί απλά να κουμπώσεις πάνω την νέα CPU.

Προσωπικά όχι μόνο δεν θα πήγαινα σε πιο φθηνή αλλά λέω ότι θα πήγαινα οπωσδήποτε σε B650E (βρισκεις και κάποιες Χ670Ε). Σε κάθε περίπτωση σε ("E" series chip).

Οι τιμές ανεβαίνουν από Black Friday και μετά. Αλλά τι να κάνουμε που τώρα το στήνει το μηχάνημα? Δεν μπορούμε να πάμε τον χρόνο πίσω και πιστεύω ότι όσο περιμένει ο οποιοσδήποτε τόσο θα ανεβαίνουν οι τιμές. Οπότε τα κομμάτια θα κρίνουμε με τις σημερινές μόνο τιμές

Γνώμη μου πάντα.

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Επίσης θεωρώ οτι ανάμεσα σε nvme και πολύ γρήγορο nvme οι διαφορές είναι αδιάφορες και μη παρατηρήσιμες στα περισσότερα σενάρια χρήσης, πόσο δε μάλλον όταν μιλάμε απλά για gaming.

Δεν έχεις άδικο αλλά αυτό ισχύει όμως για κάθε κομμάτι του PC.

Ούτε στις μνήμες θα καταλάβεις διαφορά εάν δεν κάνεις τεστ. Ούτε ανάμεσα σε επεξεργαστές μια βαθμίδα πάνω θα καταλάβεις διαφορά εάν δεν κάνεις τεστ ούτε σε καρτες θα καταλάβεις την διαφορά το 5-10 fps κλπ κλπ.

Όμως αγοράζουμε το καλύτερο που αντέχει η τσέπη μας και κάνουμε συμβιβασμούς αναλόγως ο καθένας το που δίνει βάρος.

Αλλά μειώνεις και κόστος απλά με διαφορετικό κατασκευαστή ή διαφορετικό προμηθευτή.

Θα συμφωνήσω ότι βρίσκεις πιο valie for money SSD στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Προς τιμην της (και προς χαριν της τσεπης μας) η AMD, κρατα  για αρκετες γεννιες επεξεργαστων το ιδιο σοκετ. Κυκλοφορουν "βρωμες" οτι η intel θα κρατησει το 1700 και για τους 15xxx. Οπου ακους πολλα κερασια βαστα και μικρα καλαθια, αλλα που ξερεις? 

 Πλεον αξιζει μια δευτερη σκεψη στην επιλογη μητρικης, οσον αφορα μελλοντικη αναβαθμιση. Ειναι καποια 300Ε πανω-κατω. Συν το οτι το update bios, ειναι ευκολη διαδικασια, αν χρειαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε καταληγω να παω σε μια καλυτερη μητρικη.
Ειμαι αναμεσα σε Asus TUF Gaming X670E vs Asus ROG Strix B650E-F, η διαφορα ειναι 60ε περιπου.

Να πω οτι δεν με ενδιαφερει το overclocking/undervolting ή οτιδηποτε αλλο που θα μου δωσει marginal performance. Προτιμω οτι πιο 'plug and play' μπορω να αγορασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η Asus TUF Gaming X670E, πολυ ακριβη μου φαινεται. Το λεω γιατι προσφατα αγορασα 2 gigabyte aorus elite AX  Z790 την μια στα 275Ε και την αλλη στα 300Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύριος λόγος να πας σε B650E ή σε Χ670 αντί για B650 είναι το pcie 5 για τις κάρτες γραφικών. Αυτή την στιγμή ούτε η RTX 4090 χρησιμοποιεί το pcie 5.

Συνεπώς με το καλύτερο chipset δεν κερδίζεις τίποτε απολύτως τώρα. Θεωρητικά κερδίζεις κάτι στο μέλλον όταν θα αλλάξεις κάρτα γραφικών (δεν γνωρίζουμε πόσο θα επηρεάσει). 

Σωστή απάντηση δεν υπάρχει. Πιστεύω όμως ότι πρέπει να έχεις αυτή την πληροφορία για να πάρεις την απόφαση σου. 

Spoiler

Εγώ προσωπικά έχω επιλέξει B650.

Σε κάθε περίπτωση πάρε ATX μέγεθος εφόσον πας σε ATX κουτί. Με mATX το 4000d δεν θα φαίνεται καλό και θα είναι κρίμα σε τέτοιo build.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, wikia είπε

Οποτε καταληγω να παω σε μια καλυτερη μητρικη.
Ειμαι αναμεσα σε Asus TUF Gaming X670E vs Asus ROG Strix B650E-F, η διαφορα ειναι 60ε περιπου.

Να πω οτι δεν με ενδιαφερει το overclocking/undervolting ή οτιδηποτε αλλο που θα μου δωσει marginal performance. Προτιμω οτι πιο 'plug and play' μπορω να αγορασω.

Η Strix είναι θεωρητικά ανώτερη σειρά γενικά.

Αλλά οι συγκεκριμένες είναι ισάξιες θα έλεγα.

Σε τι τιμή τις βρίσκεις?

Η καλή Strix βέβαια είναι η -E αλλά ανεβαίνει ακόμη και σε εκείνη την τιμή πια πας στην ASrock Taichi Lite.

Πάρε οποία σου κάνει κλικ.

Παρεμπιπτωντως σε μια καλύτερη mobo δεν κερδίζεις μόνο το PCIe5.0 αλλά και καλύτερη κατασκευή, περισσότερα layers, features, USBs, Thunderbolt port και φυσικά καλυτερη διαχείριση ρευμάτων κλπ

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Quote

Σε τι τιμή τις βρίσκεις?

Asus TUF Gaming X670E-Plus 297E
Asus TUF Gaming X670E-Plus WIFI 330E

Asus ROG Strix B650E-F  275E
Asus Rog Strix B650E-E Gaming WIFI 324E


Εχω μπερδευτει λιγο με τις μητρικες, θα δω καμια διαφορα με τις παραπανω ή ειναι ολες identical?
Απο αποψη budget με παιρνει και η πιο ακριβη απο τις 3, αλλα αξιζει?

Μου εχει ερθει ηδη ο 7800x3d και περιμενω την arctic freezer III 240mm. Δεν εχω καταληξει στο case + mobo για να κλεισει το build.

Επισης διαβαζω στο reddit πολυ καλες κριτικες για την MSI Mag B650 Tomahawk WIFI η οποια ερχεται στα 200Ε

Επεξ/σία από wikia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, wikia είπε

Asus TUF Gaming X670E-Plus 297E
Asus TUF Gaming X670E-Plus WIFI 330E

Asus ROG Strix B650E-F  275E
Asus Rog Strix B650E-E Gaming WIFI 324E


Εχω μπερδευτει λιγο με τις μητρικες, θα δω καμια διαφορα με τις παραπανω ή ειναι ολες identical?
Απο αποψη budget με παιρνει και η πιο ακριβη απο τις 3, αλλα αξιζει?

Μου εχει ερθει ηδη ο 7800x3d και περιμενω την arctic freezer III 240mm. Δεν εχω καταληξει στο case + mobo για να κλεισει το build.

Επισης διαβαζω στο reddit πολυ καλες κριτικες για την MSI Mag B650 Tomahawk WIFI η οποια ερχεται στα 200Ε

Οχι. Άμεσα η μοναδική διαφορά που μπορείς να δεις είναι κάποιες παραπάνω θύρες USB (όλων των τύπων).

Και η Tomahawk θα σου κάνει την δουλειά και οποια άλλη Β650. Όλες καλές είναι για σημερινή χρήση.

Η διαφορά όπως σου είπα είναι σε features τα οποία θα πρέπει εσύ να αξιολογήσεις εάν θα τα χρειαστείς μελλοντικά και κυρίως σε Amperes που μπορεί να διαχειριστεί (άρα σε potential για μελλοντική χρήση ισχυρών νέων επεξεργαστών) και φυσικά σε ποιοτητα κατασκευής (περισσότερα layers καλύτερη μόνωση και λιγότερες ηλεκτρονικες παρεμβολες στα κυκλώματα), PCIe5.0 σε M.2 και PCIe slot, Thunderbolt, κππ.

Δεν είναι εύκολο. Θέλει διάβασμα. Και εγώ ηταν το τελευταίο που επέλεξα μετά από πολλά πέρα δώθε.

Αλλά είναι όλα υποκειμενικά. Πχ εγώ ήθελα οπωσδήποτε πχ να έχει Debug display και όχι μόνο leds. Αν και θεωρώ ότι έπρεπε να υπάρχει σε όλες τις σύγχρονες mobo δυστυχώς υπάρχει μόνο στις πιο ακριβές. Αλλά όμως όταν έχεις πρόβλημα σου λύνει τα χέρια περισσότερο από τα leds και για εμένα αυτό ειναι ανεκτιμητο όταν βρίζεις γιατι δεν βρίσκεις τι φταιει. Παράδειγμα ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...