Προς το περιεχόμενο

Ssd ή hdd


Kolias52

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω μονο έναν ssd 980 1 tb στο pc στον οποίο έχω περάσει τα windows και κάποιες φωτό και βίντεο, όλα έχουν καλύψει το μιση χωρητικότητα.Τι να κάνω για τις φωτό να πάρω έναν ssd ή hdd για να ελαφρύνει λίγο τι προτείνετε ή έναν εξωτερικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για λειτουργικό συστημα , προγραμματα,  SSD.

Ως αποθηκη για φωτογραφιες,βιβλια, βιντεο,  εξωτερικο mobile, σαν το παρακατω:

https://www.e-shop.gr/exoterikos-skliros-western-digital-wdbyvg0020bbk-mypassport-2tb-usb-32-gen-1-black-p-PER.304936

 

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Kolias52 είπε

Καλησπέρα έχω μονο έναν ssd 980 1 tb στο pc στον οποίο έχω περάσει τα windows και κάποιες φωτό και βίντεο, όλα έχουν καλύψει το μιση χωρητικότητα.Τι να κάνω για τις φωτό να πάρω έναν ssd ή hdd για να ελαφρύνει λίγο τι προτείνετε ή έναν εξωτερικό?

HDD που σου προσφέρει περισσότερη χωρητικότητα με μικρότερο κόστος. Το αν θα είναι εξωτερικός (ακριβότερος) ή όχι εξαρτάται από τις ανάγκες σου.

Όμως δεν θα μεταφέρεις το υλικό σου εκεί, θα το αντιγράψεις και θα το κρατήσεις και στον SSD, για να εξυπηρετεί ως αντίγραφο ασφαλείας, αφού μισός ssd άδειος είναι αρκετός χώρος.

Με αυτό το σκεπτικό, ο εξωτερικός δίσκος είναι ασφαλέστερος για αντίγραφο ασφαλείας.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Damianus είπε

Για λειτουργικό συστημα , προγραμματα,  SSD.

Ως αποθηκη για φωτογραφιες,βιβλια, βιντεο,  εξωτερικο mobile, σαν το παρακατω:

https://www.e-shop.gr/exoterikos-skliros-western-digital-wdbyvg0020bbk-mypassport-2tb-usb-32-gen-1-black-p-PER.304936

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα data τα θέλεις και backup.

Όπως όπως ειπώθηκε σωστά θα χρειαστείς δύο δίσκους.

Ο ένας όπως αυτός που προτάθηκε είναι βολικότατο να είναι εξωτερικός γιατι φώτο και βίντεο πολλές θέλεις να τα βλέπεις και από διάφορα άλλα pc ή συσκευές.

Προσοχή όμως γιατί οι εξωτερικοι HDD είναι επιρεπεις σε χτυπήματα, πεσίματα, τραβήγματα καλωδίου κατά την διάρκεια της εγγραφής κλπ που μπορούν να τους κάνουν να αστοχησουν.

Προσωπικά θα προτιμούσα έναν HDD εσωτερικό και έναν απλό SSD εξωτερικό για μεταφορά και κοινή χρήση.

Άπειρες άλλες επιλογές. Πχ cloud+HHD, Cloud+SSD...

Ολα έχουν τα υπέρ και τα κατά και ο καθένας πρέπει να κρίνει με τα δικά του θέλω και κριτήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...