Προς το περιεχόμενο

ΣΥΝΘΕΣΗ ΝΕΟΥ PC


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως σας φαίνετε; 

case  Cougar MX330-X Midi Tower Κουτί Υπολογιστή Μαύρο 51.9
motherboard Asus Prime A520M-K Motherboard Micro ATX με AMD AM4 Socket 66.9
storage Samsung 980 SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 3.0 92.58
cpu AMD Ryzen 7 5700G 3.8GHz Επεξεργαστής 8 Πυρήνων για Socket AM4 σε Κουτί 183.5
GPU Asus Radeon RX 6600 8GB GDDR6 Dual V2 Κάρτα Γραφικών 221.38
PSU Thermaltake Smart RGB 600W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Wired 80 Plus Standard 62.4
RAM G.Skill Aegis 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 3200 για Desktop 67.9
Total 746.56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Σκαρπέλης είπε

Πως σας φαίνετε; 

case  Cougar MX330-X Midi Tower Κουτί Υπολογιστή Μαύρο 51.9
motherboard Asus Prime A520M-K Motherboard Micro ATX με AMD AM4 Socket 66.9
storage Samsung 980 SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 3.0 92.58
cpu AMD Ryzen 7 5700G 3.8GHz Επεξεργαστής 8 Πυρήνων για Socket AM4 σε Κουτί 183.5
GPU Asus Radeon RX 6600 8GB GDDR6 Dual V2 Κάρτα Γραφικών 221.38
PSU Thermaltake Smart RGB 600W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Wired 80 Plus Standard 62.4
RAM G.Skill Aegis 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 3200 για Desktop 67.9
Total 746.56

Κάκιστο τροφοδοτικό 80+ standard...

Γυμνή - basic mobo που με το ζόρι θα έβαζα 6core σε αυτή...

Πες μας σε ποιο μαγαζί απευθύνεσαι μήπως βρούμε καλύτερες εναλλακτικές.

Σωστή η παρατήρηση για τον 5700x, εξακολουθείς να χρειάζεσαι καλύτερη μητρική και υποχρεωτικά θα πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά ψύκτρα (και όχι του 10ευρου)

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου,

Δεν απευθύνομαι σε κάποιο μαγαζί είναι 100% δικό μου το Build με parts απο σκρουτζ. Μπορείς να μου κάνεις κάποιες αντιπροτάσεις χωρίς να ξεφεύγει -κατα πολύ-  το range?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μητρικη  εστω b450m η ακομα καλυτερα b550m .

Επεξεργαστη ryzen 5600 η 5700x αφου θα παρεις καρτα γραφικων .

Τροφοδοτικο καποιο απο τα coolermaster που εχουν προταθει σε προηγουμενα θεματα η bequiet bronze 80+

Πχ ενα αντιστοιχο θεμα :

 

Επεξ/σία από papayios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό: Cooler Master G700 Gold  με 54,90€. Αν και είναι "bulk" (=χωρίς συσκευασία και παρελκόμενα) το κατάστημα μου έστειλε και καλώδιο ρεύματος.

Κουτί: Cougar MX330-X με 52,90€   Έχω στήσει σύστημα με το συγκεκριμένο (όταν κόστιζε 36€ όμως) και μου φάνηκε τίμιο. Δεν γνωρίζω αν έχει ήδη ανεμιστήρες οπότε θα πρέπει να βάλεις. Αν θέλεις "φωτάκια" υπάρχει και το Cooler Master CMP 510 στα ίδια λεφτά το οποίο όμως δεν γνωρίζω. Εννοείται πως θα υπάρχουν άλλα κουτιά που θα σου κάνουν.

Ανεμιστήρες: ARCTIC P12 PWM PST με 5.60€/τεμ.

Μητρική: MSI MAG B550 TOMAHAWK με 138,69€  Σε περίπτωση που θέλεις να ρίξεις το κόστος πήγαινε σε φθηνότερη Β550.

Επεξεργαστής: AMD Ryzen 7 5700X με 167,70€  Κι εδώ αν θέλεις (πολύ) να "κατέβεις", πας σε 5600/5600Χ

+ Ψήκτρα (ο 5700Χ δεν έχει δική του): ALPENFOEHN BEN NEVIS με 27,45€

Μνήμη: G.SKILL F4-3200C16D-32GIS 32GB με 68,89€  Κι εδώ μπορείς να πας σε 16GB για περίπου 20€ κάτω.

Δίσκος (nvme M.2): WESTERN DIGITAL WDS100T3B0E BLUE SN580 1TB με 69,90€

Κάρτα γραφικών: Sapphire Radeon RX 6600 8GB με 212,59€

Περιορίστηκα σε 3 καταστήματα για να περιοριστούν και τα μεταφορικά. Στο σύνολο (χωρίς μεταφορικά και έξτρα ανεμιστήρες) είναι 793€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Σκαρπέλης είπε

Καλησπέρα φίλε μου,

Δεν απευθύνομαι σε κάποιο μαγαζί είναι 100% δικό μου το Build με parts απο σκρουτζ. Μπορείς να μου κάνεις κάποιες αντιπροτάσεις χωρίς να ξεφεύγει -κατα πολύ-  το range?

Ευχαριστώ

Τροφοδοτικό όπως ήδη προτάθηκε (με 5 έτη εγγύησης και 80+ gold) (50-55€)

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=47555673%2C38673248

Μητρική b550 για τον gen4 5700x ~100€

https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=24222314%2C23777984%2C25850914

Μια 120mm ψύκτρα για να είσαι άνετος

https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=36209020%2C37466975

Προσωπικά θα επέλεγα άλλο κουτί καθώς τίμιο το cougar αλλά σε αυτή την τιμή, με ένα μόλις fan και 155mm cpu clearance δεν είναι προτιμητέο στα μάτια μου.

πχ Darkflash Leo όπου και με 4 καλά fans όπως τα arctic θα σου βγει στα ίδια λεφτά... (αμ ψάξεις έχει καλές ευκαιρίες μέχρι τα 50€)

Επίσης θα πήγαινα σε πιο οικονομικό δίσκο

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=44728627%2C37510719

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι RAM που έχεις βάλει είναι οι μόνες RAM που μου έχουν καεί χωρίς λόγο με καλή ψύξη και χωρίς OC. Η Asus μητρική αν δεν έχει καλό αερισμό το κουτί θα χαιρετήσει γρήγορα και το τροφοδοτικό είναι το πιο σημαντικό πράγμα γιατί αν δεν είναι καλό πάνε όλα μετά. Πιστεύω ότι με τα παρακάτω διασφαλίζεις ότι δεν θα έχεις προβλήματα μετά από λίγα χρόνια. Θα το θέσω με όρους επεξεργαστών για να εξηγήσω τη διαφορά τιμής, το RMX 750 2021 είναι ο 5700X και αυτό που πας να βάλεις ο Zhaoxin KX-7000.

https://www.jmctech.gr/product/msi-b550-a-pro-am4-d-7c56-002r/

https://www.jmctech.gr/product/power-supplycorsair-rm750x-2021-cp-9020199-eu/

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, elpenor είπε

Γιατί single dimm (1x32GB);

Δεν ξέρω αν "καίγονται" κάποια στιγμή οι Aegis* αλλά σίγουρα το dual channel είναι καλύτερο από το single channel πάντοτε!

* Προσωπικά σε 2-3 συστήματα με Aegis που βλέπω καθημερινά δεν συνέβει κάτι τέτοιο εδώ και μερικά χρόνια!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, TopCLR said:

Γιατί single dimm (1x32GB);

Δεν ξέρω αν "καίγονται" κάποια στιγμή οι Aegis* αλλά σίγουρα το dual channel είναι καλύτερο από το single channel πάντοτε!

* Προσωπικά σε 2-3 συστήματα με Aegis που βλέπω καθημερινά δεν συνέβει κάτι τέτοιο εδώ και μερικά χρόνια!

typo :-) το SR thx που το είδες.
Εγώ με τις Aegis απλά μετέφερα μία προσωπική εμπειρία που με είχε ξαφνιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ με τις Aegis απλά μετέφερα μία προσωπική εμπειρία που με είχε ξαφνιάσει.

Και εμένα με ξάφνιασαν πριν χρόνια κάποιες μνήμες Corsair που το ένα dimm από τα δύο έβγαζε σφάλματα αράδα (χωρίς ποτέ overclock). Γι' αυτό υπάρχει η εφ' όρου ζωής εγγύηση! Μου τις άλλαξαν και τελείωσε. Δεν πίστεψα όμως πως το συγκεκριμένο μοντέλο είναι προβληματικό, συμβαίνουν αυτά πότε-πότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, TopCLR said:

Δεν πίστεψα όμως πως το συγκεκριμένο μοντέλο είναι προβληματικό, συμβαίνουν αυτά πότε-πότε.

Έκανα μία μικρή έρευνα στο google, έγραψα "aegis ram stopped working" και τα αποτελέσματα ήταν αρκετά σοκαριστικά. Έκανα το ίδιο search και για άλλες RAM (samsung, crucial και τα άλλα die της Hynix) και τα αποτελέσματα ήταν εντελώς διαφορετικά, φαίνεται ότι τα DDR4 Hynix A die που χρησιμοποιούν και οι Aegis είναι τα μόνα προβληματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και "ψειρίζουμε" την μαϊμού. Αν μεγάλο ποσοστό των Aegis βγάζει προβλήματα δεν θα τις προτιμούσαν/ δεν θα πωλούνταν, ..κάτι τέλος πάντων (θα 'θελα να πιστεύω πως η G. Skill δεν θα καθόταν με σταυρωμένα τα χέρια).

Όπως είπα, προσωπικά μια χαρά οικονομικές μνήμες μου φαίνονται. Αν υπάρξει πρόβλημα υπάρχει και εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...