Προς το περιεχόμενο

Περί Powerbank & laptop cooling base


Chloe2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Powerbank celly με 4000mAh/14.8Wh, INPUT: DC5V/1.5A, OUTPUT: DC5V/1.5A παρέχει την απαραίτητη ενέργεια σε laptop cooling base με 1 ανεμιστήρα.
Το ίδιο Powerbank όταν το συνδέω σε άλλη laptop cooling base με 2 ανεμιστήρες από τα Jumbo της δίνει την απαραίτητη ενέργεια μόνο για λίγα δευτερόλεπτα (μετά σταματάει).
Γιατί συμβαίνει αυτό; Είναι "μικρότερο" ή "μεγαλύτερο" το Powerbank απ' ότι πρέπει;
ΥΣ:Η laptop cooling base με 2 ανεμιστήρες "δουλεύει" κανονικά όταν της παρέχεται ενέργεια από το laptop.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Chloe2 είπε

Powerbank celly με 4000mAh/14.8Wh, INPUT: DC5V/1.5A, OUTPUT: DC5V/1.5A παρέχει την απαραίτητη ενέργεια σε laptop cooling base με 1 ανεμιστήρα.
Το ίδιο Powerbank όταν το συνδέω σε άλλη laptop cooling base με 2 ανεμιστήρες από τα Jumbo της δίνει την απαραίτητη ενέργεια μόνο για λίγα δευτερόλεπτα (μετά σταματάει).
Γιατί συμβαίνει αυτό; Είναι "μικρότερο" ή "μεγαλύτερο" το Powerbank απ' ότι πρέπει;
ΥΣ:Η laptop cooling base με 2 ανεμιστήρες "δουλεύει" κανονικά όταν της παρέχεται ενέργεια από το laptop.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Εαν δεν μας δωσεις τα Amperes που τραβανε ανεμιστήρες ή ότι αλλο εχει η κάθε βάση δεν μπορούμε να απαντησουμε.

Αυτο που πιθανολογω ειναι οι κινεζικοι ανεμιστηρες του Jumbo να τραβάνε περισσοτερο απο 1.5Α συνολικά και οι δυο και να μην μπορουν ναλειτουργησουν με το max 1.5A του powerbank.

Βεβαιως οι καλοί και δυνατοί επωνυμοι ανεμιστήρες των PC Cases τραβανε λιγοτερο απο 0.3Amperes ο καθένας σε full load ή και ακόμη λιγότερο.

Πόσο να τραβάνε οι κινεζιες του Jumbo? 

Πιθανολογώ ότι έχει και κατι αλλο που τραβάει amperes πανω η Jumbo βαση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Chloe2 είπε

Καλησπέρα,
Η βάση με τους δυο ανεμιστήρες που έχω είναι αυτή:

https://www.e-jumbo.gr/eidi-technologias/perifereiaka-ypologiston/vaseis-laptop/vasi-cooler-laptop-metalliki-36x26x3cm_1473831/

Δεν εχει στοιχεία για τα fans ή για καταναλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μάλλον πρέπει να αγοράσω νέο powerbank.
Ποιο είναι το φθηνότερο powerbank (από cosmote κατά προτίμηση) που θα μπορεί να παρέχει την απαραίτητη ενέργεια στη νέα μου βάση.
ΥΣ: Η νέα μου βάση φαίνεται ότι έχει αρκετά στιβαρή κατασκευή & όμορφη σχεδίαση και ότι "κατεβάζει" την θερμοκρασία του λάπτοπ ακόμα και χωρίς να της παρέχεται ενέργεια (passive cooling).
Θέλω να την συνδέω σε powerbank μόνο τις πολύ θερμές ημέρες του Καλοκαιριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chloe2 είπε

Άρα μάλλον πρέπει να αγοράσω νέο powerbank.
Ποιο είναι το φθηνότερο powerbank (από cosmote κατά προτίμηση) που θα μπορεί να παρέχει την απαραίτητη ενέργεια στη νέα μου βάση.
ΥΣ: Η νέα μου βάση φαίνεται ότι έχει αρκετά στιβαρή κατασκευή & όμορφη σχεδίαση και ότι "κατεβάζει" την θερμοκρασία του λάπτοπ ακόμα και χωρίς να της παρέχεται ενέργεια (passive cooling).
Θέλω να την συνδέω σε powerbank μόνο τις πολύ θερμές ημέρες του Καλοκαιριού.

Δεν ξέρουμε το τι παίζει ούτε το τι ρεύματα θέλει η βάση σου οπότε δεν μπορούμε να προτείνουμε υποθετικά.

Αλλά γιατί θέλεις powerbank αφού έχεις το laptop? Εάν δεν εχεισ ελεύθερη θύρα πάρε ένα USB3.0 splitter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο διαδίκτυο  διάβασα ότι υπάρχει μια πιθανότητα μια active laptop cooling base να "επιστρέψει" ρεύμα στη θύρα usb και να καταστραφεί είτε μόνο η θύρα usb είτε ολόκληρη η μητρική και έτσι να καταστραφεί ουσιαστικά το καινούργιο λάπτοπ μου.
Αν η βάση "παίρνει" ενέργεια από το powerbank και κάτι πάει στραβά τότε θα καταστραφεί το φθηνό powerbank και όχι το λάπτοπ.

ΥΣ: Η λογική μου λέει ότι όπως η θύρα usb του λάπτοπ έχει τη δυνατότητα να "δώσει" ενέργεια ουσιαστικά σ' όλα τα κινητά, σ' όλες τις βάσεις λάπτοπ με ανεμιστήρα/ρες, σ' όλα τα usb φορητά μίνι ψυγεία, κλπ έτσι θα έπρεπε να λειτουργούν και τα powerbank με θύρα usb.
Υπάρχει περίπτωση να φταίει ότι το powerbank μου είναι μόνο 4000mAh, ενώ τα περισσότερα σήμερα είναι τουλάχιστον 10.000mAh;

Επεξ/σία από Chloe2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Chloe2 είπε

Στο διαδίκτυο  διάβασα ότι υπάρχει μια πιθανότητα μια active laptop cooling base να "επιστρέψει" ρεύμα στη θύρα usb και να καταστραφεί είτε μόνο η θύρα usb είτε ολόκληρη η μητρική και έτσι να καταστραφεί ουσιαστικά το καινούργιο λάπτοπ μου.
Αν η βάση "παίρνει" ενέργεια από το powerbank και κάτι πάει στραβά τότε θα καταστραφεί το φθηνό powerbank και όχι το λάπτοπ.

ΥΣ: Η λογική μου λέει ότι όπως η θύρα usb του λάπτοπ έχει τη δυνατότητα να "δώσει" ενέργεια ουσιαστικά σ' όλα τα κινητά, σ' όλες τις βάσεις λάπτοπ με ανεμιστήρα/ρες, σ' όλα τα usb φορητά μίνι ψυγεία, κλπ έτσι θα έπρεπε να λειτουργούν και τα powerbank με θύρα usb.
Υπάρχει περίπτωση να φταίει ότι το powerbank μου είναι μόνο 4000mAh, ενώ τα περισσότερα σήμερα είναι τουλάχιστον 10.000mAh;

Active laptop cooling base σημαίνει ότι η βάση σου δουλεύει με εξωτερική παροχή ρεύματος.

Εάν εσυ την έχεις συνδέσει και με την θύρα USB ταυτόχρονα με την εξωτερική της παροχή υπάρχει μια πιθανότητα να επιστρέψει ρεύμα όπως λες. Αλλά μόνο σε αυτή την περίπτωση.

Εάν εχεις την βάση σου κουμπωμένη μόνο στην παροχή από το laptop τι να σου επιστρέψει? Δεν έχει δική της τάση. Μόνο του laptop. Δεν στέκει αυτό που λες. Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ενέργεια από το πουθενά για να την επιστρέψεις.

Κουμπωσε το laptop στην βάση σου και μην κάνεις άσκοπα έξοδα.

 

Όχι δεν φταίει η χωρητικότητα το powerbank σου. Η χωρητικότητα έχει σχέση μόνο με την διαρκεια που μπορεί να σου δώσει ρεύμα.

Εναλλακτικά βάλε δύο καλούς αθόρυβους ανεμιστήρες PC στην βάση σου αντί να αγοράζεις powerbank. Οι Artic Bionic P140 που έχω νομίζω τραβάνε μόλις 0.15Α ο ένας. Οι απλοί P140 είναι φθηνοί και δεν θα τραβάνε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
2)Νομίζω ότι οι passive cooling laptop bases είναι οι βάσεις χωρίς ανεμιστήρες που "κρυώνουν" το λάπτοπ βελτιώνοντας τη ροή αέρα κάτω από αυτό (καθώς έχουν στην επιφάνειά τους συνήθως πάρα πολλές μικρές τρύπες ή και πολύ μεγάλα κενά) ενώ οι active cooling laptop bases είναι οι βάσεις που κυρίως "κρυώνουν" το λάπτοπ με 1 ή περισσότερους ανεμιστήρες λαμβάνοντας την απαραίτητη ενέργεια συνήθως από θύρα usb του λάπτοπ. Όταν δεν παρέχεται ενέργεια στις active cooling laptop bases τότε ουσιαστικά δουλεύουν ως passive cooling laptop bases.
ΥΣ1:Το νέο μου λάπτοπ δεν έχει θέμα υπερθέρμανσης, είναι ουσιαστικά αθόρυβο.
Η νέα μου βάση, βελτιώνει τη θέση εργασίας, είναι αρκετά μεγάλη καθώς "χωράει" όλο το λάπτοπ πάνω της. Τον πολύ καιρό θα δουλεύει ουσιαστικά ως passive cooling laptop base (το καλώδιό της αφαιρείται εύκολα και από τις δυο μεριές) βελτιώνοντας τη ροή αέρα κάτω από αυτό (καθώς δεν υπάρχει άμεσος λόγος να επιβαρύνω την μπαταρία του λάπτοπ).
Επιπλέον, έχω ρυθμίσει το λάπτοπ να εξοικονομεί ενέργεια μη "πιέζοντας" τον επεξεργαστή και έτσι μειώνω σημαντικά την πιθανότητα να πιεστεί πολύ(+να υπερθερμανθεί ο επεξεργαστής ή η κάρτα γραφικών). Μόνο όταν θέλω να κάνω "βαριά" χρήση θα αλλάζω τη ρύθμιση σε μέγιστες επιδόσεις και θα συνδέω τη βάση μου σε πηγή ενέργειας (είτε του λάπτοπ είτε του powerbank) ώστε να "κρυώνει" το λάπτοπ μου με active τρόπο.
ΥΣ2:Έτσι και αλλιώς, κάποια στιγμή θα αγοράσω νέο "μεγαλύτερο" powerbank για να φορτίζω κάποιο από τα ενεργοβόρα κινητά της οικογένειας στις διακοπές. Απλώς ρωτάω για να αγοράσω κάποιο που να έχει και την δυνατότητα να δώσει, περιστασιακά, ενέργεια στη νέα μου βάση.
ΥΣ3:Πως (έστω σπάνια) usb συσκευές (π.χ gaming πληκτρολόγια) "καίνε" μητρικές λάπτοπ εάν δεν επιστρέφουν ρεύμα σ' αυτές;

Επεξ/σία από Chloe2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Chloe2 είπε

1)Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
2)Νομίζω ότι οι passive cooling laptop bases είναι οι βάσεις χωρίς ανεμιστήρες που "κρυώνουν" το λάπτοπ βελτιώνοντας τη ροή αέρα κάτω από αυτό (καθώς έχουν στην επιφάνειά τους συνήθως πάρα πολλές μικρές τρύπες ή και πολύ μεγάλα κενά) ενώ οι active cooling laptop bases είναι οι βάσεις που κυρίως "κρυώνουν" το λάπτοπ με 1 ή περισσότερους ανεμιστήρες λαμβάνοντας την απαραίτητη ενέργεια συνήθως από θύρα usb του λάπτοπ. Όταν δεν παρέχεται ενέργεια στις active cooling laptop bases τότε ουσιαστικά δουλεύουν ως passive cooling laptop bases.
ΥΣ1:Το νέο μου λάπτοπ δεν έχει θέμα υπερθέρμανσης, είναι ουσιαστικά αθόρυβο.
Η νέα μου βάση, βελτιώνει τη θέση εργασίας, είναι αρκετά μεγάλη καθώς "χωράει" όλο το λάπτοπ πάνω της. Τον πολύ καιρό θα δουλεύει ουσιαστικά ως passive cooling laptop base (το καλώδιό της αφαιρείται εύκολα και από τις δυο μεριές) βελτιώνοντας τη ροή αέρα κάτω από αυτό (καθώς δεν υπάρχει άμεσος λόγος να επιβαρύνω την μπαταρία του λάπτοπ).
Επιπλέον, έχω ρυθμίσει το λάπτοπ να εξοικονομεί ενέργεια μη "πιέζοντας" τον επεξεργαστή και έτσι μειώνω σημαντικά την πιθανότητα να πιεστεί πολύ(+να υπερθερμανθεί ο επεξεργαστής ή η κάρτα γραφικών). Μόνο όταν θέλω να κάνω "βαριά" χρήση θα αλλάζω τη ρύθμιση σε μέγιστες επιδόσεις και θα συνδέω τη βάση μου σε πηγή ενέργειας (είτε του λάπτοπ είτε του powerbank) ώστε να "κρυώνει" το λάπτοπ μου με active τρόπο.
ΥΣ2:Έτσι και αλλιώς, κάποια στιγμή θα αγοράσω νέο "μεγαλύτερο" powerbank για να φορτίζω κάποιο από τα ενεργοβόρα κινητά της οικογένειας στις διακοπές. Απλώς ρωτάω για να αγοράσω κάποιο που να έχει και την δυνατότητα να δώσει, περιστασιακά, ενέργεια στη νέα μου βάση.
ΥΣ3:Πως (έστω σπάνια) usb συσκευές (π.χ gaming πληκτρολόγια) "καίνε" μητρικές λάπτοπ εάν δεν επιστρέφουν ρεύμα σ' αυτές;

1) Οι θύρες USB και δινουν και δεχονται ρευμα. Ετσι γινεται η ανταλλαγη δεδομένων. Οπότε μπορούν να δεχτουν ρευμα.

2) Το πως μια συσκευή που δεχεται μονο ρευμα από το PC για να λειτουργήσει μπορεί να σου καψει μητρική μου διαφεύγει. Εαν μου στείλεις Link να διαβασω τις περιπτωσεις θα μπορέσω να σου απαντήσω. Το θεωρώ εντελως απίθανο. Κατι αλλο συνέβει.

3) Πάρε ενα powerbank  που να σου βγαζει 2.5-3.0Α στην έξοδο. Η πλειονοτητα των νεων powerbanks βγαζει αρκετα για να κανει ταχυφόρτιση των συσκευων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το https://en.wikipedia.org/wiki/Laptop_cooler
"...Poorly designed coolers may use fans which draw more current than allowed by the USB standard. Without correct protection, such devices can cause damage to the USB power supply..." Φαντάζομαι ότι αν καταστραφεί η USB power supply μπορεί να καταστραφεί και η motherboard.

Η λογική λέει ότι οι active laptop coolers που προορίζονται για χρήση στην ΕΕ πρέπει να είναι ασφαλείς συσκευές σύμφωνα με κάποια πρότυπα. Οι ηλεκτρονικοί, τεχνικοί Η/Υ, κλπ θα ξέρουν τα πρότυπα που πρέπει να τηρούνται.
Μελλοντικά θα πάρω powerbank με τις προδιαγραφές που πρότεινες.
Καλή συνέχεια. Είσαι ο καλύτερος! Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Chloe2 είπε

Σύμφωνα με το https://en.wikipedia.org/wiki/Laptop_cooler
"...Poorly designed coolers may use fans which draw more current than allowed by the USB standard. Without correct protection, such devices can cause damage to the USB power supply..." Φαντάζομαι ότι αν καταστραφεί η USB power supply μπορεί να καταστραφεί και η motherboard.

Η λογική λέει ότι οι active laptop coolers που προορίζονται για χρήση στην ΕΕ πρέπει να είναι ασφαλείς συσκευές σύμφωνα με κάποια πρότυπα. Οι ηλεκτρονικοί, τεχνικοί Η/Υ, κλπ θα ξέρουν τα πρότυπα που πρέπει να τηρούνται.
Μελλοντικά θα πάρω powerbank με τις προδιαγραφές που πρότεινες.
Καλή συνέχεια. Είσαι ο καλύτερος! Σε ευχαριστώ!

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

"USB power sources are supposed to have point-of-load switches with over-current detection. If a device draws too much current, the switch is supposed to cut off power to that port. In a simple power dongle, that might be all that happens, but in a smart device, the host system would also be notified. This is a standard part of the USB spec.

In fact, you can short out a properly implemented USB port, Vbus to GND, and there's no damage. Under Windows you may need to reboot your PC to get that port back, but it is well protected."

Η USB3.0 μάλιστα θύρα μπορεί να παρέχει πολλά περισσότερα Amperes απ ότι ένα ακόμη και προβληματικό fan μπορεί να ζητήσει.

Με την ίδια λογική σου δεν θα πρέπει να κουμπώσεις ποτέ τίποτε σε καμία θύρα USB σου γιατί όλες οι συσκευές για να λειτουργήσουν τραβάνε ρεύμα από την θύρα σου και εάν είναι προβληματικες θα σου κάψουν την mobo.

Για εμένα δεν είναι λογική αυτό

Το τροφοδοτικό σου ειδικά την ώρα που το βάζεις στην πρίζα έχει πολυ περισσότερες πραγματικές πιθανότητες να σου κάψει το laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια γράφεις, με άλλες λέξεις, με τη wikipedia.
H wikipedia γράφει ότι χωρίς τη σωστή προστασία μπορεί να δημιουργηθεί ζημιά
"..Without correct protection, such devices can cause damage to the USB power supply..."
Εσύ ουσιαστικά γράφεις ότι η σωστή προστασία είναι τα point-of-load switches with over-current detection και γι' αυτό τα "USB power sources are supposed to have point-of-load switches with over-current detection". Ως λογικός άνθρωπος θεωρώ ότι αν υπάρχει η σωστή προστασία και δουλεύει σωστά (πάντα υπάρχει μια έστω μικρή πιθανότητα αστοχίας) τότε δεν δημιουργείται ζημιά.
ΥΓ1:Πότε έγραψα ότι δεν θα πρέπει να κουμπώσεις ποτέ τίποτε σε καμία θύρα USB;
Έχω κουμπωμένο mouse και εκτυπωτή. Όταν θέλω θα κουμπώσω και οποιαδήποτε άλλη συσκευή.
ΥΓ2:Χρησιμοποιώ πολύπριζο προστασίας από υπέρταση & υπερφόρτωση.
ΥΓ3:Το λάπτοπ μου σε περίπτωση βλάβης λόγω αστοχίας υλικού θα επισκευαστεί δωρεάν λόγω εγγύησης. Και η βάση μου καλύπτεται από εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα power bank θέλουν να βλέπουν κάτι συνδεμένο στις γραμμές data κατά κάποιο τρόπο από την άλλη συνδεμένη συσκευή αλλιώς σβήνουν σε μερικά δευτερόλεπτα

Αν η βάση του λαπτοπ έχει εσωτερικά συνδεμένη στην usb ,μόνο τις γραμμές τροφοδοσίας ,για να γυρίζουν τα ανεμηστηρια , τότε θα σου σβήνει όποιο powe bank και να πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα powerbank μπορεί να "δώσει" ενέργεια σε μία usb lamp (που είναι παγκοίνως γνωστό ότι είναι μια συσκευή που δεν έχει καμία σχέση με γραμμές data).
Περί powerbank:
https://en.wikipedia.org/wiki/Battery_charger#Power_bank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...