Προς το περιεχόμενο

macOS Catalina & iMac


gousias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

iMac MODEL14.1 (21.5") late 2013, 8GB RAM, Intel Core i5 2.7GHz, SSD PATRIOT P210 SATA-III.

Επειδή θα πρέπει να γίνει αναβάθμιση στην τελευταία δυνατή έκδοση λειτουργικού που υποστηρίζεται επίσημα, έχω δει (αν δεν κάνω λάθος), ότι μπορεί να πάρει macOS Catalina 10.15.7 .

Αυτή τη στιγμή έχει MacOS X Yosemite 10.10.5, μετά από αντικατάσταση του SSD και αυτό το OS έχει επιφέρει προβλήματα, όπως, αδυναμίας ανάκτησης του iCloud backup (επαφών, ημερολογίων, σημειώσεων, φωτογραφιών κλπ), καθώς και μη προσβασιμότητας σε αρκετούς ιστοτόπους αλλά και λοιπά ζητήματα όπως μη υποστήριξης πολλών εφαρμογών. Λογικό, θα συμφωνήσουμε εδώ, παρωχημένο λειτουργικό και μη ασφαλές. 

Από αναζήτηση βρήκα τον σύνδεσμο από τον οποίο όμως προκύπτει ένα μπλοκάρισμα και παρακάτω μύνημα όταν επιλέγω download, αυτό συμβαίνει μέσα από άλλο Mac όπου προσπαθώ να βρω πως θα κατεβάσω από επίσημο αρχείο το λειτουργικό.

image.jpeg.118b7cda5371d0849a8f4c2c6482896e.jpeg

Οπότε ζητώντας τις πολύτιμες συμβουλές και βοήθεια σας, να εστιάσω τουλάχιστον σε κάποιες απορίες και ό,τι άλλο φυσικά έχετε κι εσείς να προσθέσετε εννοείται για καλύτερα αποτελέσματα και βοήθεια.

1. Είναι προτιμότερο να γίνει clean install μέσα από usb-flash που θα έχει το Catalina, αντί περάσματος κάθε αναβάθμισης πάνω στο υπάρχων λειτουργικό που είναι το παλιό Yosemite;

2. Ο παραπάνω σύνδεσμος με Catalina από Apple, είναι ο επίσημος ιστότοπος και άρα ασφαλές για κατέβασμα, σωστά;

3. Στις ρυθμίσεις ή γενικότερα στην οποιαδήποτε χρήσιμη ή και απαραίτητη παραμετροποίηση του λειτουργικού, ποιες προτάσεις έχετε να δώσετε, είτε αφορούν ζητήματα ασφάλειας, είτε οποιαδήποτε θέματα καθημερινότητας, ευχρηστίας, αποδοτικότερης χρήσης του Catalina; Εννοώντας και οποιαδήποτε συμβουλή ή οδηγό με automations, scriptάκια κλπ.

4. Στο συγκεκριμένο hardware μπορεί να γίνει αναβάθμιση σε RAM και αν ναι, μέχρι πόσο και ποια πρόταση θεωρείται αξιόπιστη και αποδοτικότερη; Είναι friendly user, σχετικά εύκολη η αντικατάσταση RAM σε αυτό το μηχάνημα; Πάνω στο hardware ακόμη, υπάρχει δυνατότητα τυχόν κάποιας άλλης αναβάθμισης όπως σε αντίστοιχο BIOS των Windows;

5. Λογικά, τα προαναφερθέντα ζητήματα αδυναμίας πρόσβασης μέσω Safari σε ιστότοπους όπως και μη ανάκτησης αρχείου iCloud κλπ, επιλύονται με αναβάθμιση σε Catalina;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, atheatos είπε

5. Και Catalina να βάλεις πάλι προβλήματα θα έχεις. Βάζεις Ventura με την open core μέθοδο και τελειώνεις.

 

Νομίζω η μέθοδος αυτή σημαίνει και patchάρισμα, σωστά; Άρα μου αφήνει ανησυχίες ως προς το κομμάτι security και όταν δεν ξέρω αν έχει περάσει κάτι ο οποιοσδήποτε που έχει πρόσβαση σε αυτό, όπως ο developer. Επιπλέον, δεν γνωρίζω αν "σηκώνει" Ventura το μηχάνημα καθώς και ό,τι πρόβλημα προκύψει από ενδεχόμενες ασυμβατότητες ή ελλείψεις οδηγών, εξαρτημάτων κλπ, δηλαδή νομίζω είναι μία φασαρία.

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gousias είπε

1. Είναι προτιμότερο να γίνει clean install μέσα από usb-flash που θα έχει το Catalina, αντί περάσματος κάθε αναβάθμισης πάνω στο υπάρχων λειτουργικό που είναι το παλιό Yosemite;

Σίγουρα είναι πιο γρήγορο.

1 ώρα πριν, gousias είπε

2. Ο παραπάνω σύνδεσμος με Catalina από Apple, είναι ο επίσημος ιστότοπος και άρα ασφαλές για κατέβασμα, σωστά;

Σωστά, το σφάλμα που βλέπεις μπορεί να οφείλεται και στο σύστημα που το κατεβάζεις, κάποιο πρόβλημα με τα εγκατεστημένα Certificate Authorities ή κάτι τέτοιο… Με ένα tap πάντως που έκανα δεν μου γκρίνιαξε… 

1 ώρα πριν, gousias είπε

3. Στις ρυθμίσεις ή γενικότερα στην οποιαδήποτε χρήσιμη ή και απαραίτητη παραμετροποίηση του λειτουργικού, ποιες προτάσεις έχετε να δώσετε, είτε αφορούν ζητήματα ασφάλειας, είτε οποιαδήποτε θέματα καθημερινότητας, ευχρηστίας, αποδοτικότερης χρήσης του Catalina; Εννοώντας και οποιαδήποτε συμβουλή ή οδηγό με automations, scriptάκια κλπ.

Και αυτό πια είναι αρκετά παλιό, εκτός υποστήριξης. Τελευταίο security update to 2022.

1 ώρα πριν, gousias είπε

4. Στο συγκεκριμένο hardware μπορεί να γίνει αναβάθμιση σε RAM και αν ναι, μέχρι πόσο και ποια πρόταση θεωρείται αξιόπιστη και αποδοτικότερη; Είναι friendly user, σχετικά εύκολη η αντικατάσταση RAM σε αυτό το μηχάνημα; Πάνω στο hardware ακόμη, υπάρχει δυνατότητα τυχόν κάποιας άλλης αναβάθμισης όπως σε αντίστοιχο BIOS των Windows;

Όχι. Μόνο αν το πας σε κάποιο service αλλά δεν αξίζει το κόστος…

https://support.apple.com/en-us/HT201191

1 ώρα πριν, gousias είπε

5. Λογικά, τα προαναφερθέντα ζητήματα αδυναμίας πρόσβασης μέσω Safari σε ιστότοπους όπως και μη ανάκτησης αρχείου iCloud κλπ, επιλύονται με αναβάθμιση σε Catalina;

Δες εδώ: https://support.apple.com/en-us/HT204230

32 λεπτά πριν, gousias είπε

Νομίζω η μέθοδος αυτή σημαίνει και patchάρισμα, σωστά; Άρα μου αφήνει ανησυχίες ως προς το κομμάτι security και όταν δεν ξέρω αν έχει περάσει κάτι ο οποιοσδήποτε που έχει πρόσβαση σε αυτό, όπως ο developer.

Σωστά και δεν είναι χωρίς θέματα εννοείται: https://github.com/dortania/OpenCore-Legacy-Patcher/issues/1008

Για τα της ασφάλειας, και να μην τίθεται θέμα για την αξιοπιστία των developers, δεν μπορείς να βασιστείς πάνω του για τίποτα ευαίσθητο.

Προσωπικά είτε θα του περνούσα Windows είτε κάποια διανομή Linux… 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gousias είπε

Νομίζω η μέθοδος αυτή σημαίνει και patchάρισμα, σωστά; Άρα μου αφήνει ανησυχίες ως προς το κομμάτι security και όταν δεν ξέρω αν έχει περάσει κάτι ο οποιοσδήποτε που έχει πρόσβαση σε αυτό, όπως ο developer. Επιπλέον, δεν γνωρίζω αν "σηκώνει" Ventura το μηχάνημα καθώς και ό,τι πρόβλημα προκύψει από ενδεχόμενες ασυμβατότητες ή ελλείψεις οδηγών, εξαρτημάτων κλπ, δηλαδή νομίζω είναι μία φασαρία.

Τότε όπως προαναφέρθηκε windows ή Linux.
Γιατί όπως είπαμε το Catalina είναι obsolete και δεν έχει πια άλλο security support και ίσως είναι χειρότερο από Ventura με OCP. Όποτε αν έχεις τετοιες ανησυχίες το ξεχνάς το Mac OS .
Μια χαρά σηκώνει Ventura με opencore patcher  προς πληροφόρηση σου και δεν είναι τόσο φασαρία. Μια φορά το εγκαθιστάς και τέλος.Τι να πούνε δηλαδή και αυτοί που φτιάχνουν hackintosh. 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, atheatos είπε

Τότε όπως προαναφέρθηκε windows ή Linux.
Γιατί όπως είπαμε το Catalina είναι obsolete και δεν έχει πια άλλο security support και ίσως είναι χειρότερο από Ventura με OCP. Όποτε αν έχεις τετοιες ανησυχίες το ξεχνάς το Mac OS .
Μια χαρά σηκώνει Ventura με opencore patcher  προς πληροφόρηση σου και δεν είναι τόσο φασαρία. Μια φορά το εγκαθιστάς και τέλος.Τι να πούνε δηλαδή και αυτοί που φτιάχνουν hackintosh. 


 

Windows εννοείς στο ίδιο μηχάνημα; Μέσω VM ή dual boot;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gousias είπε

Windows εννοείς στο ίδιο μηχάνημα; Μέσω VM ή dual boot;

 Bootcamp. Προς πληροφορηση σου τα ιντελ Mac τρεχουν windows κανονικοτατα.

VM? Είχα την εντύπωση ότι δεν θες να τρέξεις Mac OS. Και να τρέξεις βασικά, με το Catalina το VM έχω την εντύπωση δεν θα υποστηρίζεται...

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, μπορείς να πεις το BootCamp και dual boot αλλά κάνει περισσότερα λόγο της ιδιαιτερότητας του UEFI…

VM θα μπορούσες αλλά έχεις λίγη μνήμη για Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/3/2024 στις 8:27 ΜΜ, atheatos είπε

 Bootcamp. Προς πληροφορηση σου τα ιντελ Mac τρεχουν windows κανονικοτατα.

VM? Είχα την εντύπωση ότι δεν θες να τρέξεις Mac OS. Και να τρέξεις βασικά, με το Catalina το VM έχω την εντύπωση δεν θα υποστηρίζεται...

Το βασικό ζητούμενο είναι το macOS. Windows μόνο ως λύση για κάτι συγκεκριμένο που δεν θα μπορεί να γίνει στο macOS.

Στις 1/3/2024 στις 11:19 ΜΜ, J0hn82 είπε

Ok, μπορείς να πεις το BootCamp και dual boot αλλά κάνει περισσότερα λόγο της ιδιαιτερότητας του UEFI…

VM θα μπορούσες αλλά έχεις λίγη μνήμη για Windows.

Ναι, δεν θυμήθηκα το BootCamp όπως το ανέφερες, αλλά την ουσία, την τελική χρήση αν και δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. Τα "περισσότερα" που λες λόγω UEFI τι ακριβώς είναι αυτά που κάνει;

Από VM το Parallels από όσο θυμάμαι έχει πλέον συνδρομή. Το Fusion κι αυτό το ίδιο, με συνδρομή; Κάποιο τρίτο μετά, μόνο το Box (Oracle), που να είναι δωρεάν ή κάποιο άλλο αξιόπιστο free; 8GB RAM δεν είναι αρκετά λες για Windows;

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gousias είπε

Το βασικό ζητούμενο είναι το macOS. Windows μόνο ως λύση για κάτι συγκεκριμένο που δεν θα μπορεί να γίνει στο macOS.

Με το Catalina δεν θα μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα… Από την στιγμή που απορρίπτεις την χρήση OCP το Mac OS είναι τελειωμένο για το συγκεκριμένο μηχάνημα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, atheatos είπε

Με το Catalina δεν θα μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα… Από την στιγμή που απορρίπτεις την χρήση OCP το Mac OS είναι τελειωμένο για το συγκεκριμένο μηχάνημα. 
 

Ίσως αν υπήρχε με ιδία εκτέλεση εντολών μέσω terminal αντί εργαλείου patch, τότε ναι. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις κάτι τέτοιο.

Με OCP εγκατάσταση, σημαίνει ότι για κάθε υποέκδοση-update που βγαίνει θα πρέπει να γίνεται μέσω κάποιας συγκεκριμένης διαδικασίας πάλι με OCP για να μη κλειδώσει ή εν πάσει περιπτώσει δημιουργηθεί πρόβλημα;

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gousias είπε

Ίσως αν υπήρχε με ιδία εκτέλεση εντολών μέσω terminal αντί εργαλείου patch, τότε ναι. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις κάτι τέτοιο.

Με OCP εγκατάσταση, σημαίνει ότι για κάθε υποέκδοση-update που βγαίνει θα πρέπει να γίνεται μέσω κάποιας συγκεκριμένης διαδικασίας πάλι με OCP για να μη κλειδώσει ή εν πάσει περιπτώσει δημιουργηθεί πρόβλημα;

Αμφιβάλω αν με το terminal μπορείς να επέμβεις  στον boot loader. Γιατί βασικά αυτό κάνει το patch πριν καν φορτώσει το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, atheatos είπε

Αμφιβάλω αν με το terminal μπορείς να επέμβεις  στον boot loader. Γιατί βασικά αυτό κάνει το patch πριν καν φορτώσει το λειτουργικό.

Ίσως πρώτα με απενεργοποίηση SIP; Απλώς εάν μπορούσε να προχωρήσει έτσι η εγκατάσταση και μετά επέλεγα επανενεργοποίηση του SIP, αν θα προέκυπταν προβλήματα μετά.

Με OCP υποθέτω ότι έχεις κάνει εγκατάσταση, από εμπειρία σου, τι γίνεται όταν βγαίνει κάθε νέα έκδοση πχ 13.5.7 και πάει λέγοντας. Κάνεις κάτι ξεχωριστό για εγκατάσταση λόγω OCP ή κανονικά μέσω update Apple; Και σε τελείως καινούργιο macOS, που κυκλοφορεί κάθε φθινόπωρο, πάλι patch σε USB-flash με OCP κλπ; Μάλλον το OCP έχει ρόλο αυτόματα σε κάθε επανεκκίνηση για να εντοπίζει το macOS το μηχάνημα. Οπότε δύσκολο ή ...αδύνατο;

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, gousias είπε

Ίσως πρώτα με απενεργοποίηση SIP; Απλώς εάν μπορούσε να προχωρήσει έτσι η εγκατάσταση και μετά επέλεγα επανενεργοποίηση του SIP, αν θα προέκυπταν προβλήματα μετά.

Με OCP υποθέτω ότι έχεις κάνει εγκατάσταση, από εμπειρία σου, τι γίνεται όταν βγαίνει κάθε νέα έκδοση πχ 13.5.7 και πάει λέγοντας. Κάνεις κάτι ξεχωριστό για εγκατάσταση λόγω OCP ή κανονικά μέσω update Apple; Και σε τελείως καινούργιο macOS, που κυκλοφορεί κάθε φθινόπωρο, πάλι patch σε USB-flash με OCP κλπ; Μάλλον το OCP έχει ρόλο αυτόματα σε κάθε επανεκκίνηση για να εντοπίζει το macOS το μηχάνημα. Οπότε δύσκολο ή ...αδύνατο;

Το open core patch είναι στην ουσία η μεταφορά του hackintosh στο Mac. Επεμβαίνει στο boot loader και μετά κάνει εγκατάσταση του Mac OS με τροποποιημένα kext. Σε κάθε major  update απλά κανείς refresh τα kext. 
Η μέθοδος που αναφέρεις με το SIP δεν βοηθά από μόνη της στην εγκατάσταση του Mac OS από το Catalina και έπειτα γιατί έχει αλλάξει δομή το λειτουργικό , ειδικά από το Mac OS 11 και μετά.( Προσπάθησα να την χρησιμοποιήσω μπας και ενεργοποιήουσα το raid 0 αλλά τζίφος). 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gousias είπε

Το βασικό ζητούμενο είναι το macOS. Windows μόνο ως λύση για κάτι συγκεκριμένο που δεν θα μπορεί να γίνει στο macOS.

Όπως σου είπαν οι προλαλήσαντες, δεν θα μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα. Ποια; Μόνο κάποιος που έχει Catalina μπορεί να σου πει ή έστω αν έκανε αναβάθμιση πρόσφατα.

Δες τι ακριβώς δουλεύεις και κάνε συγκεκριμένα αναζήτηση για αυτά ξεχωριστά. Το Google Search είναι ο καλύτερος σου φίλος αυτή τη στιγμή.

Ή εγκαθιστάς το Catalina και βλέπεις πως θα πάει…

10 ώρες πριν, gousias είπε

Ναι, δεν θυμήθηκα το BootCamp όπως το ανέφερες, αλλά την ουσία, την τελική χρήση αν και δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. Τα "περισσότερα" που λες λόγω UEFI τι ακριβώς είναι αυτά που κάνει;

Μαζεύει τα αρχεία όλα μαζί στο partition, και στον συνεχόμενο ελεύθερο χώρο δημιουργεί το partition για τα Windows. Ρυθμίζει τα του UEFI, Boot loader, και προσθέτει τους drivers των Windows στο μέσο εγκατάστασης…

10 ώρες πριν, gousias είπε

Από VM το Parallels από όσο θυμάμαι έχει πλέον συνδρομή. Το Fusion κι αυτό το ίδιο, με συνδρομή; Κάποιο τρίτο μετά, μόνο το Box (Oracle), που να είναι δωρεάν ή κάποιο άλλο αξιόπιστο free; 8GB RAM δεν είναι αρκετά λες για Windows;

Το Fusion δεν έχει συνδρομή αλλά σε κάθε έκδοση του macOS μπορεί να χρειαστεί αναβάθμιση επί πληρωμή.

Μα δεν θα έχεις 8 GB στα Windows αλλά λιγότερα αφού έχουν καταναλωθεί από το macOS και ο,τι άλλο μπορεί να τρέχεις εκεί.

10 ώρες πριν, gousias είπε

Ίσως αν υπήρχε με ιδία εκτέλεση εντολών μέσω terminal αντί εργαλείου patch, τότε ναι. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις κάτι τέτοιο.

Για να τρέξει μια νεότερη έκδοση του macOS από αυτή που υποστήριζεται, αρχικά πρέπει να κοροϊδεψεις το macOS ότι τρέχει σε υποστηριζόμενο hardware (πειράζοντας το UEFI), να συμπεριλάβεις drivers που λείπουν πλέον, να πειράξεις κώδικα σε υπάρχοντα kext (kernel extensions) και δεν ξέρω τι άλλο… Το SIP είναι το λιγότερο… Η δουλειά που έχουν ρίξει είναι απίστευτη.

Δεν είναι Windows που έχει δημιουργηθεί από την αρχή με τη λογική συμβατότητας προς τα πίσω και περιέχει κώδικα με ρίζες αιώνες πίσω.

Συνεπώς μέσω terminal δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Επεξ/σία από J0hn82
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...