Προς το περιεχόμενο

DSLAM


vasilis968
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ! Πρόσφατα ξεκίνησα για πρώτη φορά να κάνω ελέγχους σε DSLAM. Αντιμετωπίζω δυσκολία ωστόσο και ως προς το να βρω κάθε φορά το όριο καθώς χάνομαι με την αρίθμηση και επίσης στο πώς ακριβώς μετράμε κάθε γραμμή αναλόγως αν βρίσκεται σε 3Μ ή DURATEL. Αν μπορεί κάποιος/-α που να το κατέχει το θέμα να μου πει δυο λόγια θα μου ήταν χρήσιμο. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
9 hours ago, vasilis968 said:

Καλησπέρα ! Πρόσφατα ξεκίνησα για πρώτη φορά να κάνω ελέγχους σε DSLAM. Αντιμετωπίζω δυσκολία ωστόσο και ως προς το να βρω κάθε φορά το όριο καθώς χάνομαι με την αρίθμηση και επίσης στο πώς ακριβώς μετράμε κάθε γραμμή αναλόγως αν βρίσκεται σε 3Μ ή DURATEL. Αν μπορεί κάποιος/-α που να το κατέχει το θέμα να μου πει δυο λόγια θα μου ήταν χρήσιμο. Ευχαριστώ!

το καθε block ειναι 100 ορια.στην πραξη 96 στην  3m. παντα εκτος ελαχιστων περιπτωσεων πχ to block να ειναι πλαγια , η αριθμηση ειναι απο πανω αριστερα προς κατω δεξια.στην duratel ειναι 4 ορια ανα κασετα και συνολο 20 κασετες.ποια εκατοσταδα ειναι το γραφει ειτε πανω ειτε στο πλαι αν δεν εχουν βγαλει τα καπακια .αλλιως πρεπει να βρεις μια 100σταδα που γραφει και να υπολογισεις.μπορει βεβαια να ειναι πχ 100 εως 1000 μπροστα μετα να πηγαινει 1001 εως 1500 πισω και μετα ξανα μπροστα. για την  duratel υπαρχει ""κλεφτης"" που μετραει το pots το  dsl και το line προε τον οτε.στην 3m  υπαρχει κλεφτης αλλα μπορεις να φτιαξεις καλυτερο μονος σου απο ενα 3m splitter., αυτα για αρχη

στην 3m 16 ορια ανα τουβλακι.8 πανω 8 κατω.

6 τουβλακια συνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, που μπορούμε να βρούμε τον  "κλέφτη" για τις duratel ; Μήπως υπάρχει κάποια φωτογραφία ώστε να μπορέσω να τον βρω κ εγώ;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 22/04/2024 at 23:06, sinnerman69 said:

Καλησπέρα, που μπορούμε να βρούμε τον  "κλέφτη" για τις duratel ; Μήπως υπάρχει κάποια φωτογραφία ώστε να μπορέσω να τον βρω κ εγώ;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

που θα τον βρεις δεν ξερω να σου πω. φωτογραφια εδω.

μισο να την ανεβασω.

20240503_114733.jpg

οπως θα δεις στην φωτογραφια εγω τον εχω σπασει στην μεση και εχω τερματισει μονο τα 2 ζευγαρια.

 του εχω σπασει τα 2 απο τα 4 δοντακια και τον εχω προσαρμοσει στις δικες μου αναγκες. να εξηγησω γιατι το εκανα αυτο.

εχω τερματισει το πορτοκαλι ασπρο και το καφε ασπρο.

οταν βαλω τον κλεφτη στην duratel στο πορτοκαλι ασπρο παιρνω την υπηρεσια ενωμενη.δηλαδη παιρνω το adsl και το voice ενωμενο μετα το κομματι τοy splitter. το καφε ζευγαρι απομονωνει το μεσα και μετραω εξω προς γενικο κατανεμητη,καφαο,πελατη.

αυτα τα 2 με νοιαζουν.τωρα αν θελω να δω αν ειναι καμμενη η duratel(δεν μπορω να στο εξηγησω ευκολα) γυρναω τον κλεφτη αναποδα και δεν τον βαζω μεσα στην Duratel αλλα τον ακουμπαω στα σιδερακια της duratel για το Pots.εκει θα μου φερει την τηλεφωνια μονο πριν το splitter.οποτε αν εχω τηλεφωνια πριν το splitter αλλα δεν εχω τηλεφωνια μετα το splitter στα  πορτοκαλι τοτε εχει καει η duratel

 

kai μερικες φωτο.κανονικη μετρηση για ayta που σου λεγα πιο πανω.

20240503_115132.jpg

metrhsh μονο του Pots

20240503_115234.jpg

δεν βαζω τον κλεφτη μεσα.τον γυρναω αναποδα απο οτι ηταν πριν και ακουμπαω στα σιδερακια που γραφουν p = pots.

kai bonus.

καφε duratel αλλιως ονομαζομενη Duratel bypass.δεν εχει μεσα splitter.ειναι για μισθωμενα πχ shdsl, carrier over ethernet Κτλ.θα τα βρεις στα αστικα κεντρα και εκει εχουν τερματισει shdsl Πελατη.συνηθως δινουν την υπηρεσια απο το πλαι οπως στο adsl αλλα δεν υπαρχει Pots.

20240503_115328.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...