Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού μέχρι 150€


Dark_Beast_John_Gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά παιδιά

*(έφτιαξα και την φόρμα παρακάτω)

Ψάχνω ένα κινητό μέχρι ταβάνι 150 υπάρχουν πολλά άλλα δεν μπορώ να καταλάβω διάφορες (πχ ποια είναι low range , mid range πιο καινούργια μοντέλα κλπ)....βρήκα τα παρακάτω , δεν ξέρω αν είναι τα καλύτερα ή αν υπάρχει κάποιο άλλο σε αυτά τα λεφτά μπορείτε να με βοηθήσετε να μου προτείνετε κάποιο από τα παρακάτω ή και άλλο μοντέλο.

Realme: c55 , 9i

Xiaomi: Redmi Note 12 , Redmi 10 ,Redmi Note 11s , Poco M5

Motorola Moto: G32 , G51 , G53

θα ήθελα να είναι η οθόνη 90με120 hz

καθαρή κάμερα(καλή ευκρίνεια )

και έναν future proof επεξεργαστή να μην κολλάει στα βασικά δηλαδή περιήγηση στο ίντερνετ και κάνα YouTube αυτά ούτε παιχνίδια ούτε κάτι εξειδικευμένο κάνω και ούτε θα κάνω κάτι παραπάνω.

εγώ γενικά τα κινητά τα κρατάω μέχρι να χαλάσουν πχ 3 με 4 χρόνια όπως τώρα που είχα ένα Doogee N20 κ κράτησε 4 χρόνια για αυτό ψάχνω διότι χάλασε!

____________________________________

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε; 150€ ταβάνι 
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Ελλάδα-Αθηνα λόγο εγγύησης.
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; ΟΧΙ απλά Αθήνα
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Καινούργιες 
5) Μέγεθος οθόνης; κανένα θέμα 
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); 90Hz ή 120Hz 
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; καθαρή κάμερα (καλή ευκρίνεια )
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; Δεν θα το κοιτάξω προτεραιότητα στα υπόλοιπα 
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Όχι 
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; περιήγηση στο ίντερνετ και κάνα YouTube αυτά ούτε παιχνίδια ούτε κάτι εξειδικευμένο κάνω και ούτε θα κάνω κάτι παραπάνω.

Επεξ/σία από Dark_Beast_John_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Αγορά κινητού μέχρι 150€

Κοίταξε να μαζέψεις 50-100 ευρω παραπάνω ,για  να πάρεις κατι νεώτερο σαν μοντέλο, που θα έχει περισσότερες αναβαθμίσεις λογισμικού .

Θα κρατήσεις το κινητό περισσότερο καιρό .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, Fotia said:

Κοίταξε να μαζέψεις 50-100 ευρω παραπάνω ,για  να πάρεις κατι νεώτερο σαν μοντέλο, που θα έχει περισσότερες αναβαθμίσεις λογισμικού .

Θα κρατήσεις το κινητό περισσότερο καιρό .

για κάποιο λόγο γράφω ταβάνι 150.... γιατί λες για παραπάνω...

δεν έχω σκοπό να δώσω παραπάνω δεν έχει νόημα για μενα και με 150 μια χαρά κρατάει

μπορώ να δώσω παραπάνω δεν είναι το θέμα να τα μαζέψω απλά δεν θέλω εδώ το Doogee μου κράτησε 4 χρόνια και αν δεν μου είχε σπάσει η οθόνη του ακόμα αυτό θα είχα!

επίσης διάβασες το ποστ ?

Επεξ/σία από Dark_Beast_John_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα χρήματα, σε καμία περίπτωση δεν παίρνεις κάτι της midrange κατηγορίας, είναι τα λεγόμενα budget phones, χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα κάνεις τη δουλειά σου. Προσωπικά μιλώντας, πιστεύω ότι καλό είναι να κινηθείς μεταξύ Motorola & Realme, είναι οι πιο value επιλογές, με τα καλύτερα χαρακτηριστικά που μπορείς να βρείς σε αυτά τα χρήματα, ίσως το Motorola προσφέρει λίγο περισσότερα.

Συν τοις άλλοις, έχουν την πιο light έκδοση του λογισμικού, κάτι το οποίο σημαίνει ότι δεν θα τρώνε σκάλωμα επειδή είναι σύνηθες σε φθηνές συσκευές που δεν έχουν καλά χαρακτηριστικά, να ζοριζονται και να πέφτει βαρύ το λογισμικό επομένως, με βάση αυτό το κριτήριο, αποφεύγεις οτιδήποτε σε Xiaomi σε αυτά τα χρήματα, το MIUI είναι βαρύ λογισμικό και ειδικά στις συσκευές αυτής της κατηγορίας, υπάρχει θέμα. 

Μπορείς να δεις κάτι και σε Samsung αλλά και πάλι, νομίζω ότι ισχύει μέσες άκρες ότι ισχύει και με Xiaomi, πιο value for money επιλογή στα χρήματα αυτά, είναι Motorola (λίγο περισσότερο νομίζω) & Realme. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dark_Beast_John_Gr είπε

Γειά παιδιά

*(έφτιαξα και την φόρμα παρακάτω)

Ψάχνω ένα κινητό μέχρι ταβάνι 150 υπάρχουν πολλά άλλα δεν μπορώ να καταλάβω διάφορες (πχ ποια είναι low range , mid range πιο καινούργια μοντέλα κλπ)....βρήκα τα παρακάτω , δεν ξέρω αν είναι τα καλύτερα ή αν υπάρχει κάποιο άλλο σε αυτά τα λεφτά μπορείτε να με βοηθήσετε να μου προτείνετε κάποιο από τα παρακάτω ή και άλλο μοντέλο.

Realme: c55 , 9i

Xiaomi: Redmi Note 12 , Redmi 10 ,Redmi Note 11s , Poco M5

Motorola Moto: G32 , G51 , G53

θα ήθελα να είναι η οθόνη 90με120 hz

καθαρή κάμερα(καλή ευκρίνεια )

και έναν future proof επεξεργαστή να μην κολλάει στα βασικά δηλαδή περιήγηση στο ίντερνετ και κάνα YouTube αυτά ούτε παιχνίδια ούτε κάτι εξειδικευμένο κάνω και ούτε θα κάνω κάτι παραπάνω.

εγώ γενικά τα κινητά τα κρατάω μέχρι να χαλάσουν πχ 3 με 4 χρόνια όπως τώρα που είχα ένα Doogee N20 κ κράτησε 4 χρόνια για αυτό ψάχνω διότι χάλασε!

____________________________________

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε; 150€ ταβάνι 
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Ελλάδα-Αθηνα λόγο εγγύησης.
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; ΟΧΙ απλά Αθήνα
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Καινούργιες 
5) Μέγεθος οθόνης; κανένα θέμα 
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); 90Hz ή 120Hz 
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; καθαρή κάμερα (καλή ευκρίνεια )
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; Δεν θα το κοιτάξω προτεραιότητα στα υπόλοιπα 
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Όχι 
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; περιήγηση στο ίντερνετ και κάνα YouTube αυτά ούτε παιχνίδια ούτε κάτι εξειδικευμένο κάνω και ούτε θα κάνω κάτι παραπάνω.

https://www.skroutz.gr/s/41160137/Xiaomi-Redmi-Note-12-4G-Dual-SIM-4GB-128GB-Onyx-Gray.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, tsimisdel said:

Σε αυτά τα χρήματα, σε καμία περίπτωση δεν παίρνεις κάτι της midrange κατηγορίας, είναι τα λεγόμενα budget phones, χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα κάνεις τη δουλειά σου. Προσωπικά μιλώντας, πιστεύω ότι καλό είναι να κινηθείς μεταξύ Motorola & Realme, είναι οι πιο value επιλογές, με τα καλύτερα χαρακτηριστικά που μπορείς να βρείς σε αυτά τα χρήματα, ίσως το Motorola προσφέρει λίγο περισσότερα.

Συν τοις άλλοις, έχουν την πιο light έκδοση του λογισμικού, κάτι το οποίο σημαίνει ότι δεν θα τρώνε σκάλωμα επειδή είναι σύνηθες σε φθηνές συσκευές που δεν έχουν καλά χαρακτηριστικά, να ζοριζονται και να πέφτει βαρύ το λογισμικό επομένως, με βάση αυτό το κριτήριο, αποφεύγεις οτιδήποτε σε Xiaomi σε αυτά τα χρήματα, το MIUI είναι βαρύ λογισμικό και ειδικά στις συσκευές αυτής της κατηγορίας, υπάρχει θέμα. 

Μπορείς να δεις κάτι και σε Samsung αλλά και πάλι, νομίζω ότι ισχύει μέσες άκρες ότι ισχύει και με Xiaomi, πιο value for money επιλογή στα χρήματα αυτά, είναι Motorola (λίγο περισσότερο νομίζω) & Realme. 

Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση, για το λογισμικό το σκέφτηκα και εγώ για αυτό προτιμώ ότι ποιο στοκ android υπάρχει , για Samsung το είχα ακούσει ότι πέφτει βαρύ το λογισμικό και για αυτό τα απέφυγα αλλά για το MIUI δεν το ήξερα ευχαριστώ !

εσύ ποιο από τα Realme / Moto θα πρότεινες σε χαρακτηριστικά?

Επεξ/σία από Dark_Beast_John_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dark_Beast_John_Gr είπε

Σε ευχαριστώ φίλε για την απάντηση, για το λογισμικό το σκέφτηκα και εγώ για αυτό προτιμώ ότι ποιο στοκ android υπάρχει , για Samsung το είχα ακούσει ότι πέφτει βαρύ το λογισμικό και για αυτό τα απέφυγα αλλά για το MIUI δεν το ήξερα ευχαριστώ !

εσύ ποιο από τα Realme / Moto θα πρότεινες σε χαρακτηριστικά?

Από τα συγκεκριμένα που αναφέρεις ότι είδες, σε θέμα χαρακτηριστικών, νομίζω το Motorola είναι ελαφρώς καλύτερο, έχει καλύτερα χαρακτηριστικά, έστω και με μικρή διαφορά, δίνει περισσότερα για λιγότερα, μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το μοντέλο, δεν έχω ψάξει αρκετά την φθηνή κατηγορία. Αυτό με το MIUI το διαπίστωσα από προσωπική πείρα, σε φθηνό Xiaomi ήταν για τ' ανάθεμα και της υπομονής ενώ σε ακριβότερο που έχω τώρα, δεν έχει θέμα το λογισμικό, πάει σφαίρα επομένως, σε φθηνά Xiaomi, το λογισμικό είναι αυτό που είναι επομένως, επιβαρύνει την όλη κατάσταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, tsimisdel said:

Από τα συγκεκριμένα που αναφέρεις ότι είδες, σε θέμα χαρακτηριστικών, νομίζω το Motorola είναι ελαφρώς καλύτερο, έχει καλύτερα χαρακτηριστικά, έστω και με μικρή διαφορά, δίνει περισσότερα για λιγότερα, μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το μοντέλο, δεν έχω ψάξει αρκετά την φθηνή κατηγορία. Αυτό με το MIUI το διαπίστωσα από προσωπική πείρα, σε φθηνό Xiaomi ήταν για τ' ανάθεμα και της υπομονής ενώ σε ακριβότερο που έχω τώρα, δεν έχει θέμα το λογισμικό, πάει σφαίρα επομένως, σε φθηνά Xiaomi, το λογισμικό είναι αυτό που είναι επομένως, επιβαρύνει την όλη κατάσταση.

είμαι Realme C55 στα 135€ κ στο Motorola Moto G51 στα 95€ αξίζει τα 40+?? είναι σχεδόν τα μισά από τι Motoαυτη η διαφορά....

απλά το Moto έχει 4gb Ram είναι αρκετά για το καθαρό Android 11,12 OS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω εισαι με 6ραμ....

https://www.bestprice.gr/item/2158424676/realme-c55-6gb-128gb.html?filter=in-stock:1

https://www.bestprice.gr/item/2157901544/motorola-moto-g32-6gb-128gb.html?filter=in-stock:1

Με το realme να ειναι μοντελο του 23 με οτι συνεπαγεται αυτο για αναβαθμισεις εναντι του μοτορολα που ειναι του 22.

Προς θεου ξεχνα τα χιαομι....

Αυτα τα δυο που παραθετω ειναι τα καλυτερα σ αυτα τα λεφτα.

Το g51 που προταθηκε εγω θα ελεγα οχι γιατι ειναι ακομη πιο παλιο μοντελο (του 21).

Επεξ/σία από osfp1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...