Προς το περιεχόμενο

Δίπλωμα Οδήγησης Β & Α2


en3rgyArg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στα μέλη,

Στις 11 Οκτωβρίου 2023 πέρασα με επιτυχία τις εξετάσεις για το δίπλωμα Β κατηγορίας και την επομένη βγήκε το προσωρινό δίπλωμα οδήγησης στο gov. Το οποίο λήγει και δεν ανανεώνεται στους 6 μήνες (δηλαδή 11 Απριλίου).

Στις 15 Δεκεμβρίου 2023 πέρασα με επιτυχία τις εξετάσεις για το δίπλωμα Α2 κατηγορίας και στις 19 Δεκεμβρίου βγήκε το προσωρινό δίπλωμα οδήγησης στο gov. Το οποίο λήγει και δεν ανανεώνεται στους 6 μήνες (δηλαδή 15 Ιουνίου).

Στην σχολή οδηγών μου είπαν πως όταν λήξει και το Α2 να παω ώστε να γίνει κάποια αίτηση(?) να παραλάβω το μόνιμο δίπλωμα (πλαστικό) που θα τα έχει όλα τα παραπάνω μέσα.

Ανάμεσα σε αυτά τα 2 διπλώματα υπάρχει ένα κενό 2 μηνών που δεν θα μπορώ να οδηγώ το αυτοκίνητο γιατί θα έχει λήξει το προσωρινό (Β). Και από ότι μου είπαν στην τροχαία (και να συνεχίζω να οδηγώ δύσκολα θα με γράψει κάποιος συνάδελφος) αλλά κάποιο επίσημο έγγραφο δεν μου δίνουν για αυτούς του 2 μήνες. Αντίστοιχα μου είπαν και στο μεταφορών (τηλεφωνικά που ρώτησα) δηλαδή ότι νομικά δεν επιτρέπεται να οδηγώ εφόσον έχει λήξει μέχρι να βγεί το μόνιμο.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Είχε κάποιος κανά αντίστοιχο θέμα και το λύσε με κάποιον διαφορετικό τρόπο?

Επίσης μετά την λήξη και του προσωρινού της μηχανής (Α2) και αφού πάω στην σχολή και ενημερώσω πόσο καιρό κάνουν να μου στείλουν το πλαστικό (μόνιμο δίπλωμα)?

(Στην σχολή μου είπε σε 1-2 βδομάδες). Ισχύει?

Κάποιοι που να βγάλατε πρόσφατα δίπλωμα και γνωρίζει?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από en3rgyArg
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι εάν εγκαταστήσεις την εφαρμογή wallet στο κινητό σου, θα έχεις την άδειά σου που ισχυει εως το 2038. και άστους να τις εκτυπώσουν όποτε θελουν . δεν νομιζω να εχεις θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτές τις ανεπάρκειες (για να μην πούμε βαρειά κουβέντα) του κράτους δε γίνεται να τις επωμίζεται ο απλός πολίτης ο οποίος είναι 100% νόμιμος έχοντας περάσει εξετάσεις, πληρώσει παράβολα και εξέταστρα κλπ. και να του  πει κάποιος αστυνομικός "δεν έχεις δίπλωμα, πάρε κλήση ή χειρότερα πήγαινε δικαστηριο" Bέβαια εκεί αθωώνεσαι 100% λόγω παράλειψης εκτέλεσης καθήκοντος της διοίκησης, αλλά γιατί να έχεις το άγχος;  Δε ντρεπόμαστε που μας ζητάνε να είμαστε 100% εντάξει, να πληρώνουμε απίστευτες εφορίες κλπ. και ολόκληρο κράτος να μην μπορεί να εκτυπώσει ένα %$05τ903=-256 μένο δίπλωμα σε λογικό χρόνο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, en3rgyArg said:

Στις 11 Οκτωβρίου 2023 πέρασα με επιτυχία τις εξετάσεις για το δίπλωμα Β

Δηλαδή από τότε μέχρι σήμερα, δεν έχεις καθόλου πλαστικό δίπλωμα; Σε ποια πόλη είσαι κι έχεις φάει τέτοια αδικαιολόγητη καθυστέρηση;

20 hours ago, en3rgyArg said:

Στην σχολή οδηγών μου είπαν πως όταν λήξει και το Α2 να παω ώστε να γίνει κάποια αίτηση(?) να παραλάβω το μόνιμο δίπλωμα (πλαστικό) που θα τα έχει όλα τα παραπάνω μέσα.

Τι αίτηση; Το δίπλωμα έπρεπε να το έχεις στα χέρια σου μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Δηλαδή από τότε μέχρι σήμερα, δεν έχεις καθόλου πλαστικό δίπλωμα; Σε ποια πόλη είσαι κι έχεις φάει τέτοια αδικαιολόγητη καθυστέρηση;

Τι αίτηση; Το δίπλωμα έπρεπε να το έχεις στα χέρια σου μέχρι τώρα.

Οχι δεν εχω αυτο γραφω, μου ειπα να ληξει και της μηχανης και να βγει το πλαστικο που θα εχει και τα 2 διπλωματα μεσα, αλλα μεταξυ τους υπαρχει ενα κενο 2 μηνων.

Θα παω Δευτερα και απο κοντα στο μεταφορων να ρωτησω, γιατι πες οκ περιμενω 2 μηνες να ληξει και της μηχανης, αν μου πουν μετα αλλους 2 μηνες να βγει το πλαστικο, ε εκει υπαρχει θεμα καταλαβενεται, το 2 μηνες το καταπινω αλλα οτιδηποτε παραπανω δεν μπορω...

Αθηνα μενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, en3rgyArg είπε

Οχι δεν εχω αυτο γραφω, μου ειπα να ληξει και της μηχανης και να βγει το πλαστικο που θα εχει και τα 2 διπλωματα μεσα, αλλα μεταξυ τους υπαρχει ενα κενο 2 μηνων.

Θα παω Δευτερα και απο κοντα στο μεταφορων να ρωτησω, γιατι πες οκ περιμενω 2 μηνες να ληξει και της μηχανης, αν μου πουν μετα αλλους 2 μηνες να βγει το πλαστικο, ε εκει υπαρχει θεμα καταλαβενεται, το 2 μηνες το καταπινω αλλα οτιδηποτε παραπανω δεν μπορω...

Αθηνα μενω.

κατεβασε απλα την εφαρμογη wallet και θα το εχεις σε ψηφιακη μορφη. δεν χρειαζεται να πας πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2024 στις 3:25 ΜΜ, kover είπε

κατεβασε απλα την εφαρμογη wallet και θα το εχεις σε ψηφιακη μορφη. δεν χρειαζεται να πας πουθενα.

Τελικα πηγα απο το μεταφορων, και γενικα με δυσκολια με καταλαβαιναν σε αυτα που τους ελεγα οτι να ναι.. Η απαντηση τους ειναι οτι παιρνει +2 μηνες παραταση το διπλωμα απο την ημ/νια ληξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έβγαλα Β και Α1, το πλαστικό δίπλωμα μου ήρθε 1.5-2 μήνες μετά την τελευταία εξέταση και πολύ πριν λήξουν οι προσωρινές άδειες οδήγησης, μάλλον κάτι λάθος σου λένε στη σχολή οδηγών, την αίτηση για την εκτύπωση του διπλώματος την κάνουν αφου περάσεις επιτυχώς όλες τις εξετάσεις όχι όταν λήξει το προσωρινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...