Προς το περιεχόμενο

UPGRADE ΣΕ GAMING PC


laz0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , 

Σκοπέυω να κάνω μια αναβάθμιση στο σύστημα που έχω και θα ήθελα την βοήθεια σας . 

Ποσό που διαθέτουμε : 1500 - 2000 max

Χρήση υπολογιστή : Gaming 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Photoshop (casual use )

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη : Ναι . Τώρα έχω  https://www.viewsonic.com/za/products/lcd/XG2401 και θέλω μεγαλύτερη έως 32''

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? : Όχι

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? : Διαφορετικά

 

Αυτή την στιγμή το σύστημα είναι το παρακάτω

CPU https://www.skroutz.gr/s/19344850/AMD-Ryzen-5-3600-3-6GHz-Epexergastis-6-Pyrinon-gia-Socket-AM4-se-Kouti-me-PSyktra.html

ΜΟΒΟ https://www.skroutz.gr/s/19600276/MSI-B450-Tomahawk-Max-Motherboard-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

GPUhttps://www.skroutz.gr/s/20764922/Gigabyte-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-GDDR6-OC-Karta-Grafikon-GV-N166SOC-6GD.html

RAM : 2 x 8 GB G SKILLZ 

HARD DRIVE : Είμαι Οκ απο σκληρούς

CASEhttps://www.skroutz.gr/s/12232137/Cougar-MX330-X-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-Mayro.html

Αν έχω παραλέιψει κάτι πείτε μου . Ευχαριστώ για την βοήθεια !

Επεξ/σία από laz0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, laz0s είπε

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη : Ναι . Τώρα έχω  https://www.viewsonic.com/za/products/lcd/XG2401 και θέλω μεγαλύτερη έως 32''

Πρώτα απ'΄όλα πρέπει να προσδιορίσεις την ανάλυση και τα hz της οθόνης που θες. Τα συστήματα που θα μαξάρουν σύγχρονα games είναι διαφορετικα μεταξύ τους όταν έχεις διαφορετικές αναλύσεις και refresh rates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4Κ  θέλω να πάω σίγουρα και είτε μένουμε στα 144hz από άποψη χρημάτων ή αν είναι εφικτό ανεβαίνουμε ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να πας σε 5800x3d και όλο το υπόλοιπο ποσό που μπορείς να το δώσεις σε GPU. Και επιπλέον 16GB RAM. 

GPU: AMD RX 7900 XT 800€

CPU: AMD 5800x3d 300€

RAM: 16 GB 50€

Και το υπόλοιπο budget το δίνεις σε νέα οθόνη. Σε 4Κ με αυτόν τον επεξεργαστή δεν θα έχει κανένα θέμα. Χωράει επίσης άνετα στο budget νέο κουτί ή ψύκτρα ή τροφοδοτικό εάν το χρειάζεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για τοπ gaming 4K δεν θα συμβιβαζομουν με τιποτα λιγοτερο απο Ryzen 9   7950x3d. Στην μητρικη τουλαχιστον ενα τσιπσετ   B760. Aπο εκει και περα κλασσικα 32gb μνημη κτλ κτλ. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

 Για τοπ gaming 4K δεν θα συμβιβαζομουν με τιποτα λιγοτερο απο Ryzen 9   7950x3d. Στην μητρικη τουλαχιστον ενα τσιπσετ   B760. Aπο εκει και περα κλασσικα 32gb μνημη κτλ κτλ. 

α) Γιατί 7950X3D και όχι 7800X3D εφόσον μιλάμε για gaming. Αν δεν κάνω λάθος έχουν πολύ μικρή διαφορά σε gaming (μάλιστα υπέρ του 7800X3D) και μεγάλη σε τιμή!

β) Το Β760 είναι για Intel socket 1700, όχι για ΑΜ5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TopCLR είπε

α) Γιατί 7950X3D και όχι 7800X3D εφόσον μιλάμε για gaming. Αν δεν κάνω λάθος έχουν πολύ μικρή διαφορά σε gaming (μάλιστα υπέρ του 7800X3D) και μεγάλη σε τιμή!

β) Το Β760 είναι για Intel socket 1700, όχι για ΑΜ5.

α) Αν και η μεγαλη διαφορα μεταξυ τους ειναι η τιμη, ετσι για ναχω να λεω οτι ειμαι τοπ οφ δε τοπ 4Κ. Και ο 7800 ομως δεν ειναι καθολου κακος. Αντε να σου κανω το χατηρι 7800 λοιπον πιο κατω δεν κατεβαινω.

β) Σωστα! Το αντιστοιχο για ΑΜ5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάρει κάποιος έναν 7950X3D απλά για να λέει ότι έχει τοπ σύστημα είναι κάψιμο χρημάτων. Ειδικά λαμβάνοντας υπόψη ότι ο TS χρειάζεται το PC κυρίως για gaming.

Όντως η πιο δυνατή επιλογή επεξεργαστή για gaming είναι ο 7800x3d.

Ο TS θέλει να πάει σε 4Κ. Σε 4Κ μεγαλύτερο ρόλο παίζει η κάρτα γραφικών και όχι ο επεξεργαστής. 

Ναι, με τον 5800x3d δεν θα πάρει το 100% της κάρτας. Αλλά μιλάμε για μια διαφορά 4% σε αυτή την ανάλυση. Είναι η πιο value for money επιλογή (λαμβάνοντας υπόψη ότι υπάρχει ήδη AM4 σύστημα). Σεβαστή όμως και η άποψη για 7800x3d. 

image.png.685665ae097c9e51ec65c34aac86c490.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@laz0s έχεις παραλείψει το τροφοδοτικό σου. Μαντεύω από τον συνδυασμό 3600 και 1660 ότι θα θέλει αλλαγή. Επίσης δεν έχεις πει ποιες g skill έχεις, χρονισμό και cl. Επίσης δεν λες αν έχεις ψύκτρα. Από αυτά που σου είπαν παραπάνω καταλαβαίνεις ότι έχεις δύο επιλογές.

Η μία είναι αναβάθμιση πάνω στην tomahawk (εγώ με αυτήν την επιλογή  είμαι), που υπολογίζεις: άλλα δύο στικ ίδια 8αρα ram με αυτήν που έχεις, περίπου 50 ευρώ (αν είναι 3000 θα έλεγα να τις αλλάξεις σε 2x16 3600 cl16), έναν 5800x3d (280 ευρώ), μια ψύκτρα μίνιμουμ 50ρικο γιατί όπως σε βλέπω μάλλον έχεις την στοκ της amd, ένα τροφοδοτικό το οποίο θα πάει αναλόγως της κάρτας που θα πάρεις, νομίζω ότι σε κάθε περίπτωση θα καταλήξεις σε κάποιο ποιοτικό 850w, οπότε υπολόγισε 120 με 150 ευρώ. Μέχρι εδώ είμαστε 500 - 530 ευρώ.

Σου μένουν για πούλημα μέχρι τώρα 3600 (50-60 ευρώ), το τροφοδοτικό σου (άγνωστο), η 1660 super που βλέπω πολλά παλικάρια στις αγγελίες να είναι αισιόδοξα με τις τιμές πώλησης αλλά θα έλεγα ότι με την 6600 στα 200 ευρώ καινούρια, πιο σύγχρονη και +40% απόδοση, θα την τιμολογούσα μαξ 120 ευρώ και αυτό για να βρω κάποιον βλαμμένο με nvidia. Aς πούμε 100 ευρώ για να έχουμε το απαισιόδοξο σενάριο. Οπότε θα βγάλουμε μίνιμουμ ένα 150άρι. 530 -150 =380 

Άρα μας μένουν για κάρτα και οθόνη 1120 με 1620 ευρώ. Φαίνονται πολλά αλλά δεν είναι γιατί έχουμε πέσει στις μαύρες τρύπες του hardware. Εδώ παίζει μεγάλο ρόλο η ανάλυση που θα παίξουμε, και προφανώς οι τιμές Ελλάδας.

Λες θέλεις 32 ίντσες 4k. Έχω άσχημα νέα. Στην Ελλάδα έχουμε αισχρές τιμές σε περσινά και προπέρσινα μοντέλα, και μικρό range επιλογών. Τα μόνιτορ που θες ξεκινάνε από 600 ευρώ διαθέσιμα, και αν πάμε σε αξιοπρεπή μοντέλα μιλάμε για 7 κατοστάρικα με 750. Όμως χωράμε μια 7900xt που πρότεινε ο @fotis1997 με περίπου 800 ευρώ.

Ελπίζεις ο 5800x3d να μην γεράσει άσχημα στο next gen και να μπορέσεις να βάλεις κι άλλη κάρτα στο μέλλον όπως είναι το σύστημα.  Σύνολο κλείνεις προς 1900 ευρώ.

 

Το άλλο σενάριο έχει ως εξής: Καινούρια μητρική AM5 200-250 ευρώ. 7800X3D 380 ευρώ. Τροφοδοτικό ομοίως 120-150 ευρώ. Μνήμες 120 περίπου ευρώ. 850 ευρώ ο λογαριασμός. Βγάλε τα παλιά που θα πουλήσεις πάμε στα 600.

Σου μένουν 1400 για κάρτα και οθόνη. τα γνωστά, που είπαμε και πριν. Ναι μεν θα πας τσίμα τσίμα στο μπάτζετ, ή θα πας και στα 2100 - 2200 ανάλογα το μοντέλο οθόνης που θα πάρεις. Από την άλλη θα μπεις στην καινούρια πλατφόρμα am5 και θα έχεις δυνατότητα αναβάθμισης στο μέλλον. Βέβαια αυτό σου είπανε και για την am4 και τώρα ο 5800x3d τιμoλογείται αισχρά επειδή είναι ο καλύτερος επεξεργαστής της πλατφόρμας. Capitalism sucks, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.  Τέλος, θα έχεις τον καλύτερο επεξεργαστή για gaming που υπάρχει αυτή τη στιγμή (ναι, καλύτερο από τον 7950x3d). Πιθανότατα θα παίζει μπάλα και τις επόμενης γενιάς high end κάρτες χωρίς πρόβλημα, πράγμα χλωμό για τον 5800x3d. 

Και τα δύο σενάρια είναι doable στο budget που δίνεις. Το δεύτερο λίγο πιο ακριβό, αλλά δίνει value για αυτά τα λεφτά που  δεν είναι για πέταμα. Εγώ μάλλον θα πήγαινα στο πρώτο, αλλά θα το σκεφτόμουνα σοβαρά ανάλογα τα λεφτά που έχω διαθέσιμα. Αν πας στο δεύτερο, ενδιαφέρομαι για την tomahawk. Αυτά. 

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...