Προς το περιεχόμενο

Τερματίζει πλήρως τη λειτουργία του ο Yuzu emulator για το Nintendo Switch


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν εταιρεία δεν μπορείς να αφήσεις ελεύθερα να χρησιμοποιουν την πνευματική σου ιδιοκτησία.

Παρόλα αυτά η χρηματική απώλεια για εμένα δεν υφίσταται σε αυτήν την περίπτωση η πλειοψηφία που χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο emu δεν έχει καμία πρόθεση να αγοράσει δεν είναι περίπτωση σπασμένου προγράμματος ώπου αν δεν το έχεις τζάμπα πολλοί θα αναγκαστουν να αγοράσουν.Το όλο νόημα του switch είναι η χρήση της handheld συσκευής και των χειριστηρίων για να μπαίνεις στην διαδικασία να παίρνεις μια κουτσουρεμένη εμπειρία δείχνει πως δεν έχεις σκοπο να σκάσεις φράγκα.

Η nintendo ας κοιτάξει λίγο την πολιτική κοστολόγησης των παιχνιδιών της που όλα τα κοστολογεί ως triple AAA χωρίς να είναι και αποτελεί αποτρεπτικό παραγωντα για πολλούς να αγοράσουν

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά τους έκαναν και άργησαν θα πω εγώ. Και το λέει κάποιος που ασχολείται χρόνια με emulation .Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως ξεπέρασαν κραυγαλέα τα όρια , αφού εβαζαν συνδρομή και επαιρναν χρήματα από χρήστες.

Προφανώς αυτό από μόνο του ήταν ικανό να τους στείλει στην φυλακή γι'αυτό και είπαν ναι σε όλα και παρέδωσαν τα κλειδιά στην Nintendo. Μέχρι και δήλωση έκαναν που παραδέχτηκαν ανοιχτά ότι προωθούσαν την πειρατεία .  

Φάνηκε πάντως ότι η Nintendo δεν είχε διάθεση να τους τιμωρήσει , παράδειγμα θέλει να τους κάνει, για όποιον πειρατή  προσπαθησει στο μέλλον να εκμεταλλευτεί τα intellectual properties της. Εξάλλου Το ποσό που ζήτησε ως αποζημίωση είναι πολύ μικρό συγκριτικά .

Δυστυχώς , Η ανάπτυξη και χρήση emulators πέρα από τα καλά της διατήρησης παιχνιδιων στο χρόνο προωθεί και την πειρατεία. Αλλά υπάρχουν σωστοί τρόποι να το κάνεις και λάθος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Choronzoon είπε

roms μπορεις να φτιαξεις και συ ευκολα δεν ειναι κατι δυσκολο πλεον , το θεμα ειναι με τι θα τα παιξεις μετα

μπορει να θελω να παιξω δικα μου παιχνιδια που εχω ηδη με καλυτερα γραφικα γιατι αυτο ειναι μεμπτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

μπορει να θελω να παιξω δικα μου παιχνιδια που εχω ηδη με καλυτερα γραφικα γιατι αυτο ειναι μεμπτο ?

Δεν είναι , αν τα έχεις αγοράσει και τα έχεις κάνει dump κάντο . Το θέμα είναι ότι το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για κάτι τέτοιο δεν είναι δωρεάν στη προκειμένη οπότε εκεί υπάρχει θέμα .

58 λεπτά πριν, anax111 είπε

Η πειρατεία είναι προλεταριακή υποχρέωση όλων μας απέναντι στην πλουτοκρατία και τον καπιταλισμό. Είναι ο μοναδικός τρόπος που έχουμε για να κλέψουμε το  "σύστημα" που μας κλέβει καθημερινά χιλιάδες τρόπους. Και όπως λένε και τα bro κάτω στην Κρήτη "δούλεψε να φας και κλέψε να 'χεις". Με άλλα λόγια δούλεψε για να αγοράσεις νόμιμα την συσκευή και βάλε πειρατικά προγράμματα για να 'χεις! 

Δεν έχεις άδικο , το θέμα βέβαια είναι ότι και η νιτεντο δεν έχει άδικο . Κάνε ότι κανείς αλλά κατανόησε και αυτόν που έχεις απέναντι και ζημιώνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, lvasilis22 said:

Όλοι όσοι τα παίζετε στον emulator είναι επειδή όλοι οι υπόλοιποι σκάμε τα 70άρια. Χωρίς αυτά τα λεφτά δεδομένα…επένδυση για τέτοια παιχνίδια δεν θα γινόταν ποτέ.

 

Χωρίς να θέλω να πάρω μέρος στο debate μιας και δεν έχω ούτε κονσόλα ούτε emulator, αλλά το βασικό στοιχείο του switch δεν είναι ότι είναι portable? Υποθέτω emulator μιλάμε για pc ή καλό laptop ή κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JimGer είπε

Χωρίς να θέλω να πάρω μέρος στο debate μιας και δεν έχω ούτε κονσόλα ούτε emulator, αλλά το βασικό στοιχείο του switch δεν είναι ότι είναι portable? Υποθέτω emulator μιλάμε για pc ή καλό laptop ή κάτι τέτοιο...

Όχι ακριβώς...παίζουν και steam deck, rog ally κτλ που είναι portable.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, thanoskkk said:

Θα το παίξεις στο PC γιατί είναι τζαμπέ και όχι για τα γραφικά. Απλά δικαιολογία ψάχνεις για την πειρατεία.

Βασικά αυτό μπορείς να το πεις με βεβαιότητα μόνο αν έχει κυρίως κρακαρισμένα παιχνίδια στο pc. Ειδάλλως μια χαρά έχει point το argument του. At least μέχρι η nitendo να βγάλει επίσημο παιχνίδι στο pc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, anax111 είπε

Η πειρατεία είναι προλεταριακή υποχρέωση όλων μας απέναντι στην πλουτοκρατία και τον καπιταλισμό. Είναι ο μοναδικός τρόπος που έχουμε για να κλέψουμε το  "σύστημα" που μας κλέβει καθημερινά χιλιάδες τρόπους. Και όπως λένε και τα bro κάτω στην Κρήτη "δούλεψε να φας και κλέψε να 'χεις". Με άλλα λόγια δούλεψε για να αγοράσεις νόμιμα την συσκευή και βάλε πειρατικά προγράμματα για να 'χεις! 

Την επόμενη φορά θα πάω κ εγώ στα κρητικά βρο που το στρίβουν κ το πίνουν κ θα τους κλέψω τσις ελιές των συντεκτων γιατί δουλεύω για να φάω, αλλά σας κλεβω για να έχω.

Νοοτροπία έτη φωτός μπροστά. Το θέμα είναι μετά ποιος θα κλέβει ποιον. 

Με άλλα λόγια δούλεψε να αγοράσεις σπίτι αλλά κλέψε τα έπιπλα. 

Η Nintendo και η κάθε εταιρεία δεν είναι το σύστημα. Είναι επιχειρήσεις που προσφέρουν συγκεκριμένες υπηρεσίες. Θες να έχεις τις παροχές του; Πλήρωσε... Δεν θες; Δεν θα τις έχεις. Γιατί με το ίδιο σκεπτικό θα κλέβουμε ο ένας τον άλλον με αυτήν την δικαιολογία. Από τον κουλούρα στην Σταδίου και τον μανάβη στα Σεπόλια μέχρι τον ψαρά στην ιχθυόσκαλα.

Η κλοπή είναι κλοπή. Δεν είναι νοοτροπία πλήρωσα για κατι, μου ανήκουν όλα. Απ' την στιγμή που οι μάγκες του emulator  βγάζανε λεφτά εις βάρος άλλων, ήρθε η ώρα να πληρώσουν την μαγκιά τους. 

Όταν κλέβουμε τους άλλους είναι μαγκιά κ είμαστε αλάνια. Όταν έρχεται ο λογαριασμός φταίει το σύστημα, ο προλεταρισμος κ λαέ ακουμπά στο μπράτσο του Κουτσουμπα με το χρυσό αγωνιστικό λαϊκό ρολεξ.

Για τέτοιους λόγους κ μερικούς ακόμα αυτοί η χωρά κάνει άλματα πίσω κ θόρυβο σαν άδειος τενεκές φέτας σε κατήφορο.

Επεξ/σία από TNT2
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TNT2 είπε

Την επόμενη φορά θα πάω κ εγώ στα κρητικά βρο που το στρίβουν κ το πίνουν κ θα τους κλέψω τσις ελιές των συντεκτων γιατί δουλεύω για να φάω, αλλά σας κλεβω για να έχω.

Νοοτροπία έτη φωτός μπροστά. Το θέμα είναι μετά ποιος θα κλέβει ποιον. 

Με άλλα λόγια δούλεψε να αγοράσεις σπίτι αλλά κλέψε τα έπιπλα. 

Η Nintendo και η κάθε εταιρεία δεν είναι το σύστημα. Είναι επιχειρήσεις που προσφέρουν συγκεκριμένες υπηρεσίες. Θες να έχεις τις παροχές του; Πλήρωσε... Δεν θες; Δεν θα τις έχεις. Γιατί με το ίδιο σκεπτικό θα κλέβουμε ο ένας τον άλλον με αυτήν την δικαιολογία. Από τον κουλούρα στην Σταδίου και τον μανάβη στα Σεπόλια μέχρι τον ψαρά στην ιχθυόσκαλα.

Η κλοπή είναι κλοπή. Δεν είναι νοοτροπία πλήρωσα για κατι, μου ανήκουν όλα. Απ' την στιγμή που οι μάγκες του emulator  βγάζανε λεφτά εις βάρος άλλων, ήρθε η ώρα να πληρώσουν την μαγκιά τους. 

Όταν κλέβουμε τους άλλους είναι μαγκιά κ είμαστε αλάνια. Όταν έρχεται ο λογαριασμός φταίει το σύστημα, ο προλεταρισμος κ λαέ ακουμπά στο μπράτσο του Κουτσουμπα με το χρυσό αγωνιστικό λαϊκό ρολεξ.

Για τέτοιους λόγους κ μερικούς ακόμα αυτοί η χωρά κάνει άλματα πίσω κ θόρυβο σαν άδειος τενεκές φέτας σε κατήφορο.

Και μπροστά απο τον τενεκέ κυλάει το καπάκι.

Αν δεν καταλαβαίνεις τη σημασία του ρητού, μπορείς να την ψάξεις πρίν του αλλάξεις τα φώτα στην παρερμηνεία.

Επεξ/σία από CorsarioJoao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρά στο κουράγιο σας, που εξηγείτε σε μερικούς, γιατί δεν είναι κακό να υπάρχουν emulators και σας απαντάνε με "θες κάτι; πλήρωσε το." Σας αξίζει.
Επόμενο μάθημα, "Γιατί ο ουρανός είναι μπλε τη μέρα και μαύρος το βράδυ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, TNT2 said:

Την επόμενη φορά θα πάω κ εγώ στα κρητικά βρο που το στρίβουν κ το πίνουν κ θα τους κλέψω τσις ελιές των συντεκτων γιατί δουλεύω για να φάω, αλλά σας κλεβω για να έχω.

Νοοτροπία έτη φωτός μπροστά. Το θέμα είναι μετά ποιος θα κλέβει ποιον. 

Με άλλα λόγια δούλεψε να αγοράσεις σπίτι αλλά κλέψε τα έπιπλα. 

Η Nintendo και η κάθε εταιρεία δεν είναι το σύστημα. Είναι επιχειρήσεις που προσφέρουν συγκεκριμένες υπηρεσίες. Θες να έχεις τις παροχές του; Πλήρωσε... Δεν θες; Δεν θα τις έχεις. Γιατί με το ίδιο σκεπτικό θα κλέβουμε ο ένας τον άλλον με αυτήν την δικαιολογία. Από τον κουλούρα στην Σταδίου και τον μανάβη στα Σεπόλια μέχρι τον ψαρά στην ιχθυόσκαλα.

Η κλοπή είναι κλοπή. Δεν είναι νοοτροπία πλήρωσα για κατι, μου ανήκουν όλα. Απ' την στιγμή που οι μάγκες του emulator  βγάζανε λεφτά εις βάρος άλλων, ήρθε η ώρα να πληρώσουν την μαγκιά τους. 

Όταν κλέβουμε τους άλλους είναι μαγκιά κ είμαστε αλάνια. Όταν έρχεται ο λογαριασμός φταίει το σύστημα, ο προλεταρισμος κ λαέ ακουμπά στο μπράτσο του Κουτσουμπα με το χρυσό αγωνιστικό λαϊκό ρολεξ.

Για τέτοιους λόγους κ μερικούς ακόμα αυτοί η χωρά κάνει άλματα πίσω κ θόρυβο σαν άδειος τενεκές φέτας σε κατήφορο.

Έπρεπε να βάλεις και τα politics του κ*λου μέσα?
Λίγο καλύτερα να το αφήσεις στη Nitendo από τη φιλοσοφία της πεντάρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, PureDark είπε

Χαρά στο κουράγιο σας, που εξηγείτε σε μερικούς, γιατί δεν είναι κακό να υπάρχουν emulators και σας απαντάνε με "θες κάτι; πλήρωσε το." Σας αξίζει.
Επόμενο μάθημα, "Γιατί ο ουρανός είναι μπλε τη μέρα και μαύρος το βράδυ".

Επόμενο μάθημα πως να δουλεύετε και να παρέχετε υπηρεσίες χωρίς να πληρώνεστε.

Δεν μιλάμε για abandonware αλλά για λογισμικό k hardware που μέσα στην τιμή τους περιλαμβάνονται λειτουργικά έξοδα, μισθοδοσίες, προμηθευτές, κερδοφορία κτλπ.

Είναι δυο διαφορετικές κατηγορίες με διαφορετική προσέγγιση.

 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, polaki είπε

Άσε τα 1200 σου που απλά είναι ένα νούμερο πεταμένο εδώ χωρίς καμία αξία αναφοράς. 

Το συγκεκριμένο παιχνίδι το αγόρασες πριν το παίξεις με παράνομο τρόπο; 

Δεν την ενδιαφέρει τη Nintendo κάτι από αυτά. Θέλει και έχει το δικό της hardware αποκλειστικά και μόνο.

Δε νομίζω να θέλει να καταντήσει σαν τη SEGA. 

Δεν το έπαιξα κάνα 2ωρο ασχολήθηκα για το γούστο μου και το παράτησα. Αχρηστο δεν είναι δείχνει ότι αγαπάω το Gaming και αγοράζω ότι παίζω συγκριτικά με κάποιους ηθικολογους του θέματος που δεν έχουν δώσει ούτε ευρώ και κάνουν κήρυγμα για την φτωχή Nintendo. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Smash αγορασμένο,για κάποιο λόγο το Switch αρνείται να αναγνωρίσει το cartridge.
Δεν έχω ασχοληθεί με Yuzu ,Muzu και ουτε πρόκειται...Τοο much hassle για ενα 70αρι  και εχω αποδεκτει οτι θα μείνω με ενα παιχνίδι που δεν δουλεύει.
Οπως επίσης ξέρω η Νιντέντο εχει τον νόμο με το μέρος της.

Πέρασα απο το νήμα για να γράψω οτι 
α)οποιος χρησιμοποιεί emulator δεν ειναι κατα αναγκη τζαμπατζης
β)Το οτι υφίσταται ενας νόμος,δεν σημαίνει οτι είναι και δίκαιος και υπεράνω κριτικής.Ειδικά οταν πρόκειται για θέματα copyright ,που παίζει να είναι οτι πιο anticonsumer και πέρα απο οποιαδήποτε έννοια δικαίου

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Choronzoon είπε

Δεν είναι , αν τα έχεις αγοράσει και τα έχεις κάνει dump κάντο . Το θέμα είναι ότι το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για κάτι τέτοιο δεν είναι δωρεάν στη προκειμένη οπότε εκεί υπάρχει θέμα .

Τι εννοείς τσάμπα το κατέβασα . Επίσης πια είναι η στάση της με άλλους emu riujinx, citra και dolphin.

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...