Προς το περιεχόμενο

αλλαγή display language ημερομηνίας


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Σε Ubuntu 22.04, που έχω εγκαταστήσει σε Αγγλικά, την ημερομηνία στο Top bar την εμφανίζει σε ελληνικά. Θέλω και κει να εμφανίζεται σε Αγγλικά.

πχ εμφανίζεται

Μαρ 2 13:50

ενώ θέλω να εμφανίζεται

Mar 2 13:50

Πήγα στα settings, και στο Date and time , και στο Regional settings, κοίταξα όλες τις ρυθμίσεις, έκανα αρκετές δοκιμές, αλλά το συγκεκριμένο δεν έρχεται στα αγγλικά με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με gnome είσαι; Κοίτα ένα περίεργο! Στην οθόνη που βλέπεις -σε debian- μου εμφάνιζε ακριβώς το ίδιο! Καταλάθος πάτησα done αντι για cancel και μου είπε οτι η αλλαγή θα εφαρμοστεί μετα απο logout. Χωρίς να έχω κάνει κάτι. Και όντως μετά απο logout έφτιαξε. Μήπως είναι κάποιο bug του gnome;image.png.dbc52669f764adc4e35332ed185b15d3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ooooops. Ναι, sorry guys. Έτσι ήρθε. Εάν τα βάλω όπως στη φωτό, έτσι έρχεται. Μαλλον αυτό δεν το είχα δοκιμάσει.

Μία στιγμή τώρα να δω, όμως, εάν είναι και τα υπόλοιπα όπως θέλω (πχ να ταιριάζουν οι αριθμοί)

για παράδειγμα Αμερική το τρία και μισό δολάριο το έχουν 3.5 $

ενω εγώ το τρία και μισό ευρώ το θέλω 3,5

για να δούμε πως θα το καταφέρω...

Δυστυχώς, αυτό δεν έρχεται. Όπως λέει καί εδώ, πρέπει να επιλέξεις τα formats που ταιριάζουν περισσότερο στη χώρα σου.

https://help.ubuntu.com/stable/ubuntu-help/session-formats.html.en

Το ιδανικό θα ήταν να σε άφηνε manually να αλλάξεις/παίξεις με το format της χώρας/region που επιλέγεις. Κάτι όπως έχει πολύ ευέλικτα το excel. Επιλέγεις currency number ή number format και μετά μπορείς να του "αλλάξεις τα φώτα". Σε αφήνει το excel να κάνεις ό,τι συνδυασμούς θέλεις.

Κάτι τέτοιο ήθελα.

Το google-αρα

"ubuntu 22 gnome change language system wide default currency manually"

μήπως βρω κάτι, αλλά δεν. Εκτός και εάν δε γίνεται μέσα από το GNOME GUI, και γίνεται από terminal.

Επεξ/σία από johnyb98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, johnyb98 said:

Το ιδανικό θα ήταν να σε άφηνε manually να αλλάξεις/παίξεις με το format της χώρας/region που επιλέγεις.

Ανοιγεις τερματικο και χτυπας :
 

sudo nano /etc/default/locale

Εκει μεσα βαζεις αυτο που σε ενδιαφερει , π.χ.
 

LC_NUMERIC=el_GR.UTF-8

ή οποιας χωρας τελοσπαντων το φορματ θες. Τραβας ενα logout/login ή reboot και βλεπεις αν ηρθε οπως το θελες.

O επισημος τροπος ειναι μεσω του update-locale , δηλ :
 

sudo update-locale LC_NUMERIC=el_GR.UTF-8

αλλα ουσιαστικα το ιδιο πραγμα θα γινει , θα γραφτει η εγγραφη στο παραπανω αρχειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό, απ' ό,τι γκουκγλαρα, το βρήκα χθες, και το δοκίμασα και γω πολλή ώρα χθες. Βρήκα ότι πρόκειται για το locale αρχείο στο /etc/default , 

αλλά δε με αφήνει να βάλω εκεί μέσα κάτι, λόγω αρχείου συστήματος, που είναι read only. Ακόμη και sudo να βάλω, δεν δουλεύει.

Αυτό που έκανα πολλές φορές ήταν να το γυρίσω το σύστημα στα ελληνικά από GUI, ώστε να έχω τα πάντα ελληνικά (αριθμούς, μετρικό σύστημα, τα πάντα), και να παίξω μόνο με ημερομηνία.

Οπότε, βάζοντάς το ελληνικά σε system wide, μετά έδωσα από terminal

sudo update-locale LC_TIME=en_US.UTF-8

Μου ζήτησε password, έβαλα το password, έκανε την ενημέρωση στο locale αλλά κάπως παράξενα. Τι εννοώ παράξενα:

Ενώ όλες οι άλλες μεταβλητές μεσα στο αρχείο locale είναι σε εισαγωγικά,

πχ LC_NUMERIC="el_GR.UTF-8"

μετά την εκτέλεση της εντολής, και κάνοντας restart, μέσα στο locale, είναι το date χωρίς εισαγωγικά, δηλαδή:

LC_TIME=en_US.UTF-8

Το μόνο που πετυχαίνει είναι (οπως και χθες με τις δοκιμές που έκανα), να βγαίνει στα αγγλικά η ημερομηνία στο top bar μόνο στο login screen (εκεί που ζητάει password για να μπεις στο σύστημα), και όταν μπει στο desktop, είναι και πάλι στα ελληνικά η ημερομηνία.

Το δοκίμασα και αλλιώς (κάτι που δεν είχα δοκιμάσει), μέσω nano editor, όπως είπες. Το άλλαξα το date βάζοντάς του εισαγωγικά, αλλά, όταν πάω να κάνω save/write, μου ζητάει όνομα αρχείου. Δηλαδή, μάλλον να φτιάξει άλλο αρχείο. Εγώ δίνω το ίδιο όνομα αρχείου, και πηγαίνοντας στο folder /etc/default, υπάρχει σωστά ένα αρχείο locale. Και έχει κρατήσει και τα εισαγωγικά στο date. Είναι δηλαδή:

LC_TIME="en_US.UTF-8"

Οπότε, υπέθεσα, μήπως τώρα δουλέψει. Κάνω restart, αλλά τα ίδια. Αγγλικά μόνο στο login screen. 

Το αρχείο locale, απ' ό,τι έβγαζε μήνυμα χθες που προσπαθούσα να κάνω αλλαγές από GUI, όταν πήγαινα να κάνω save, δε με αφήνει με μήνυμα ότι είναι αρχείο read only ως αρχείο συστήματος. Κάτι ανάλογο μήνυμα όπως αυτό που είπα παραπάνω, όταν πάω από nano να κάνω save and exit, που στο σημείο αυτό, μου ζήτησε να φτιάξει άλλο αρχείο, και δεν έκανε απλά overwrite. Το παίρνει, μεν, με ίδιο όνομα, και password που δίνω, καταχωρείται η μεταβλητή σωστά στο αρχείο, αλλά, φαίνεται, την αγνοεί.

Το αρχείο είναι read only. Ίσως πρέπει με τα δικαιώματα να το κάνεις όχι μόνο read only, να το κάνεις και writeable, αλλά το επίπεδό μου δεν είναι τέτοιο ώστε να παίξω με τα δικαιώματα. Και αν μπορεί να γίνει και κάτι τέτοιο (εννοώ αρχείο συστήματοςread only να μπορέσει να γίνει write).

Εκτός και εάν, μέσα στο locale, δεν πρόκειται μόνο για το LC_TIME , αλλά πρέπει να συνδυαστεί με κάτι άλλο για να έρθει η ημερομηνία όπως θέλω. Η το LC_TIME θέλει δίπλα και παραμέτρους.

ΥΓ Δοκιμάζω μόνο με το LC_TIME  διότι δε βλέπω κάποια μεταβλητή αναφορά σε DATE. Μήπως δώσει τη λύση κάτι τέτοιο;

Υγ2 μπάααα... Έβαλα από μόνος μου στο locale το εξής: "LC_DATE=en_US.UTF-8" αλλά δε δουλεύει

Επεξ/σία από johnyb98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, johnyb98 said:

Ακόμη και sudo να βάλω, δεν δουλεύει.

Δεν γινεται αυτο που λες.
 

4 minutes ago, johnyb98 said:

Το δοκίμασα και αλλιώς (κάτι που δεν είχα δοκιμάσει), μέσω nano editor, όπως είπες.

Eδωσα συγκεκριμενες εντολες. Δεν ξερω τι εκανες στην αρχη που λες οτι δεν δουλεψε ακομα και με sudo. Απο ο,τι λες , με nano (και sudo) δουλεψε εντελει.
Απο gui , δεν μπορεις να κανεις αλλαγες σε αρχεια συστηματος. Πρεπει να ξεκινησεις τον file manager ( nautilus/files) σε root mode για να μπορεις να κανεις τετοιες δουλειες.
 

7 minutes ago, johnyb98 said:

Εκτός και εάν, μέσα στο locale, δεν πρόκειται μόνο για το LC_TIME , αλλά πρέπει να συνδυαστεί με κάτι άλλο για να έρθει η ημερομηνία όπως θέλω. Η το LC_TIME θέλει δίπλα και παραμέτρους.

Ριξε μια ματια εδω και δες τι λεει στο troubleshooting σχετικα με το gnome... 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το troubleshooting, εννοεί πως έχει κολλήσει δεδομένα στην cache, και διαβάζονται από κει, και δεν έρχονται τα αποτελέσματα που θέλω; Εάν είναι αυτό, πως μπορώ να αδειάσω την cache περί locale;

Ας πούμε ότι έχω ορίσει στο "Region and Longuage" -> "Formats" να είναι Ελλάδα.

α. Πώς μπορώ να δω ότι στο σύστημα στο χαρτί είναι το Α4; Το σκέφτηκα ως εξής:δημιούργησα ένα αρχείο με μία μόνο λέξη μέσα (καλημέρα), και πήγα στην εκτύπωση, και στο χαρτί by default μου έφερε US Letter. Δε θα έπρεπε να φέρει dy default το Α4; Δεν το σκέφτηκα σωστά; Πως μπορώ αλλιώς να το τσεκάρω το Α4;

β. Εάν πάλι έχω στο "Formats" να είναι Ελλάδα, σε ποιό σημείο στο σύστημα μπορώ να κάνω ένα test να μου φέρει π.χ. 3.500,45€ ?

Από τερμιναλ φτάνω στο folder:

/var/cache

Όταν δίνω εκεί:

cd gdm

παίρνω μήνυμα

bash: cd: gdm: No such file or directory

Επεξ/σία από johnyb98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πωπω ρε φιλε , πολυ δραμα με τα locales. :)  Για να καταληξουμε καπου.

1. Βαλε στις ρυθμισεις στο "formats" αυτο που σε βολευει περισσοτερο.
2. Στα στοιχεια που θες κατι αλλο , βαζεις το αναλογο locale στο /etc/default/locale , ειτε χειροκινητα ειτε μεσω update-locale.
3. Υποψιν οτι , για να χρησιμοποιησεις ενα locale , πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο. Διαβασε στο λινκ που παρεθεσα παραπανω το "list installed locales" και το "(re)-generating locales". Δηλαδη αν ενα locale δεν ειναι διαθεσιμο στην λιστα (locale -a) , τοτε δεν θα χρησιμοποιηθει ακομα και αν το βαλεις στο /etc/default/locale.
4. 

7 hours ago, johnyb98 said:

Πώς μπορώ να δω ότι στο σύστημα στο χαρτί είναι το Α4;

Αν δωσεις σε τερματικο "locale" , θα δεις τις τιμες για ολα. Το "χαρτι" ειναι στο LC_PAPER και τα νουμερα στο LC_NUMERIC. Αν ξερεις τις τιμες που αντιστοιχουν στα locales που εχουν , τοτε αυτες ισχυουν. Η εκτυπωση που λες , μπορει να ρυθμιζει το χαρτι απο τις ρυθμισεις του εκτυπωτη , δεν ειναι σιγουρο συμπερασμα.
Για τα νουμερα βρηκα τον εξης πρακτικο τροπο :
 

printf "%f\n" 123456789

Θα σου εμφανισει το νουμερο ως δεκαδικο και εκει θα δεις αν βαζει τελεια ή κομμα.

ΥΓ : Για το συμβολο των νομισματων , μπορεις να εκτελεσεις το "locale cyrrency_symbol" και να δεις τι συμβολο θα σου βγαλει.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...