Προς το περιεχόμενο

Αναζητιση νεας τηλεορασης


Chris2756

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ηρθε η ωρα για αντικατασταση της υπαρχουσας τηλεορασης με καινουργια και θα ηθελα την γνωμη σας

Budget     μεχρι 1000 Ε

Αποσταση      3-4 μ σε καναπε/ξαπλωστρα, οποτε μια καλουτσικη γωνια θεασης

Χριση       ΤΑΙΝΙΕΣ επι το πλειστον, απο dvd player, αλλα και ιντερνετ, κανενα αγωνα ποδοσφαιρου, να υποστηριζει digea και netflix. Tηλεοπτικα προγραμματα, σπανια

Μεγεθος    Θελουμε μεγαλη εικονα, οποτε 65αρα

Περιορισμοι  Κανενας! πεθερα, ευτυχως μετοικησε εισ κυριον. Ενας τοιχος 5μ μονο για TV ηχοσυστημα ηχεια.

Χαρακτηριστικα   Ενταξει δεν ψαχνω το τελευταιο μοντελο, και 2 χρονια παλαιοτερο ναναι δεν εχω προβλημα. Αλλα μια καινουργια τηλεοραση στοιχεια οπως smart, UHD, 4K (και 2Κ οκ ειναι) Πολυ βολικο να εχει αναλογικη RCA, εξοδο ηχου για συνδεση με ενισχυτη. Επισης εισοδους usb, hdmi, lan

Moντελο/Μαρκα    Γενικα ευχαριστημενος απο  οθονες TV/PC   LG  και Samsung, που ειχα κατα καιρους, αλλα ανοικτος σε οποια προταση.

Καταστημα    Καποιο αξιοπιστο. Υπαρχει?

 Ευχαριστω για τον χρονο σας παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τις έχω δει και τις δύο από κοντά και δοκίμασα λίγο το μενού. Η εικόνα μου άρεσε και στις δύο. Πιστεύω με λίγο δοκιμή στις ρυθμίσεις και οι δύο είναι πολύ ικανοποιητικές για τα χρήματα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ήμουν ανάμεσα και στις 2 και τελικά πήρα την Hisense 65 U8K.

Θα σου πω το εξής. 
Στη Hisense αγοράζεις ένα τούμπανο monitor, στη TLC αγοράζεις τηλεόραση.

Τι εννοώ;
Επειδή δεν έχω και τις 2 να τις αναλύσω δίπλα - δίπλα από άποψη εικόνας, θα πω ότι μετά από τεράστια έρευνα, η Hisense συγκρίνονταν με την TLC845 (βασικά το αντίστοιχο αμερικανικό μοντέλο), που θεωρητικά είναι η επόμενη κλάση τηλεόρασης της TCL805. 
Στην σύγκριση, η Hisnense για τους περισσότερους νικούσε στα σημεία, αλλά όλοι το έδιναν και λίγο θέμα επιλογών, σε φάση Hisense: Καλύτερα Λευκά/ Καλύτερο upscaling, TCL: Καλύτερα σκοτεινά, καλύτεροι αλγόριθμοι. Βέβαια, επείδη αφορούν αμερικάνικες εκδόσεις, ήταν και τα 2 με Andoird TV O.S. 
Εγώ λέω από μέσα μου: Εφόσον το επόμενο μοντέλο της TCL είναι ισάξιο της Hisense, τότε το από κάτω (και 300€ φθηνότερο) θα είναι χειρότερο.

Ημουν έτοιμος να πάω την TCL λόγο κόστους, αλλά βάρεσε προσφορά ο Κωτσόβολος και πήρα τη Hisense από 1200 αρχική, στα 960€ + 30€ κουπόνι. 80€-100€ παραπάνω απο την TCL. Είχα υπόψη μου το παραπάνω και πήρα Hisense.

Τι πρόβλημα έχει η Hisense;
Οπως είπα, διαφορά στην εικόνα δεν ξέρω, αλλά ψώνισα με πίστη. 
Η τεράστια διαφορά είναι στο λειτουργικό, καθώς Ευρώπη/ Ελλάδα η Hisense έρχεται με το κινέζικο και παντελώς άχρηστο Vidaa OS.

Πρακτικά με το Vidaa έχεις 10δες άχρηστα apps, σχεδόν όλα με συνδρομές, ή παιχνίδια επιπέδου windows2000.

Από τα αναμενόμενα έχεις διαθέσιμα τα διεθνή (Netfilx, Disney+, κλπ.),
από τα Ελληνικά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ: ERTFLIX, Comsote TV, NOVA, Ant1+, CINOBO καθώς και Stremio, VLC κλπ. --ΤΙΠΟΤΑ.

Για να το κάνω ακόμα χειρότερο, το native app video player και μοναδικό διαθέσιμο για Vidaa (!!!), ΔΕΝ υποστηρίζει ανάγνωση srt αρχείων, μόνο ενσωματωμένους, δλδ ούτε καν ταινία από σκληρό δίσκο ή φλασάκι δεν βλέπεις.
Εν τέλει αναγκάστηκα και πήρα tv box (Xiaomi TV Box Gen2  - 45€) για να έχω την υγειά μου.

Από την άλλη -και λάθος μου- σε σχετική συζήτηση στο AV Club κόσμος με παρότρυνε (άκομψα) να πάρω την TCL, χωρίς να αναλύουν (όπως εγώ παραπάνω) το γιατί.

Καταλήγω να σου πω TCL805 για τους εξής λόγους:

  1. 65" καλύτερα από 55" για τις αποστάσεις σου. Επίσης Bigger==Better. Πάντα το μεγαλύτερο είναι πιο εντυπωσιακό. Εάν δεν έχεις συνηθήσει σε High-end εικόνα, θα σου κάνει το ίδιο.
  2. Γωνίες θέασης, στον Κοτσόβολο που είδα φευγαλέα και τις 2, μου φάνηκαν ίδιες και χωρίς κανένα πρόβλημα.
  3. Android TV - απαραίτητη για Ελλάδα.
  4. 300-400€ πιο φθηνή και υπολόγισε και άλλα 50-100 για το απαραίτητο  android box και περιφεριακά που θα πάρεις.
  5. εχω την εντύπωση, από όσα είχα διαβάσει, ότι η Ευρωπαική έκδοση TCL είναι καλύτερη της αμερικάνικης (χωρίς να εχω benchmark, αλλά τα προβλήματα που εστιάζουν οι Αμερικάνοι, στην Ελλάδα μου λένε "όλα κομπλέ".
  6. Μεγαλύτερη κοινότητα υποστήριξης. Πχ. στο  AV Club (πάλι) θα βρεις σελίδες συζητήσεων χρηστών, σε ειδικό νήμα για το συγκεκριμένο μοντέλο, για ρυθμίσεις, εκδόσεις, sideloading κλπ. Για Hisnense με Vidaa δεν θα βρεις ούτε στο youtube κάτι βοηθητικό.

    Ολα αυτά, στον αντίποδα μίας καλύτερης ποιότητας εικόνας, σε top επίπεδο, που μπορεί και να μην σου κάνει διαφορά στα κλασσικά streaming αρχεία και τηλεόραση (δλδ εάν δεν παίξεις HDR+ 4K περιεχόμενο, να μην το καταλάβεις).

    Ελπίζω να βοήθησα.
Επεξ/σία από P_Spiros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2024 στις 6:35 ΜΜ, P_Spiros είπε

Εγώ ήμουν ανάμεσα και στις 2 και τελικά πήρα την Hisense 65 U8K.

Φιλε επειδη διάβασα τα παραπάνω που ἔγραψες, εχω μια LG UHD 49 IPS με πλαινο σπασιμο στο πανελ, εγω το εκανα οταν ανοιξα το πανελ να κανω αλλαγη στα ledbars, δεν με ενοχλει τοσο αλλα θελω να παρω μια καινουρια καθως την εχω απο το 2017.
H χρηση της ειναι καθαρα σαν μονιτορ, καθως απο κατω της υπαρχει λαπτοπ. Ακομα και στο θεμα των επιγειων καναλιῶν εχω δορυφορικό/επειγειο δέκτη combo με καλύτερα και ποιο εὔχρηστα μενου απο αυτα της LG και ποιο γρήγορο στις ἀλλαγὲς των καναλιῶν.

Αξιζει να παρω μια τέτοια για χρήση σαν μονιτορ? Πχ την

Hisense Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD LED 50A6K HDR (2023) απο 328 ευρω ή
Hisense Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD QLED 50E7KQ HDR (2023) απο 420 ευρω?

Χρήση οπως ειπα μονο σαν μονιτορ, δεν με ἐνδιαφέρει το κομμάτι smart, κλπ απλα να εχει καλη εικόνα και καλο ηχο.
Ταινίες, νετφλιξ και web browsing χρηση

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Φιλε επειδη διάβασα τα παραπάνω που ἔγραψες, εχω μια LG UHD 49 IPS με πλαινο σπασιμο στο πανελ, εγω το εκανα οταν ανοιξα το πανελ να κανω αλλαγη στα ledbars, δεν με ενοχλει τοσο αλλα θελω να παρω μια καινουρια καθως την εχω απο το 2017.
H χρηση της ειναι καθαρα σαν μονιτορ, καθως απο κατω της υπαρχει λαπτοπ. Ακομα και στο θεμα των επιγειων καναλιῶν εχω δορυφορικό/επειγειο δέκτη combo με καλύτερα και ποιο εὔχρηστα μενου απο αυτα της LG και ποιο γρήγορο στις ἀλλαγὲς των καναλιῶν.

Αξιζει να παρω μια τέτοια για χρήση σαν μονιτορ? Πχ την

Hisense Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD LED 50A6K HDR (2023) απο 328 ευρω ή
Hisense Smart Τηλεόραση 50" 4K UHD QLED 50E7KQ HDR (2023) απο 420 ευρω?

Χρήση οπως ειπα μονο σαν μονιτορ, δεν με ἐνδιαφέρει το κομμάτι smart, κλπ απλα να εχει καλη εικόνα και καλο ηχο.
Ταινίες, νετφλιξ και web browsing χρηση

Ευχαριστω

Ειλικρινά δεν ξέρω, απλά γιατί δεν τις έχω ψάξει τις συγκεκριμένες.

Αυτό που αφορά το κομμάτι της τηλεόρασης και monitor-τηλεόραση είναι οι αλγόριθμοι διόρθωσης της εικόνας, που σημαίνει ότι αλλάζουν "έξυπνα" τα χρώματα και τα settings δυναμικά, ανάλογα με το προβαλλόμενο περιεχόμενο. Αυτό σημαίνει ότι εάν δουλεύεις στο pc με "εικόνα/ video" (photoshop, afterFX, illustrator, video edit κλπ.) μην περιμένεις να βλέπεις σωστά τα χρώματα (όχι εσύ, άλλοι φίλοι εδώ μέσα). Για Gaming ίσως και να έχουν features που το ενισχύουν -εξαρτάται την τηλεόραση/ λογισμικό.
Για ταινίες, netflix μια χαρά, απλά ο ενσωματωμένος player (και δεν είχε άλλον στο shop της η Hisense/Vidaa) ΔΕΝ παίζει τα .srt αρχεία στις ταινίες. Τουλάχιστον στη δική μου.
Για browsing στην ίδια την TV το ξεχνάς, browser δεν θα παίζει τα μισά scipts του internet με εξαίρεση βέβαια τις διαφημίσεις (πχ. να μην παίζουν κάποια βίντεο σε κάποια site). Έχε υπόψη ότι ακόμα και Google TV έχουν κακό browser και όχι τον Chrome! --Γι' αυτό ψάξε TV με cast. Να κάνεις browsing κινητό και να τα βλέπεις μεγάλα στην οθόνη.
Η δε πληκτρολόγηση από τηλεκοντρόλ είναι μανίκι (για όλες τις TV, όχι μόνο τις συγκεκριμένες). --Μπορείς να καρφώσεις πληκτρολόγιο βέβαια.

Αυτό που έχω καταλάβει και για  τις Hisense, TCL (κινέζοι), είναι ότι "γενικά" δίνουν περισσότερα στην εικόνα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, στην εκάστοτε κατηγορία. 
Από τις 2, QLED είναι κλάση πάνω από LED.

Σε κάθε περίπτωση, εάν μπορούσες να τις δεις σε κάποιο κατάστημα, να τσεκάρεις και γωνίες θέασης, θα ήταν καλύτερο.
Κατά τ' άλλα ρίξε και μία ερώτηση εδώ. Μάλλον θα σε βοηθήσουν πολύ περισσότερο.

Επεξ/σία από P_Spiros
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, P_Spiros είπε

Ειλικρινά δεν ξέρω, απλά γιατί δεν τις έχω ψάξει τις συγκεκριμένες.

Αυτό που αφορά το κομμάτι της τηλεόρασης και monitor-τηλεόραση είναι οι αλγόριθμοι διόρθωσης της εικόνας, που σημαίνει ότι αλλάζουν "έξυπνα" τα χρώματα και τα settings δυναμικά, ανάλογα με το προβαλλόμενο περιεχόμενο. Αυτό σημαίνει ότι εάν δουλεύεις στο pc με "εικόνα/ video" (photoshop, afterFX, illustrator, video edit κλπ.) μην περιμένεις να βλέπεις σωστά τα χρώματα (όχι εσύ, άλλοι φίλοι εδώ μέσα). Για Gaming ίσως και να έχουν features που το ενισχύουν -εξαρτάται την τηλεόραση/ λογισμικό.
Για ταινίες, netflix μια χαρά, απλά ο ενσωματωμένος player (και δεν είχε άλλον στο shop της η Hisense/Vidaa) ΔΕΝ παίζει τα .srt αρχεία στις ταινίες. Τουλάχιστον στη δική μου.
Για browsing στην ίδια την TV το ξεχνάς, browser δεν θα παίζει τα μισά scipts του internet με εξαίρεση βέβαια τις διαφημίσεις (πχ. να μην παίζουν κάποια βίντεο σε κάποια site). Έχε υπόψη ότι ακόμα και Google TV έχουν κακό browser και όχι τον Chrome! --Γι' αυτό ψάξε TV με cast. Να κάνεις browsing κινητό και να τα βλέπεις μεγάλα στην οθόνη.
Η δε πληκτρολόγηση από τηλεκοντρόλ είναι μανίκι (για όλες τις TV, όχι μόνο τις συγκεκριμένες). --Μπορείς να καρφώσεις πληκτρολόγιο βέβαια.

Αυτό που έχω καταλάβει και για  τις Hisense, TCL (κινέζοι), είναι ότι "γενικά" δίνουν περισσότερα στην εικόνα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, στην εκάστοτε κατηγορία. 
Από τις 2, QLED είναι κλάση πάνω από LED.

Σε κάθε περίπτωση, εάν μπορούσες να τις δεις σε κάποιο κατάστημα, να τσεκάρεις και γωνίες θέασης, θα ήταν καλύτερο.
Κατά τ' άλλα ρίξε και μία ερώτηση εδώ. Μάλλον θα σε βοηθήσουν πολύ περισσότερο.

Σπυρο σε εὐχαριστῶ πολυ για την απαντηση. Οταν ἔγραψα για ταινίες, browsing και Netflix, ἐννοῶ οτι  ὅλα αὐτά θα γίνονται μέσῳ laptop. Δηλαδὴ στη TV ο ρολος της θα ειναι καθαρα σαν μονιτορ και τιποτε παραπάνω. Ὁπότε μονο η εικονα και ο ηχος με ενδιαφερουν.

Αξιζει πχ να παρω την 50" 4K UHD LED 50A6K HDR που ειναι 60Hz Led, σε σχεση με μια πχ LG ή Samsung στην ιδια κατηγορία?. Θα ειναι καλυτερη σε επιδοσεις σαν μονιτορ, η ειναι το ιδιο πραγμα με τις αλλες?
Η απο την αλλη να παω στην QLED στα 120Hz για τους ιδιους λογους?. Αξιζει, θα δω διαφορα στην εικονα ή ενα και το αυτο ?

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...