Προς το περιεχόμενο

Κινητό για βίντεο - Προτάσεις για μεταχειρισμένο


Rebirth
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tsimisdel,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. 

Ψάχνω budget second hand κινητό (αν έχει και κανείς εδώ προτείνει ευθέως) που να είναι πολύ καλό για βίντεο (πρωτίστως για HD, αλλά και 4k)και να έχει πολύ καλή μπαταρία. 

Realme (έχω βρει ένα Realme 9 pro+ στα 160 εντός εγγύησης), Oppo, Xiaomi, δεν έχει τόση σημασία η μάρκα. 

1) Χρήματα: Έως 200 (συζητήσιμο) 

2) από Ελλάδα 

3) - - 

4) Μεταχειρισμένο μόνο 

5) δεν με απασχολεί 

6) 2 sim και καλό θα ήταν η μία να δέχεται micro sd 

7) Το βασικότερο η ποιότητα κάμερας (βίντεο) 

8 ) Ναι να έχει καλή αυτονομία 

9). Android 

Ευχαριστώ! 

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε; 
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό;
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα;
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές;
5) Μέγεθος οθόνης;
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ);
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών;
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία;
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό;
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά)

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Κινητό για βίντεο - Προτάσεις για μεταχειρισμένο
  • Λύση

Κοίταξε, budget phone με 4Κ, δύσκολα να βρείς, βασικά νομίζω δεν υπάρχει καθόλου εκτός αν εννοείς κινητό ανώτερης κατηγορίας το οποίο μπορείς να βρείς στα 200€. Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα στη φθηνή κατηγορία (κάτω από τα 200), νομίζω δεν υπάρχει η δυνατότητα για 4Κ λήψεις, είναι θέμα hardware, εκτός αν βρεις κάποιο κινητό ανώτερης κατηγορίας (midrange πχ) για να πάρεις κάτι αξιόλογο σε κάμερα και αυτονομία. 

Σε αυτά τα χρήματα σε μεταχειρισμένο, δεν ξέρω τι υπάρχει σε αυτά τα χρήματα, σε θέμα καμερών και αυτονομίας, μπορείς να κοιτάξεις μεταξύ Samsung, Realme, Xiaomi, στα χρήματα που διαθέτεις, είναι πιθανό να βρεις κάτι σε αυτά τα χρήματα, Oppo, Vivo, OnePlus, δύσκολα να βρείς σε αυτά τα χρήματα (ειδικά την τελευταία, εκτός αν πρόκειται για παλιό μοντέλο αλλά αν δεν σε απασχολεί αυτό, κανένα θέμα) και επίσης, δεν τις ξέρω και πολύ ως μάρκες, δεν μπορώ να προτείνω.

Επίσης, καλύτερα σε αυτά τα χρήματα να βρεις κινητό ανώτερης κατηγορίας αν γίνεται γιατί αν ψάχνεις αποκλειστικά και μόνο να βρεις της φθηνής κατηγορίας, δεν θα μείνεις ικανοποιημένος και γενικά, είμαι της άποψης ότι Samsung & Xiaomi, αξίζουν μόνο σε ανώτερη κατηγορία, στη φθηνή όχι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsimisdel είπε

Κοίταξε, budget phone με 4Κ, δύσκολα να βρείς, βασικά νομίζω δεν υπάρχει καθόλου εκτός αν εννοείς κινητό ανώτερης κατηγορίας το οποίο μπορείς να βρείς στα 200€. Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα στη φθηνή κατηγορία (κάτω από τα 200), νομίζω δεν υπάρχει η δυνατότητα για 4Κ λήψεις, είναι θέμα hardware, εκτός αν βρεις κάποιο κινητό ανώτερης κατηγορίας (midrange πχ) για να πάρεις κάτι αξιόλογο σε κάμερα και αυτονομία. 

Σε αυτά τα χρήματα σε μεταχειρισμένο, δεν ξέρω τι υπάρχει σε αυτά τα χρήματα, σε θέμα καμερών και αυτονομίας, μπορείς να κοιτάξεις μεταξύ Samsung, Realme, Xiaomi, στα χρήματα που διαθέτεις, είναι πιθανό να βρεις κάτι σε αυτά τα χρήματα, Oppo, Vivo, OnePlus, δύσκολα να βρείς σε αυτά τα χρήματα (ειδικά την τελευταία, εκτός αν πρόκειται για παλιό μοντέλο αλλά αν δεν σε απασχολεί αυτό, κανένα θέμα) και επίσης, δεν τις ξέρω και πολύ ως μάρκες, δεν μπορώ να προτείνω.

Επίσης, καλύτερα σε αυτά τα χρήματα να βρεις κινητό ανώτερης κατηγορίας αν γίνεται γιατί αν ψάχνεις αποκλειστικά και μόνο να βρεις της φθηνής κατηγορίας, δεν θα μείνεις ικανοποιημένος και γενικά, είμαι της άποψης ότι Samsung & Xiaomi, αξίζουν μόνο σε ανώτερη κατηγορία, στη φθηνή όχι. 

Σε ευχαριστώ πολύ για το εκτενές μήνυμα. Κυρίως για HD βίντεο το χρειάζομαι. Ούτως ή άλλως το 4K  των budget έως midrange κινητών, από όσα έχω δει ως τώρα, είναι πολύ μέτριο. Από όσα λες κι εσύ νομίζω ότι ένα second hand realme ίσως να είναι μια λύση. 

37 λεπτά πριν, adi32 είπε

με λιγοτερα απο 200ε παιρνεις ενα A52s και εχεις κινηταρα στα παντα 

 

Για να το δω κι αυτό ξανά. Σε ευχαριστώ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2024 στις 4:52 ΜΜ, tsimisdel είπε

Κοίταξε, budget phone με 4Κ, δύσκολα να βρείς, βασικά νομίζω δεν υπάρχει καθόλου εκτός αν εννοείς κινητό ανώτερης κατηγορίας το οποίο μπορείς να βρείς στα 200€. Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα στη φθηνή κατηγορία (κάτω από τα 200), νομίζω δεν υπάρχει η δυνατότητα για 4Κ λήψεις, είναι θέμα hardware, εκτός αν βρεις κάποιο κινητό ανώτερης κατηγορίας (midrange πχ) για να πάρεις κάτι αξιόλογο σε κάμερα και αυτονομία. 

Σε αυτά τα χρήματα σε μεταχειρισμένο, δεν ξέρω τι υπάρχει σε αυτά τα χρήματα, σε θέμα καμερών και αυτονομίας, μπορείς να κοιτάξεις μεταξύ Samsung, Realme, Xiaomi, στα χρήματα που διαθέτεις, είναι πιθανό να βρεις κάτι σε αυτά τα χρήματα, Oppo, Vivo, OnePlus, δύσκολα να βρείς σε αυτά τα χρήματα (ειδικά την τελευταία, εκτός αν πρόκειται για παλιό μοντέλο αλλά αν δεν σε απασχολεί αυτό, κανένα θέμα) και επίσης, δεν τις ξέρω και πολύ ως μάρκες, δεν μπορώ να προτείνω.

Επίσης, καλύτερα σε αυτά τα χρήματα να βρεις κινητό ανώτερης κατηγορίας αν γίνεται γιατί αν ψάχνεις αποκλειστικά και μόνο να βρεις της φθηνής κατηγορίας, δεν θα μείνεις ικανοποιημένος και γενικά, είμαι της άποψης ότι Samsung & Xiaomi, αξίζουν μόνο σε ανώτερη κατηγορία, στη φθηνή όχι. 

Εν τέλει, βρήκα άκρη για Google Pixel 7a, μέσω εταιρείας (δλδ τιμολόγιο) που βγαίνει στα 300. Λόγω των εξαιρετικών κριτικών για το βίντεο είπα να ανέβω λίγο στο μπάτζετ και πήγα εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...