Προς το περιεχόμενο

Τηλεοπτική σειρά «Neuromancer» ετοιμάζεται για το Apple TV+


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/3/2024 στις 5:19 ΜΜ, Crash24 είπε

Το ντεμπούτο μυθιστόρημα του William Gibson, «Neuromance», έχει επαινεθεί ως ένα από τα πρώτα και πιο σεβαστά έργα κυβερνοπανκ και έχει λάβει πολλές διακρίσεις, όπως το βραβείο Nebula, το βραβείο Philip K. Dick και το βραβείο Hugo

Πολλά υποσχόμενο, οψόμεθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, filip123go είπε

Ότι έχει βγει για apple tv (από την ίδια την Apple) είναι από συμπαθητικό, μέχρι αριστούργημα. Πιστεύω ότι και σε αυτή τη παραγωγή θα δώσουν την ίδια προσοχή με το και τα υπόλοιπα...

Εκτός του severance που το έχω ήδη δει ποια είναι τα αριστουργήματα να τα τσεκάρω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σίγουρος οτι η Αpple περιμένει η σειρά να προωθήσει και τις πωλήσεις του Apple Vision - αν  κρίνω κι απο την φωτογραφία του άρθρου...

Επεξ/σία από Eloy
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδίως τώρα που οι πωλήσεις του Vision Pro δεν είναι αρκετές οπότε κάνουν ταινία μήπως κσι τονώσουν το ηθικό των χρηστών 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπτωση foundation το neuromancer. Ενώ υπήρξαν τομές στο scifi είδος και αποτελούν πηγή εμπνευσης για δεκάδες ταινιες, πλέον η θεματολογία τους έχει αντιγραφεί σε τέτοιο βαθμό που έγινε τετριμμένη.

Αν μάλιστα δούμε και την ανοσιουργηματική μεταφορά του foundation από την apple δεν μένουν πολλά περιθώρια αισιοδοξίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, infested είπε

Εκτός του severance που το έχω ήδη δει ποια είναι τα αριστουργήματα να τα τσεκάρω?

Silo. Κάτι invasion monarch foundation ειναι μέτρια προς κακά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταφορά του Foundation πάντως από την Apple, θεωρώ πως ήταν πετυχημένη. Σε αντίθεση με το Netflix, η Apple πάντα βγάζει σειρές που να αξίζουν ανανέωσης. Με μόνη ίσως εξαίρεση το Invasion. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, nickk0kkav said:

Πολυ ωραια νεα . Σιγουρα θα ειναι καλο . Εδω ειναι καλο το fountation που ειναι πολυ πιο ιδιαιτερο και δυσκολο να προσαρμοστει . 

Υπο συνθηκες μπορει να βγει και αριστουργημα . Ελπιζω να μη μπλεξουν τα comet zero και mona liza overdrive στη πρωτη σεζον γιατι θα χασουμε τη μπαλα 

Ε όχι και καλό το Foundation, το πέθαναν το βιβλίο. Με συγχωρείς δηλαδή που πετάγομαι αλλά απογοητεύτηκα πολύ με την σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lnoldori είπε

Ε όχι και καλό το Foundation, το πέθαναν το βιβλίο. Με συγχωρείς δηλαδή που πετάγομαι αλλά απογοητεύτηκα πολύ με την σειρά.

Εγω που πηγα με μηδεν προσδοκιες μου αρεσε αν με κουφανε σε σημεια οπως με τους κλωνους αυτοκρατορες και ψαχνομουν μιας και εχω διαβασει τη τριλογια πανω απο 10 χρονια πριν . (Οντως δε υπηρχε τετοιο πραγμα ). Συγκεκριμενα σημεια δε, οπως με τον Μουλο με ενθουσιασαν . Φυσικα και σεβομαι τη γνωμη σου αλλα το foundation ΔΕΝ κινηματογραφειται σωστα . Ειναι απιθανο να γινοταν . Για αυτο εβαλαν και στοιχεια απο τη 2η τριλογια βιβλιων / prequel που δεν την εχω διαβασει . Αλλα για καποιον που τρελλενεται για επιστημονικη φαντασια οπως εγω το foundation πιστευω οτι ειναι καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/03/2024 at 21:35, ninos30 said:

Όποιος το "έχει" να τα διαβάσει στα Αγγλικά. ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙ. Όλη τριλογία καλή απλά το NEUROMANCER είναι μια κατηγορία μόνο του...

On 03/03/2024 at 22:23, liakos356 said:

Ισχύει για τα αγγλικά. Η ελληνική μετάφραση θα σου στραμπουλήσει τον εγκέφαλο.

On 03/03/2024 at 23:07, imavrom said:

 δυστυχώς ισχύει το θεμα με την μετάφραση εκτός αν εγινε κάποια  επανέκδοση που μου διαφεύγει.

Επειδή μαζεύτηκαν πολλά σχόλια για τη μετάφραση, να υποθέσω κατ' αρχάς ότι μιλάμε για την κλασική έκδοση του Αιόλου του 1998, η οποία... μεγάλωσε γενιές και γενιές (σε μετάφραση Δημήτρη Σταματιάδη).

image.jpeg.22ba85bef02cfe6c3d1a40b4993b64d6.jpeg

Πάνε πάρα πολλά χρόνια που διάβασα τελευταία φορά το ελληνικό κείμενο και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, αλλά σίγουρα υπήρχαν πολλά περίεργα σημεία στην εν λόγω μετάφραση. Να σημειώσω όμως ότι το πρωτότυπο αγγλικό κείμενο δεν είναι καθόλου εύκολο να αποδοθεί στη γλώσσα μας. Πάρα πολλοί όροι (τεχνικοί και μη) δεν μπορούσαν να μεταφραστούν εύκολα στα Ελληνικά (ειδικά εν έτει 1998 ή νωρίτερα), αφού ήταν εφευρέσεις και νεολογισμοί του Γκίμπσον. Κλασικό παράδειγμα ο ίδιος ο τίτλος του βιβλίου.

Επίσης ο Γκίμπσον δεν μπορούσε να γράψει στα Αγγλικά της εποχής του. Είμαστε στο 2024, έχουν περάσει 40 ολόκληρα χρόνια από την κυκλοφορία και ο Νευρομάντης εξακολουθεί να είναι πολύ μπροστά από την εποχή του. Το πρώτο βιβλίο ναι μεν εκδόθηκε το 1984, αλλά ο συγγραφέας ξεκίνησε τα έργο του περί επιστημονικής φαντασίας γύρω στο 1977 και το θρυλικό ολιγοσέλιδο διήγημα Johnny Mnemonic (που αποτελεί κάποιου είδους προπομπό του σύμπαντος του Νευρομάντη) γράφτηκε το 1981. Σε μια τόσο μακρινή εποχή αναγκαστικά έπρεπε να επινοήσει τη γλώσσα και τους ιδιωματισμούς που υποτίθεται θα χρησιμοποιούσε ένας ευρύτατα παγκοσμιοποιημένος κόσμος σε ένα εντελώς τεχνολογικά προσανατολισμένο μέλλον.

Το οποίο σημαίνει ότι και το αυθεντικό αγγλικό κείμενο είναι αρκετά δύσκολο από μόνο του (δύσκολο υπό την έννοια του challenging, ότι δηλαδή πρέπει να καταβάλεις προσπάθεια). Δεν είναι λίγες οι συζητήσεις στο Internet που αναλύουν αυτή τη δυσκολία στην κατανόηση ακόμα και από αναγνώστες που τα Αγγλικά είναι η μητρική τους γλώσσα, για παράδειγμα https://www.reddit.com/r/books/comments/8azqc2/am_i_stupid_or_is_neuromancer_really_hard_to_read/

Είχα δοκιμάσει να το διαβάσω πρώτη φορά στα Αγγλικά στο Kindle πριν λίγα χρόνια. Tελικά το άφησα στα μισά γιατί έμπλεξα με άλλα, άλλωστε θυμόμουν την ιστορία. Μου είχε φανεί από τα δυσκολότερα σύγχρονα βιβλία (βλ. 20ου αιώνα και μετά), παρ' ότι το 95% όσων διαβάζω εδώ και πάνω από 25 χρόνια είναι αποκλειστικά στα Αγγλικά.

Αυτό δεν το λέω για να αποθαρρύνω κάποιον. Τουναντίον για να δείξω πως η ίδια η γλώσσα που χρησιμοποιεί ο Γκίμπσον είναι κι αυτή αναπόσπαστο στοιχείο του κόσμου του, δένει απολύτως με την ατμόσφαιρα και είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποδοθεί στα Ελληνικά. Οπωσδήποτε αξίζει μια προσπάθεια να διαβαστεί η τριλογία στην αυθεντική της μορφή, οπότε θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλήσαντες.

ps: εννοείται πως αν μιλάμε για διαφορετική μετάφραση από αυτή του Σταματιάδη, τότε πάω πάσο γιατί δεν τη γνωρίζω.

pps: ήμουν τυχερός που πρόλαβα και το διάβασα πριν κυκλοφορήσει το πρώτο Matrix το 1999. Αυτό μου έδωσε την εσωτερική ικανοποίηση όσο παρακολουθούσα την ταινία να σκέφτομαι "ωπ, αυτό το έχουν βουτήξει από Νευρομάντη... ωχ, κι αυτό το ίδιο... κι αυτό... κι αυτό... Τι γίνεται εδώ πέρα". Δεν ήταν απαραίτητα κακό, αφού ο "δανεισμός" ήταν τόσο προφανής που πρακτικά αποτελούσε περισσότερο φόρο τιμής στον Γκίμπσον παρά κλέψιμο, εκτός του ότι το Matrix είχε καταφανείς επιρροές και από πολλά άλλα βιβλία/άνιμε/ταινίες. Πάει να πει πως κάποιος που είναι fan του Matrix αλλά δεν είχε την τύχη να διαβάσει το Νευρομάντη, αν το κάνει θα καταλάβει πολλά περισσότερα για τις ταινίες των Wachowskis.

15 hours ago, Hacker?pcs said:

Πολύ καλό και το Slow Horses

Όχι απλώς καλό. Απίστευτο!

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, nickk0kkav said:

Εγω που πηγα με μηδεν προσδοκιες μου αρεσε αν με κουφανε σε σημεια οπως με τους κλωνους αυτοκρατορες και ψαχνομουν μιας και εχω διαβασει τη τριλογια πανω απο 10 χρονια πριν . (Οντως δε υπηρχε τετοιο πραγμα ). Συγκεκριμενα σημεια δε, οπως με τον Μουλο με ενθουσιασαν . Φυσικα και σεβομαι τη γνωμη σου αλλα το foundation ΔΕΝ κινηματογραφειται σωστα . Ειναι απιθανο να γινοταν . Για αυτο εβαλαν και στοιχεια απο τη 2η τριλογια βιβλιων / prequel που δεν την εχω διαβασει . Αλλα για καποιον που τρελλενεται για επιστημονικη φαντασια οπως εγω το foundation πιστευω οτι ειναι καλο

Καταλαβαίνω τι λες αλλά δεν μπορώ να αρκεστώ στο ότι είναι δύσκολο να μεταφερθεί κινηματογραφικά, ειδικά όταν αλλάζουν ακόμα και το φύλο βασικών πρωταγωνιστών, με αποτέλεσμα την αλλαγή ακόμα και της ιστορίας τους, για να συμβαδισει με τους νεολογισμούς τους. Επίσης η χρονική σειρά των γεγονότων και τα χρονικά άλματα που κάνουν είναι για κλάματα.

Άντεξα το πρώτο season με το ζόρι και το δεύτερο δεν θα το δω καν για να μην χαλάσω τις αναμνήσεις που έχω από τα βιβλία.

Στα του θέματος τώρα το συγκριμένο βιβλίο είναι φοβερό και μακάρι να κατορθώσουν να διατηρήσουν έστω την ατμόσφαιρα και τα βασικά του σημεία, αν τα καταφέρουν θα μιλάμε για μια φοβερή σειρά, αν όχι, απλά θα πάει μαζί με τα υπόλοιπα τα οποία κατάφεραν να καταστρέψουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ θα συμφωνήσω πως η κινηματογραφική έκδοση του Foundation δεν είναι αρκετά καλή. Προσωπική μου άποψη ότι είναι πολύ κακή και πραγματικά με εντυπωσιάζει γιατί πρέπει σε όλες τις σειρές/ταινίες πρέπει πλέον να εμφανίζονται LGBTQ ή/και νέγροι χαρακτήρες, αλλοιώνοντας τους αρχικούς χαρακτήρες των βιβλίων (και πολλές φορές μαζί και τις ιστορίες τους). Θα μου πει κάποιος adaptation κάνουν και όχι στείρα μεταφορά, αλλά και πάλι...

Βέβαια θα ήταν εξόχως αδύνατο να καταφέρουν να γυρίσουν "σωστά" μια τριλογία βιβλίων όπως το Foundation. Ούτε παραγωγές τύπου Star Wars δεν πιστεύω πως θα έφταναν. Στα μάτια μου δείχνει πολύ "φτωχή" η σειρά και πραγματικά αν δεν έχετε διαβάσει τα βιβλία παρατήστε την, και κάντε το. Δεν θεωρείται τυχαία το ΚΑΛΥΤΕΡΟ βιβλίο επιστημονικής φατασίας...

Δυστυχώς για τους ίδιους λόγους, κρατώ μικρό καλάθι και για το Neuromancer. Όπως έγραψα και παραπάνω αν κάνουν μια "υπερ-παραγωγή" 10 μόνο επεισοδίων, μπορεί και να δούμε κάτι καλό.

Υ.Γ. Προσωπική μου άποψη, η μόνη ίσως ταινία Ε.Φ. που ξεπέρασε το βιβλία στο οποίο βασίστηκε (Do Androids Dream of Electric Sheep?) ήταν το αρχικό Blade Runner. Που και εκείνο όταν βγήκε πήγε άπατο στο Box Office γιατί ο κόσμος δεν ήταν εκπαιδευμένος για τέτοιου επιπέδου ταινίες. Εκ των υστέρων θεωρήθηκε GOAT του είδους.

 

Επεξ/σία από ninos30
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...