Προς το περιεχόμενο

THERMAL PADS


Slu
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, Έκανα αναβάθμιση και θέλω να πουλήσω μια RTX2060 στην οποία είχα κάνει μία συντήρηση το καλοκαίρι και άλλαξα thermal pads-paste. Επειδή δεν είχα ξανα αλλάξει thermal pads σε κάρτα και παρ' όλο που μπήκαν τα σωστά mm, τρεχει κανονικα stress test και την χρησιμοποιούσα καθημερινά μέχρι τώρα χωρίς πρόβλημα, υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει κάτι λάθος; Ρωτάω καθαρά για ενδιαφέρον προς τον αγοραστή στη πιθανότητα που τα thermal pads μπορούν να προκαλέσουν πιθανό πρόβλημα στην κάρτα. Θα εκτιμούσα απάντηση από κάποιον που γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
4 ώρες πριν, Slu είπε

Καλησπέρα, Έκανα αναβάθμιση και θέλω να πουλήσω μια RTX2060 στην οποία είχα κάνει μία συντήρηση το καλοκαίρι και άλλαξα thermal pads-paste. Επειδή δεν είχα ξανα αλλάξει thermal pads σε κάρτα και παρ' όλο που μπήκαν τα σωστά mm, τρεχει κανονικα stress test και την χρησιμοποιούσα καθημερινά μέχρι τώρα χωρίς πρόβλημα, υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει κάτι λάθος; Ρωτάω καθαρά για ενδιαφέρον προς τον αγοραστή στη πιθανότητα που τα thermal pads μπορούν να προκαλέσουν πιθανό πρόβλημα στην κάρτα. Θα εκτιμούσα απάντηση από κάποιον που γνωρίζει.

Τα thermal pads ειναι απλα αυτοκολλητάκια. Σε δυο πραγματα μπορεις να αστοχήσεις. 1) να μην βαλεις σωστού πάχους thermal pads και 2) να ξεχάσεις να βάλεις καποιο thermal pad.

Στην Thermal paste από την άλλη μπορείς να αστοχήσεις στην ποσότητα 1) να βάλεις λίγη μόνο στο κέντρο οποτε θα εχεις ψύξη αλλα όχι την μέγιστη 2) να βάλεις πολύ πάστα στο κέντρο αρα θα δυσκολευτείς να τοποθετήσεις την ψύκτρα και θα ξεχειλήσει από την άκρη. Σε αυτή την περίπτωση μικρό το κακό με τις κλασικές μη ηλεκτροαγώγιμες πάστες αλλά σε ηλεκτρογώγιμη μπορεις μέχρι και να κάψεις το chip και την board (δεν νομιζω να εβαλες καμία Liquid metal) 3) να μην απλώσεις ομοιόμορφα την παστα στο chip αλλα συνηθως με την πίεση ερχεται στα σωστά της οποτε δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα.

Αφου δεν ειχες προβλημα μεχρι τωρα δεν νομιζω να υπαρχει. Η ολη υποθεση εχει να κανει με θερμοκρασιες. Εαν ειναι ΟΚ τοτε ολα καλα.

Αλλα εαν αμφιβαλετε τοτε ας το ξανακάνει το παλικαρι μονο του απο την αρχη να ειναι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...