Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για Dream Machine Laptop/Βαρσοβία


mAnOlIArAs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

      Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Πιθανότατα μία χαρά εταιρία είναι και μία χαρά μηχανήματα είναι όπως και τα "Ελληνικά" clevo. Άλλωστε η clevo και η pegatron κατασκευάζουν σχεδόν όλα τα laptops στον κόσμο. Μεταξύ αυτών και τα περισσότερα premium (dell, lenovo, asus κλπ).

      Απλά σου έστειλα το link για να έχεις συνολική εικόνα. Προσωπικά και εγώ πιστεύω ότι είναι υπερβολικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, afm είπε

      Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Πιθανότατα μία χαρά εταιρία είναι και μία χαρά μηχανήματα είναι όπως και τα "Ελληνικά" clevo. Άλλωστε η clevo και η pegatron κατασκευάζουν σχεδόν όλα τα laptops στον κόσμο. Μεταξύ αυτών και τα περισσότερα premium (dell, lenovo, asus κλπ).

      Απλά σου έστειλα το link για να έχεις συνολική εικόνα. Προσωπικά και εγώ πιστεύω ότι είναι υπερβολικός.

Σε ευχαριστώ πολυ για τα σχόλια σου. Είχα και εγώ είχα εικόνα για τα Clevo της Ελληνικής Αγοράς (TurboX) και θα να σου πω την αλήθεια τα εκτιμούσα απεριόριστα. Παρολαυτα ξέρεις τι έχει γίνει με το πλαίσιο και γενικότερα την TurboX? Γιατί δεν μπορώ να τα βρω κάπου. Εξαφανίστηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, afm είπε

      Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Πιθανότατα μία χαρά εταιρία είναι και μία χαρά μηχανήματα είναι όπως και τα "Ελληνικά" clevo. Άλλωστε η clevo και η pegatron κατασκευάζουν σχεδόν όλα τα laptops στον κόσμο. Μεταξύ αυτών και τα περισσότερα premium (dell, lenovo, asus κλπ).

      Απλά σου έστειλα το link για να έχεις συνολική εικόνα. Προσωπικά και εγώ πιστεύω ότι είναι υπερβολικός.

Άλλο πράγμα ποιος τα κατασκευάζει και άλλο πράγμα ποιος τα υποστηρίζει.

Αλλο πράγμα ποιος αναλαμβανει το service και την εγγύηση και άλλο πράγμα ποιος κάνει το Support σε χρηση (Bios, ασυμβατότητες κλπ).

Δεν ξέρω για εσάς αλλά είχα εμπειρία από TurboX και δεν ήταν καλή.

Με Ελληνικα, Πολωνικά ή ότι άλλο no-name εγώ δεν θέλω να ασχοληθώ εκτός και εάν μιλάμε για πολύ φθηνές επιλογές των 200-300 ευρώ οπότε θα μπορούσε να είναι ένα Give it a try. Αλιως για ακριβές επιλογές θέλω και piece of mind κατα την χρηση γιατί εκεί έχει σημασία

Προσωπική μου άποψη πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ως γνωστής τα dream machines είναι κατασκευασμενα από clevo και tongfang. Υπάρχει πιο φθηνη εταιρεία από την συγκεκριμένη hyperbook brand.

21 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Άλλο πράγμα ποιος τα κατασκευάζει και άλλο πράγμα ποιος τα υποστηρίζει.

Αλλο πράγμα ποιος αναλαμβανει το service και την εγγύηση και άλλο πράγμα ποιος κάνει το Support σε χρηση (Bios, ασυμβατότητες κλπ).

Δεν ξέρω για εσάς αλλά είχα εμπειρία από TurboX και δεν ήταν καλή.

Με Ελληνικα, Πολωνικά ή ότι άλλο no-name εγώ δεν θέλω να ασχοληθώ εκτός και εάν μιλάμε για πολύ φθηνές επιλογές των 200-300 ευρώ οπότε θα μπορούσε να είναι ένα Give it a try. Αλιως για ακριβές επιλογές θέλω και piece of mind κατα την χρηση γιατί εκεί έχει σημασία

Προσωπική μου άποψη πάντα.

Το να έχεις μια εμπειρία αρνητική δεν τζουβαλιαζεις ολόκληρη σειρά λάπτοπ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, forgotten είπε

Λοιπόν ως γνωστής τα dream machines είναι κατασκευασμενα από clevo και tongfang. Υπάρχει πιο φθηνη εταιρεία από την συγκεκριμένη hyperbook brand.

Το να έχεις μια εμπειρία αρνητική δεν τζουβαλιαζεις ολόκληρη σειρά λάπτοπ ....

Που το είδες το τσουβάλιασμα?

Ανεφερα την προσωπική μου επιλογή χωρίς παραπάνω κρίσεις.

Δικαιουμαι νομίζω να έχω τις δικές μου επιλογές με τα δικά μου κριτήρια.

Μιλήσατε όμως για service και εγώ μίλησα για Support χρήσης.

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Τι ακριβώς support παρέχει η clevo στα δικά της αναμένουμε να μας πείτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Που το είδες το τσουβάλιασμα?

Ανεφερα την προσωπική μου επιλογή χωρίς παραπάνω κρίσεις.

Δικαιουμαι νομίζω να έχω τις δικές μου επιλογές με τα δικά μου κριτήρια.

Μιλήσατε όμως για service και εγώ μίλησα για Support χρήσης.

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Τι ακριβώς support παρέχει η clevo στα δικά της αναμένουμε να μας πείτε.

 

σε δυο περιπτωσεις μου αλλαξανε το λαπτοπ δυο μηνες πριν ληξει η εγγυηση, μιλαμε παντα για barebone unit που εβαλα εγω ram ,σκληρο δισκο και παστα καθως και thermal pads, το επιπεδο που ασχοληθηκα θα το εβγαζε εκτος εγγυησης απο εταιρειες στυλ msi , asus

το ενα μοντελο hyperbook και το αλλο καθαρο barebone απο δω https://www.barebone-notebooks.com/sale.html

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mAnOlIArAs είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου. Είχα και εγώ είχα εικόνα για τα Clevo της Ελληνικής Αγοράς (TurboX) και θα να σου πω την αλήθεια τα εκτιμούσα απεριόριστα. Παρ' όλα αυτά ξέρεις τι έχει γίνει με το πλαίσιο και γενικότερα την TurboX? Γιατί δεν μπορώ να τα βρω κάπου. Εξαφανίστηκαν.

      Το Πλαίσιο (και κάθε Πλαίσιο, e-shop, e-gate, cosmodata κλπ). είναι εταιρίες που σκοπό έχουν το κέρδος. Από τη στιγμή που το κέρδος είναι πολύ μεγαλύτερο από την μεταπώληση άλλων brand names τότε θα πουλάει άλλα laptop και όχι τα δικά του (turboX). Για αυτό τα μοντέλα των turboX είναι πλέον ελάχιστα.

       

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Άλλο πράγμα ποιος τα κατασκευάζει και άλλο πράγμα ποιος τα υποστηρίζει.

Άλλο πράγμα ποιος αναλαμβάνει το service και την εγγύηση και άλλο πράγμα ποιος κάνει το Support σε χρήση (Bios, ασυμβατότητες κλπ).

Δεν ξέρω για εσάς αλλά είχα εμπειρία από TurboX και δεν ήταν καλή.

Προσωπική μου άποψη πάντα.

      Η clevo σαν "μεγαλοκατασκευαστής" δεν παρέχει service και εγγύηση. Αυτό είναι δουλειά του "κατασκευαστή" που βάζει το όνομα του πάνω στο laptop (είτε είναι το πλαίσιο, είτε η dell, είτε οποιοσδήποτε). 

      Αντίθετα η clevo παρέχει support (αναβάθμιση bios κλπ) είτε σε συνεργασία με τον "κατασκευαστή" είτε μόνη της για τα δημοφιλή μοντέλα της που κυκλοφορούν με πολλές διαφορετικές ονομασίες.

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, afm είπε

      Το Πλαίσιο (και κάθε Πλαίσιο, e-shop, e-gate, cosmodata κλπ). είναι εταιρίες που σκοπό έχουν το κέρδος. Από τη στιγμή που το κέρδος είναι πολύ μεγαλύτερο από την μεταπώληση άλλων brand names τότε θα πουλάει άλλα laptop και όχι τα δικά του (turboX). Για αυτό τα μοντέλα των turboX είναι πλέον ελάχιστα.

       

      Η clevo σαν "μεγαλοκατασκευαστής" δεν παρέχει service και εγγύηση. Αυτό είναι δουλειά του "κατασκευαστή" που βάζει το όνομα του πάνω στο laptop (είτε είναι το πλαίσιο, είτε η dell, είτε οποιοσδήποτε). 

      Αντίθετα η clevo παρέχει support (αναβάθμιση bios κλπ) είτε σε συνεργασία με τον "κατασκευαστή" είτε μόνη της για τα δημοφιλή μοντέλα της που κυκλοφορούν με πολλές διαφορετικές ονομασίες.

Οκκ, θα συμφωνήσω μαζί σου για το κέρδος που αναφέρεις για τα TurboX κατα πασα πιθανότητα αυτός είναι ο λόγος. Τωρα για την DReam Machines. Οι συγκεκριμμένες εταιρείες χρησιμοποιούντε και απο μεγαλα brand όπως Lenovo για την σειρά Legion και από άλλες εταρείες από οτι έψαξα. Για την εγγύηση βρήκα πληροφορίες στο Website τους https://dreammachines.pl/en/warranty . Επίσης, σε περίπτωση που χρειαστείς κάποιο service υπάρχει πλατφόρμα επικοινωνίας και τηλεφωνική επικοινωνία για να λύσουν οποιοδήποτε πρόβλημα. Πήρα ένα τηλέφωνο είναι η αλήθεια και τους ρώτησα για το service και μου είπαν ότι η Ελλάδα είναι στα πλάνα τους για επέκταση την επόμενη περίοδο, ότι θα υπάρξουν συνεργάτες για το service και ότι μέχρι στιμγμής αν χρειαστείς κάτι του στέλνεις το laptop και το επισκευάζουν. Τέλος, στο κομμάτι της ποιότητας τα έχω δει από κοντά στις εκθέσεις σε μεγάλες αλυσίδες εδώ στην Βαρσοβίας και μπορώ να πω ότι δεν διαφέρουν από μεγάλα Brand αλλά πάντα έχω στο μυαλό μου και το τι πληρώνω για τα specs του συγκεκριμμένου laptop.

13 ώρες πριν, forgotten είπε

και μια πολυ καλη προσφορα απο xmg

https://bestware.com/de/xmg-pro-16-studio-m23.html

1287e

Πολύ καλή τιμή, με τρομερά specs και μοιάζει πάρα πολύ με τα Laptop της Dream Machines. Είδα και ένα άλλο μοντέλο που αξίζει θεωρώ. Αλλά όντω το xmg ειναι εξαιρετικό

 

 

image.png.369a57ec34c7b9ebb4656303bf1ed923.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα το βήμα και παρήγγειλα ένα από τα μοντέλα της Dream Machines!! RG4060-15EU41 με Specs  i7-14700HX/RTX4060/15.6”/FHD/144Hz/N7/1TB M.2 SSD/16 GB τιμή 1411.35 EUR. Θα θας πω εμπειρία όταν το παραλάβω!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Τελικά πήγα στο παρακάτω μοντέλο και είμαι ενθουσιασμένος να σας πω την αλήθεια!!
Display: 16.0” FHD+(1920x1200) WVA/N7 144Hz
GPU: NVIDIA GeForce RTX4060 8GB
CPU: i9-14900HX
RAM: 2x8GB DDR5 4800Mhz 
M.2: 1TB M.2 SSD PCIe

Τιμή: 1569.99 EUR

Πρέπει να σας πω ότι η οθόνη είναι 16" δίνει μία άλλη χάρη από τις 15.6"!! 

Θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες όταν το χρησιμοποιήσω!! 

1.jpg.19c9d84e5ffd5fd398aa1ec570934b39.jpg

 

2.jpg.769ed8b13bc9ef8baa178f8e64195f24.jpg

Επεξ/σία από mAnOlIArAs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...