Προς το περιεχόμενο

Νεο PC έως 1300€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να φτιαξω ενα καινουργιο PC για το σπιτι. Η χρηση θα ειναι κανενα χαλαρο παιχνιδάκι και προετοιμασια αρχειών για 3d printing. Μετα απο λιγο ψάξιμο εχω βρει τα παρακάτω. Οι τιμές ειναι απο το Skroutz, μπορω να ψωνίσω απο διαφορετικά μαγαζιά και υδροψυξη / Οθόνη θα πάρω ξεχωριστα. Οποιαδηποτε πρόταση συμβουλή καλοδεχουμενη.

i5-14600KF 308 €  
Gigabyte B760 Gaming X rev1 186 €  
Kingston Fury Beast 32GB DDR5 RAM  116 €  
MSI GeForce RTX 3060 8GB GDDR6 Ventus 2X OC 314 €  
Thermaltake Toughpower GF A3 TT Premium Edition 750W  114 €  
Samsung 980 Pro SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 95 €  
Be Quiet Pure Base 500DX Gaming Midi 107 €  
    1.240 €

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/3/2024 στις 11:59 ΠΜ, Dark_Duck είπε

Αν υπάρχουν καλυτερες επιλογές δεν υπάρχει προβλημα να αυξησω το budget σε λογικα πλαίσια.

Καλησπέρα σας, εγώ θα κράταγα από το υπάρχον pc build τον επεξεργαστή αλλά θα πήγαινα στον i5-14600k και όχι i5-14600kf αλλά εγώ θα σου πρότεινα να πήγαινες σε MSI και όχι σε gigabyte(είναι η δική μου άποψη) αλλά θα πήγαινα σε MSI B760 Gaming Plus, όμως σε τροφοδοτικό θα πήγαινα σε seasonic VERTEX ή FOCUS 750w ή 850w καλύτερα σε 850w για να είμαι εντάξει σε μελλοντικές αναβαθμίσεις, όσο για το θέμα του ssd για τσεκάρετε τον ssd lexar https://www.dexter.com.gr/lexar-nm790-m-2-1-tb-pci-express-4-0-slc-nvme-lnm790x001t-rnnng, για τσεκαρετέ τα αυτά που σας πρότεινα μαζί με τα υπόλοιπα που βάλατε στο pc build και πιστεύω να σας βγεί καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιες εκδόσεις επεξεργαστών αλλά με επισήμανση “KF” σημαίνει δεν έχουν ενσωματωμένη κάρτα. Η διαφορά είναι της τάξης ~ 20€ (π.χ.  ο Intel Core i5-13600KF έχει 300€ έναντι του Intel Core i5-13600K που έχει 317€).

Το "K" στους επεξεργαστές (π.χ. 14900K) σημαίνει ότι ο επεξεργαστής είναι ξεκλείδωτος και ως εκ τούτου υποστηρίζει overclocking.

Οπότε εάν σε ενδιαφέρει η ύπαρξη ενσωματωμένη κάρτας το σκέφτεσαι. 

Αναφορικά με τις μητρικές να κοιτάξεις να δεις τι υποστηρίζουν και εάν αυτά καλύπτουν τις ανάγκες σου. Γενικά και οι Gigabyte και οι MSI μητρικές είναι καλές με ένα ελάχιστο προβάδισμα στις δεύτερες λόγω εξοπλισμού (που όμως διαφοροποιούνται ανάλογα με τα μοντέλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι 4060 αντί της 3060; Ίδια τιμή και είσαι μπροστά μια γενιά με ότι συνεπάγεται για dlss,drivers απόδοση κτλ. Μιλάμε για 1080p gaming κυρίως; Δες σχετικά benchmarks, θεωρώ πως η κάρτα έχει φάει πολύ αρνητική κριτική άδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...