Προς το περιεχόμενο

Nvidia και AMD κάρτες στο ίδιο σύστημα.


Occultist
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανείς αν γίνεται να συνυπάρξουν ομαλά κάρτες AMD και Nvidia στο ίδιο σύστημα; Γενικά προτιμώ AMD, αλλά θέλω να τρέχω και ένα πρόγραμμα που δουλεύει μόνο με Nvidia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
5 ώρες πριν, Occultist είπε

Γνωρίζει κανείς αν γίνεται να συνυπάρξουν ομαλά κάρτες AMD και Nvidia στο ίδιο σύστημα; Γενικά προτιμώ AMD, αλλά θέλω να τρέχω και ένα πρόγραμμα που δουλεύει μόνο με Nvidia...

Θεωρητικά μπορούν αλλά οι drivers τους δεν τα πάνε και πολύ καλά σε συνύπαρξη πολλές φορές και θέλει unistall με DDU.

Αλλά δεν είναι δεδομένο αυτό. Δεν ισχύει καθολικά. Απλά καμιά φορά βγάζουν κάποια προβλήματα σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, SeNNinhA said:

Θεωρητικά μπορούν αλλά οι drivers τους δεν τα πάνε και πολύ καλά σε συνύπαρξη πολλές φορές και θέλει unistall με DDU.

Αλλά δεν είναι δεδομένο αυτό. Δεν ισχύει καθολικά. Απλά καμιά φορά βγάζουν κάποια προβλήματα σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Ήλπιζα ότι το 2024 με Win11, τουλάχιστον, δεν θα υπήρχε κανένα θέμα... Παρεμπιπτόντως, ψάχνω για κάποια RTX 3xxx/4xxx (που καταντήσαμε :P) με 12-16gb vram την οποία την θέλω μόνο για λογισμικό με CUDA (όχι παιχνίδια). Σκοπεύω να την τρέχω σε pciex4.0/4x. PSU 850W με 14ρι Intel, θα τα σηκώνει; Ποια είναι η φτηνότερη αξιόπιστη που μπορώ να πάρω;

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Occultist είπε

Ήλπιζα ότι το 2024 με Win11, τουλάχιστον, δεν θα υπήρχε κανένα θέμα... Παρεμπιπτόντως, ψάχνω για κάποια RTX 3xxx/4xxx (που καταντήσαμε :P) με 12-16gb vram την οποία την θέλω μόνο για λογισμικό με CUDA (όχι παιχνίδια). Σκοπεύω να την τρέχω σε pciex4.0/4x. PSU 850W με 14ρι Intel, θα τα σηκώνει; Ποια είναι η φτηνότερη αξιόπιστη που μπορώ να πάρω;

Μην το αποκλείεις. Το πιο πιθανό είναι να παίζουν μαζί. Απλά κάποια περίεργα conflicts βγαίνουν καμία φορά. Δεν είναι το στάνταρτ αλλά συμβαίνει όμως

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Γιατί να μην έχεις απλά μια nvidia για CUDA και για games;

ο φίλος μου θυμίζει αυτόν που είχε πάρει στον τσουκαλά και έλεγε είμαι ολυμπιακός στο ποδόσφαιρο και παναθηναϊκός στο basket :P 

  • Confused 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...