Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση Logitech z5500


pananton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σας χαιρετώ όλους. σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αντικαταστήσω τα καταπληκτικά logitech z5500 με κάτι ασύρματο. ειμαι πολύ ικανοποιημένος από την ποιότητα τους και την απόδοση τους. όμως δεν αντέχω τα καλώδια τους και δεδομένης μιας προωθητικής που τρέχει το πλαίσιο μου μπαίνουν σκέψεις αντικατάστασης. 

surround και atmos (έστω αυτό το εικονικό) δεν με νοιάζουν. η λειτουργία που θέλω είναι καθαρά 2.1. 

ο χώρος είναι μεγάλο σαλόνι αλλά η χρήση τους θα είναι για μουσική και ταινίες. 

σκεφτομαι ή για ηχομπαρα ή τώρα τελευταία μου έχει σφηνωθεί η ιδέα των αυτοενισχυομενων. αν πάω σε αυτοενισχυομενα θα μπορώ να κρατήσω το ήδη υπάρχον woofer; 

είναι καλό το budget των 200-250€; 

κοιτάζω αυτά 

αναφερομαι μόνο για πλαίσιο λόγω της προωθητικής που τρέχει αλλιώς θα περιμένω μαύρη παρασκευή….

Επεξ/σία από pananton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέχνα τις ήχο μπάρες  και το πλαίσιο γενικότερα. Τα ηχεία που είχες πριν δεν ήταν τίποτα σπουδαίο μουσικά αλλά είχανε καλό σαράουντ κάτι που δεν θα βρεις σε ήχο μπάρα κάτω από 800 €

Επίσης το woofer της Logitech έχει περίεργη σύνδεση απ’ όσο θυμάμαι δε νομίζω να μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις στο επόμενο setup 

 

Τα edifer  Που έχεις διάλεξη είναι καλά παραθέτω μερικές επιλογές ακόμα

https://www.skroutz.gr/s/6892151/Behringer-Studio-50USB-Aytoenischyomena-Icheia-Studio-Monitor-2-Dromon-150W-Zeygos-Mayro.html

https://www.skroutz.gr/s/49076417/Presonus-Eris-5BT-2nd-Gen-Aytoenischyomena-Icheia-Studio-Monitor-2-Dromon-me-Bluetooth-25W-Zeygos-Mayro.html

 

 

 

Επεξ/σία από 6xXx6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα είδα αυτά που προτείνεις και σε ευχαριστώ. ξέχασα να αναφέρω πως θα συνδεθούν με tv όποτε προτιμώ hdmi ή optical σύνδεση. 

bluetooth δεν με νοιάζει να έχει ούτε surround να είναι. όσο για το woofer οκ δεν με νοιάζει να το έχω! 

τα edifier πληρούν αυτά που ζητάω αλλά δεν ξέρω 1. αν έχουν δύναμη ας πούμε να παίξουν δυνατά σε καμία γιορτή. και 2. αν παραμορφώνουν τον ήχο αν τα δυναμώνεις ας πούμε στο 80% 

 

αν υπάρχουν ηχεία σαν αυτά που πρότεινες (άγνωστα σε εμένα) από άλλο μαγαζί ευχαρίστως.  

Επεξ/σία από pananton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, pananton είπε

τα edifier πληρούν αυτά που ζητάω αλλά δεν ξέρω 1. αν έχουν δύναμη ας πούμε να παίξουν δυνατά σε καμία γιορτή. και 2. αν παραμορφώνουν τον ήχο αν τα δυναμώνεις ας πούμε στο 80% 

 Το ποσο δυνατα θα ακουγιεται ενα ηχειο, θα στο πει η ευαισθησια του σε DB (ντεσιμπελ). Για μικρα ηχεια μια τιμη 88db ειναι ΟΚ. . Μεγαλα ηχεια δαπεδου μπορουν να δωσουν 92+db. Tα ηχεια για PC ειναι φτιαγμενα για να ακουμε σε κοντινη αποσταση, ικανοποιητικα κι οχι για να γεμισουν ενα π.χ. σαλονι 60 τμ και μαληστα σε γιορτη με πολυ κοσμο και φασαρια.

 Οσο για την παραμορφωση θα στα πουν τα THD και S/N ratio. Ολικη αρμονικη παραμορφωση και λογος σηματος προς θορυβο. Οσο χαμηλοτερο το THD σε ηχεια/ενισχυτες τοσο καλυτερα, οσο μεγαλυτερη τιμη στο σημα και χαμηλοτερη στο θορυβο, δλδ οσο μεγαλυτερη η διαφορα μεταξυ τους, τοσο καλυτερα. Οι περισσοτεροι κατασκευαστες ηχειων PC, δεν αναφερουν τετοια στοιχεια στα specification των ηχειων τους, γιατι οι τιμες τους ειναι απαραδεκτες.

  Με ενα ζευγαρι, σχετικα καλων ηχειων PC, ακους ικανοποιητικα σε εναν χωρο 10-20 τμ 

 Η Edifier ειναι μια τιμια εταιρεια ηχειων για PC (δεν θα εβαζα edifier στο στεροφωνικο μου, στο PC μου ναι). Εχω δοκιμασει 5-6 διαφορετικα μοντελα της και διαπιστωσα καθαρο ηχο σε μουσικη/ομηλιες, αλλα λιγο αδυναμο μπασο. Μια εφαρμογη εκουαλαιζερ βοηθαει, υπαρχουν πολλες στο ιντερνετ free.

  Σε πολλα μοντελα της αναφερει στοιχεια οπως THD, S/N Ratio κτλ, ωστε ο αγοραστης να παρει μια ιδεα για το τι θα αγορασει. Εχει βγαλει ομως και καποια μοντελα, εντελως μουφα.

 Πολυ συμαντικο η καμπινα του ηχειου να ειναι ξυλινη κι οχι πλαστικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pananton είπε

τα είδα αυτά που προτείνεις και σε ευχαριστώ. ξέχασα να αναφέρω πως θα συνδεθούν με tv όποτε προτιμώ hdmi ή optical σύνδεση. 

bluetooth δεν με νοιάζει να έχει ούτε surround να είναι. όσο για το woofer οκ δεν με νοιάζει να το έχω! 

τα edifier πληρούν αυτά που ζητάω αλλά δεν ξέρω 1. αν έχουν δύναμη ας πούμε να παίξουν δυνατά σε καμία γιορτή. και 2. αν παραμορφώνουν τον ήχο αν τα δυναμώνεις ας πούμε στο 80% 

 

αν υπάρχουν ηχεία σαν αυτά που πρότεινες (άγνωστα σε εμένα) από άλλο μαγαζί ευχαρίστως.  

Για μένα καλύτερα είναι να μαζέψεις λίγα χρήματα παραπάνω για να πάρεις κάτι που θα σου μείνει και δεν θα ξανασχοληθείς μετά κάτι που θα το χαίρεσαι για χρόνια σίγουρα τα παρακάτω είναι μια πολύ καλύτερη επιλογή για τις ανάγκες σου

https://www.skroutz.gr/s/31563123/Magnat-Monitor-Reference-3A-Aytoenischyomena-Icheia-2-Dromon-me-Bluetooth-240W-Zeygos-Mayro.html

 

https://www.skroutz.gr/s/38674555/Argon-Audio-Αυτοενισχυόμενα-Ηχεία-2-Δρόμων-με-Bluetooth-Fenris-Active-5-100W-Ζεύγος-Ash.html

Επεξ/σία από 6xXx6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ και τους δυο σας για τις επεξηγήσεις . νομίζω πως έχεις ένα δίκιο @6xXx6. αναμονη λοιπόν αφού δεν βιάζομαι κιόλας να πάω σε κάτι πιο δυνατό και αξιόπιστο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...