Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε Asus b450 f gaming μετα απο αλλαγη cpu orange light


Souljam
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλήσπερα σε ολους !

Μολις αγορασα ενα cpu ryzen 5 5500 απο συμφορουμιτη μας και αλλαζοντας με αυτον εναν ryzen 3 3200g που εχω το πισι δεν bootarei ( μαυρη οθονη ) και πορτοκαλι λαμπακι σταθερο , τα fans δουλευουν .

Ξαναβαζω τον παλιο και ολα ρολοι. 

* εκανα update στο 5302 και το latest chipset update  ! 

* Γραφικα παιρνω μονο απο την gpu *

Help ! 

 

specs

Asus b450 f gaming 

Trident z gskill ddr4 - 3000 

psu seasonic focus gx 550 

asus rx 5500 xt 

 

Επεξ/σία από Souljam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Souljam είπε

Καλήσπερα σε ολους !

Μολις αγορασα ενα cpu ryzen 5 5500 απο συμφορουμιτη μας και αλλαζοντας με αυτον εναν ryzen 3 3200g που εχω το πισι δεν bootarei ( μαυρη οθονη ) και πορτοκαλι λαμπακι σταθερο , τα fans δουλευουν .

Ξαναβαζω τον παλιο και ολα ρολοι. 

* εκανα update στο 5302 και το latest chipset update  ! 

Help ! 

Κουτη ερώτηση αλλά θα την κάνω:

Έχεις πάνω κάρτα γραφικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
16 λεπτά πριν, Souljam είπε

Ναι βέβαια ! 

Orange light σταθερό θεωρητικά είναι RAMS. Δεν ξέρω και την συγκεκριμένη mobo. Δες το manual για εξήγηση.

Μπες στο BIOS και κάνε reser σε όλα. Ειδικά σε μνήμες.

Επίσης κάνε ένα CMOS reser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Souljam said:

Ναι βέβαια ! 

Αν επιτρεπεται ποια καρτα γραφικων εχετε? Οταν βαζετε τον 5500 φανταζομαι συνδεετε το καλωδιο του μονιτορ στην καρτα και οχι εκει που το βαζατε πριν με τον 3200g?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, benign είπε

Αν επιτρεπεται ποια καρτα γραφικων εχετε? Οταν βαζετε τον 5500 φανταζομαι συνδεετε το καλωδιο του μονιτορ στην καρτα και οχι εκει που το βαζατε πριν με τον 3200g?

Καλησπερα σας και ευχαριστω για τον χρονο σας ! ναι εχω την Asus rx 5500 xt και τα γραφικα τα παιρνω απο εκει σε καθε περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Souljam said:

Καλησπερα σας και ευχαριστω για τον χρονο σας ! ναι εχω την Asus rx 5500 xt και τα γραφικα τα παιρνω απο εκει σε καθε περιπτωση.

Οταν πρωτοβαλατε τον 5500,σας εβγαλε η μητρικη καποιο μυνημα σε μαυρο πλαισιο,η απλως οπως περιγραψατε δεν μπουταρει?

Αν παντως κανατε αυτα που σας ειπε ο SeNNinhA και δεν εγινε τιποτε,λογικα εχει προβλημα το cpu. Ζητηστε απο τον συνφορουμιτη αν γινεται να το τοποθετησει στο δικο του μηχανημα προς επιδειξη καλης λειτουργιας.Αν δεν γινεται,ας σας επιστρεψει το ποσο που δωσατε.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τροφοδοσία της κάρτας την έβαλες;

Είναι σίγουρα όλα τα  parts 100% λειτουργικά;

Τι καλώδιο σύνδεσης;

Προσωπικά θα έκανα  clear cmos και  minimum hardware start (1 ram,  χωρίς περιφερειακά κλπ).

Αν δε δουλέψει θα πήγαινα στο  cpu. Είτε θα έβαζα τον 3200g, είτε θα έκανα  reseat, θα έλεγχα pins, σφίξιμο cooler κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, benign είπε

Οταν πρωτοβαλατε τον 5500,σας εβγαλε η μητρικη καποιο μυνημα σε μαυρο πλαισιο,η απλως οπως περιγραψατε δεν μπουταρει?

Αν παντως κανατε αυτα που σας ειπε ο SeNNinhA και δεν εγινε τιποτε,λογικα εχει προβλημα το cpu. Ζητηστε απο τον συνφορουμιτη αν γινεται να το τοποθετησει στο δικο του μηχανημα προς επιδειξη καλης λειτουργιας.Αν δεν γινεται,ας σας επιστρεψει το ποσο που δωσατε.

Θα το δοκιμασω αυριο σε πισι φιλου , τα πινακια ειναι ισια δεν βρισκω λογο το cpu να ειναι προβληματικο. απο οσο ψαχνω και εγω παραλληλα στο ιντερνετ το πορτοκαλι λαμπακι παραπεμπει σε ram , μηπως να υπαρχει καποιο θεμα συμβατοτητας με αυτες?

3 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Την τροφοδοσία της κάρτας την έβαλες;

Είναι σίγουρα όλα τα  parts 100% λειτουργικά;

Τι καλώδιο σύνδεσης;

Προσωπικά θα έκανα  clear cmos και  minimum hardware start (1 ram,  χωρίς περιφερειακά κλπ).

Αν δε δουλέψει θα πήγαινα στο  cpu. Είτε θα έβαζα τον 3200g, είτε θα έκανα  reseat, θα έλεγχα pins, σφίξιμο cooler κλπ 

Καλήσπερα ! ειναι ολα τα parts λειτουργικα καθως με τον 3200 το πισι δουλευει κανονικα χωρις κανενα απολυτως ζητημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Souljam είπε

Θα το δοκιμασω αυριο σε πισι φιλου , τα πινακια ειναι ισια δεν βρισκω λογο το cpu να ειναι προβληματικο. απο οσο ψαχνω και εγω παραλληλα στο ιντερνετ το πορτοκαλι λαμπακι παραπεμπει σε ram , μηπως να υπαρχει καποιο θεμα συμβατοτητας με αυτες?

Καλήσπερα ! ειναι ολα τα parts λειτουργικα καθως με τον 3200 το πισι δουλευει κανονικα χωρις κανενα απολυτως ζητημα.

E τότε έχει πιθανότητα να υπάρχει πρόβλημα.

Δοκίμασε τo minimum setup μήπως είναι σκάλωμα της μητρικής.

Επίσης αφού λες για μνήμες, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις κάθε είδους ram oc - xmp, να το βάλεις σε default (με τον 3200g), save profile και μετά boot με τον 5500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Souljam said:

Θα το δοκιμασω αυριο σε πισι φιλου , τα πινακια ειναι ισια δεν βρισκω λογο το cpu να ειναι προβληματικο. απο οσο ψαχνω και εγω παραλληλα στο ιντερνετ το πορτοκαλι λαμπακι παραπεμπει σε ram , μηπως να υπαρχει καποιο θεμα συμβατοτητας με αυτες?

Οχι δεν το πιστευω.Η μητρικη σας ειναι παλια και καλη και εχουν βγει πολλα bios updates.Ειναι ωριμη η πλατφορμα και οι μνημες σας γνωστη και καλη μαρκα. Δεν θα πρεπει να υπαρχει καμμια ασυμβατοτητα.Δεν εχει νοημα να κυνηγαμε σκιες.Αν κανουμε τα δεοντα και δεν λειτουργει,πολυ απλα το καινουργιο hardware εχει το θεμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickol-us είπε

E τότε έχει πιθανότητα να υπάρχει πρόβλημα.

Δοκίμασε τo minimum setup μήπως είναι σκάλωμα της μητρικής.

Επίσης αφού λες για μνήμες, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις κάθε είδους ram oc - xmp, να το βάλεις σε default (με τον 3200g), save profile και μετά boot με τον 5500

Το εχω κανει αυτο και οσο αφορα το minimum setup εννοειτε να βγαλω το ενα στικ μνημης και τα φανς? γιατι αλλα εξτρα δεν εχω πανω αν εξαιρεσεις εναν m2

1 λεπτό πριν, benign είπε

Οχι δεν το πιστευω.Η μητρικη σας ειναι παλια και καλη και εχουν βγει πολλα bios updates.Ειναι ωριμη η πλατφορμα και οι μνημες σας γνωστη και καλη μαρκα. Δεν θα πρεπει να υπαρχει καμμια ασυμβατοτητα.Δεν εχει νοημα να κυνηγαμε σκιες.Αν κανουμε τα δεοντα και δεν λειτουργει,πολυ απλα το καινουργιο hardware εχει το θεμα. :)

Εχετε δικιο , θα δοκιμασω και το cpu σε μια αλλη μητρικη εκει νομιζω θα λυθει το ζητημα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Souljam είπε

Το εχω κανει αυτο και οσο αφορα το minimum setup εννοειτε να βγαλω το ενα στικ μνημης και τα φανς? γιατι αλλα εξτρα δεν εχω πανω αν εξαιρεσεις εναν m2

Όπως είδη είπα.. αφαιρείς τα πάντα εκτός 1 στικ μνήμης στην α2 και φυσικά το μέσω για το os (m2 εν προκειμένω). Εννοείται και τα περιφερεικά εκτός mouse/keyboard.

Βγάλε μπαταρία cmos και κάνε power drain πριν κάνεις boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickol-us είπε

Όπως είδη είπα.. αφαιρείς τα πάντα εκτός 1 στικ μνήμης στην α2 και φυσικά το μέσω για το os (m2 εν προκειμένω). Εννοείται και τα περιφερεικά εκτός mouse/keyboard.

Βγάλε μπαταρία cmos και κάνε power drain πριν κάνεις boot

Αυτο δεν το εκανα και επειδη μεχρι αυριο που θα εχω την δυνατοτητα να το δοκιμασω σε αλλο πσι , θα δοκιμασω και θα γραψω ! ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν … ετοιμαστείτε για κάψιμο 🤣 βγάζω το ένα στικ μνήμης που είναι στη θέση 2  τα ίδια , βάζω αυτό που έβγαλα που ήταν θέση δυο και το βάζω θέση ένα μόνο του και ξεκινάει , βάζω μετά στην θέση δυο το στικ που έβγαλα από την θέση ένα και βουάλα παίζει 🤣🤣 welcome to the amd world ! 

Μόλις τώρα, Souljam είπε

Λοιπόν … ετοιμαστείτε για κάψιμο 🤣 βγάζω το ένα στικ μνήμης που είναι στη θέση 2  τα ίδια , βάζω αυτό που έβγαλα που ήταν θέση δυο και το βάζω θέση ένα μόνο του και ξεκινάει , βάζω μετά στην θέση δυο το στικ που έβγαλα από την θέση ένα και βουάλα παίζει 🤣🤣 welcome to the amd world ! 

Με λίγα λόγια άλλαξα θέσεις στις μνήμες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...