Προς το περιεχόμενο

Εργασία στη Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να βρω εργασία στην Γερμανία. Έχω πτυχίου ηλεκτρολόγου και ηλεκτρικού μηχανικού. Επίσης, έχω ξεκινήσει μαθήματα για την γλώσσα. Δεν έχω εργαστεί επίσημα ως ηλεκτρολόγος ή αντίστοιχα ως ηλεκτρονικό παρά μόνο στον τομέα των τεχνικών πάνω σε κινητά και υπολογιστές και κυρίως σε λογισμικό. Ακόμα, στο τομέα των τηλεπικοινωνιών σε σταθμούς κινητής αλλά και σε καμπίνες σταθερής και γεννήτριες κυριώς στη συντήρηση τους.

Λοιποόν, εδώ χρειάζομαι εσάς!

Θα ήθελα την συμβουλή σας πάνω σε αυτό, από άτομα που έχουν εργαστεί εκεί και έχουν κάποια εμπειρία. Συμφέρει να βρω εργασία μέσω πρακτορείου; Εάν ναι, έχετε κάποιο να μου προτείνετε;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επάγγελμα σου το μεταφράζει το google ως"Elektriker und Elektroniker"

Εάν είναι σωστή η μετάφραση, googlαρε  κάτι σαν "elektriker und elektroniker jobs deutschland mit englisch"

Βγάζει στο search πχ: Elektriker MIT Englisch Kenntnisse Jobs - 7. März 2024 | Stellenangebote auf Indeed.com που ζητάνε είτε γερμανικά είτε αγγλικά.

 

Συνήθως τα πρακτορεία ούτος η άλλως ποστάρουν τις αγγελίες σε παρόμοια sites.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Εργασία στη Γερμανια
18 hours ago, pngts1996 said:

Ακόμα, στο τομέα των τηλεπικοινωνιών σε σταθμούς κινητής αλλά και σε καμπίνες σταθερής και γεννήτριες κυριώς στη συντήρηση τους.

Βρες τους παρόχους στην Γερμανία και στείλε βιογραφικό απευθείας στις σελίδες τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σελίδα για να βρεις δουλειά στη Γερμανία είναι το stepstone.de. Επίσης δουλεύει πολύ και το linkedin ή/και το xing.de (το Γερμανικό linkedin). Έκανες πολύ σωστά που ξεκίνησες τη γλώσσα. Ζήσαμε εκεί για 4 χρόνια, αν θελήσεις κάτι στείλε pm.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/3/2024 στις 2:04 ΜΜ, pngts1996 είπε

Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να βρω εργασία στην Γερμανία. Έχω πτυχίου . Επίσης, έχω ξεκινήσει μαθήματα για την γλώσσα. Δεν έχω εργαστεί επίσημα ως ηλεκτρολόγος ή αντίστοιχα ως ηλεκτρονικό παρά μόνο στον τομέα των τεχνικών πάνω σε κινητά και υπολογιστές και κυρίως σε λογισμικό. Ακόμα, στο τομέα των τηλεπικοινωνιών σε σταθμούς κινητής αλλά και σε καμπίνες σταθερής και γεννήτριες κυριώς στη συντήρηση τους.

Λοιποόν, εδώ χρειάζομαι εσάς!

Θα ήθελα την συμβουλή σας πάνω σε αυτό, από άτομα που έχουν εργαστεί εκεί και έχουν κάποια εμπειρία. Συμφέρει να βρω εργασία μέσω πρακτορείου; Εάν ναι, έχετε κάποιο να μου προτείνετε;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υποθέτω το "ηλεκτρικού" είναι typo, καθώς δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Τι σχολή έχεις τελειώσει ακριβώς (IEK/TEI/AEI/εξωτερικό); 

 

Για να βρείς δουλειά στη Γερμανία, ιδανικά θα πρέπει να πας εκεί, με έδρα Ελλάδα δεν θα ασχοληθεί κανείς μαζί σου (εξαίρεση αν μιλάμε για κανέναν αριστούχο απόφοιτο με επιτεύγματα σε μικρή ηλικία ή για senior που ξέρει σχετικά καλά το αντικείμενο εργασίας της θέσης).

 

Ιδανικά θα πρέπει να μιλάς τη γλώσσα σε επίπεδο Β2. Και με ένα καλό Β1 μπορείς όμως να αρχίσεις. Να κάτσεις να μάθεις γερμανικά στην Ελλάδα που και σπίτι έχεις να μείνεις και τα δίδακτρα ακόμη και για ιδιαίτερα είναι αστεία. Στο τέλος αν θες και σε παίρνει οικονομικά, μπορείς να κάνεις και λίγους μήνες γερμανικά στη Γερμανία.

 

Αναγκαστικά στην αρχή (όσο κατά την άφιξή σου, τόσο και μέχρι να περάσεις την δοκιμαστική περίοδο 6 μηνών στη δουλειά που θα βρείς) θα μείνεις είτε σε Pension/Boarding House, είτε σε κοινόβιο αν μιλάμε για πόλη. Τα ενοίκια είναι γενικά υψηλά και παρουσιάζουν τεράστιες διαφορές απο περιοχή σε περιοχή. Συνήθως οι περιοχές που έχουν τις περισσότερες θέσεις εργασίας είναι οι περιοχές με τα υψηλότερα ενοίκια. Το να πας σε πολύ φθηνή περιοχή, σημαίνει ότι το πιθανότερο δεν θα βρείς δουλειά εκεί, αλλά και να βρείς θα είναι σκατοπεριβάλλον. Προτίμησε Δυτική Γερμανία, ειδικά τα δύο πανίσχυρα οικονομικά Νότια Κρατίδια.

 

Γενικά, αν δεν είσαι παθολογικά τεμπέλης, ανεπίδεκτος μαθήσεως και προβληματικός χαρακτήρας, θα βρείς δουλειά (ή πρώτη δουλειά το πιθανότερο δεν θα είναι και η καλύτερη). Η χώρα προσφέρει ατελείωτες ευκαιρίες καριέρας και εξαιρετικές συνθήκες εργασίας (ωράρια εργασίας που τηρούνται ευλαβικά, μέχρι 8ωρες υπερωρίες που αποζημιώνονται με ρεπό, συνήθως γύρω στις 30 μέρες άδεια τον χρόνο, προϊστάμενους που ξέρουν να διαχειρίζονται τους υφισταμένους με επαγγελματισμό, κ.α.).

 

Ο μεσίτης, αν δεν είναι κανένας απο τους τυπικούς ελληνόφωνους con artists, δεν είναι κακή επιλογή, δεδομένου ότι θα δυσκολευτείς αρκετά να κάνεις αιτήσεις χωρίς καλά γερμανικά και πολλές ώρες προσωπικής έρευνας.

Επεξ/σία από Herzog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 13/3/2024 στις 12:04 ΠΜ, Herzog είπε

Υποθέτω το "ηλεκτρικού" είναι typo, καθώς δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Τι σχολή έχεις τελειώσει ακριβώς (IEK/TEI/AEI/εξωτερικό); 

 

Για να βρείς δουλειά στη Γερμανία, ιδανικά θα πρέπει να πας εκεί, με έδρα Ελλάδα δεν θα ασχοληθεί κανείς μαζί σου (εξαίρεση αν μιλάμε για κανέναν αριστούχο απόφοιτο με επιτεύγματα σε μικρή ηλικία ή για senior που ξέρει σχετικά καλά το αντικείμενο εργασίας της θέσης).

 

Ιδανικά θα πρέπει να μιλάς τη γλώσσα σε επίπεδο Β2. Και με ένα καλό Β1 μπορείς όμως να αρχίσεις. Να κάτσεις να μάθεις γερμανικά στην Ελλάδα που και σπίτι έχεις να μείνεις και τα δίδακτρα ακόμη και για ιδιαίτερα είναι αστεία. Στο τέλος αν θες και σε παίρνει οικονομικά, μπορείς να κάνεις και λίγους μήνες γερμανικά στη Γερμανία.

 

Αναγκαστικά στην αρχή (όσο κατά την άφιξή σου, τόσο και μέχρι να περάσεις την δοκιμαστική περίοδο 6 μηνών στη δουλειά που θα βρείς) θα μείνεις είτε σε Pension/Boarding House, είτε σε κοινόβιο αν μιλάμε για πόλη. Τα ενοίκια είναι γενικά υψηλά και παρουσιάζουν τεράστιες διαφορές απο περιοχή σε περιοχή. Συνήθως οι περιοχές που έχουν τις περισσότερες θέσεις εργασίας είναι οι περιοχές με τα υψηλότερα ενοίκια. Το να πας σε πολύ φθηνή περιοχή, σημαίνει ότι το πιθανότερο δεν θα βρείς δουλειά εκεί, αλλά και να βρείς θα είναι σκατοπεριβάλλον. Προτίμησε Δυτική Γερμανία, ειδικά τα δύο πανίσχυρα οικονομικά Νότια Κρατίδια.

 

Γενικά, αν δεν είσαι παθολογικά τεμπέλης, ανεπίδεκτος μαθήσεως και προβληματικός χαρακτήρας, θα βρείς δουλειά (ή πρώτη δουλειά το πιθανότερο δεν θα είναι και η καλύτερη). Η χώρα προσφέρει ατελείωτες ευκαιρίες καριέρας και εξαιρετικές συνθήκες εργασίας (ωράρια εργασίας που τηρούνται ευλαβικά, μέχρι 8ωρες υπερωρίες που αποζημιώνονται με ρεπό, συνήθως γύρω στις 30 μέρες άδεια τον χρόνο, προϊστάμενους που ξέρουν να διαχειρίζονται τους υφισταμένους με επαγγελματισμό, κ.α.).

 

Ο μεσίτης, αν δεν είναι κανένας απο τους τυπικούς ελληνόφωνους con artists, δεν είναι κακή επιλογή, δεδομένου ότι θα δυσκολευτείς αρκετά να κάνεις αιτήσεις χωρίς καλά γερμανικά και πολλές ώρες προσωπικής έρευνας.

Καλησπέρα συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης μου αλλά δεν μπαίνω τακτικά. Εγώ σπουδάσει ηλεκτρολόγος και ηλεκτρονικός μηχανικός στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής. Είναι με βαθμός πτυχίου 7. Επίσης γερμανικά κάνω εδώ και ένα χρόνο με στόχο να πάρω το Β1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...