Προς το περιεχόμενο

Κλησεις απατης απο τυχαιους αριθμους vodafone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

απο χτες εχω λαβει πανω απο 5 κλησεις απο αριθμους κινητων της vodafone (694..) οπου οταν το σηκωσω ειναι ηχογραφημενο μηνυμα στα αγγλικα οτι κατι αγορασα μεσω paypal και αν εγκρινω την συναλλαγη ή οχι (ξεκαθαρη απατη οποτε και το κλεινω), αλλα το εντυπωσιακο ειναι αν δεν το σηκωσω και παρω πισω, οποιος το σηκωνει δεν εχει ιδεα οτι με καλεσε, οποτε προφανως καπως κανουν «spoof» τον αριθμο και βγαινουν τυχαιοι αριθμοι vodafone!! Εχει συμβει και σε καποιον αλλον; Δεν ξερω αν μπορω να κανω κατι γιατι βλεπω κλησεις απο αληθοφανεις αριθμους κινητων, οποτε και το σηκωνω. Αν παρω στη vodafone υποψιαζομαι οτι θα με αρχισουν στις μπαρουφες να μπω στο μητρωο 11 κλπ κλπ ππυ δεν εχουν καμια σχεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ακριβώς το ίδιο θέμα από προχθές! Πάνω από 10 φορές με έχουν πάρει από διαφορετικά 694-. Ο αριθμός στον οποίον σε καλούν (το κινητό σου) είναι Wind;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Απατη είναι,υπάρχουν κάμποσες αναφορές στο φόρουμ.

Προφανώς είναι απάτη. Το τι ακριβώς συμβαίνει ψάχνουμε να βρούμε μπας και βρούμε και λύση. Εγώ υποψιάζομαι και πάλι τη Wind για "διαρροή" για αυτό και ρώτησα αν είναι εκεί το κινητό του TS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, theopan είπε

Προφανώς είναι απάτη. Το τι ακριβώς συμβαίνει ψάχνουμε να βρούμε μπας και βρούμε και λύση. Εγώ υποψιάζομαι και πάλι το 3booρδελο τη Wind για "διαρροή" για αυτό και ρώτησα αν είναι εκεί το κινητό του TS.

Είναι σε όλους τους παρόχους. Εγώ έχω Cote και με έχουν γονατίσει εδώ και 3 ημέρες αριθμοί από 698 που λένε το ίδιο παραμύθι με το iPhone και το Paypal

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Άρα είναι γενικό πρόβλημα. Να κάνουμε κάτι με την ΕΕΤΤ λέτε μπας και κόψει κανενα κ*λο ή τελικά πρέπει να κόψουμε εμείς τον δικό της γιατί κατάντησε τελείως διακοσμητική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για το τυπικό της υπόθεσης, αναφορικά με τον τίτλο του νήματος, το να ξεκινά από 694 δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι αριθμός vodafone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nova, ως τώρα έχω μπλοκάρει πέντε αριθμούς ως τώρα με αυτό το μοτίβο από προχθές. Ο τελευταίος ήταν ο : 6976785293

Ηχογραφημένο μνμ από Paypal, αγοράσατε iphone 14 κλπ.

Πρέπει να γίνεται της πόπης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theopan είπε

Προφανώς είναι απάτη. Το τι ακριβώς συμβαίνει ψάχνουμε να βρούμε μπας και βρούμε και λύση. Εγώ υποψιάζομαι και πάλι τη Wind για "διαρροή" για αυτό και ρώτησα αν είναι εκεί το κινητό του TS.

απλά έχουν βάλει στο "μάτι" κάποιες χιλιάδες αριθμους κινητων και καλούν,το 0,1% να τσιμπήσει τους αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

απλά έχουν βάλει στο "μάτι" κάποιες χιλιάδες αριθμους κινητων και καλούν,το 0,1% να τσιμπήσει τους αρκεί.

Τι ακριβώς συνέβη "τεχνικά" εννοώ. Διέρρευσαν αριθμοί με επιπλέον στοιχεία και από που; Είναι στοχευμένο; Είναι τυχαία επιλογή αριθμών; Έχουν σημασία αυτά γιατί μπορεί να είναι και επικίνδυνο. Σε εμένα π.χ. το νούμερο που δέχθηκα τις κλήσεις είναι και μη ανακοινώσιμο (δεν υπάρχει στον κατάλογο) και δηλωμένο στο μητρώο αρθ. 11. Έχω 2ο αριθμό -στην Cosmote αυτόν- τον οποίο δεν έχω δηλώσει στο μητρώο (δεν θυμάμαι για τον κατάλογο) κι εκεί δεν είχα θέμα. Δεν ξέρω λοιπόν αν είναι σύμπτωση ότι το νούμερο με το πρόβλημα είναι το κύριο μου (και παλιότερο που δίνω ως στοιχείο επικοινωνίας) ή συμβαίνει κάτι άλλο...

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vodafone εχω εγω.. το θεμα ειναι οτι ειναι spoofing ή κατι τετοιο γιατι ενω ειχα κλειστο το κινητο, μου ηρθαν μετα 3-4 τετοιες κλησεις και οταν πηρα 1-2 απο αυτα πισω μου ειπαν οι ανθρωποι οτι ποτε δεν με καλεσαν αυτοι, οποτε βαζουν να φαινεται εικονικα καποιο τηλεφωνο στην τυχη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...