Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ταμειακής με POS


Ioanisvo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια ταμειακή μηχανή που δεν διαθέτει wifi (datecs ctr 22). Σκοπός μου είναι να την συνδέσω με ενα ασύρματο τερματικο πληρωμών είτε αυτό είναι το κινητό μου είτε ενα οποιοδήποτε ασύρματο POS.

Ο προμηθευτής μου λέει ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό και ότι το ενσύρματο τερματικό με ethernet είναι μονόδρομος.

Λίγο που το έψαξα κατάλαβα ότι το πρόβλημα έγκειται στο ότι για να γίνει η σύνδεση είναι απαραίτητο ταμειακή μηχανή και τερματικό να είναι συνδεδεμένα στην ίδια στατική ip.

Εφόσον λοιπόν η ταμειακή δεν έχει wifi και το τερματικό δεν έχει ethernet κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Υπάρχουν λύσεις π.χ με extenders ή sim routers; Ή το ξεχνάω και πάω για ενσύρματο;

Παρακάτω παραθέτω ένα βίντεο που κάποιος τεχνικός κατάφερε και σύνδεσε ταμειακή με  ασύρματο τερματικό (κινητό). Συμπτωματικά η ταμειακή μηχανή στο βίντεο είναι ίδια μάρκα με την δική μου και 90% και το ίδιο μοντέλο. Βέβαια δεν δίνει καμία εξήγηση παρά μόνον κάνει επίδειξη, όπως ο ίδιος λέει.

Ευχαριστώ πολύ.

9 λεπτά πριν, Ioanisvo είπε

 Παρακάτω παραθέτω ένα βίντεο που κάποιος τεχνικός κατάφερε και σύνδεσε ταμειακή με  ασύρματο τερματικό (κινητό). Συμπτωματικά η ταμειακή μηχανή στο βίντεο είναι ίδια μάρκα με την δική μου και 90% και το ίδιο μοντέλο.

https://youtu.be/XomkGysWp0o?feature=shared

 

Επεξ/σία από Ioanisvo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ρόλο το ενσύρματα/ασύρματα αλλά το οι 2 συσκευές να είναι κομμάτι του ίδιου υποδικτύου. Η ταμειακή Ethernet δεν έχει για σύνδεση στο δίκτυο;

Χοντρικά:

Στατική ip στην ταμειακή πχ 192.168.1.2

Στατική ip στο κινητό που τρέχει το sodtPOS πχ 192.168.1.3

 

Αφού ρυθμιστούν αυτά και εφόσον γνωρίζεις τον κωδικό που ζητάει η μηχανή για τη λειτουργία ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΌΣ τότε δηλώνεις την IP του τερματικού και την πόρτα (στο viva terminal, integrations θα βρεις την πόρτα) στην ταμειακή.

Αν όλα πάνε καλά θα λειτουργήσει όπως στο βίντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pos ασυρματα σε ενα router και το pc ενσυρματα στο ιδιο router. στο ιδιο δικτυο θα ειναι.εκτος αν μου διαφευγει κατι

On 29/02/2024 at 19:21, Ioanisvo said:

Έχω μια ταμειακή μηχανή που δεν διαθέτει wifi (datecs ctr 22). Σκοπός μου είναι να την συνδέσω με ενα ασύρματο τερματικο πληρωμών είτε αυτό είναι το κινητό μου είτε ενα οποιοδήποτε ασύρματο POS.

Ο προμηθευτής μου λέει ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό και ότι το ενσύρματο τερματικό με ethernet είναι μονόδρομος.

Λίγο που το έψαξα κατάλαβα ότι το πρόβλημα έγκειται στο ότι για να γίνει η σύνδεση είναι απαραίτητο ταμειακή μηχανή και τερματικό να είναι συνδεδεμένα στην ίδια στατική ip.

Εφόσον λοιπόν η ταμειακή δεν έχει wifi και το τερματικό δεν έχει ethernet κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει.

Ισχύει κάτι τέτοιο; Υπάρχουν λύσεις π.χ με extenders ή sim routers; Ή το ξεχνάω και πάω για ενσύρματο;

Παρακάτω παραθέτω ένα βίντεο που κάποιος τεχνικός κατάφερε και σύνδεσε ταμειακή με  ασύρματο τερματικό (κινητό). Συμπτωματικά η ταμειακή μηχανή στο βίντεο είναι ίδια μάρκα με την δική μου και 90% και το ίδιο μοντέλο. Βέβαια δεν δίνει καμία εξήγηση παρά μόνον κάνει επίδειξη, όπως ο ίδιος λέει.

Ευχαριστώ πολύ.

https://youtu.be/XomkGysWp0o?feature=shared

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω τησ card link το pos που είναι μόνο εφαρμογή στα κινητά , πρόκειται να συνδεθεί με ταμειακή γνωρίζεται ; γιατί μέχρι τώρα δεν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...