Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγορά Macbook Air M1


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Μέτα απο χρόνια και ένα σάπιο :P  toshiba σκέφτομαι να πάρω ενα φορήτο και συγκεκριμένα σκέφτομαι για το Macbook Air M1 , γενικά η χρήση που το θέλω ειναι να ειναι ελαφρύ σαν μηχάνημα για αυτο και παω στο Air , για απλές εργασίες γραφείου και on the go , προφανώς καθόλου gaming δεν με απασχολεί που προφανώς δεν τραβάει κιόλας , ίσως δουλέψω λιγο photoshop και κάποια προγράμματα cad κυρίως για 3d printing αλλα γενικά απλές εργασίες.

Απο εκει και πέρα η βοήθεια που θέλω για να αποφασίσω ειναι αν πρέπει να πάω σε 8gb ram ή 16gb και αν ειναι αρκετή για αυτα που θέλω να κάνω , γενικά στα μηχανήματα μου πάντα έλεγα η περισσότερη μνήμη ας υπάρχει και ας ειναι αχρείαστη στην παρούσα φάση αλλα στα mac δεν ξέρω πως δουλεύει η διαχείρηση μνήμης κτλπ.

Εν τέλει και μιας και μιλάμε για σημαντική διαφορά στην τιμή και με βάση οτι τιποτα δεν γίνεται upgrade σκέφτομαι για 16gb 256gb ssd ή 8gb 512 ssd , απο εκει και πέρα το ιδανικό θα ήταν 16gb και 512 αλλα ειναι μεγάλη η διαφορά στην τιμή και δεν ξέρω αν χρειάζομαι τα 512 , η πιο απλή και φθηνή επιλογή φυσικά ειναι 8gb 256gb ssd.

Τα φώτα σας ειδικά οσοι έχουν το μηχάνημα

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 16/512 και με ΠΟΛΛΕΣ καρτέλες ανοικτές στον Chrome, συν διάφορες εφαρμογές ανοικτές, αρχίζει να ζητάει ακόμη περισσότερη μνήμη. Οπότε θα απέφευγα τα 8gb, αν και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι με απλή χρήση θα είναι μάχιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ghostaki είπε

Έχω το 16/512 και με ΠΟΛΛΕΣ καρτέλες ανοικτές στον Chrome, συν διάφορες εφαρμογές ανοικτές, αρχίζει να ζητάει ακόμη περισσότερη μνήμη. Οπότε θα απέφευγα τα 8gb, αν και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι με απλή χρήση θα είναι μάχιμο.

Όποτε καλύτερα θα είναι τα 16gb όπως σκεφτόμουν από την αρχή απλά δεν ξέρω αν μπορώ να παω και σε 256 , καλύτερα όμως να επενδύσω σε μνήμη μου φαίνεται πιο safe 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέφυγε 8 Gb RAM. Οπωσδήποτε 16 ασχέτως αν η διαχείριση μνήμης σε mac os είναι άριστη. Σχετικά με τον σκληρό, θα σου πρότεινα κι εγώ 512 αλλά την στιγμή που τίθεται θέμα χρηματικό, με 256 είσαι οκ. Αν ήταν το μ2, θα ήταν ένα θέμα η χαμηλή ταχύτητα του σκληρού στα 256. Αλλά στο m1 δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα. Οπότε αν δεν μπορείς να πας σε 16/512, οπωσδήποτε 16/256. Για την χρήση που το θέλεις θα είσαι οκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα m1 στην 256gb έκδοση έχουν 2 nand chips των 128 σε αντίθεση με τα m2 που έχουν 1 με αποτέλεσμα να έχουν πιο μικρές ταχύτητες read/write (όχι πως θα καταλάβεις και πολλά για τη χρήση που το θες βέβαια…). Όποτε προτείνω να επενδύσεις στη ram αντί για το «δίσκο». 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @SPANK, έχω το M1 με 256GB SSD και 8GB ram. Από την εμπειρία μου είναι υπεραρκετά για light χρήση (browsing με αρκετά tabs, εργασίες γραφείου με MS Word/Excel, Zoom κ.λπ.). Έχει τύχει να έχω αφήσει το laptop με 10+ εφαρμογές, safari με αρκετά tabs ανοιχτά, χωρίς γενικά να νιώσω ότι αρχίζει να κολλάει ή να ζορίζεται. Και επίσης, ποτέ δεν το κλέινω ή το κάνω restart, μόνο όταν κάνω update στο OS. Τονίζω μόνο ότι για browsing χρησιμοποιώ Safari και όχι Chrome, ο οποίος από ότι έχω καταλάβει από άλλους χρήστες είναι πιο απαιτητικός σε μνήμη. 

Συνεπώς, γνώμη μου είναι ότι αναλόγως με τις ανάγκες σου (εάν για παράδειγμα το Photoshop/CAD το δουλέψεις σχετικά λίγο ή χωρίς μεγάλες απαιτήσεις και είσαι και σε budget) ότι και με 256GB SSD/8GB RAM θα είσαι εντάξει. Εάν παρόλα αυτά θέλεις να έχεις 100% το κεφάλι σου ήσυχο, σίγουρα δώσε προτεραιότητα σε RAM μιας και για τον σκληρό μπορείς να βρεις λύσεις (π.χ. εξωτερικός, αποθήκευση σε Google Drive. κ.λπ.). 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...