Προς το περιεχόμενο

Κάποιοι με FX 8150/8350 να με βοηθήσουν σε κάτι.


balt123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω μια υποψία ότι με χαιρετάει ο επεξεργαστής ή η μητρική και θέλω κάποιος με αυτό τον επεξεργαστή να βάλει το coretemp και να μου στείλει ένα screenshot (ή έστω να μου πει) τι του λέει. Πόσους πυρήνες εντοπίζει και αυτό και τα windows γενικότερα και τι θερμοκρασίες βγάζει στο coretemp. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, balt123 είπε

Καλησπέρα. Έχω μια υποψία ότι με χαιρετάει ο επεξεργαστής ή η μητρική και θέλω κάποιος με αυτό τον επεξεργαστή να βάλει το coretemp και να μου στείλει ένα screenshot (ή έστω να μου πει) τι του λέει. Πόσους πυρήνες εντοπίζει και αυτό και τα windows γενικότερα και τι θερμοκρασίες βγάζει στο coretemp. Ευχαριστώ 

Πλέον είναι στην αντιστατική το σύστημα, δυστυχώς.

Όμως, γιατί συγκεκριμένα coretemp? Βάλε το hwinfo64 να σου δώσει περισσότερες και (λογικά) πιο αξιόπιστες πληροφορίες.

Τί ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

FX8320 (το ίδιο είναι απλά με χαμηλότερο clock, αλλά γίνεται εύκολα overclock) 4cores / 8threads αυτο μάλλον θα σου λέει στον task manager (έτσι έλεγε σε εμένα), εχει 4 cores, με 2 compute modules + 1 float module σε κάθε core.

Δυστυχώς τώρα και εγώ δεν μπορώ να δω για να σου πω περισσότερα.

Εδώ το συζητάνε:
https://forums.tomshardware.com/threads/my-fx-8350-in-task-manager-says-4-cores-is-this-what-its-supposed-to-say.2901162/

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίωσε ότι όλοι οι πυρήνες του επεξεργαστή είναι ενεργοποιημένοι.

  • Πάτα Windows + R
  • Επίλεξε Run
  • Γράψε MSConfig

image.png.6359458c8a7172f58db4db6751c6c37f.png

  • Επίλεξε Boot
  • Επίλεξε Advanced Options

image.png.8f2d3d4bf13c11ba341affd5a0f3da8f.png

  • Δες τι υπάρχει εκεί που λέει "Number of processors".
  • Εάν το πλαίσιο ελέγχου είναι ενεργοποιημένο, καταργήστε την επιλογή του (όπως φαίνεται στη φωτογραφία).

image.png.6f53c5925714a42355ab2abc3aca4982.png

  • Επανεκίνησε τον υπολογιστή σου.

Το σύστημά σου θα πρέπει τώρα να χρησιμοποιεί όλους τους επεξεργαστές του και τώρα θα βλέπεις στο Task Manager και τους 8.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά. Και απ' το MSCONFIG και απ' το bios να ενεργοποιήσω όλους τους πυρήνες. Το διπλοτσέκαρα και στο ίντερνετ. Κανονικά υποτίθεται ότι είναι 8 cores 8 threads. Εμένα στις πληροφορίες συστήματος των windows 10 μου τον βλέπει ως 4 cores 8 threads, και επίσης στο coretemp μου έβγαλε θερμοκρασία επεξεργαστή 9 βαθμούς κελσίου με αερόψυξη. Επίσης το βλέπω σαν να ζορίζεται χωρίς λόγο ώρες ώρες ενώ δεν θα έπρεπε με 32GB ram και SSD. Όποτε ήθελα να δω πόσους πυρήνες εντοπίζει σε εσάς για να μου φύγει η απορία και να δω μετά αν έχει θέμα ο επεξεργαστής ή η μητρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, balt123 είπε

Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά. Και απ' το MSCONFIG και απ' το bios να ενεργοποιήσω όλους τους πυρήνες. Το διπλοτσέκαρα και στο ίντερνετ. Κανονικά υποτίθεται ότι είναι 8 cores 8 threads. Εμένα στις πληροφορίες συστήματος των windows 10 μου τον βλέπει ως 4 cores 8 threads, και επίσης στο coretemp μου έβγαλε θερμοκρασία επεξεργαστή 9 βαθμούς κελσίου με αερόψυξη. Επίσης το βλέπω σαν να ζορίζεται χωρίς λόγο ώρες ώρες ενώ δεν θα έπρεπε με 32GB ram και SSD. Όποτε ήθελα να δω πόσους πυρήνες εντοπίζει σε εσάς για να μου φύγει η απορία και να δω μετά αν έχει θέμα ο επεξεργαστής ή η μητρική.

Ok φίλε. Είπα μπας και ήταν και αυτό διότι μια μέρα - δε γνωρίζω πως έγινε - είδα και εγώ με τον ίδιο τρόπο που και εσύ περιέγραψες αλλά ντάλων με τους πυρήνες και με αυτόν τον τρόπο επανήρθαν όλα κανονικά. 

Εάν βρω κάτι άλλο σε ενημερώνω. Παράξενο πάντως. 

Στο hwinfo64 τι σου δείχνει (π.χ. εδώ βλέπεις ένα παράδειγμα για τον Intel i7-6700HQ - Επίσημα 4 Cores & 8 Threads)

image.png.59e0a11401bfdb65fa252c48f0241861.png

Και στο Device Manager (π.χ. εδώ βλέπεις ένα παράδειγμα για τον Intel i7-6700HQ)

image.png.c759f43f90b90b5b90ba5f9d5fde2f2d.png

Επίσης δε παίζει τόση σημασία ο αριθμός των Cores που βλέπουν τα Windows αλλά οι "Logical Processors" που στην περίπτωσή σου είναι 8.

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, balt123 said:

Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά. Και απ' το MSCONFIG και απ' το bios να ενεργοποιήσω όλους τους πυρήνες. Το διπλοτσέκαρα και στο ίντερνετ. Κανονικά υποτίθεται ότι είναι 8 cores 8 threads. Εμένα στις πληροφορίες συστήματος των windows 10 μου τον βλέπει ως 4 cores 8 threads, και επίσης στο coretemp μου έβγαλε θερμοκρασία επεξεργαστή 9 βαθμούς κελσίου με αερόψυξη. Επίσης το βλέπω σαν να ζορίζεται χωρίς λόγο ώρες ώρες ενώ δεν θα έπρεπε με 32GB ram και SSD. Όποτε ήθελα να δω πόσους πυρήνες εντοπίζει σε εσάς για να μου φύγει η απορία και να δω μετά αν έχει θέμα ο επεξεργαστής ή η μητρική.

Βαλε το AMD Overdrive και τσεκαρε.Για να διαπιστωσεις ευκολα αν εισαι 8πυρηνος κανε ενα passmark bench και δες το cpu score, αν εισαι πανω απο 5000 εισαι οκ.Επειδη δεν ειναι ακριβως 8πυρηνος, εχει νομιζω τα μισα FPU, καποια προγραματα τους βλεπουν 4πυρηνους.Μπορει και τα windows πλεον.Οι θερμοκρασιες στα FX βγαινουν με εκτιμηση, και εχουν περιπου πραγματικη υποσταση μονο οταν στρεσαρετε αρκετα ο επεξεργαστης, γι αυτο και σου ειπα να τσεκαρεις με το AMD overdrive το οποιο δειχνει την αποσταση που εχει απο το οριο ασφαλειας.

https://www.guru3d.com/download/amd-overdrive-download/

https://www.passmark.com/products/performancetest/download.php

Επεξ/σία από Noreak
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, balt123 said:

Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά. Και απ' το MSCONFIG και απ' το bios να ενεργοποιήσω όλους τους πυρήνες. Το διπλοτσέκαρα και στο ίντερνετ. Κανονικά υποτίθεται ότι είναι 8 cores 8 threads. Εμένα στις πληροφορίες συστήματος των windows 10 μου τον βλέπει ως 4 cores 8 threads, και επίσης στο coretemp μου έβγαλε θερμοκρασία επεξεργαστή 9 βαθμούς κελσίου με αερόψυξη. Επίσης το βλέπω σαν να ζορίζεται χωρίς λόγο ώρες ώρες ενώ δεν θα έπρεπε με 32GB ram και SSD. Όποτε ήθελα να δω πόσους πυρήνες εντοπίζει σε εσάς για να μου φύγει η απορία και να δω μετά αν έχει θέμα ο επεξεργαστής ή η μητρική.

Κοίτα αυτό το 4c/8t ή 8c/8t έχει να κάνει λίγο με τον scheduler της MS αλλά και την μαϊμουδιά της AMD που ναι μεν είναι 8 real cores αλλά μοιράζονται κάποια resources σαν να είναι HyperThreading. Οπότε αν το πρόβλημα σου είναι το πως το βλέπει το O/S....μην κολλάς δεν παίζει κανέναν ρόλο!
Για τα temps, ίσως να με γελάει η μνήμη μου βέβαια, αλλά έχω την εντύπωση πως μερικά chipsets ή sensors αν η θερμοκρασία ήταν κάτω από κάποιο όριο, δείχναν ότι να'ναι.
Λογικά θα στρώνει αν αρχίσει να πιάνει λίγο μεγάλα temps.

Επεξ/σία από comfuzio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...