Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ PC ΓΡΑΦΕΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαίρεται, θα ήθελα να αγοράσω ένα pc για το γραφείο και θα ήθελα να το χτίσω γύρω από τον CPU AMD RYZEN 5 5600G 3.90GHZ 6-CORE

 

Ποσό που διαθέτουμε : 500

 

Χρήση υπολογιστή : browsing, τίποτα εξαιρετικά απαιτητικό

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: soft1 το πιο extreme

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. δεν χρειάζομαι, έχω μια  HP E243 που αν δεν υπάρχουν προβλήματα συμβατοτητας με τον επεξεργαστη, μου αρκεί

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? οχι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Χανια

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? από 1 κατάστημα

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? να το στήσουν εκει

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . windows 11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από ένα κατάστημα, με συναρμολόγηση σε αυτούς και εγκατάσταση windows από αυτούς (για να φαίνονται και στο τιμολόγιο);

Αν ισχύουν τα παραπάνω, τότε τα 500€ μάλλον δε θα σε φτάσουν, για ένα  build που ίσως φτιάξεις με 400-450€.

Spoiler

image.png.c34e9c7ca19125a52b0cbe238f6ab7c2.png

Πολύ μέτρια σύνθεση και θα υπόλογίζεις ~150€+ για windows-εγκατάσταση-συναρμολόγηση...

~550€

 

Αν θες-μπορείς να "παιδευτείς" ελάχιστα

Κουτί ~40€

psu gold 45€

mobo ~60€

5600g ~125€

ram ~45€

nvme ~45€

~360€

+40€ συναρμολόγηση (τιμή γνωστής αλυσίδας)

+30€ μια ηλεκτρονική άδεια windows pro αγορασμένη με τιμολόγιο κανονικά (όπου θα εγκαταστήσεις μόνος) και έχεις ένα σύνολο

~430€

Μέχρι τα 500€ μπορείς να βελτιώσεις κάποια άλλα υποσυστήματα, όπως το κουτί, μια aftermarket ψυκτρα για μακροζωία - ησυχία κοκ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει και η λύση του έτοιμου.

Με σαφώς υποδεέστερα χαρακτηριστικά αλλά το πλεονέκτημα της εγγύησης

λχ

https://www.websupplies.gr/desktop-lenovo-thinkcentre-neo-50s-mt-intel-core-i3-121002-50ghz-8gb-256gb-ssd-win11-pro-11s

Του βάζεις αν θέλεις άλλα 8Gb

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, nickol-us είπε

Αγορά από ένα κατάστημα, με συναρμολόγηση σε αυτούς και εγκατάσταση windows από αυτούς (για να φαίνονται και στο τιμολόγιο);

Αν ισχύουν τα παραπάνω, τότε τα 500€ μάλλον δε θα σε φτάσουν, για ένα  build που ίσως φτιάξεις με 400-450€.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.c34e9c7ca19125a52b0cbe238f6ab7c2.png

Πολύ μέτρια σύνθεση και θα υπόλογίζεις ~150€+ για windows-εγκατάσταση-συναρμολόγηση...

~550€

 

Αν θες-μπορείς να "παιδευτείς" ελάχιστα

Κουτί ~40€

psu gold 45€

mobo ~60€

5600g ~125€

ram ~45€

nvme ~45€

~360€

+40€ συναρμολόγηση (τιμή γνωστής αλυσίδας)

+30€ μια ηλεκτρονική άδεια windows pro αγορασμένη με τιμολόγιο κανονικά (όπου θα εγκαταστήσεις μόνος) και έχεις ένα σύνολο

~430€

Μέχρι τα 500€ μπορείς να βελτιώσεις κάποια άλλα υποσυστήματα, όπως το κουτί, μια aftermarket ψυκτρα για μακροζωία - ησυχία κοκ

Συμφωνώ απόλυτα με την συγκεκριμένη πρόταση. Είναι ακριβώς ότι χρειάζεται ένα γραφείο. 

Κάτι παρόμοιο έχω επιλέξει και εγώ για γραφείο.

2 ώρες πριν, elio_1 είπε

υπάρχει και η λύση του έτοιμου.

Με σαφώς υποδεέστερα χαρακτηριστικά αλλά το πλεονέκτημα της εγγύησης

λχ

https://www.websupplies.gr/desktop-lenovo-thinkcentre-neo-50s-mt-intel-core-i3-121002-50ghz-8gb-256gb-ssd-win11-pro-11s

Του βάζεις αν θέλεις άλλα 8Gb

Όχι όχι!

Δεν μου αρέσει καθόλου η πρόταση. Πολύ χειρότερα χαρακτηριστικά. Πολύ πιο δύσκολη η αναβάθμιση για το μέλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω άλλο Thread μια και μιλάμε για PC γραφείου θα ήθελα αν γίνεται να μου προτείνετε ένα PC (μόνο tower με ~500€) για τα παρακάτω:

- Πρόγραμμα τιμολόγησης (δεν ξέρω requirements ακριβώς αλλά είναι πολύ ελαφρύ)

- Word/Excel

- Browsing

Το μόνο που θα ήθελα είναι να έχει 2 δίσκους είτε SSD, είτε Nvme (ανάλογα τι έχετε να προτείνετε) οι οποίοι να δουλεύουν έτσι ώστε ό,τι γράφεται στον έναν να γράφεται και στον άλλον (raid 1 νομίζω λέγεται αυτό?🙄). Αν τυχών καεί ο ένας να μπορώ να επαναφέρω τα πάντα χρησιμοποιώντας τον 2ο.

- Τοποθεσία Αθήνα

- Συναρμολόγηση μπορώ να την κάνω και μόνος μου

- Software θα χρειαστώ μόνο άδεια Windows και Office (δεν ξέρω αν μετράνε αγορές από site όπως all key shop) και ένα καλό antivirus. (Επειδή λογικά δεν θα βγαίνει το κόστος ας υπολογιστούν έξτρα).

 

Επεξ/σία από akiz90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akiz90 είπε

Για να μην ανοίγω άλλο Thread μια και μιλάμε για PC γραφείου θα ήθελα αν γίνεται να μου προτείνετε ένα PC (μόνο tower με ~500€) για τα παρακάτω:

- Πρόγραμμα τιμολόγησης (δεν ξέρω requirements ακριβώς αλλά είναι πολύ ελαφρύ)

- Word/Excel

- Browsing

Το μόνο που θα ήθελα είναι να έχει 2 δίσκους είτε SSD, είτε Nvme (ανάλογα τι έχετε να προτείνετε) οι οποίοι να δουλεύουν έτσι ώστε ό,τι γράφεται στον έναν να γράφεται και στον άλλον (raid 1 νομίζω λέγεται αυτό?🙄). Αν τυχών καεί ο ένας να μπορώ να επαναφέρω τα πάντα χρησιμοποιώντας τον 2ο.

- Τοποθεσία Αθήνα

- Συναρμολόγηση μπορώ να την κάνω και μόνος μου

- Software θα χρειαστώ μόνο άδεια Windows και Office (δεν ξέρω αν μετράνε αγορές από site όπως all key shop) και ένα καλό antivirus. (Επειδή λογικά δεν θα βγαίνει το κόστος ας υπολογιστούν έξτρα).

 

Αν μιλάμε για γραφείο σε επαγγελματικό χώρο, τότε οι αγορές απο all key shop δεν μετράνε.

Για να είσαι καλυμμένος νομικά πρέπει η άδεια χρήσης να είναι αγορασμένη σε τιμολόγιο της εταιρίας.

Υπάρχουν ηλεκτρονικές άδειες που μπορείς να πάρεις σε τιμολόγιο, αρκετά πιο φθηνά από τα κανονικά (δες μέσω σκρουτζ κλπ)

Raid λέγεται όντως...

Το σύστημα που έχω προτείνει παραπάνω σε καλύπτει μα αν θες raid σε nvme θα πρέπει να βρεις άλλη μητρική που να έχει δύο θύρες και να το υποστηρίζει.

Αυτή που έχω προτείνει υποστηρίζει στους sata αλλά θα είσαι μεταξύ ssd, δε γίνεται από nvme σε sata ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, akiz90 said:

 

A) - Software θα χρειαστώ μόνο άδεια Windows και Office (δεν ξέρω αν μετράνε αγορές από site όπως all key shop) και ένα καλό antivirus. (Επειδή λογικά δεν θα βγαίνει το κόστος ας υπολογιστούν έξτρα).

B) - Το μόνο που θα ήθελα είναι να έχει 2 δίσκους είτε SSD, είτε Nvme (ανάλογα τι έχετε να προτείνετε) οι οποίοι να δουλεύουν έτσι ώστε ό,τι γράφεται στον έναν να γράφεται και στον άλλον (raid 1 νομίζω λέγεται αυτό?🙄). Αν τυχών καεί ο ένας να μπορώ να επαναφέρω τα πάντα χρησιμοποιώντας τον 2ο.

 

A)Έχω πάρει αρκετές φορές κλειδιά για windows/office με τιμολόγιο από techbox(είναι στο bestprice).

Δεν είναι ότι τον προτείνω τυφλά, απλά εμένα μου έχουν "κάτσει" καλά.

Είναι από τους φθηνότερους, στελνουν γρήγορα τους κωδικους και δουλεύουν χωρίς θεματα(εδώ και 2 χρόνια πρέπει να πρωτοπόρα από εκεί).

Πιθανοτατα για να είσαι και 100% καλυμμένος πρέπει να αγοράσεις έκδοση "Professional".

B)Clone λέγετε αυτό που θέλεις να κάνεις, απλά να ξέρεις ότι και πάλι χρειάζεσαι εξωτερικό back up.Και αυτό γιατί εάν σβήσεις κάτι καταλάθος, κολλήσεις κάνα "καλό" ιό η μπερδέψεις με ransomware ο 2ος σκληρός δεν σε βοηθήσει πουθενα γιατί πρακτικά είναι realtime back up του 1ου δίσκου.

Μόνο σε μηχανική βλάβη θα φανεί χρήσιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, @topos είπε

B)Clone λέγετε αυτό που θέλεις να κάνεις, απλά να ξέρεις ότι και πάλι χρειάζεσαι εξωτερικό back up.Και αυτό γιατί εάν σβήσεις κάτι καταλάθος, κολλήσεις κάνα "καλό" ιό η μπερδέψεις με ransomware ο 2ος σκληρός δεν σε βοηθήσει πουθενα γιατί πρακτικά είναι realtime back up του 1ου δίσκου.

Μόνο σε μηχανική βλάβη θα φανεί χρήσιμος.

 

2ος δίσκος θα μπει σίγουρα έστω για τη μηχανική βλάβη. Δεν είναι όπως στους HDD που τους ακούς και με το αυτί όταν κοντεύουν να χαλάσουν. Ο SSD και ο Nvme μια μέρα απλά δεν θα ανοίγουν.

Για επιπλέον εξωτερικό backup τί προτείνεις? Κάτι που αν γίνεται να πραγματοποιείται αυτόματα γιατί αν πρέπει να το κάνω κάθε φορά manual θα το ξεχνάω και στο τέλος θα την πατήσω. Ήδη την πάτησα μία φορά στο PC της δουλειάς και στο παρά πέντε σώθηκα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, akiz90 said:

 

2ος δίσκος θα μπει σίγουρα έστω για τη μηχανική βλάβη. Δεν είναι όπως στους HDD που τους ακούς και με το αυτί όταν κοντεύουν να χαλάσουν. Ο SSD και ο Nvme μια μέρα απλά δεν θα ανοίγουν.

Για επιπλέον εξωτερικό backup τί προτείνεις? Κάτι που αν γίνεται να πραγματοποιείται αυτόματα γιατί αν πρέπει να το κάνω κάθε φορά manual θα το ξεχνάω και στο τέλος θα την πατήσω. Ήδη την πάτησα μία φορά στο PC της δουλειάς και στο παρά πέντε σώθηκα.  

Μα δεν είμαι εναντίον του clone, ειδικά εάν δεν χρειάζεσαι πολύ χώρο με 40-50ευρω έχεις καλύψει και αυτο το ενδεχόμενο.

Τώρα το για το backup, εξαρτάτε από το τι μέγεθος έχουν τα αρχεία σου, κάθε πόσο συχνά θέλεις να κάνεις backup και για λύσεις cloud πόσο γρήγορο είναι το upload σου.

Spoiler

Υ.γ Πάντως για απλή λύση του στυλ κουμπωνω έναν εξωτερικό δίσκο/flashακι υπαρχουν προγράμματα που τους ορίζεις ποιους φακέλους θέλεις να αντιγράψεις και κάθε πότε θέλεις να κάνει backup.

Εάν οι μεταβλητές σου μένουν σταθερές, τότε τα ρυθμίζεις 1 φορά και γινετε δουλειά.

Σου δίνουν την επιλογή ειτε να ανανεώνουν τα αρχεία, είτε να προσθέτουν ότι καινούργιο υπαρχει, είτε να κάνουν mirror.

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, @topos είπε

Τώρα το για το backup, εξαρτάτε από το τι μέγεθος έχουν τα αρχεία σου, κάθε πόσο συχνά θέλεις να κάνεις backup και για λύσεις cloud πόσο γρήγορο είναι το upload σου.

Εάν οι μεταβλητές σου μένουν σταθερές, τότε τα ρυθμίζεις 1 φορά και γινετε δουλειά.

 Τα αρχεία δεν είναι μεγάλα. Backup των τιμολογίων μου θέλω και κάποια αρχεία word/excel/pdf της δουλειάς μου. Δεν μιλάμε για όγκο. Cloud δεν θα τα προτιμούσα. Με κάποιο NAS θα έκανα τέτοια δουλειά? Δεν έχω δουλέψει ποτέ NAS και δεν ξέρω τι επιλογές σου δίνουν. Μία φορά στις 10 μέρες αν μου κάνει backup είμαι ΟΚ.

Επεξ/σία από akiz90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, akiz90 said:

 Τα αρχεία δεν είναι μεγάλα. Backup των τιμολογίων μου θέλω και κάποια αρχεία word/excel/pdf της δουλειάς μου. Δεν μιλάμε για όγκο. Cloud δεν θα τα προτιμούσα. Με κάποιο NAS θα έκανα τέτοια δουλειά? Δεν έχω δουλέψει ποτέ NAS και δεν ξέρω τι επιλογές σου δίνουν. Μία φορά στις 10 μέρες αν μου κάνει backup είμαι ΟΚ.

Για αυτό που περιγράφεις και μιας μιλάμε για μικρά αρχεία εγώ θα προτιμούσα να κάνω backup + σε cloud(πιθανότατα και με GDrive/onedrive να σε φτάνει ο χώρος) + σε εξωτερικό flash/SSD σε θήκη(όχι πάντως σε μηχανικό δίσκο*)

Αλλά να μην τον έχεις μόνιμα κουμπωμενο στο pc αλλά να τοντοποθετεις οποτε θέλεις να κάνεις το backup.

*Όχι μηχανικό γιατί εάν μπαινοβγαίνει/φυλάσσετε πάντα υπάρχει ενδεχόμενο να σου πέσει και να χαλάσει.

Το cloud από την άλλη σε προστατευει από φυσική καταστροφή(π.χ φωτιά) και από κλοπή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Mε ενα docking station των 25-30 Ε, μπορει να αξιοποιηθουν οι παλαιοι, σε καλη κατασταση δισκοι, ssd/hdd,  για 2πλα, 3πλα back up. Συν cloud save, ακομα και σε δισκακια cd/dvd, αν υπαρχει οδηγος δισκου. Δεν γινεται να χαλασουν ολα την ιδια στιγμη. Ενταξει αν τα δισκακια ειναι του "φραγκο τονα, ταληρο πεντε" ισως χαλασουν καποια στιγμη. Εγω εχω καλης ποιοτητας δισκακια, Thats, TDK, TEAC, Maxell κ.α. 15-20+ ετων, με παιχνιδια, τραγουδια, αρχεια, φωτο κτλ που δουλευουν ακομα μια χαρα.

 Τεσπα, σημερα εχουμε πολλους τροπους για back up. Aυτοι που εχουν σοβαρα, πολυτιμα αρχεια, κανουν τριπλα διαφορετικα saves.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, Chris2756 said:

 Mε ενα docking station των 25-30 Ε, μπορει να αξιοποιηθουν οι παλαιοι, σε καλη κατασταση δισκοι, ssd/hdd,  για 2πλα, 3πλα back up. 

Έχουν περάσει 3 διαφορετικα docking station(αυτά που παίρνουν 2 δίσκους) από τα χέρια μου (1 turbo-x , 1 raidsonic και 1 icy box).

Και με τα 3 έχω αντιμετωπίσει αρκετά και σοβαρα προβληματα.

Δεν θα τα πρότεινα σαν λυση.

Καλυτερα να μπαίνει ο κάθε δίσκος σε εξωτερική θήκη παρόλο την λίγη περισσότερη ταλαιπωρία του βαλε-βγαλε.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Mπορει ναχεις δικαιο με τα DS. Εγω εχω ενα LC power, εναν  hdd για αποθηκη (γραψε-σβυσε) κι αλλον εναν ιδιο για back up. Mε εξυπηρετει για μεταφορα αρχειων μεταξυ δισκων hdd, ssd και στκακια μνημης. Το συνδεω καμια φορα στην τηλεοραση, να δω καμια ταινια. Δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα. Μπορει για καποιους να ειναι λιγο αργο, στην μεταφορα δεδομενων, δεν το χρισημοποιω για επαγγελματικη χριση, οποτε δεν με ενοχλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Chris2756 said:

 Mπορει ναχεις δικαιο με τα DS. Εγω εχω ενα LC power, εναν  hdd για αποθηκη (γραψε-σβυσε) κι αλλον εναν ιδιο για back up. Mε εξυπηρετει για μεταφορα αρχειων μεταξυ δισκων hdd, ssd και στκακια μνημης. Το συνδεω καμια φορα στην τηλεοραση, να δω καμια ταινια. Δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα. Μπορει για καποιους να ειναι λιγο αργο, στην μεταφορα δεδομενων, δεν το χρισημοποιω για επαγγελματικη χριση, οποτε δεν με ενοχλει

Δεν είναι θέμα ταχυτητας(τουλάχιστον εάν έχει USB 3.0).

Όλα τα παραπάνω είχαν random αποσυνδέσεις και υπηρξαν φορές που  κάνανε corrupt τους δίσκους.

Τώρα η αλήθεια είναι πως  ήταν και τα 3 σχετικά φτηνά.

Την πρώτη φορά είπα πως ίσως έφταιγε το turbo-x, την δεύτερη ότι ίσως έπεσα σε ελλατωματικο, την τρίτη φορά όμως το πήρα απόφαση.

Και η αλήθεια είναι πως βολεύουν εάν έχεις αρκετούς δίσκους offline αλλά προσωπικά δεν τα ξανακουμπαω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...