Προς το περιεχόμενο

Νεκρό Poco F3


Nick64

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, μαζί με το εταιρικό poco x5 pro, έσβησε το Σάββατο το πρωί και το F3 μου. 

Μετά από πολύ ψάξιμο, έβγαλα συμπέρασμα ότι μάλλον είναι μητρική πλακέτα. Το έδωσα στο ired (το μόνο κατάστημα ανοιχτό το Σάββατο απόγευμα) και σήμερα το πρωί είχα τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους. Έχει θέμα ο επεξεργαστής και εμείς δεν κάνουμε αντικατάσταση αλλά μόνο επισκευή. 

Γνωρίζετε κάποιο repair shop Που να κάνει αντικατάσταση μητρικής;

Κάλεσα iRepair, Fixers και έναν τοπικό και όλοι μου είπαν το ίδιο. Δώστε το μας να το ελέγξουμε, αλλά δεν θα κάνουμε αντικατάσταση για να μην έχουμε την ευθύνη. 

Αλλιώς είμαι σε αναζήτηση κινητού μέχρι 300€, όσο πιο κοντά γίνεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά του Poco f3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ήδη έχεις το Poco X5 Pro, δεν ξέρω ποιο αντίστοιχο του F3 μπορείς να βρεις στα χρήματα που διαθέτεις, ίσως το F5 αλλά, νομίζω ότι είναι πιο ακριβό.

Ειδάλλως, καμιά ναυαρχίδα τύπου Realme GT Neo 2 ίσως υπάρχει σε αυτά τα λεφτά, ίσως και κάποιο παλαιότερο OnePlus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε εξηγήστε μου πως γίνεται. Το παρέλαβα σήμερα από το service και λειτουργεί κανονικά. Φαντάζομαι όταν το άνοιξαν κάτι θα πείραξαν και δεν θα το κατάλαβαν. 

Προς το παρόν θα δείξει μέχρι πόσο θα πάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν σου ξανασβησει και δεν ανάβει βάλε το στον φορτιστή και πάτα συνεχόμενα το  κουμπί + της έντασης.

Εάν δεν ανάψει πιθανότατα μητρική.Στην μικρή πιθανότητα που ανάψει ίσως να ναι και το power button.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μετά από δύο ώρες ξανά τα ίδια. Εντωμεταξύ όσο είμαι σε Fastboot ή TWRP δεν κολλάει καθόλου. Με το που μπω στο Miui η οθόνη τα παίζει και μετά από λίγο σβήνει τελείως. 

Το θέμα είναι αν αξίζει να πάρω μητρική από Aliexpress και να τη βάλω μόνος μου. 

Προς το παρόν αύριο θα το στείλω Αθήνα στο TheFixers να πάρω μια δεύτερη γνώμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Nick64 said:

Λοιπόν μετά από δύο ώρες ξανά τα ίδια. Εντωμεταξύ όσο είμαι σε Fastboot ή TWRP δεν κολλάει καθόλου. Με το που μπω στο Miui η οθόνη τα παίζει και μετά από λίγο σβήνει τελείως. 

Το θέμα είναι αν αξίζει να πάρω μητρική από Aliexpress και να τη βάλω μόνος μου. 

Προς το παρόν αύριο θα το στείλω Αθήνα στο TheFixers να πάρω μια δεύτερη γνώμη 

Τιμη επισκευής  και τιμή καινούργιας μητρικής?

Προσωπικά εάν και η τιμή ήταν χαμηλότερη μάλλον θα πήγαινα προς την επισκευή(τώρα εάν θα γίνει το reballing σωστά η απλά θα το βάλουν σε ένα φουρνακι κανένα μισάωρο είναι άλλη κουβέντα).

Και αυτό γιατί εάν τα Poco έχουν γενικά ευπάθεια στην μητρική, πιθανότατα και η καινούργια να βγάλει τα ίδια προβλήματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να λες TWRP, το έχεις ξεκλειδώσει και το έχεις πειράξει. Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι θέμα ROM ή κανενός module εάν το έχεις root; Πάρε NAND backup τα πάντα με το TWRP (ποιο έχεις, του skkk; ) και πέρνα καμιά άλλη ROM (AOSP κατά προτίμηση, μια και το MIUI είναι τελείως σκουπίδι και μπορεί να ευθύνεται αυτό). Με αυτό τον τρόπο θα μπορείς να επαναφέρεις άμεσα τα πάντα, αλλά και να ελέγξεις εάν συνεχίζει να κολλάει.

Μπορεί πάντως όντως να έχει θέμα το κινητό, γιατί το recovery δε φορτώνει τα πάντα. Πχ. αν έχει θέμα η κεραία και σου κολλάει τη συσκευή, δε θα το καταλάβεις στο TWRP ή στον bootloader.

Επεξ/σία από BadBoy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, @topos είπε

Τιμη επισκευής  και τιμή καινούργιας μητρικής?

Προσωπικά εάν και η τιμή ήταν χαμηλότερη μάλλον θα πήγαινα προς την επισκευή(τώρα εάν θα γίνει το reballing σωστά η απλά θα το βάλουν σε ένα φουρνακι κανένα μισάωρο είναι άλλη κουβέντα).

Και αυτό γιατί εάν τα Poco έχουν γενικά ευπάθεια στην μητρική, πιθανότατα και η καινούργια να βγάλει τα ίδια προβλήματα.

 

Δεν ξέρω ακόμη για τιμή επισκευής. Σήμερα υποτίθεται θα έχω νεώτερα από τους Fixers για αν θα το αναλάβουν ή όχι. 

Στο Ali (γιατί μόνο εκεί βρήκα μητρική ολόκληρη) ξεκινάει στα 80€ αλλά από όσο κατάλαβα είναι μεταχειρισμένη και όχι 100% καινούρια. 

33 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Για να λες TWRP, το έχεις ξεκλειδώσει και το έχεις πειράξει. Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι θέμα ROM ή κανενός module εάν το έχεις root; Πάρε NAND backup τα πάντα με το TWRP (ποιο έχεις, του skkk; ) και πέρνα καμιά άλλη ROM (AOSP κατά προτίμηση, μια και το MIUI είναι τελείως σκουπίδι και μπορεί να ευθύνεται αυτό). Με αυτό τον τρόπο θα μπορείς να επαναφέρεις άμεσα τα πάντα, αλλά και να ελέγξεις εάν συνεχίζει να κολλάει.

Μπορεί πάντως όντως να έχει θέμα το κινητό, γιατί το recovery δε φορτώνει τα πάντα. Πχ. αν έχει θέμα η κεραία και σου κολλάει τη συσκευή, δε θα το καταλάβεις στο TWRP ή στον bootloader.

Ναι κανένα θέμα από rom. Χρησιμοποιούσα τη miui.eu ρομ τα τελευταία τρία χρόνια και ήταν όλα κομπλέ. Δεν είχα ούτε magisk. 

Όταν πήγα να το ανοίξω τη πρώτη μέρα δεν διάβαζε το internal storage καθόλου και άρα δεν μπόρεσα να πάρω back up. Ούτε format μου άφηνε να κάνω. Όταν το παρέλαβα από το ired και μετά κατάφερα να έχω πρόσβαση και να κάνω format. 

Έχω το ίδιο πρόβλημα με τον συγκεκριμένο Poco F3 reddit

Έχω πρόσβαση στο κινητό για λίγα λεπτά και μετά η οθόνη γίνεται όπως του χρήστη στο reddit ή τελείως μαύρη 

Επεξ/σία από Nick64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...